Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

542

Замовники – подружня пара, купили цю квартиру в передмісті, плануючи її використовувати як дачу: городні радості не приваблювали, а мати заміський будинок їм здалося занадто клопітно. Тому спочатку проект складався з урахуванням, що це не місце для постійного проживання сім’ї.

Квартира однокімнатна студія в мансарді. Однією з умов для дизайнера було влаштувати спальне місце таким чином, щоб при вході в квартиру його не було видно. На цих двох пунктах — квартира дача і прихована спальня, і побудувалася концепція дизайну інтер’єру.

Зміст статті

 • 1 Спальня на антресолі
 • 2 Від ідеї до втілення
  • 2.1 Перекриття антресолі
  • 2.2 Про супутні роботи
  • 2.3 Інші конструкції
 • 3 Обробка
  • 3.1 Підлоги
  • 3.2 Стелі
  • 3.3 Стіни
 • 4 Про меблі і світ

Спальня на антресолі

До початку всіх робіт приміщення виглядало так: (рис. 1).

Рис. 1. Приміщення до початку робіт

У найвищій точці стелю мав висоту 3800 мм Грунтуючись на фотографіях будівництва будинку з сайту забудовника, припустили, що якщо зняти гипрок, то можна отримати загальну висоту чотири з гаком, метра, а цього вистачить на створення дворівневого простору. Враховуючи особливості планування квартири – мансардний поверх і похилі стелі, а також те, що на верхньому рівні повинна була бути тільки спальня, де більшу частину часу люди знаходяться в положенні лежачи, було прийнято рішення влаштувати антресолі – напівповерх, вбудований в обсяг двусветного приміщення.

Від ідеї до втілення

Після демонтажу теоретичні припущення про пристрій кроквяної системи даху повністю підтвердилися. Кроквяна система була влаштована з металевих балок, стягнутих ригелем. Враховуючи матеріал крокв – метал, крокви розташовувалися з кроком в 4,5 метра. Тобто над площею квартири була тільки одна кроквяна балка. І ще дві проходили над стінами. На фото після демонтажу видно ригель, зроблений з двох металевих кутів.

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 2. Фото виступаючого ригеля

Для втілення ідеї пристрої антресолі ригель заважав. А видалити його просто тому, що він заважає, не можна, інакше порушиться конструкція кроквяної системи. Щоб мати можливість влаштувати антресоль і не порушити міцність даху, вирішили ригель зрізати, а балку стропилы підперти металевим стовпом, який згодом стане опорою перекриття антресолі.

Але легко сказати, та важко зробити. Необхідна довжина металевої балки для стовпа виявилася більше, ніж можна було без проблем підняти в квартиру, розташовану на п’ятому поверсі. Тому стовп був зроблений складовим: верхня частина труби перерізом 100х100 мм була приварена до балки стропилы, а нижня (відсутній нижній ділянку) з привареною арматури. Нижню частину з арматури зашили в опалубку і залили розчином (рис. 3).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 3. Складова опорна балка

Верхню частину стіни, якої не було, тому що конькова балка спиралася не на стіну безпосередньо, а на металеві опори, які, в свою чергу, спиралися на цегляну стіну, заклали пінобетоном.

Перекриття антресолі

Перекриття антресолі за проектом спирається на отриманий стовп, стіну і побудовану пізніше перегородку, що відокремила камін і шафа. (рис. 4 і рис. 5).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 4. Перекриття антресолі

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 5. Конструкція опорного каркасу

Для опори на стіну в цегляній стіні зробили паз шириною 150 мм, куди була вмонтована дошка, розмірами 150х50 мм До цій дошці кріпилися дерев’яні балки перекриття. Монтажну дошку втопили в стіну для того, щоб зусилля передавалося на всю стіну, а не тільки на анкери кріплення дошки. До металевому стовпа дерев’яні балки із здвоєних дощок 150х50 мм прикріпили болтами (рис. 6).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 6. До металевому стовпа дерев’яні балки із здвоєних дощок 150х50 мм прикріпили болтами

На балки перекриття настелили фанеру в два шари, для звукоізоляції (щоб кроки зверху не було чути) в перекриття постелили мінеральну вату (рис. 7).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 7. На фото видно настил фанери, під якою укладена мінвата

Про супутні роботи

Пристрій в квартирі другого рівня вимагало ще втручання в конструкцію квартири. Так як квартира знаходиться на останньому поверсі, під дахом, огороджувальної конструкцію зверху, є не бетонне перекриття, а крокви, дерев’яна обрешітка, термоізоляція, вітро-, гидрозащитные і пароізоляційні мембрани, а також метал покрівельного покриття.

