Бетонна стяжка підлоги своїми руками

35

Бетонну основу підлоги в даний час є, мабуть, найбільш поширеним і в житловому, і в промисловому будівництві. Воно підходить практично для будь-яких фінішних покриттів або ж може, після відповідної обробки, експлуатуватися і самостійно. Його основні переваги, при дотриманні технології заливки – висока міцність, стійкість до руйнування, довговічність використання. Не дивно, що при веденні приватного будівництва або при ремонті в квартирі в переважній більшості випадків господарі житла зупиняються саме на такій технології облаштування підлоги.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Варто запрошувати фахівців-будівельників, або ж бетонна стяжка підлоги своїми руками є цілком доступним процесом для середньостатистичного власника житла? Відповідям на ці запитання присвячена ця публікація.

Зміст статті

 • 1 Види бетонних стяжок підлоги
 • 2 Розчини для заливки бетонної стяжки
 • 3 Підготовка поверхні до заливання бетонної стяжки
 • 4 Система маяків та армування
  • 4.1 Визначення нульового рівня
  • 4.2 Розмітка під систему маячків
  • 4.3 Як виставляються сигнальні направляючі з нульового рівня
  • 4.4 Відео: виставлення маячків за допомогою саморізів і кріплень-«вухань»
  • 4.5 Нюанси армування стяжки
  • 4.6 Відео: ще кілька порад по установці системи маяків
 • 5 Заливка стяжки
  • 5.1 Відео: наочний приклад заливки стяжки по маяках

Види бетонних стяжок підлоги

Бетонні стяжки підлоги можуть мати різну конструкцію, виконуватися за кілька відрізняється технологій і призначатися для різних цілей.

 • Так, вони можуть служити виключно для вирівнювання підлоги, що виконується перед монтажем фінішного покриття. Потужні стяжки служать надійною основою в приміщеннях, де передбачаються підвищені механічні навантаження. можуть вони виконувати функції забезпечення необхідного термобалансу, виступаючи, наприклад, потужними акумуляторами тепла в системах «теплої підлоги». Стяжками нерідко закривають системи комунікацій. Можуть вони використовуватися і в цілях створення певного ухилу в тих приміщеннях, де це необхідно.
 • Розрізняються бетонні стяжки за кількістю шарів:

— Вони можуть бути одношаровими, тобто заливаемыми одночасно на всю розрахункову висоту. Зазвичай це застосовується у виробничих, господарських та підсобних нежитлових приміщеннях, там, де до рівності підлоги не пред’являється підвищених вимог.

— Багатошарові стяжки заливаються в кілька прийомів. Зазвичай перший шар служить грубим підставою, а верхній створює рівну поверхню для подальших робіт по настилу покриттів. Застосовується такий підхід і в тих випадках, коли загальна товщина необхідної стяжки досягає дуже великих розмірів, і доцільніше її виконати пошарово.

 • Розрізняються стяжки і за ступенем зчеплення з основою:
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Різні типи стяжок

— Пов’язані стяжки мають безпосередній контакт з основою. Безумовно, за такої технології заливання повинна бути забезпечена максимальна однорідність матеріалів і їх висока адгезія між собою. Таким покриттям властиві гарні міцнісні якості в плані дотримання високих механічних навантажень. Однак, стан поверхневого шару багато в чому буде залежати від рівня вологості основи. Такі стяжки переважно виконують по сухим плит перекриття на поверхах будівель.

— У тому випадку, коли основа не має достатньої гідроізоляції, застосовують стяжку сну розділовому шарі. Прошарок з гідроізоляційного матеріалу (руберойду, полімерної плівки, обмазувального складу) стає перешкодою для проникнення вологи знизу, і сама стяжка контакту з основою не має. При такій технології шар заливається розчину не може бути менше 30 мм і, як правило, потребує армуванні.

Подібна технологія часто застосовується при влаштуванні стяжки по ґрунту, наприклад, в гаражах, сараю, підвалах, на перших поверхах будинків без підвалів. Вдаються до неї і в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості.

