Димар для твердопаливного котла

567

Димар це один з найважливіших елементів системи автономного опалення будинку, без якого вона не може коректно і безпечно функціонувати. Він може бути влаштований з металевих або керамічних труб, або викладений з цегли. Його основне призначення відводу з котла газоподібних відходів згоряння палива, і недопущення проникнення їх в приміщення будинку.

Димар для твердопаливного котла

Дымоход для твердопаливного котла повинен відрізнятися підвищеною працездатністю і надійністю, так як від нього залежить ефективна робота самого опалювального приладу, а значить, температура в кімнатах. Щоб процес відведення газів проходив нормально, необхідна хороша тяга, яка і визначає ефективність роботи димохідної системи.

Для правильного вибору димоходу для певного котла необхідно вивчити технічні характеристики системи, які допоможуть дізнатися про її продуктивності і якості.

Так як вся конструкція труби головним чином спрямованіна досягнення хорошої тяги, це властивість і розглянути насамперед.

Зміст статті

 • 1 Чим забезпечується надійна тяга димохідна
 • 2 Правила ефективної роботи димоходу
 • 3 Конструкції димоходів
  • 3.1 Відео: види димоходів і вимоги, що пред’являються до них
  • 3.2 Димоходи з цегли
  • 3.3 Відео: стендова демонстрація інноваційної технології «FuranFlex»
  • 3.4 Металеві димарі
  • 3.5 Відео: монтаж димоходу твердопаливного котла з сендвіч-труб
  • 3.6 Керамічні димарі
  • 3.7 Відео: приклад монтажу керамічної димоходу

Чим забезпечується надійна димохідна тяга

Як було сказано вище, хороша і стійка тяга це головна вимога до будь димоотводним системі. Тяга виникає при різниці температур гаряче повітря від топящегося котла піднімається вгору, виносячи з собою гази, що утворилися при горінні.

Іншими найважливішими факторами, що впливають на інтенсивність тяги, є різниця тиску в топці і в атмосфері, температурні перепади димових газів, сила і напрямок вітру, нерівномірність горіння палива та інші.

Температурний режим у котлах, що працюють на дровах, після віддачі тепла в контур опалення може варіюватися від 100 до 350 градусів, а з деякими висококалорійними видами палива може досягати і більш високих значень. При розпалюванні котла температура різко піднімається, а в переході на стандартний режим роботи стабілізується. Всі ці фактори безпосередньо впливають на силу тяги.

Димар для твердопаливного котла

Схема залежності виду опалювального приладу, температури в димоході і матеріалу його виготовлення

На представленій схемі наведено приблизні значення температури на виході з опалювальних приладів різних типів, відповідна цьому ступінь небезпеки або місця різних димохідних систем, рекомендовані матеріали для монтажу димохідних труб.

Крім цього, потрібно враховувати і конструкцію димаря його довжину і розмір поперечного перерізу труби, кількість вигинів і наявність колінних поворотів, а також ступінь гладкості внутрішньої поверхні.

Димар для твердопаливного котла

Оптимальним для хорошої тяги є прямий димар круглого перерізу

Якщо димовідвідна труба пряма, не має поворотів і звужена до виходу, тяга в ній буде максимально високою, так як гаряче повітря піднімається вгору за принципом спіралі – створюється додаткова турбулентність потоку.

Якщо не враховані всі вищеописані параметри, то відвід відходів горіння буде зустрічати на шляху перешкоди у вигляді нерівностей стін і поворотів. Це може призвести до змішування повітря і газів, що мають різну температуру, що часто призводить до зворотного ефекту, який спрямовує дим у приміщення. Тому при зведенні димоходу необхідно по можливості скоротити чи повністю виключити пристрій колін і вигинів.

Правила ефективної роботи димоходу

Для безпечної та ефективної роботи димоотводним системи, яка покликана створити комфортну атмосферу в домі, необхідно дотримуватися деяких вимог до цієї конструкції. До них можна віднести:

 • Забезпечення стійкої тяги, про що вже говорилося вище.
 • Стійкість матеріалів димоходу до високотемпературного впливу.
 • Захищеність від проникнення вологи і виникнення конденсату.
 • Стійкість до агресивних впливів навколишнього середовища і виходять по каналу газів.