В якості теплоізоляції в цьому будинку використовувався матеріал ековата – подрібнена целюлоза, а якщо бути точним, макулатура, старі газети. Матеріал, може бути і хороший, нічого не можу сказати. Але в даному випадку, він явно був укладений з порушеннями, тому що перестав мати щільну структуру. Мелену целюлозу просочують спеціальним складом і сильним струменем повітря задувають. Просочення склеює частки, а повітря спрессовывает їх в щільний шар. В даному випадку, утеплювач висів між дошками обрешітки пухкими подушками, які трималися тільки за рахунок підшитий знизу пароізоляції. В деяких місцях теплоізолятор був мокрим. Тому його було вирішено замінити на всій ділянці даху над квартирою на два шару пінопласту товщиною 100 мм Загальна товщина утеплювача – 200 мм.

Інші конструкції

Верхня частина металевого опорного стовпа була зашита в короб з гипрока. Нижче перекриття металевий стовп зашили дерев’яним каркасом з пінопластом, щоб запобігти утворенню конденсату. (рис. 8) і облицьовували дерев’яними панелями (рис. 9).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 8. Каркас з пінопластом

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 9. Обробка дерев’яними панелями

З гіпсокартону був зроблений і короб на стелі, по вирізу перекриття. Цей короб приховує повітроводів припливної вентиляції (рис. 10).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 10. На фото — гіпсокартонний короб

Крім цих конструкцій, в коробі з гіпрока ховається труба димоходу каміна, розташованого на першому поверсі, а також труба тепловідводи каміна (рис. 11).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 11. Короб приховує комунікації

Оздоблення

Після того, як основні монтажні роботи були завершені, почалася обробка.

Підлоги

Підлоги в спальні на антресолі зробили з шпунта модрини і покриті лаком. (рис. 12) На антресолі, крім спальні, вийшло виділити ще й приміщення душової. На всій площі антресолі – і в спальні, і в душовій кімнаті, підлоги дерев’яні, з модрини. Весь підлогу першого рівня оброблений натуральним каменем.

Стелі

Похилий стелю спальні, втім, як і у всій квартирі, оброблений звичайною вагонкою (рис. 13).

Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

Рис. 13. Обробка стелі вагонкою

В якості декоративного покриття використовувався білий акриловий лак. На дереві він виглядає не сліпучо білим, а трохи бежево-рожевим. Крізь лак залишається видно текстуру деревини. Вагонка в якості оздоблювального матеріалу була обрана з трьох причин.

 • Перша – щоб підтримати дизайнерську концепцію «заміського будинку».
 • Друга причина була цілком утилітарної: планування така, що в більшій частині стелі, з-за того, що він похилий, поверхні стелі можна торкнутися рукою. Тому, робити його звичайним – приректи на швидке забруднення. А дерев’яна стеля, якщо він забрудниться, можна просто помити.
 • Третя причина – каркас для монтажу гіпсокартону «з’їсть» багато дорогоцінного місця. Обрешетник для вагонки набагато більш компактний.
  Ще про стелі стеля вийшла вітальні і передпокою – простір під антресолями, також дерев’яну. Для нього використовувалася фанера, також покритий білим лаком.
 • Стіни

  Стін у спальні вийшло не багато. Всього дві. З зовнішньої сторони антресолі захищаються дерев’яною решіткою. Таке рішення дозволило локалізувати простір спальні і в теж час не закрити його глухою стіною, що в умовах невеликої площі, низького похилої стелі і відсутності природного освітлення перетворило б приміщення на антресолі у глухий і незатишний шафа.

