Дачний паркан: ідеї оформлення

8

У справі оновлення саду дуже важливу роль відіграє паркан. Іноді тільки він один здатний докорінно змінити враження від ділянки. Чому це так і як зробити гарний паркан на ділянці? ідеями з оформлення дачного паркану ділиться дизайнер ольга воронова

Іноді дачний паркан здатний докорінно змінити враження від ділянки. Чому? та тому, що паркан – це «рама» для саду, без якої найкрасивіший сад не «заграє». В результаті дачну ділянку не сприймається як одне ціле без цієї»рами». Якщо змінити раму у картини, то ця картина буде виглядати по іншому. Ось і сад точно так же.

На дерев’яному паркані обладнані будиночки для комах (фото: www.shutterstock.com/ru/g/sergey + v + kalyakin)

Що потрібно врахувати при виборі паркану

Огорожу саду можна замінити, а можна змінити вже існуючу, хоча б в деяких місцях. І цього може бути достатньо для прекрасного ефекту. Але займаючись перетвореннями паркану і вибираючи ідеї для його оформлення, пам’ятайте, що паркан – це ще й елемент безпеки, спокою і затишку в саду. А ще паркан формує мікроклімат вашого саду, і, можливо, найулюбленіші ваші рослини своєю красою зобов’язані саме йому. Паркан, звичайно, не змінює повністю такі параметри, як температуру, вологість, освітленість, продувність вітрами, але він їх істотно регулює в кращу сторону. Все це повинно бути дотримано, або, принаймні, не порушено при ваших перетвореннях.

Конструкція паркану

Паркан-це вертикальна споруда по периметру ділянки, на стрічковому або стовпчастому фундаменті, яке може бути побудовано з різних матеріалів. Висота будь-якого паркану залежить від висоти вашого будинку, і від розміру вашої ділянки. Чим більше ділянка і чим вище будинок, тим вище повинен бути паркан. Адже повинна бути гармонія! однак, рішуче не слід планувати паркан вище 5 м. Це не має практичного значення.

Затишно буде і при більш низькому паркані, витрата матеріалів на паркан таких розмірів буде величезним, а від непрошених гостей, якщо вони «професіонали», така висота – не перешкода. Перешкодою швидше будуть матеріали і конструкція паркану, а не його висота. Безумовно, і в розумних межах у вас буде кілька варіантів висот. За загальними нормативами комфортною висотою вважається висота паркану від 1,8 до 3 метрів, в залежності від конкретної ситуації. Вибирайте ту висоту, при якій вам психологічно більш комфортно, і зверніть також увагу на те, наскільки при даній висоті паркану будуть затінені ваші посадки. Все-таки сад вимагає світла.

хвилястий ніздрюватий паркан

Матеріали для дачного паркану

Вони повинні бути «в композиції» з ділянкою, тобто поєднуватися з матеріалами для обробки будинку, і з іншими матеріалами, присутніми в саду. А ще має дотримуватися стилістичну єдність будинку і саду, інакше кажучи, обраний вами матеріал повинен відповідати стилю саду.

Ви повинні простежити, щоб у формі, «візерунку», лініях і матеріалах вашої огорожі повторився дизайн будинку і ділянки — основні, найбільш яскраві мотиви обробки будинку, альтанки, куточків відпочинку, ліній планування ділянки, і ті ж самі матеріали, якими оброблений будинок і які використовуються на ділянці. При дотриманні цього принципу у вас буде абсолютна гармонія. Вдало, якщо паркан не монолітний, він складається з окремих конструкційних елементів, ось ними-то і можна «пограти» в кожному конкретному випадку, щоб зв’язати будинок і сад.

Вибравши якийсь основний матеріал для забору, принцип стилістичної єдності можна врахувати саме на окремих його елементах. Важливо відзначити, що у кожного матеріалу для пристрою забору – свої особливості, і свої можливості зробити вашу ділянку ще більш красивим. При одній і тій же технології, і одному і тому ж матеріалі дизайн може бути абсолютно різним.