Будівельними нормами позначені наступні вимоги до димоходів:

 • Димовідвідна труба повинна підніматися на висоту не менше 5-ти метрів.
 • Якщо для цього елемента опалювальної системи використовується металеві деталі, то вони повинні бути виготовлені з нержавіючої сталі, що має товщину не менше 0,5 мм.
 • Діаметр трубы з металу повинен відповідати розміру металевого патрубка котла або трохи перевищувати його.
 • Металевий димар не повинен мати більше трьох поворотів або вигинів, а їх радіус не повинен бути менше діаметра димохідної труби.
 • Цегляний димар більш складний у свій конструкції, і складається з декількох димовідвідних каналів. У нижній частині кожного з них повинна бути розташована камера або кишеню для збору сажнів відкладень. На кожну камеру встановлюються дверцята, які дозволяють проводити очищення каналів при зниженні тяги в димоході.

Всі ці вимоги сприяють розрідженню газів, що відводяться, створення хорошої тяги і як наслідок ефективної роботи котла.

Конструкції димоходів

Так як дим найкраще виходить по спіралеподібній траєкторії, оптимальної для димоходу формою труби буде кругле або овальне її перетин, яке забезпечить найбільш ефективний відвід газів. При виборі квадратної або прямокутної форми поперечного перерізу, сто зазвичай буває при цегляних димоходів, тяга помітно знижується, по кутах створюються непотрібні завихрення повітря і дим навіть може піти у зворотному напрямку. Крім цього, на внутрішніх поверхнях такої труби збирається набагато більше сажнів відкладень.

Для кожної конкретної будови та опалювального котла підбираються індивідуальні параметри, але принцип конструкції залишається однаковим, мета якої створення хорошої тяги.

 • Пряма труба, яка виходить через горищне перекриття та покрівлю, має більш просту будову і значно ефективніше в роботі, тому що, нагріваючись, вона віддає тепло приміщень, через які проходить. Пряму трубу добре встановлювати в двоповерховому будинку, так як виходить від неї тепло додатково зігріє кімнату на другому поверсі.
 • Димар, що виходить через стіну і закріплюється до неї з зовнішнього боку, має свої переваги він не захаращує приміщень і повністю безпечний для мешканців будинку, так як в тому випадку, якщо і відбудеться витікання відхідних газів від котла, вони не потраплять в житловий простір.

До негативних його якостей можна віднести швидке охолодження димоходу, а значить більш високі витрати палива. крім того, у таких димоходах набагато вище ймовірність швидкого скупчення конденсату.

Відео: види димоходів і вимоги, що пред’являються до них

Так як димовідвідних системи можуть бути побудовані з різних матеріалів, то потрібно розглянути кожну з них.

Димоходи з цегли

Відомо, що цегляні печі, що мають димохід, складений з того ж матеріалу, традиційно опалюються дровами і вугіллям, тому цей тип димоотводним системи можна по праву вважати пройшли тривалий випробування часом.

Димар для твердопаливного котла

Цегляні димоходи можуть мати складну конфігурацію каналів

Внутрішня будова печі може включати досить розгалужену мережу димовідвідних каналів це залежить від її конструкції і кількості додаткових вбудованих функціональних елементів. Однак, всі канали завжди зводяться в насадную трубу, яка є продовженням печі. У цій частині може встановлюватися металева засувка, з допомогою якої відбувається регулювання відведення газів. До такої трубі, вже наявної будинку, цілком може бути підключений і опалювальний котел на твердому паливі.

 • Насадную трубу викладають з цегли вперевязку, відповідно до порядовой схемою кладки. Цю частину не доводять до стелі на 57 рядів відстань буде залежати від висоти стелі і конструкції опалювального приладу.
 • Далі починається кладка распушки — розширення зовнішньої частини труби із збереженням внутрішнього розміру дымоотводного отвори. Распушка виконує роль надійної термоізоляції димохідного каналу, в якому при топці створюється висока температура, від дерев’яних балок та інших горючих матеріалів перекриття.
Димар для твердопаливного котла