— Там, де потрібна посилена термоізоляція підлоги або є необхідність в звукоізоляції, використовують плаваючі стяжки. У цьому випадку бетонний розчин заливається поверх слоя утеплювача того чи іншого типу. Стяжка перетворюється в абсолютно самостійну конструкцію – плиту, не пов’язану ні з підставою, ні зі стінами приміщення. Мінімальна товщина заливки в цьому випадку – не менше 50 мм, і армування стяжки стає обов’язковою умовою.

Вологість такої стяжки абсолютно не залежить від стану основи, досягається хороший утеплювальний і шумопоглощаюший ефект. Недоліки – надмірно велика товщина, а стало бути – навантаження на перекриття. Зазвичай такі стяжки застосовують тільки на перших поверхах житлових або підсобних будівель, особливо, якщо заливка здійснюється по грунту.

 • Стяжки можуть виконуватися однорідним розчином або ж включати в себе певні наповнювачі:

— Добавка до цементно-піщаний розчин пінополістирольної крихти істотно збільшує термоізоляційні якості покриття.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Стяжка з використанням пінополістирольної крихти

Зазвичай такі стяжки вимагають другого, зміцнювального і вирівнювального шару.

— Там, де потрібні стяжки великої товщини або з підвищеними термоізоляційними властивостями, в бетонний розчин додають керамзит.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Хорошими утеплительными якостями володіє стяжка з керамзитобетону

Керамзитобетон має достатню міцність, але для настилу деяких покриттів потрібно заливка ще й лицьового шару звичайного розчину. А ось керамічну плитку цілком можна буде укладати прямо на таку підставу.

-Хороші експлуатаційні якості показують стяжки з мікроармуванням фіброволокном. Ця технологія дозволяє різко збільшити міцність покриття до механічних навантажень, до розтягу, згину.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Фіброволокна створюють внутрішню структуру армуючу

Такі стяжки зазвичай не дают трещин, менше повалені усадки при застиганні, у них менше пилоутворення. Вони відмінно підходять для систем підлог з підігрівом.

 • Бетонна стяжка підлоги може виконуватися за класичною, «мокрою» технології, або залусухой. Напівсуха стяжка – справа відносно нове, і далеко не всі ще готові випробувати його на практиці. Крім того, вона вимагає особливого професіоналізму в підготовці розчинової суміші, в викладення, ущільненні і розрівнюванні розчину. Більшість домашніх будівельників воліють застосовувати перевірену «мокру» технологію, про яку і піде мова в статті надалі.

Розчини для заливки бетонної стяжки

Цілком природно, що при необхідності залити бетонну стяжку насамперед потрібно визначитися з видом розчину. В цьому питанні можливі деякі варіанти.

За існуючими канонами СНиП мінімальна міцність звичайної бетонної стяжки, незалежно від виду подальшої її облицювання, повинна становити не менше М-150 (покриття витримує зусилля 150 кг/см2). Якщо використовується самонівелюються заливний складу, то тут вимоги ще вищі – від М-200. У відповідності з цими вимогами і повинен підбиратися розчин.

1. «Класичним» бетонним розчином, що застосовуються для заливки звичайної стяжки підлоги, вважається цементно-піщана суміш у пропорції 1:3. «Рецепт» це – перевірений часом і повністю себе виправдовує. Однак, є кілька нюансів, без урахування яких можна запросто зіпсувати майбутню стяжку:

 • Для приготування бетону можна використовувати звичайний «митий річковий пісок, який не пройшов спеціальної обробки. Застигла поверхня не буде відрізнятися міцністю, почне з часом розсипатися, кришитися і тріскатися. Справа в тому, що у піщинок згладжені від тривалого впливу води обриси, не забезпечують належного зчеплення. В цьому плані набагато краще кар’єрний пісок, е його гранованими піщинками неправильної форми. Правда, при виборі потрібно уважно дивитися, щоб в ньому не потрапляло великої кількості глиняних включень – це також зменшить міцність стяжки.

Наявність невеликої кількості гравійної складової дрібної фракції на міцнісні якості стяжки не вплинуть. Однак, якщо потрібна рівна поверхня, необхідно буде просійте пісок через сито.