хвилястий паркан

Оформлення дерев’яних парканів

Дерево – прекрасний, «живий» матеріал! дерев’яні паркани недорогі, надійні, і потенційно «креативні». Якщо ви хочете суцільний дерев’яний паркан, то краще встановлювати його у вигляді окремих «секцій», які кріпляться між стовпчиків. Ці стовпчики можуть бути дерев’яними, або у вигляді труб, але найкраще викласти їх з цегли, блоків або каменю. Це буде і міцно, і красиво: комбінується матеріал і колір. Паркан може бути і несплошним, а з окремих складальних елементів. В такому випадку це або штахетник, або паркан у вигляді дерев’яної «сітки». Теж дуже красиві варіанти, особливо в комбінуванні з суцільними елементами. Існує ще один вид несплошного паркану-тин, але він не володіє надійністю, а ось для зонування простору всередині саду-відмінна ідея!

паркан із соснових колод

Щоб досягти гармонії, потрібно фарбувати в один з використовуваних на ділянці квітів. Однак паркан може бути кольору тонованого дерева, а ось повторити один з часто використовуваних на ділянці квітів можна в декорі опорних стовпів. Щоб ваш штахетник був ошатним, можна фігурно обробити кінці окремих його елементів. Окремі елементи паркану в секції можуть бути різної довжини, і бути скомпоновані так, що разом всі вони складають красиві «трикутники». Та й рівними їм бути необов’язково: дуже красиві гнуті елементи. Можна виконати дерев’яний паркан з круглих колод з загостреними кінцями. Окремі колоди можуть бути різьбленими.

паркан, що імітує тин (фото: www.shutterstock.com/ru/g/sergey + v + kalyakin)

Дуже красивий дерев’яний паркан з різними вставками. Наприклад, на тлі суцільного паркану можуть бути ажурні вставки – у вигляді великих ромбів, квадратів, кіл, прямокутників з дерев’яної діагональної «сітки».

Дерев’яний паркан можна прикрасити не тільки вставками, але і кованими накладками. Навіть якщо такі елементи невеликі, вони дуже прикрашають паркан. Дерев’яний паркан можна прикрасити візерунками, складеними з маленьких елементів, вирізаних з алюмінієвих банок. Виглядають такі візерунки дуже незвично. Дерев’яний паркан можна «продублювати» ще однією огорожею – кованою. Дуже цікавий варіант, красиво завжди: і влітку, і взимку.

Випиляєте хвилю на прямому паркані — ваш паркан буде виглядати дуже стильно

Самі секції паркану зовсім не обов’язково повинні бути прямокутними, можна їх фігурно «підрізати», використовуючи профіль ліній, який необхідний вам по стилю.

Можна спеціально встановити опорні стовпи з труб великого діаметру, і пофарбувати їх в колір паркану, а можна, для деяких стилів, навпаки, пофарбувати ці труби дуже яскравою фарбою.

Паркан може стати частиною «спортмайданчика», якщо зміцнити на ньому кільце для гри в баскетбол. Якщо ваш дерев’яний паркан має бетонні або цегляні стовпи, можна облицювати їх каменем або галькою. Це особливо ефектний варіант. Камінь можна укласти різними способами-враження також буде різним. Замість натурального каменю можна використовувати штучний, він трохи дорожче, але дуже легкий, більш стійкий, і облицювання їм набагато простіше, ніж натуральним каменем. Лак такого каменю не потрібен.

Паркан з березових колод з декором

Незвичайний, ефектний і дуже дешевий варіант – паркан з необрізної дошки. Для пристрою такого паркану потрібно вибрати самі» мальовничі » необрізні дошки. Інакше кажучи, щоб у них були виразними малюнок дерева і неотесані, нерівні краї. Потім ці дошки потрібно построгать, щоб поверхня була рівна. Паркан виконується з довгих дощок, закріплених горизонтально. При цьому потрібно чергувати необрізні дошки з прямими обрізними, але при цьому необрізних дощок повинно бути набагато більше. З таких же дощок робиться і хвіртка.

Оформлення парканів з цегли

Вони завжди виглядають дуже «гідно». Цегла — матеріал красивий і натуральний, до того ж існує безліч його видів, на будь-які смаки. Однак, цегляні паркани не тільки міцні і красиві, але і дуже підходять для будь-якого декору, оскільки цегла поєднується практично з усіма іншими матеріалами. Цегла для кладки паркану повинен бути високої якості.