Типова схема кладки цегляного димоходу

 • Распушка може мати різну кількість рядів це залежить від товщини міжповерхового перекриття, але вона повинна підніматися після виходу на горище або кімнати другого поверху, як мінімум, на один або два ряди.
 • Далі викладається стояк він проходить через горище чи другий поверх, і при підході до кроквяної системі ця частина труби знову розширюється на півцеглини. Цей її ділянка називається видрою і складається з восьми — дев’яти рядів кладки.
 • Видра призначена не тільки для того, щоб виконувати роль термоізоляції димовідвідного каналу труби від крокв і покрівельного матеріалу, але і в якості перешкоди від проникнення опадів в отвори між покрівлею і стінками труби у горищне приміщення.
 • Видра завершується цементної оздобленням у вигляді ската і переходить у шийку труби, яка має такий же розмір по периметру, як і стояк.
 • Шийка складається з шести-семи рядів кладки, а далі слід завершальна її частина — оголовок, що складається з двох або трьох рядів.
 • Для захисту каналу труби від попадання опадів і різного сміття, зверху оголовка закріплюють металевий парасольку або ковпак.

Цегляний димар, складений з якісного вогнестійкої цегли, витримує температуру до 800850 градусів – тобто при використанні його у зв’язці з опалювальним твердопаливним котлом є ще і величезний запас надійності. Однак, у зв’язку з тим, що канали цегляного димоходу не мають ідеально гладку поверхню і неоптимальний для виходу диму прямокутний перетин, всередині буде досить швидко відкладатися сажный наліт. Тому дуже часто ввнутрь цегляного димоходу встановлюють металеву трубу.

Ще одним дуже оригінальним сучасним методом оптимізувати цегляний димар, є монтаж усередині каналу спеціального полімерного гнучкого рукава з особливого матеріалу. Типовий приклад – димоходи марки «FuranFlex». Після того як рукав протягнуть по всьому протягу цегляної труби, його заповнюють гарячою парою, створюючи необхідний тиск для того, щоб «FuranFlex» розширився на всю порожнину цегляного каналу, надавши йому необхідну оптимальну округлу форму. Під дією пари, високої температури і тиску, стінки роздутого рукава протягом півтора — двох годин полімеризуються, створюючи монолітний високоміцний і жаростійкий канал, який гарантовано прослужить не один десяток років.

Відео: стендова демонстрація інноваційної технології «FuranFlex»

Металеві димарі

Для облаштування димарів застосовують звичайні сталеві труби або труби з нержавійки. Перші з них використовуються все рідше, так як дуже схильні до корозії від вельми агресивних впливів навколишнього середовища, перепадів температур і вологи. Тому частіше в даний час використовують нержавіючі системи, які виробляються багатьма фірмами в будь-якій комплектації.

Димар для твердопаливного котла

Виробники металевих димарів випускають всі необхідні деталі для монтажу системи

 • Подібні системи мають досить високу стійкість до великих температур, витримуючи пікові значення аж до 500 градусів – для котла опалювальної системи це більше, ніж достатньо.

Такі дымоотводы досить ефективно працюють тривалий термін, і піддаються деяким корегуванням у разі необхідності. Наприклад, при вході труби в піч встановлюється спеціальний елемент — шибер, який дозволяє регулювати тягу до необхідного рівня.

Однак, якщо тяга явно недостатня, і ніякі регулювання не допомагають виправити цей момент, то потрібно шукати причину в неякісної герметизації стиків труб, в результаті якої гази можуть просочуються в приміщення, або навпаки, створюється паразитний підсмоктування повітря, що знижує тягу в області котла.

Після складання при першому ж випробуванні системи можуть проявитися ознаки недостатньої тяги. У цьому випадку необхідно відразу ж провести ревізію всієї конструкції, так як поява в кімнатах чадного газу смертельно небезпечно для людини.

Якщо монтаж зроблений якісно, з урахуванням всіх правил, то нержавіючий димар стане надійним і безпечним варіантом.

Димар для твердопаливного котла

Металеві димарі можуть встановлюватися як зовні, так і всередині будівлі

 • Популярним варіантом для облаштування димарів стають сендвіч-труби. Найчастіше їх використовують при монтажі димохідної системи зовні будівлі. Вони не потребують термоізоляції, так як мають жаростійку прошарок з утеплювального матеріалу.
Димар для твердопаливного котла

Будова сендвіч-труби для димаря

У цього типу труб є певні недоліки, які можуть бути вирішальними при виборі димоходу.

— Седвіч-труба має досить високу ціну, особливо — деякі окремі елементи системи. Разом з тим, термін експлуатації порівняно невеликий він становить всього 1215 років.

— З часом можлива розгерметизація стиків на з’єднаннях деталей.