 • Дуже важливим умова міцності і довговічності заливається стяжки стає оптимально підібрана кількість води. Не секрет, що деякі починаючі з будівельники, прагнучи полегшити собі роботу по заливці і розрівнювання бетону, використовують надмірну кількість води, отримуючи напіврідкий, легко растекающийся розчин. Цим самим вони закладають «міну уповільненої дії» на виході стяжка не буде володіти необхідними якостями.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Така стяжка напевно не буде відрізнятися міцністю

По-перше, надмірно рідкий розчин однозначно дасть сильну усадку при затвердінні. Рівній поверхні, згідно з виставленим рівнем, у цьому випадку очікувати не доводиться. А по-друге, порушення цементно-водного балансу обов’язково знизить міцнісні якості застиглого бетону. Поверхня виходить пухким, незв’язаної з підвищеним утворенням пилу.

Існують, безумовно, спеціально розраховані нормативи кількості води в бетонному розчині, але їх зазвичай дотримуються технологи підприємств по випуску залізобетонних конструкцій і великих розчинних вузлів. В умовах домашнього будівництва частіше покладаються на власний досвід, інтуїцію і здоровий глузд. Крім того, точно розрахувати кількість води дуже важко і від того, що воно багато в чому залежить від вологості наповнювача. Пісок може бути мокрим, важким – а адже це теж вода, яка буде брати участь у процесі приготування розчину.

В ідеалі бетонний розчин повинен вийти щільним, але достатньо пластичним, щоб при його заливки і розрівнюванні в товщі підлоги не залишалося повітряних пустот. Приблизно орієнтуватися можна на наступне співвідношення – літр води на п’ять кілограм цементно-піщаної сухої суміші.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Важливо правильно підібрати «золоту середину», щоб розчин був і щільний, і пластичний

Якісно перемішати розчин для стяжки вручну, за допомогою лопати, дуже складно. Краще для цього скористатися бетономішалкою або будівельним міксером досить високої потужності. Спочатку перемішують в потрібному співвідношенні сухі компоненти (можна – з невеликим зволоженням), а потім дуже обережно, порційно, додають воду.

Важлива умова якості майбутньої бетонної стяжки – чистота води. Забороняється використовувати технічну воду з вмістом жирів, масел, залишків нафтопродуктів і т. п. Також не можна використовувати для перенесення води до місця замішування бетону брудні замаслені ємності.

2. Сучасний ассортимент строительных матеріалів, представлених у продажу, дозволяє істотно спростити процес заливки стяжки. Для цих цілей можуть застосовуватися готові сухі будівельні суміші.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

В таких сумішах компонентний склад вже має оптимальне співвідношення

Порівняно з використанням звичної цементно-піщаної суміші, така технологія має цілий ряд переваг:

 • За міцнісними та іншим експлуатаційним показниками стяжки, виконані з готових сумішей, нітрохи не поступаються звичайному бетону, і навіть можуть перевершувати його за низкою параметрів.
 • Для приготування розчину не потрібна потужна техніка або важка ручна праця – досить міксера або навіть потужної електродриля (перфоратора) з відповідною насадкою.
 • Не існує в принципі проблем з дозуванням компонентів – все вже передбачено виробником, і майстру залишається лише чітко слідувати інструкції по приготуванню розчину.
 • Багато розчини, приготовлені з таких сумішей, значно легше, що зменшує навантаження на перекриття, знижує витрати на транспортування і полегшує підйом матеріалів на поверхи.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Є можливість підібрати суміш до конкретних умов експлуатації підлоги

 • Є можливість підбору потрібного складу під конкретні умови експлуатації. Так, існують розчини для грубих або вирівнюючих стяжок, для системи «теплої підлоги» і для приміщень з підвищеною вологістю. Додані до їх складу спеціальні пластифікатори або мікроволокна не лише підвищую міцнісні характеристики покриття, але і зменшують терміни повного застигання стяжки, скорочуючи загальну тривалість будівельних робіт.
 • Що дуже важливо для початківців – робота з такими складами проста і не вимагає особливо високих навичок. Головне – дотримуватись рекомендацій по технології заливки, які обов’язково додаються до будь-якої партії матеріалу.

