Чому сфтк з пінополістиролом і раніше найпопулярніші

9

В нашій країні системи фасадні теплоізоляційні композиційні (сфтк), придумані в німеччині понад півстоліття тому, називають просто «мокрий» фасад. Це логічно, адже покривається весь «пиріг» штукатуркою, розчиняється водою. Сайт rmnt з’ясував, чому найбільш популярні сфтк з пінополістиролом.

Власне, коли технологія «мокрого» фасаду тільки з’явилася в нашій країні, то вибору взагалі не було — тільки пінопласт як утеплювач, основного шару. Нагадаємо, що в сфтк крім утеплювача входять армуючий шар зі склотканинної сітки на чорновій штукатурці або клейовому складі, а також фінішний шар — декоративна гладка або фактурна штукатурка. Зрозуміло, що теплоізолюючий шар найбільший по товщині і важливий саме з точки зору зменшення тепловтрат.

Технологія «мокрого» фасаду була розроблена саме на пінополістиролі (ппс). Використовували його без будь-яких альтернатив десятиліттями. Але зараз з’явилися ще два варіанти утеплювачів під штукатурку:

 1. щільні плити мінеральної вати. У них підвищена жорсткість, що дозволяє використовувати під мокре покриття.
 2. екструдований пінополістирол (еппс), більш «просунутий» нащадок звичайного ппс.

При всьому цьому «мокрі» фасади з пінополістиролом залишаються найбільш затребуваними серед власників приватних будинків. Розберемося, чому.

Почнемо з того, що у сфтк з пінополістиролом вражаючі переваги:

 • у ппс вкрай невеликий коефіцієнт теплопровідності, це супер-ніздрюватий матеріал. Звичайно, потрібно провести розрахунки, щоб вибрати оптимальну товщину плит пінополістиролу, але завжди можна порадитися з фахівцями, в мережі чимало відгуків і прикладів, так що проблеми не буде. Енергоефективність таких «мокрих» фасадів доведена часом.
 • плити міцні, незважаючи на мінімальну вагу, витримують досить товстий шар штукатурки і облицювання не тільки штучним, але і натуральним каменем. Так, підстава в такому випадку доведеться посилити, це вже не буде класична сфтк, але і такі варіанти використовуються в обробці фасадів.
 • у пінополістиролу високий модуль пружності. Він служить буфером, гасить деформації підстави, завдяки чому фінішний штукатурний шар не розтріскується. Звичайно, приймати на себе деформації стіни ппс зможе тільки в разі дотримання технології монтажу і використання добірних елементів на отворах.
 • дуже хороший показник адгезії. Пінополістирол пористий і шорсткий, штукатурка прилипає до нього відразу і практично назавжди, зняти фінішний шар і не пошкодити плити не вийде.
 • воду майже не вбирає, зберігає свої показники теплопровідності навіть в умовах підвищеної вологості.
 • пар пропускає, завдяки чому всередині конструкції не накопичується волога.

Все це зрозуміло, але ж еппс міцніше і щільніше звичайного пінополістиролу, а у мінеральної вати вище показник паропроникності і вона практично не горить, тобто на фасаді безпечніше. Здавалося б, ці більш сучасні матеріали для сфтк повинні були витіснити пінополістирол. Так не сталося, багато домовласників не бажають «винаходити колесо» і залишаються вірні перевіреному способу утеплення.

Причин кілька:

 • як вже писав портал rmnt.ru, у екструдованого пінополістиролу поверхня помітно більш гладка і щільна. А значить-адгезія низька, штукатурка погано прилипає.
 • еппс практично непроникний, тому волога почне накопичуватися всередині стіни. Застосовувати його можна хіба що на монолітних поверхнях, які теж непроникні.
 • мінеральна вата, хоча і володіє високою паропроникністю, вбирає вологу, втрачає свої теплоізоляційні властивості.
 • найголовніше-пінополістирол набагато дешевше! якщо порівнювати сфтк на основі щільної мінеральної вати з використанням ппс, то різниця складе десятки тисяч рублів.

За словами фахівців,» мокрі » фасади на основі пінополістиролу поки задовольняють всім запитам власників приватних будинків. Якщо технологія дотримана, то служать вони так довго, що можуть набриднути. Втім, завжди можна просто перефарбувати фасад.