Цеглини бувають різних колірних відтінків, і ви можете вибирати: чи буде ваш паркан мати будь-якої орнамент, або він буде однотонним. Цегляні паркани прекрасно поєднуються з куванням, каменем, з металевими елементами, навіть якщо такі елементи більше ніде не повторюються. Тому ці матеріали можна використовувати для декору воріт і хвіртки. Дерев’яні ворота і хвіртка в цегляному паркані будуть виглядати теж непогано. З дерева також може бути декор для забору.

Якщо у вашого паркану передбачений цоколь, можна при будівництві прикрасити його шматками граніту, вдавивши їх в ще незастиглий бетон. Викладаючи цегляний паркан, можна місця окремих цегли при кладці заповнювати монтажною піною. Коли кладка буде закінчена, піна вичищається, а в отримані «ніші» в кладці висаджуютьсяНевибагливі почвопокривні рослини.

Цей «камінь» намальований на бетонній вставці

Якщо ви вибрали для забору однотонну цеглу, можна опорні стовпи зробити з цегли іншого відтінку, або надати цим стовпам іншу фактуру. При кладці цегляного паркану можна укласти цегла оригінально: під кутом, але не плоско, а просторово, « фактурно».

Можна повністю обкласти цегляний паркан природним каменем, а зверху захистити цю облицювання лаком для каменю. Це виглядає чудово, і дозволяє економити кошти, адже паркан повністю з каменю дуже дорогий. Можна обкласти паркан штучним каменем. Особливо це красиво, якщо штучний камінь світлий. А стовпи в такому випадку краще зробити темними: для цього достатньо просто пофарбувати цегла в шоколадний колір. Цегла відмінно забарвлюється.

декор оживляє монолітний цегляний паркан (фото: www.shutterstock.com/ru/g/sergey+v + kalyakin)

Паркан можна обштукатурити, а потім розписати або прикрасити дерев’яними спилами. Хвіртку можна прикрасити кованим дзвіночком. Дуже гарний варіант-поєднання цегли і кованих елементів. Якщо у цегляного паркану передбачений бетонний цоколь, то на стадії будівництва бетон можна прикрасити вручну будь-якої фактурою.

Оформлення бетонних парканів

Виглядає бетонний паркан кілька «брутально», для деяких стилів він підходить, для деяких – ні. Але це універсальний матеріал в дизайні « «чистий лист» для декорування. Можна влаштувати і проміжний варіант: бетонні тільки стовпи, а секції паркану – з іншого матеріалу. Бетонний паркан досить дорогий, але він і надає великі можливості. Бетон прекрасно забарвлюється, і ваш паркан може бути будь-якого кольору, який ви захочете.

розпис по бетонному паркану (фото: www.shutterstock.com/ru/g/sergey + v + kalyakin)

У бетонних парканів немає обмеження форми. Будь-які, найхимерніші форми — у ваших руках. Все залежить від опалубки. На стадії будівництва, бетон особливо легко прикрасити різними вставками, відлити з отворами будь-якої форми. Бетонний паркан можна облицювати натуральним і штучним каменем, зміцнити на ньому ковані елементи. У бетонному паркані легко зробити ніші і вбудовані лави.

На масиві бетону при будівництві можна викласти невеликі фігурки або символи з каменю або гальки, або зробити подекуди «вставки» з склоблоків.

Бетон можна покрити фактурною штукатуркою.

Оформлення кованих парканів

Кований паркан, напевно, найкрасивіший, і він же і самий індивідуальний. Адже ви можете при бажанні замовити такий малюнок кування, якого не буде ні у кого. У кованого паркану маса переваг: він ажурний, що дозволяє ненав’язливо показати красу вашої ділянки, кування чудово відтіняє гідності рослин, і не затінює ділянку. Ковану огорожу легко пофарбувати в будь-який колір, або ж замовити вже пофарбовану.

