Чому кольорова капуста не зав’язується в качан у відкритому грунті

7

Вміст

 • 1 коли зав’язується цвітна капуста у відкритому ґрунті
 • 2 як зав’язується цвітна капуста
 • 3 чому кольорова капуста не зав’язується в головки
  • 3.1 невірно підібраний сорт
  • 3.2 неякісне насіння
  • 3.3 неякісна розсада
  • 3.4 невідповідна грунт
  • 3.5 недолік поживних речовин
  • 3.6 недолік вологи
  • 3.7 загущенность посадок
  • 3.8 вплив погодних умов
  • 3.9 хвороби і шкідники
 • 4 що зробити, щоб зав’язалася цвітна капуста
 • 5 чим підгодувати цвітну капусту для зав’язі
  • 5.1 народні засоби
  • 5.2 комплексні добрива
 • 6 корисні поради
 • 7 висновок

Цвітна капуста не зав’язується з різних причин. В основному вони пов’язані з неправильним доглядом – несвоєчасний полив, відсутність підгодівлі або незбалансований склад. Також відсутність зав’язі може бути наслідком особливостей сорту, погодних умов або захворювань.

Коли зав’язується цвітна капуста у відкритому грунті

У нормі качан цвітної капусти зав’язується в період від 80 до 170 днів з моменту появи масових сходів. Конкретні терміни залежать від особливостей сорту:

 • ранньостиглі — через 80-110 днів;
 • середньостиглі – через 125-135 днів;
 • пізні – через 160-170 діб.

Тимчасові періоди можуть трохи зрушуватися-допускається похибка в 10 днів. Це залежить від догляду за розсадою і дорослими рослинами, погодних факторів. Але якщо качан не зав’язується протягом, наприклад, трьох місяців (для ранніх сортів), це явне відхилення.

Як зав’язується цвітна капуста

Спочатку рослина дає потужний центральний втечу, від якого відходять листя. Вони швидко збільшують в розмірі і темніють – стають насиченого зеленого кольору.

Через 3-4 місяці після появи сходів починає зав’язуватися качан. Він являє собою суцвіття білого кольору, які формують «острівці», зрощені разом і нагадують щільний букет. Поверхня рельєфна, з вираженими борознами.

Фактично це не качан в звичному розумінні, а саме суцвіття. Вилки як сукупність листя використовують у білокачанної, пекінської капусти, а у кольоровий в їжу йдуть саме суцвіття.

Качан формується через 3-4 місяці після сходів

Чому кольорова капуста не зав’язується в головки

Якщо кольорова капуста погано зав’язується, це може бути пов’язано з декількома факторами. Нерідко причиною є помилки при догляді. Також можуть бути і об’єктивні фактори – особливості сорту або погані погодні умови.

Невірно підібраний сорт

Якщо кольорова капуста дає багато листя, але при цьому немає зав’язі, це може бути наслідком неправильно обраного сорту. Таке явище спостерігається, якщо придбати розсаду або насіння з рук або у мало перевіреного виробника.

Іноді для отримання нових сортів насіннєву рослину схрещують з іншою культурою, в результаті чого утворюється гібрид першого покоління f1. Він відрізняється хорошою витривалістю, дає багато листя, але качани цвітної капусти не зав’язуються. Тому краще купувати насіння або розсаду тільки у відомих постачальників, в тому числі в розплідниках.

У кожного сорту є свої особливості. Буває рання, середньостигла і пізня капуста. Її необхідно висаджувати в певні терміни, при порушенні яких капуста не зав’язується.

Важливо! краще вибирати ті сорти, які виведені російськими селекціонерами і внесені в держреєстр.

Вони адаптовані під кліматичні умови країни і при правильному догляді гарантовано дадуть хороший урожай.

Неякісне насіння

Неякісне насіння зазвичай постачають тільки недобросовісні постачальники. При покупці рекомендують вивчити відгуки садівників на спеціальних сайтах і форумах, а також завжди перевіряти термін придатності.

Після придбання насіння цвітної капусти їх ретельно відбирають, залишаючи тільки найбільші і не мають пошкоджень. Також рекомендують провести тест-покласти зерна на 20 хвилин в підсолену воду (столова ложка на 1 л). Якісь насіння можуть спливти-тоді їх відбраковують. Якщо не зробити попередню перевірку, схожість буде нижче, при цьому качани не зав’язуються.

Посадковий матеріал набувають у перевірених постачальників

Важливо! гібриди теж дають насіння. Але збирати їх і висаджувати в грунт недоцільно, оскільки плідне потомство вони все одно не дадуть. У таких випадках вилок теж не зав’язується.

Неякісна розсада

Здорова розсада повинна бути досить високою (при пересадці в грунт не менше 10 см), мати кілька великих, пружних листя. На ній не повинно бути ніяких ознак захворювань, в тому числі потемніння кореневої шийки (чорна ніжка).

Оптимальний варіант-виростити розсаду самостійно. Але якщо терміни вже пройшли, її можна придбати. При покупці сіянці уважно оглядають: якщо є сумніви – краще не брати. Неправильно вирощена розсада спочатку ослаблена, тому в подальшому вилок цвітної капусти не зав’язується.