Все це буде справедливо лише в тому випадку, якщо придбана якісна суха суміш. На жаль, але на ринку будматеріалів в цьому сегменті дуже багато підробок або низькопробних сумішей. Краще всього вибирати склади від авторитетних виробників, обов’язково перевіряючи сертифікат, щоб не нарватися на контрафакт. Також важливо перевірити сток придатності матеріалу – він обмежений, і прострочена суміш може значно втратити свої якості.

Єдиний недолік подібного підходу до заливання стяжки – цена неї може вийти трохи вище, ніж при самостійному виготовленні розчину. Ну що ж, за зручності і якість потрібно платити.

Підготовка поверхні до заливання бетонної стяжки

Поверхню під заливку стяжки готується по-різному, виходячи з конкретних умов:

 • Якщо підлога буде укладатися по грунту, наприклад, у приватному будинку без повала або цокольного приміщення, то робота проводиться в наступній послідовності:

— Вибирається Грунт на глибину до 500 мм.

-Насипається подушка з піску, завтовшки до 100 мм, ретельно трамбується. Поверх неї таким же чином насипається гравійний шар.

— Робиться груба заливка бетоном з додаванням керамзиту на висоту 150 200 мм для утеплення поверхні підлоги.

— Після застигання основи, вона обов’язково гидроизолируется – руберойдом або щільною поліетиленовою плівкою, щоб виключити потрапляння ґрунтової вологи знизу. Гідроізоляційний матеріал обов’язково повинен виходити на стіни на висоту, трохи більшу, ніж висота планованої стяжки. При необхідності, зверху можна буде засипати ще один шар утеплювача, а потім заливати армовану фінішну стяжку.

 • У квартирах насамперед необхідно видалити стару стяжку. Робиться це з кількох міркувань:

— По-перше, стара стяжка не гарантує цілісності, так як може відшаровуватися, тріскатися, і ці деформації передадуться знову заливаемому шару.

— По-друге, не варто забувати про гранично допустимих навантаженнях на плити перекриття. Так, у серійних багатоповерхівках старої споруди допустиме навантаження близько 400 кг на квадратний метр – статична і 150 кг – динамічна. А вест одного квадратного метра бетонної стяжки товщиною 50 мм наближається до 100 кг. Тому всі роботи, пов’язані з потовщенням стяжки доведеться узгоджувати в проектних організаціях. І далеко не факт, що такий дозвіл буде отримано.

— І в-третіх, висота полотков у квартирах зазвичай не настільки значна, щоб можна було дозволити собі сильно піднімати рівень підлоги.

Стара стяжка демонтується перфоратором, але дуже обережно, щоб не допустити руйнування або пошкодження плити перекриття. Залишки сколеного бетону виносяться, а потім проводиться ретельне прибирання і знепилювання поверхні.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Важкий, трудомісткий, але необхідний процес демонтажу старої стяжки

Далі, основу оглядають і, при необхідності проводять ремонтні роботи:

 • Якщо планується пов’язана стяжка, то необхідно ретельно вичистити наявні поглиблення, обробити тріщини або щілини на ширину не менше 5 мм, щоб у них міг вільно проникнути бетонний розчин при заливці.
 • Якщо стяжка буде плаваючою або на розділовому шарі, то всі вади потрібно відразу піддати ремонту. Не можна залишати під шаром гідроізоляції порожнеч – там може накопичуватися конденсат, і ці ділянки підвищеної вологості, цілком ймовірно, стануть «проблемним місцем».

Закладення дефектів виробляють ремонтним складом, епоксидною шпаклівкою або ж звичайним бетонним розчином. У разі великих дефектів іноді можна застосувати й монтажну піну.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Закладення щілин і раковин на старому підставі статі

Особливо ретельно перевіряються і ремонтуються кути між стінами і підлогою – вода з бетонного розчину при заливанні стяжки може проникнути в глиб перекриття або навіть дати протечку до сусідів знизу.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Грунтовка для бетонних поверхонь

 • Потім в будь-якому випадку поверхня перекриття слід обробити проникаючої грунтовкою. Така міра і обеспылит додатково поверхню плити, і поліпшить її адгезію до заливаемому бетону. Крім того, перекриття не стане активно вбирати вологу з розчину. Це – надзвичайно важливо. Нестача води в шарі сирого бетону, який прилягає до основи, призведе до неповного дозрівання цементного каменю, стяжка буде відшаровуватися або руйнуватися при навіть не самих значних навантаженнях.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Грунтування поверхні підлоги перед заливкою стяжки

Грунт розливають поповерхні смугами і рівномірно розподіляють валиком. У важкодоступних місцях, наприклад, по кутах, краще скористатися пензлем.

