Чому яблуні не розпустилися навесні після зими

16

Вміст

 • 1 коли починають розпускатися листя яблуні
 • 2 чому погано розпускаються листя на яблуні після зими
  • 2.1 пошкодження деревини негативними температурами
  • 2.2 механічні пошкодження кори
  • 2.3 зламалися гілки
  • 2.4 постраждалі нирки
  • 2.5 «підгризені» коріння або стовбур яблуні
  • 2.6 внесення азотних добрив восени
 • 3 що робити, якщо яблуня не розпускається навесні після зими
  • 3.1 при підмерзанні
  • 3.2 при ураженні гризунами
  • 3.3 при розломах
  • 3.4 при пошкодженні нирок шкідниками
 • 4 чим обробити
  • 4.1 стімпо
  • 4.2 вимпел
  • 4.3 альбіт
 • 5 висновок

Більшість сортів і гібридів яблуні відрізняються витривалістю і холодостійкістю. Тим не менш, іноді дерева просто не «прокидаються» після зими. Це може бути викликано різними причинами, тому важливо зрозуміти, чому саме не розпускаються яблуні, орієнтуючись на їх стан. У більшості випадків така проблема не означає загибелі дерева, його цілком можна»розбудити».

Вказати конкретний час, коли у яблунь починають розпускатися листя, неможливо. Все залежить від характеристик сорту і гібрида, погоди взимку і навесні, якості догляду за деревом та інших факторів. У середній смузі росії нирки розпускаються приблизно в 20-х числах травня. Але якщо весна видається ранньою і теплою, це може статися на 10-15 днів раніше. У регіонах з більш суворим кліматом найчастіше доводиться чекати до кінця травня або навіть першої декади червня.

Нирки у яблунь не розпускаються в один і той же час кожен сезон, і це абсолютно нормально

Чому погано розпускаються листя на яблуні після зими

Якщо яблуня не розпускає нирки після зими, необхідно ретельно оглянути дерево. Незважаючи на заявлену холодостійкість сорту або гібрида, суворі морози, в поєднанні з іншими негативними факторами, можуть завдати їй серйозної шкоди. Про це очевидно свідчать не розпустилися навесні листя.

Пошкодження деревини негативними температурами

Коли зима видається суворою (надовго встановлюється температура нижче -30 °с), вітряної і малосніжною, практично неминуче «обмороження» деревини. Аналогічно на них впливає навіть не дуже часта (досить 4-5 разів) зміна відлиг на морози протягом зими.

Ступінь серйозності пошкодження визначають за кольором деревини. Якщо вона жовтувато-бежева, проблему можна вважати незначною, про сильному обмороженні свідчить іржаво-коричневий відтінок. Коли у яблуні не розпускаються листя навесні, і її деревина буріє або чорніє, допомогти дереву набагато складніше, але теж можна.

Пошкоджена морозом деревина стає дуже крихкою, яблуня ламається під власною вагою

Важливо! якщо нічого не робити і не боротися з обмороженнями на яблуні, тим, що у неї не розпускаються навесні листя, справа не обмежиться. З кожним сезоном холодостійкість дерева падає.

Механічні пошкодження кори

Найбільш вразливе місце – точка з’єднання гілок і стовбура. Після суворої зими кора сильно стоншується, навесні, коли температура повітря піднімається, і сонце стає більш «активним», яблуня отримує опіки. Про їх появу свідчить червоно-коричневий відтінок кори.

Коли площа опіків значна, кора відмирає. Дерево сильно слабшає, тому листя і квіткові бруньки на ньому не розпускаються – яблуні просто не вистачає сил, вони направляються на «лікування» утворилися пошкоджень.

Зламалися гілки

Часті перепади негативних і позитивних температур протягом зими небезпечні не тільки «обмороженнями» деревини. Внаслідок цього гілки ламаються або тріскаються під вагою намерзає на них льоду. Система сокоруху порушується, частина листя і квітів на постраждалих пагонах не розпускається.

Виглядає дуже красиво і незвично, але це серйозне навантаження на дерево

Постраждалі нирки

Якщо садівник нехтує доглядом за яблунею, зокрема, її підготовкою до зими, першими страждають листові і квіткові пагони. Досвід садівників свідчить, що в основному «виживають» розпускаються бруньки на верхівках пагонів. Інші швидко відмирають і опадають.