Невідповідний грунт

Практично всі різновиди капусти вимогливі до грунту. Вона повинна бути родючої і пухкої, з мінімальним вмістом глини. Реакція нейтральна або слабокисла – ph від 6,0 до 7,0. Грядка повинна бути добре освітлена, розташовуватися на невеликій височині, щоб уникнути підтоплення дощовими водами.

Якщо грунт збіднений, його обов’язково удобрюють за 1-2 місяці до посадки. Для цього рекомендують внести компост або перегній в кількості 8-10 кг на 1 м2. Буває і так, що грунт занадто важка, щільна. Тоді в неї закладають тирсу або пісок – по 1 кг на квадратний метр.

Якщо рн менше 6,0, грунт занадто кислий. У нього потрібно внести по 100-200 г деревної золи або доломітового борошна на 1 м2. Вимірювання ph попередньо проводять за допомогою індикаторного паперу або ph-метра.

Увага! при створенні грядки рекомендують вибрати місце, де опівдні з’являється півтінь. Це дозволить захистити рослини від палючого сонця, що особливо важливо для молодої капусти.

Недолік поживних речовин

Якщо у цвітної капусти не зав’язуються суцвіття, це часто відбувається через нестачу добрив. Таке явище спостерігається, якщо грунт малородюча, і при цьому дачник не дає підгодівлі або робить це рідко і в недостатніх кількостях. Тому важливо забезпечити регулярне внесення добрив. На початку сезону вносять азотні склади (сечовина, аміачна селітра), а потім – калійні і фосфорні.

Для формування зав’язі необхідно регулярно підгодовувати рослини

Якщо кольорова капуста витягнулася, і при цьому не зав’язуються вилки, це може бути пов’язано як з нестачею добрив, так і з неправильним їх внесенням. Важливо вносити підживлення в помірних кількостях (перегодовування гірше недогодовування) і забезпечити рослини різноманітними добривами зі збалансованим складом.

Недолік вологи

Якщо качан не зав’язується, це може бути пов’язано з порушеннями правил поливу. Цвітна капуста чутлива навіть до нетривалої посухи. Причому їй важливо забезпечити не тільки хороший полив, але і досить вологе повітря.

Якщо дощів немає, воду дають не рідше разу на тиждень. Норма витрати — по відру (10 л) на кожен квадратний метр. Якщо встановилася посуха, полив повторюють кожні 2-3 дні. При цьому важливо стежити за тим, щоб грунт не підтоплювався, не був занадто вологим – інакше почнуть загнивати коріння, і частина посадок може загинути.

Щоб грунт довше залишалася вологою, її обов’язково мульчують соломою, сіном, тирсою, підсушеною травою (скошують до цвітіння, щоб була без насіння) або іншими матеріалами. Після поливу або рясного дощу поверхневий шар грунту потрібно ретельно розпушити. Це забезпечить доступ кисню до коріння, завдяки чому качани зав’язуються швидше.

Загущенность посадок

Якщо кольорова капуста не зав’язується в теплиці, часто визначальним фактором є занадто щільна посадка. З одного боку, місце в парнику дійсно потрібно економити, але з іншого – не на шкоду рослинам. При висаджуванні слід дотримуватися інтервалу не менше 40-50 см. Сіянці розподіляють в шаховому порядку, далеко від високорослих рослин, плодових чагарників і дерев. Це забезпечить рівномірний доступ сонячних променів до всіх посадок.

Вплив погодних умов

Якщо у цвітної капусти не зав’язуються вилки, причина може бути пов’язана і з несприятливою погодою:

 1. капуста не переносить занадто великих перепадів температур.
 2. шкодить і сильна спека, коли температура піднімається вище 30 градусів. Через це порушуються процеси обміну в тканинах, вТому числі вироблення рослинних гормонів. В результаті качан не зав’язується, стає потворним або дрібним.
 3. цвітна капуста погано переносить і занадто сильне похолодання, коли температура опускається нижче 5-7 градусів тепла.

Вирощувати рослини бажано в теплиці

Щоб уникнути цих наслідків, необхідно дотримуватися термінів посадки. На більшій території росії саджанці переносять у відкритий грунт не раніше першої декади травня, коли загроза поворотних заморозків буде зведена до мінімуму. Якщо в регіоні буває холодна весна і початок літа, вирощувати культуру рекомендують в парнику.

Хвороби і шкідники

Коли цвітна капуста довго не зав’язується, причиною можуть бути хвороби і шкідники. Вони можуть перешкодити як розсаді, так і дорослим рослинам. Особливо небезпечна капустяна міль. Її гусениці з’їдають тканини навколо листового сердечка, через що качан не формується або виходить занадто дрібним.

Для боротьби зі шкідником використовують народні засоби, наприклад:

 • настій чистотілу, лаванди або шкірки цитрусових;
 • відвар бадилля томатів;
 • розчин тютюнового пилу.