 • По периметру стін проклеюється еластична демпферна стрічка. Вона стане компенсатором розширень бетонної стяжки, що запобіжить її деформацію або розтріскування. Крім того, стяжка ні за яких обставин не повинна контактувати з вертикальними конструкціями, будь то стіни, перегородки або колони.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

По всьому периметру приклеюється демпферна стрічка

 • Якщо стяжка буде на розділовому шарі, то спочатку вся поверхня перекриття закривається щільною поліетиленовою плівкою, товщиною не менше 0,2 мм. Смуги укладається внахлест, не менш, ніж на 100 мм. Стики обов’язково проклеюються водостійким будівельним скотчем. Потрібно постаратися дуже акуратно укласти плівку по кутах, щоб не утворилося сильних застрягань і складок – там можуть залишитися повітряні «кишені». Краю плівки на стінах повинні бути вище планованої стяжки на 5 ÷ 10 мм – їх потім нескладно буде обрізати.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Схематично — гідроізоляційна плівка і демпферна стрічка для стяжки на розділовому шарі

Після того як поліетилен настелено, приклеюється демпферна стрічка – також, як було згадано вище.

Система маяків та армування

Щоб домогтися горизонтальності стяжки і її необхідної висоти, необхідно створити систему маячків, за якими буде проводитися розрівнювання бетонного розчину.

Визначення нульового рівня

Дуже вдало, якщо в господарстві є лазерний рівень або ж є можливість взяти його у знайомих. Робота в цьому випадку значно спроститися – відбити горизонтальні смуги на стінах і контролювати рівень виставлення направляючих буде набагато простіше.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Наявність лазерного рівня значно спростить роботу

Якщо ж такої можливості немає, то нітрохи не гірше можна виставити маячки з допомогою водяного і звичайного будівельного рівня.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Перевірений часом гідравлічний рівень

Водяний рівень являє собою два циліндричних прозорих посудини з нанесеної однаковою шкалою, сполучених довгою тонким еластичним шлангом. За фізичним законом сполучених посудин рівень рідини в них завжди знаходиться на одній висоті від горизонту. Таким чином, зробивши одну позначку на певному рівні, можна з високою точність перенести її на інші поверхні в межах довжини гнучкого шланга.

Починають розмітку з визначення нульового рівня майбутньої стяжки. Для цього, насамперед, потрібно провести базову горизонтальну лінію. Виконується це наступним чином:

 • Візуально визначається передбачуваний найвищий кут кімнати. На стіні в цьому куті робиться відмітка на довільній висоті. Краще, звичайно, зробити її так, щоб максимально зручно було працювати, наприклад, півтора метра від підлоги.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Проставляння відміток для проведення горизонтальної базової лінії

 • За допомогою водяного рівня ця позначка переноситься на всі стіни приміщення. Відстань між ризиками повинно дозволяти з’єднати їх лінією, використовуючи наявну лінійку (можна використовувати довгий будівельний рівень або чисте правило).
 • Проведена лінія повинна пройти по всьому периметру приміщення і зімкнутися в одній точці це буде говорити про правильність промірів.
 • Виробляються проміри від нанесеної базової лінії до поверхні підлоги. Точки промірів зазвичай – через кожні 0,5 м. обов’язково потрібно стежити, щоб вимірювання проводилося строго по вертикалі. Отримані значення потрібно записувати (на листку паперу або навіть на стіні олівцем).