Кований паркан може встановлюватися на суцільному фундаменті, а може і не встановлюватися – це залежить від того, який зовнішній вигляд ви хочете отримати, досить зробити фундамент тільки для опорних стовпів. Кування поєднується з будь-яким матеріалом облицювання опорних стовпів, залежність існує тільки за кольором: темна кування поєднується з будь-яким кольором облицювання, а кольорова повинна поєднуватися з кольором облицювальних матеріалів. Якщо паркан кований, найкраще, якщо ковані елементи-секції матимуть обрамлення, так як ажурний малюнок особливо гарний, коли він має чіткі межі.

дерев’яний паркан зі вставками; кування; стовпи, складені з каменю

Дуже незвично і стильно буде виглядати кований паркан, якщо секції паркану не будуть строго вертикальними, перпендикулярними поверхні землі, а будуть встановлені з нахилом. Кут нахилу потрібен невеликий, достатньо 5-8 градусів. Можна поєднувати ковку темного кольору з» золотими «або» срібними » елементами. Можна поєднувати в межах одного паркану ковані і цегляні «секції», або секції, декоровані каменем. Можна зробити невеликі ковані вставки в суцільний паркан з кольорового бетону. Прекрасно поєднується кування і скляні кольорові вітражні елементи (із загартованого скла).

Оформлення парканів з профнастилу

Насправді, нічого примітивного в таких парканах немає, хоча це і дуже дешевий варіант. Такі паркани красиві, міцні, легко монтуються, і до того ж вони декоруються не гірше, ніж дерево. Профнастил добре ріжеться, і з нього можна отримати секції забору потрібної форми – наприклад, зверху ці секції можуть мати хвилястий край або дугоподібний, з будь-яким радіусом заокруглення. Стовпи для паркану з профнастилу підійдуть будь-які, але з точки зору дизайну особливо красиві цегляні.

Якщо ви придбали профнастил без фарбування, обов’язково пофарбуйте його, без фарбування він не декоративний. Але зараз, в основному, велика частина профнастилу продається вже з фарбуванням. Сенс купувати незабарвлений профнастил є тоді, коли вам необхідний якийсь рідкісний колір, і необхідної забарвлення немає в продажу. Якщо ви вибрали огорожу з іншого матеріалу, не варто забувати про можливості профнастилу, з нього можна зробити елементи обробки, а також ворота і хвіртку. Якщо ви робите паркан з профнастилу, використовуйте профнастил того ж кольору, що і дах вашого будинку. Можна поєднувати профнастил зі стовпами, обробленими натуральним каменем. Ефектно виглядає профнастил, що гармонує за кольором з кольором цегли, якими облицьовані опорні стовпи. Можна зробити ворота і хвіртку з дугоподібно обрізаного профнастилу.

Оформлення парканів з сітки-рабиці

Такі паркани дуже економічні, оскільки фундамент потрібен тільки під опорні стовпи, які робляться з металевих труб або швелерів. А основна перевага паркану з металевої сітки в тому, що він сумісний з будь-яким стилем оформлення саду, він «непомітний», розчиняється в просторі саду.

Така огорожа не затінює сад, не загороджує красиві види, забезпечує хороше провітрювання, і до того ж, є вже готовим пристосуванням для вертикального озеленення. Основні недоліки-проглядаемость, відсутність захисту від вітру, і стандартна висота (навряд чи можна замовити секції «нестандартної» висоти). Але недоліки ці переборні: комбінуйте елементи з металевої сітки з іншими типами огорож. Пам’ятайте, що комбінування – це дизайнерський прийом, загальний вигляд від цього тільки виграє.

Якщо ви будуєте паркан з рабиці, то ви можете зробити «листковий» паркан – паралельне комбінування окремих ділянок паркану з рабиці з іншим типом огорож. Наприклад, дерев’яний паркан, продубльований рабицею, рабиця, продубльована зсередини тином. «листковий» паркан візуально робить ділянку більше! якщо якась частина паркану з внутрішньої сторони ділянки виглядає непривабливо, можна оббити її вагонкою або закрити бамбуковими циновками. Можна поєднувати паркан з металевої сітки з окремими кованими елементами. Прекрасно поєднується паркан з металевої сітки з живоплотом. Краща ідея для забору з рабиці-вертикальне озеленення.