Ці склади допомагають впоратися з міллю на ранніх етапах. Якщо навала сильне, використовують хімічні препарати:

 • «амбуш»;
 • «дипел»;
 • «кінмікс»;
 • «бактоспеин»;
 • «гомелин»;
 • «нурелл» та інші.

Обробку проводять ввечері, в суху і безвітряну погоду. При цьому враховують терміни очікування-мінімальна кількість днів з моменту останнього обприскування до збору врожаю.

Що зробити, щоб зав’язалася цвітна капуста

Допомогти цвітній капусті зав’язатися можна різними способами. В першу чергу уважно підбирають сорт, готують і відбраковують насіння. При посадці дотримуються інтервал.

Також необхідно забезпечити правильний догляд:

 • регулярний полив;
 • внесення підгодівлі;
 • укриття на ніч нетканим полотном (на перших етапах вирощування);
 • підгортання;
 • профілактична обробка від захворювань і шкідників;
 • в жарку погоду посадки притіняють щитом білого кольору.

Правильний догляд гарантує формування зав’язі

Чим підгодувати цвітну капусту для зав’язі

Оскільки кольорова капуста часто не зав’язується через нестачу добрив або незбалансованого харчування, в першу чергу потрібно внести підгодівлі. Використовувати можна різні засоби-народні, комплексні підгодівлі, а також органіку (її вносять за 1-2 місяці до посадки).

Народні засоби

Серед найбільш ефективних народних засобів, завдяки яким качани нормально зав’язуються, можна виділити такі:

 1. хлібопекарські дріжджі-мікроскопічні грибки стимулюють засвоєння рослинами поживних речовин, завдяки чому поліпшуються обмінні процеси. Для приготування розчину беруть пакетик сухих або 100 г свіжих дріжджів і розчиняють у відрі теплої оди. Туди ж додають 2 ст.л. Цукру і залишають на кілька годин. Завдяки внесенню добрива качан цвітної капусти добре зав’язується.
 2. борна кислота служить як підгодівлею, завдяки якій качан цвітної капусти добре зав’язується, так і профілактичним засобом від шкідників. Для обробки бадилля перед початком формування вилка обробляють розчином (2 чайні ложки на 10 л). Порошок розводять в гарячій воді, потім дають охолонути.
 3. допоможе цвітній капусті і зелене добриво – скошують бур’ян, закладають до половини ємності і заливають водою. Наполягають тиждень, періодично помішуючи. Потім проціджують і розбавляють водою в п’ять разів, після чого приступають до поливу цвітної капусти. Завдяки цьому качан починає формуватися.

Комплексні добрива

Щоб зав’язувалася цвітна капуста, необхідно зробити підгодівлю комплексним добривом:

 1. «азофоска » поряд з азотом містить фосфор і калій. Використовують для поливу рослин в кількості 50 г на 10 л.
 2. «нітрофоска» – добриво з переважаючим вмістом азоту, його вносять на початку сезону. Розчин готують, виходячи зі співвідношення 30 г на 10 л.його обов’язково вносять в тих випадках, коли качан цвітної капусти не зав’язується.
 3. «ортон» — готове комплексне добриво, яке містить не тільки основні речовини, але і мікроелементи, а також органічні гумінові кислоти. Якщо качан не зав’язується, поливають розчином 20 г на 10 л.підживлення вносять до трьох разів за сезон з інтервалом в 10 днів.

«азофоска « – ефективне і недороге добриво, що забезпечує формування зав’язі

Замість цих підгодівлі можна використовувати і інші склади — » растворин«,» кеміра люкс«,»циркон». Вони не тільки збагачують грунт поживними речовинами, але і стимулюють ростові процеси. Це особливо важливо в перший місяць після пересадки розсади у відкритий грунт.

Увага! якщо цвітна капуста не зав’язалася, і при цьому у рослини величезні листя, це говорить про надлишок азотних добрив.

Рекомендують повністю виключити їх до кінця сезону. Замість цього упор роблять на калійні склади і суперфосфат.

Корисні поради

Якщо качан не зав’язується, це найчастіше пов’язано з неправильним доглядом. Щоб уникнути подібних проблем, досвідчені дачники рекомендують скористатися такими порадами:

 1. уникати таких попередників: морква, редька, буряк або будь-які різновиди капусти. Через них культура погано росте, і качан не зав’язується.
 2. робити посадки на грядках, де недавно росли бобові, огірки, баклажани, перець або кабачки.
 3. якщо качан цвітної капусти не зав’язується, поставити садовий розбризкувач і використовувати його в посушливу погоду. Якщо пристрою немає, обприскувати посадки водою пізно ввечері. У неї можна додати сіль – чайна ложка на літр. Такий засіб послужить додатковою профілактикою від шкідників.
 4. коли суцвіття капусти витягуються, розкидаються, качан не зав’язується, необхідно внести комплексне добриво. Воно сприяє формуванню вилка.

Висновок

Цвітна капуста не зав’язується з різних причин, вплинути на які в більшості випадків цілком реально. Необхідно ретельно вибрати сорт, відбракувати невідповідні насіння, врахувати терміни посадки. Також варто забезпечити нормальний догляд, особливо регулярний полив і внесення підгодівлі.