Та точка промірів, яка дасть мінімальну висоту відстані, буде відповідати найвищим ділянці підстави.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Приклад, як намічають нульовий рівень

 • Від отриманого значення в найвищій точці віднімається товщина майбутньої стяжки (мінімум – 30 мм). Наприклад, мінімальна висота – 1420 мм Віднімаємо товщину стяжки (30 мм) і отримуємо 1390 мм. Це – відстань від нанесеної опорної лінії до нульового рівня.
 • Тепер буде нескладно провести всю лінію нульового рівня по периметру кімнати – для цього потрібно відміряти від базової вниз отримане значення, відзначити точки і з’єднати їх прямою. Щоб спростити роботу, можна зробити рейку – шаблон і швидко перенести відмітки від базової лінії. Після їх з’єднання вийде основна лінія нульового рівня.
 • У будівельній практиці рідко, але все ж буває, коли у центрі приміщення рівень підлоги трохи вище, ніж у стін. Це необхідно перевірити, натягуючи шнур з нульового рівня між протилежними стінами і вимірюючи висоту від нього до підлоги. Таку перевірку слід провести в декількох місцях. У разі, коли буде виявлено, що в центрі є височина, потрібно змістити нульовий рівень вгору, щоб забезпечувалася мінімально допустима товщина стяжки по всій площі приміщення.

Розмітка під систему маячків

Розмітку під маячки і направляли доцільно провести відразу після отбития нульового рівня, керуючись наступними принципами:

 • Орієнтація напрямних повинна бути відповідати передбачуваному напрямі найбільш зручною заливки стяжки. Зазвичай це робиться уздовж приміщення, від дальньої стіни до виходу.
 • Буває, що через складність конфігурації кімнати необхідно буде змінити напрямок заливки на певній ділянці. Це також повинно відразу враховуватися при розмітці ліній маячків.
 • Відстань між стіною і найближчою до неї паралельну напрямної зазвичай витримують не більше 250 300 мм. Якщо залишити його великим, то уздовж стіни може утворитися погано вирівняний ділянку або навіть провал, який потребує додаткового втручання згодом.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Правило має з кожної сторони виступати від напрямних приблизно на 200 мм

 • Відстані між сусідніми направляючими особливо не регламентуються. Головне, щоб наявне для розрівнювання правило, встановлене на них, виступало з обох сторін приблизно на 200 мм. Занадто сильно розносити напрямні не слід – по центру між ними після усадки окладу бетону можуть з’явитися досить великі зазори.
 • Лінії направляючих розподіляю по ширині кімнати зазвичай на однаковій відстані одна від іншої.

Як виставляються сигнальні направляючі з нульового рівня

Раніше для системи маячків в якості направляючих використовувалися різні підручні матеріали, наприклад, дерев’яні бруски або непотрібні труби. Сьогодні ж в основному для цих цілей використовують металеві профілі.

 • Так, дуже добре себе показують оцинковані П-образні профілі від гіпсокартонних систем. Вони стійкі до прогину і створюють надійну «рейки» для роботи правилом.
 • Великою популярністю користуються штукатурні профілі, хоча вони не позбавлені деяких недоліків. У них є ребро жорсткості, однак на довгих ділянках при роботі правилом вони можуть прогинатися. Тому при їх використанні кількість точок опори необхідно збільшити.
 • У ряді випадків можна взагалі обійтися без використання профілів.

Способів установки маячком чимало, та все розглянути неможливо. Зупинимося лише на деяких з них.

 • Один з найбільш точних і нескладних – із застосуванням саморізів.

— В дальньому кінці кімнати на відстані 250 300 мм від кута між протилежними стінами натягується строго по нульовому рівню міцний шнур (наприклад, волосінь або товста капронова нитка). Важливо натягнути його по максимуму, щоб в центрі не було провисання.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Виставлення маяків-саморізів по нульового рівня

— У місці перетину лінії простягнутого шнура з лінією найближчій до стіни, напрямної в підлозі висвердлюється отвір, куди забивається пластиковий дюбель і вкручується саморіз. За допомогою викрутки він вкручується таким чином, щоб верхній край його капелюшки точно збігся з нульовим рівнем.

— Подібна операція повторюється в протилежній ближньої до виходу, стороні кімнати.

— Два самореза визначають лінію направляючої, з’єднуються між собою туго натягнутим шнуром, так, щоб він проходить по верху їх капелюшків.

— На цьому відрізку розмічають і висвердлюють отвори під дюбелі, розподіляючи їх рівномірно так, щоб між ними витримувався інтервал 350 ÷ 400 мм.