Також можливе пошкодження листових і квіткових бруньок поворотними весняними заморозками. У регіонах з суворим кліматом (урал, сибір, далекий схід) негативні температури в травні і навіть в червні зовсім не виключаються.

Для більшості сортів і гібридів яблуні навіть нетривалий вплив холоду згубно

Важливо! особливо важливу роль в підготовці до зими грає влагозарядковий полив. Коли осінь видається сухою, нирки не визрівають, листя і квіти на дереві навесні не розпускаються.

«підгризені» коріння або стовбур яблуні

Яблуні потрібно забезпечити захист на зиму не тільки від морозів, але і від гризунів. В іншому випадку миші, щури, зайці вважатимуть її деревину за делікатес. Таке «підгризання» представляє серйозну небезпеку для судинної системи. Листя і квіткові бруньки на таких деревах можуть не розпускатися кілька сезонів, поки воно не відновиться.

Гризуни становлять небезпеку для будь-яких плодових дерев

Внесення азотних добрив восени

Азот – макроелемент, в якому яблуня потребує навесні, на стадії активного формування зеленої маси. Потім він для неї навіть шкідливий-дерево починає «жирувати» на шкоду плодоношення. Особливо небезпечна азотна підгодівля восени-цей макроелемент активізує процеси росту дерева, не даючи йому «зануритися в сплячку». Як наслідок, листя починає розпускатися ще восени і неминуче гинуть взимку від морозів.

Що робити, якщо яблуня не розпускається навесні після зими

«чахнучу» яблуню, у якій не розпускаються листя і квіти, у багатьох випадках можна врятувати. Головне-вжити необхідних заходів вже в поточному сезоні і набратися терпіння, давши дереву час на повноцінне відновлення.

При підмерзанні

Якщо на яблуні не розпускаються листя через «обмороження» деревини, йому потрібна грамотна обрізка. Але в залежності від ступеня пошкодження діяти слід по-різному:

 1. коли чорно-бура деревина свідчить про» обмороження » критичного ступеня тяжкості, поспішні рішення і дії яблуні тільки зашкодять. Потрібно почекати, поки дерево, на якому не розпустилися листя, все ж «прокинеться». Так звані дзиги, що з’являються з» сплячих «нирок, стануть новим «скелетом».
 2. якщо деревина у яблуні коричнева, з обрізанням, навпаки, зволікати не можна. Всі уражені пагони видаляють ще до того моменту, як на дереві повинні розпуститися листя. Потім яблуню, щоб вона не загинула, забезпечують «донорами» води і поживних речовин. У пристовбурному колі, досить близько до неї висаджують 2-3-річні «дички». Зазвичай вистачає 4-5 штук. Посадочні ями для них готують, як для «культурних» саджанців, а верхівки стовбурів прищеплюють під кору яблуні з постраждалої деревиною, яка не розпускається навесні. Протягом сезону утворився «симбіоз» не підгодовують мінеральними добривами, обмежуючись рясними поливами. Якщо на» основному » дереві формуються бутони, їх відразу обривають, не даючи розпускатися.
 3. яблуню зі злегка пожовклою деревиною» розбудити » після зими найпростіше. Як правило, досить вранці обприскати її холодною водою, а через кілька днів – обробити будь-яким біостимулятором.

«даремні «і навіть» шкідливі «дзиги при підмерзанні яблуні допомагають відновити її «скелет»

Важливо! щоб вірно оцінити ступінь тяжкості пошкоджень яблуні, необхідно зробити поздовжній і поперечний надріз деревини. Ще один «тест « — спроба змусити розпуститися нирки на зрізаній гілочці в домашніх умовах в»парнику».

При ураженні гризунами

Як тільки встановиться плюсова температура, всі залишені гризунами на яблуні, у якій не розпустилися листя, «рани» дезінфікують, промиваючи розчином будь-якого фунгіциду, зачищають і замазують садовим варом. В іншому випадку ситуація ще ускладниться занесенням інфекції. Цієї обробки, укупі з грамотним доглядом і декількома обприскуваннями біостимуляторами протягом сезону, цілком достатньо, щоб за літо відновило сили дерево з поверхневими механічними ушкодженнями (кора і камбій). На наступний сезон листя розпустяться, як зазвичай.