Однак, достоїнств у подібній конструкції все ж набагато більше:

— простота монтажу і компактність;

— при експлуатації в такій трубі не утворюється конденсату;

— ідеально гладка внутрішня поверхня і виражена турбулентність потоку газів не дозволяють утворюватися на стінках сажному нальоту;

несхильність матеріалу труби впливу агресивного середовища і високих температур;

— підвищена пожежна безпека такої системи димоходу.

Завдяки цим якостям подібний варіант димоотводним системи стає все більш популярним. Його так само, як і звичайну нержавіючу трубу можна встановити всередині будинку або зовні, закріпивши його за стіну спеціальними кронштейнами.

Перед покупкою металевого димоходу необхідно провести точні розрахунки і заздалегідь визначити його розташування. Досить зробити начерк олівцем з проставленими розмірами, у тому числі з висотою стіни, а також з відстанню між встановленим твердопаливним котлом і стіною, і надати його продавцю або виробнику. За цією схемою і за технічними параметрами опалювального котла підберуть будь-комплект елементів, необхідних для складання всієї димохідної системи.

Відео: монтаж димоходу твердопаливного котла з сендвіч-труб

Керамічні димарі

Димар для твердопаливного котла

Широкою популярністю користуються керамічні димарі

Встановивши твердопаливний котел, до нього цілком можна підібрати і керамічний димар, який стійкий до високих температур, що досягає 850900 градусів, і нечутливий до їх перепадів. Особливо він добре підходить для опалювальних приладів тривалого горіння. Якісна кераміка вогнетривка і відмінно протистоїть різним негативним впливам, не піддається активному утворенню конденсату.

Внутрішні поверхні каналу мають практично ідеальну гладкість, що не дозволяє збиратися великій кількості сажі. Однак, у неякісних виробів поверхня може бути досить пористої, і при експлуатації вона буде рясно вбирати вологу, а значить, і збирати сажні відкладення. Це може призвести до виходу з ладу всього димоходу, тому принабутті труб потрібно звернути на цей момент особливу увагу.

Крім стійкості металу до високих температур, ці димохідні труби володіють і іншими перевагами перед металом або цеглою. До них можна віднести:

— стійкість до корозійних процесів – кераміка не вступає ні в які хімічні реакції;

— такі димоходи підходять для всіх видів печей і котлів, працюючих на будь-якому паливі;

— матеріал досить легкий в обробці і підгонки елементів і їх монтажі;

— самі по собі керамічні труби непогано акумулюють тепло, знижуючи тим самим витрати палива;

— такі димоходи при правильному монтажі відрізняє водонепроникність, у зв’язку з відсутністьмногочисленных швів;

— висока щільність і міцність матеріалу, яка не дозволить газів проникати в будинок через стінки;

— завидна довговічність — експлуатація такого димоходу може здійснюватися 30÷35 років.

Зазвичай керамічні димоходи являють собою багатошарову конструкцію:

Димар для твердопаливного котла

Багатошарова будова керамічного димоходу

— внутрішній димохідний канал керамічна труба;

— середній проміжний шар термоізолюючий вогнестійкий матеріал – зазвичай, мінеральна вата;

— зовнішній облицювальний шар – спеціальний димохідний вогнетривкий фігурний цегла. Він може бути цілісним або збірним складатися з окремих частин.

Після завершення монтажу всього димоходу, зверху нього необхідно встановити спеціальний металевий зонт, який захистить від забруднень ззовні і опадів.

Відео: приклад монтажу керамічної димоходу

Випускаються і спеціальні комплекти з керамічних лінійних елементів для швидкої і надійної складання димохідної системи. Їх конструкція може мати на увазі зовнішню прямокутну форму і круглий прохідний канал всередині, з повітряними термоизолирующими порожнинами між ними. як правило, комплексний ект вквключає в себе всі необхідні деталі – від нижнього ревізійного вікна і піддону для збору конденсату, до верхнього оголовка і парасольки над трубою.

Димар для твердопаливного котла

Комплект прямого керамічного димоходу

Щоб вибрати потрібний дымоход для твердопаливного котла, потрібно обов’язково розглянути характеристики найбільш популярних з них. Важливим моментом буде і цена на загальну конструкцію цієї системи, а також її довговічність і ступінь складності монтажу. Оціниу все параметри і сумісність з типом котла і особливостями конструкції будинку, можна робити вибір і купувати необхідний для установки комплект.