— Саморізи вкручуються в дюбелі до збігу їх капелюшки з натягнутим шнуром. Обов’язково проводиться перевірка за допомогою будівельного рівня – при необхідності можна внести необхідні корективи.

— Таким же чином виконується лінія саморізів на протилежній направляючої, а потім – і на проміжних. При цьому перевірка повинна проводитися у всіх напрямках – поздовжньому, поперечному і по діагоналі.

— Після того, як по всіх лініях досягнутий однаковий нульовий рівень, натягнуті шнури знімають. Готують густий бетонний розчин. Він викладається невеликими гірками по лінії вкручених саморізів. Потім зверху надівається П-подібний профіль і вдавлюється в розчин. Поперечна полку профілю повинна впертися в головку самореза. Важливо, щоб профіль «сів» рівномірно з обох боків, без перекосів.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Установка і фіксація металевих профілів — напрямних

Після того як розчин схопиться і надійно зафіксує профілі у встановленому положенні, можна переходити до заливання стяжки.

З штукатурними профілями виходить дещо складніше – їх важче зафіксувати по голівках саморізів. У цих цілях можуть застосовуватися спеціальні кріпильні елементи – «ушатстики» які одягаються на саморізи, а їх пелюстками обжимаються бічні полиці профілю.

Відео: виставлення маячків за допомогою саморізів і кріплень-«вухань»

Ще одна тонкість – штукатурні профілі мають ще і власну висоту, і це також необхідно враховувати при виставленні саморізів в нульовий рівень.

Крім того, розчину для фіксації потрібно значно більше – плоть до того, що вдаюся до викладення навіть суцільного валу, який вмуровували профіль з упором в капелюшки саморезов.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Фіксація тонких штукатурних профілів на розчин

 • Деякі майстри звикли і зовсім обходитися без металевих профілів.

Виставлені маячки-саморізи вони пов’язують тонким дротом, створюючи тим самим своєрідний арматурний каркас. Потім по всій лінії викладається розчин у кілька надмірній кількості, так, щоб вийшов вал був трохи вище нульового рівня.

— Коли розчин почне схоплюватися, формують напрямну площину. З допомогою правила верхній край цього валу порівнюється і загладжується до капелюшків саморізів.

— Після застигання вийдуть відмінні напрямні, по яких цілком можна працювати правилом, а потім вони увійдуть в структуру залитій стяжки.

 • Якщо стяжка виконується за настеленої гідроізоляції, то метод саморізів стає незастосовним – порушувати герметичність плівки не можна, і крім того, не повинно бути жорсткого зчеплення стяжки з підставою. В цьому випадку доведеться повозитися більше, викладаючи гірки розчину і точно вставляючи направляючі з нульового рівня по натягнутих шнурах.

Щоб прискорити готовність системи маяків часто замість звичайного розчину застосовують плитковий клей – термін його застигання набагато менше. А ось гіпсові склади – неприпустимі. По-перше, вони практично не дають усадки, на відміну від цементних. По-друге, у гіпсових сумішей зовсім інші показники водопоглинання, адгезії, міцності, пластичності і т. п. Можна зі стовідсотковою упевненістю стверджувати, що в місцях розташування маяків на стяжці підут трещины.

Нюанси армування стяжки

Безумовно, ця міра корисна, особливо при стяжках великої товщини. Використовується для цього, найчастіше, металева сітка із сталевого оцинкованого дроту з осередками від 50 до 100 мм – її можна придбати в готовому вигляді в магазинах. Тільки от при її розміщенні дуже багато допускають серйозну помилку.

Якщо подивитися на численні фотографії в інтернеті, то можна побачити на них сітку, покладену безпосередньо на плиту перекриття або на шар гідроізоляції. У корисності такого армування виникає дуже багато сумнівів. В ідеалі, щоб арматурний пояс зіграв свою роль, він повинен розміститися в товщі заливається розчину, приблизно посередині висоти стяжки.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Відразу дві помилки: арматура лежить на поверхні підлоги, а маяки встановлені на гіпсовий розчин

Для цього можна придбати спеціальні полімерні підставки. Втім, не складет труда зробити підпори з дроту або навіть підняти сітку на підкладки з шматочків битого кахлю або фрагментів старої бетонної стяжки. Дерев’яні підкладки використовувати ні в якому разі не можна.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Зручні полімерні підставки для установки арматурної сітки

Очевидно, що проводить установку армуючої сітки необхідно до виставлення напрямні. Найчастіше монтаж системи маяків і арматури ведеться паралельно, і сітка також може бути зафиксирована тих гірках цементу, які вмуровываются металеві профілі.