Можна використовувати металеву сітку для розвішування підвісних контейнерів з квітучими рослинами. Можна оформити якусь секцію паркану красивою «рамою». Тоді секція паркану перетвориться в»картину». Секції» рабиці » можна оформити світяться гірляндами.

Технологія інкрустації камінням і черепашками; прикраса забору вставками з натурального каменю; фігурний паркан

Універсальні способи зробити будь-який вже існуючий паркан «дизайнерським»

Ці способи можна використовувати незалежно від матеріалу паркану, і, що важливо, немає необхідності міняти старий паркан на новий. Лише метод комбінування передбачає заміну окремих секцій паркану.

Комбінування

Як практично і скрізь в дизайні саду, комбіновані паркани-тобто паркани з поєднання різних матеріалів-зазвичай найкрасивіші, креативні. Сад з таким парканом однозначно здається більше, так як не вимальовуються точні межі, а оку приємно бачити різноманітність. Наприклад, частина забору може бути дерев’яною, частина з полікарбонату, частина – сітка рабиця, і якась окрема секція може являти собою габіон. Сенс тут такий, що ви самі регулюєте бажані види і дизайн. Де вам потрібно сховатися від цікавих очей або вітрів – ставите суцільний паркан, де у вас зроблені посадки красивих чагарників або відкривається гарний вид – можна встановити рабицю. Де хочеться влаштувати куточок відпочинку-можна встановити гарний дерев’яний паркан з гратами, викласти секцію з красивою цегляної кладки (наприклад, якщо ви запланували барбекю), або встановити той же габіон. Подібні «креативні» вставки в паркан сприймаються вже не як паркан, а скоріше, як садові перегородки, за якими – хтозна – може бути, триває сад.

креативний бетонний паркан зРізноманітними полицями для рослин (фото: www.shutterstock.com/ru/g/sergey+v + kalyakin)

Посадка рослин

Найкраще комбінувати багаторічники, особливо квітучі і ті, що мають декоративне листя, з кучерявими рослинами. Для забору кращий варіант-кучеряві багаторічники. Все, що вам буде потрібно, це закріпити на паркані опори для них. Крім того, паркан можна замаскувати паралельно посадженої живоплотом, відмінно підійде ялина або липа.

Художнє фарбування паркану

Паркан можна пофарбувати в новий колір, розписати за трафаретом, і зробити вставки або накладки з будь-яких цікавих матеріалів.

Пристрій в деяких місцях багатошарового паркану

Це означає, паркан як би дублюється якийсь інший, більш низькою і чисто декоративною огорожею, наприклад, тином, а ще, третім шаром, можна посадити ще більш низьку живопліт. Принцип такий, щоб всі три огорожі були видні одночасно, і становили враження єдиної огорожі. При цьому з’явиться обсяг, характерний для багатошаровості, ефект приголомшливий

Зонування паркану

Не тільки у саду, але і біля паркану буває зонування! наприклад, пофарбувати різні частини паркану в різні кольори, або навіть в «смужку». Або можна зробити вставки-габіони, а то і велосипедні або візові колеса.

Накладні елементи

Паркан можна прикрасити, підвісивши на нього численні полки (на які можна поставити контейнера з квітами) або безпосередньо підвісивши горщики з яскравими квітами. Крім цього на паркані можна зміцнити дзеркала, розвішати порожні рамки для картин, маленькі декоративні шпаківні, плоскі фігурки з фанери, декоративні накладні елементи (дзвіночки, ковані розетки, решітки). Можна об’єднати кілька предметів разом, створивши «модулі» для забору, наприклад, з’єднати разом яскравий гурток з фанери, раму для картини і горщик з квіткою, або раму і шпаківню, і т. Д.

полиці для рослин на паркані (фото: www.shutterstock.com/ru/g/sergey+v + kalyakin)

Доповнення до паркану

До паркану можна «прилаштувати» альтанки, перголи, сидіння, красиві тематичні куточки або квітники.

Поради майстра: ольга воронова, ландшафтний дизайнер, садівник, телеведуча

Більше майстер-класів дивіться на каналі ольги воронової в youtube та instagram.

Всі поради ольги воронової можна подивитися тут>>>>>