Якщо штамб яблуні за зиму згризли більше, ніж на половину товщини, єдиний вихід – забезпечити її «донорами», так само, як і дерево з сильно промерзлої деревиною. Замість саджанців — » дичків » можна використовувати прикореневу поросль самої яблуні.

Установка захисту від гризунів-необхідний етап підготовки яблуні до зими

При розломах

Будь-які виявлені розломи на яблуні, у якій не розпускаються листя, обов’язково дезінфікують, промиваючи фунгіцидом або «домашнім» засобом з антисептичним ефектом. Далі надходять так:

 1. товсті» подвійні » стовбури вище місця розлому міцно стягують дротом, підклавши під неї м’яку тканину, щоб вона не врізалася в деревину і не травмувала її ще більше. Потім на 5-10 см нижче просвердлюють отвір, вставляють в нього болт і накручують гайку.
 2. тонкі стовбури або великі плодоносні гілки діаметром 4-5 см аналогічно фіксують дротяної стяжкою. Потім хрестоподібно вбивають в деревину дві» дивляться » в різні боки будівельні скоби.
 3. невеликі гілки яблуні, на яких через розломи не розпускаються листя, фіксують шурупами, залишаючи їх кінці стирчати зовні.

Всі використовувані для стягування розломів предмети теж дезінфікують

Важливо! найчастіше від розломів страждають гілки яблуні, що ростуть під гострим кутом до стовбура. Це потрібно врахувати, по можливості позбавляючись від них при обрізку.

Яблуневий квіткоїд або довгоносик – шкідник, що активізується навесні, коли повітря прогрівається до 10 °с.його личинки виїдають листові і квіткові бруньки зсередини, залишаючи тільки поверхневі лусочки.

Щоб помітити напад шкідника на ранній стадії, яблуні регулярно оглядають, шукаючи краплі «рідини» на нирках

Виявивши характерний симптом, застосовують відповідні інсектициди (децис, біотлін, фуфанон, кінмікс), слідуючи вказівкам в інструкції. Восени особливо ретельно проводять підготовку до зими, включаючи очищення пристовбурного кола від рослинного сміття, глибоке розпушування грунту, побілку штамба.

Важливо! для дорослих дерев яблуневий квіткоїд не надто небезпечний (але це не означає, що з ним не потрібно боротися). Однак молодим саджанців він може завдати серйозної шкоди, аж до загибелі.

Чим обробити

Якщо зрозуміти, чому яблуня після зими не прокидається, так і не вдалося, рекомендується застосувати біостимулятори. Концентрацію розчину, спосіб і періодичність обробок визначають, виходячи з даних виробником інструкцій.

Стімпо

Одночасно біостимулятор і препарат, позитивно впливає на імунітет яблуні. Його можна застосовувати для обробки дерев, у яких не розпускаються листя, спільно з більшістю засобів для фітосанітарної обробки, в тому числі, в сумішах. За позитивний результат відповідає збалансований комплекс фітогормонів і мікроелементів.

Препаратом стімпо яблуні та інші садові культури можна обприскувати на всіх стадіях вегетації

Вимпел

Препарат природно-синтетичного походження. Застосовується в основному для підвищення «стресостійкості» рослин. При регулярному використанні може повністю замінити собою фунгіциди. Для максимального ефекту обробки проводять тричі-поки у яблунь ще не розпустилися листя, в момент формування бутонів і відразу після цвітіння.

Вимпел не тільки допомагає яблуням «прокинутися» після зими, але і підвищує їх врожайність приблизно на третину

Альбіт

Комплексний засіб, що поєднує властивість фунгіциду, біостимулятора і регулятора росту. Препарат повністю натуральний, отриманий з мешкають в грунті бактерій та інших мікроорганізмів. Яблуні рекомендується обприскувати, якщо у них не розпускаються листя для «пробудження» і в фазі рожевого бутона для збільшення «стресостійкості» і врожайності.

Препарат альбіт знімає з яблунь, у яких не розпускаються листя, фітотоксичну навантаження

Висновок

Якщо не розпускаються яблуні після зими – з деревами явно щось не так. Тому садівникові обов’язково потрібно знайти причину тривалої «сплячки». Як правило, проблем з цим не виникає – допомагають супутні симптоми. «розбудити » дерево цілком реально, головне – вчасно вжити дієвих заходів. Тоді збиток яблуні можна мінімізувати, це не позначиться на її розвитку і плодоношенні.