Відео: ще кілька порад по установці системи маяків

Заливка стяжки

Як не дивно, але сам процес заливки стяжки виглядає в низці всіх технологічних операцій, напевно, найбільш простим. Якщо всі підготовчі роботи виконані правильно, то цей етап складності не представляє.

 • Для нормальної заливки і застигання стяжки оптимальною є температура від 15 до 25 градусів. Допускається проведення робіт і при більш низьких температурах (але не нижче +5), але період дозрівання бетону істотно збільшиться. У дуже жарку погоду теж краще утриматися від заливки -= верхній шар може швидко пересихати і піти тріщинами. Не любить стяжка і сковзняков, хоча поностью доступ свіжого возудуха перекривати не можна.
 • Краще всього, звичайно, працювати вдвох – один займається підготовкою бетонного розчину, а другий – безпосередньо заливкою і вирівнюванням стяжки. Про технологію замішування розчину вже було розказано вище.
 • Роботу ведуть від дальнього кута кімнати, поступово переміщаючись до виходу. Необхідно постаратися виконати заливку протягом одного робочого дня – так стяжка буде максимально однорідною і міцною. Якщо ж з якихось причин це неможливо, то поверхню підлоги заздалегідь ділять на ділянки (їх називають картами заливки) з установкою перемичок між ними.
 • Готовий розчин в надмірній кількості викладає між напрямними, так, щоб його шар був на 15 -, 20 мм вище нульового рівня. Початкове розподіл проводять за допомогою кельми або лопати. Обов’язково необхідно стежити, щоб не залишалося незаповнених місць – це нерідко трапляється під напрямними, під прутами арматури або по кутах. Слід домогтися максимального ущільнення бетонного розчину, виходу з нього повітряних бульбашок. Для цього можна провести «штикування» розчин перед розрівнюванням протикається лопатою або кельмою.
 • Далі, на нанапрямних встановлюється правило. Поступальними і поперечними зигзагоподібними рухами розрівнюється розчин до рівня напрямних, так, щоб вийшла рівна гладка поверхня.
Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Напрямки рухів правилом

Якщо пісок не був просіяний і в ньому залишилися великі фрагменти (камінчики або черепашки), то можуть виникнути певні складності – ці включення можуть залишати борозни і доведеться чимало помучитися, прибираючи їх і загладжуючи нерівності, щоб вивести поверхню до ідеального стану.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками

Правила повинна залишатися рівна гладка поверхня

Бетонний розчин додають по мірі необхідності, так щоб робота йшла безперервно. Надлишки розчину в кінці заливки приміщення акуратно видаляються.

Відео: наочний приклад заливки стяжки по маяках

Після того як заливка буде закінчена, необхідно передбачити заходи, що виключають випадковий вхід в приміщення людей або домашніх тварин протягом перших 5 7 днів. Щоб процесзозревания йшов ефективно, поверхню потрібно щодня (починаючи з другої доби) змочувати водою, підтримуючи її у вологому стані. При сильній спеці має сенс після первинного схоплювання вкрити її плівкою, щоб уникнути пересихання.

Якщо використовувався звичайний піщано-цементний розчин, то про готовність стяжки з експлуатаційним навантаженням можна говорити не раніше, ніж через 3 тижні. При використанні сухих будівельних сумішей терміни можуть бути іншими – вони обов’язково вказуються в інструкції, що додається.

Після того як стяжка готова, її перевіряють на рівність і на якість поверхні. Для цього встановлюють правило на вмуровані напрямні і вимірюють одержаний зазор по центру. Від усадки бетону нікуди не дітися, і якщо зазор не перевищує 1 2 мм, то це буде в межах норми.

Нерідко поверх стяжки заливають тонкошаровий саморазравнивающийся склад, щоб зробити поверхню ідеально гладкою. Проте, це вже тема для окремого розгляду.