  Торцева трикутна стіна оброблена фактурною штукатуркою і пофарбоване в світлий колір. Фінішне покриття – прозорий шар перламутровою блакиті, робить поверхню стіни більш багатою за тону. Таку ж обробку мають конструкції з гіпсокартону на антресолі і покриття більшої частини стін першого поверху.

  Найбільша частина стін спальні оброблені тканиною з малюнком у вигляді старовинних троянд (рис. 14).

  Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

  Рис. 14. Оздоблення стін тканиною

  Тканина для оздоблення стіни використана звичайна – вона продається в магазині для пошиття постільної білизни – поплін, 100%-го бавовни. Так як тканина призначена для постільної білизни, у неї дуже вдала ширина – 2,2 метра. Тому полотна вистачило без швів від підлоги антресолі до стелі – висота антресолі у найвищій частині – 2 метри.

  Тканина приклеюється звичайним шпалерним клеєм, добре тримається. Клей для шпалер, навіть просочуючи тканину наскрізь, не залишає на ній після висихання слідів. А поверхню не виходить покритою плівкою: після висихання при дотику відчувається текстура тканини. Якщо не дуже старатися, таке покриття можна мити вологою ганчіркою. Враховуючи, що таким чином оброблена спальня, сильно забруднитися стінах не загрожує. А в звичайних випадках стіни можна видалити за допомогою пилососа.

  Узголів’я ліжка являє собою настінне панно і одночасно обробку стіни (рис. 15).

  Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

  Рис. 15. Узголів’я

  Панно зроблено з 12 квадратів фанери, пофарбованої таким же напівпрозорим акриловим лаком, як і стеля. Тільки в даному випадку, лак колерован не білий, а в синій колір. Листи фанери наклеєні прямо на стіну, а шви перекриті дерев’яними рейками. Панно-узголів’я виділено на стіни пілястрами – невеликими виступами. Крім просторово-планувального значення – виділення зони ліжка, одна з пілястр «дірку на шпалерах закриває» — несе цілком утилітарну роль: під нею ховається частина металевого ригеля крокв, яку неможливо було видалити.

  Про меблі і світ

  Крім ліжка, в цій невеликій спальні не планувалося ніякої меблів. Стандартна ліжко не вписувалася і не містилася. Тому ліжко була зроблена прямо на об’єкті. Вона являє собою дерев’яний подіум, на якому лежить матрац (рис. 16).

  Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

  Рис. 16. Ліжко, що складається з матраца, який лежить на подіумі

  Хоча це не зовсім так: дерев’яний подіум приховує стандартне металеву основу ліжка з дерев’яними ламелями. Матрац цілком звичайний, двоспальний. А як головах виступає вже описане вище дерев’яне панно. Конструкція подіуму з березового меблевого щита товщиною 40 мм, пофарбована таким же лаком, як і панно-узголів’я на стіні – синього кольору.

  Ще з меблів у спальні – дерев’яні полиці в ніші, утвореної виступом короби камінної труби і коробом, у якому знаходиться повітропровід вентиляції. За ліжком знаходиться рундук – ящик, що відкривається вгору. Одна частина рундука призначена для речей. Туди можна скласти додаткові подушки і ковдри. Друга частина, що виглядає також, приховує в собі вентилятор камінної витяжки, яка знаходиться в перекритті антресолі над каміном. А труба від неї проходить під ліжком у вентканал в стіні за синім панно.

  Світло в спальні – два світильники на стелі над ліжком. Включаються окремо, вимикачі виведені на пілястри.

  Ще одне джерело світла, який можна використовувати в спальні – один з світильників над сходами. Його плафон, як велика кришталева ваза, що стоїть на перилах огорожі сходів.

  Крім того, через ґрати огорожі в спальню потрапляє світло від двох люстр у вітальні на першому поверсі: вони висять як раз навпаки решітки. І обидві люстри, і два світильника над сходами мають подвійне керування через прохідні вимикачі включити освітлювальний прилад можна внизу, а вимкнути – нагорі, піднявшись в спальню по сходах (рис. 17).

  Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

  Рис. 17. Огорожі та освітлення

  Кожен з цих світильників включається окремо: можна включити ліву або праву люстру, або обидві відразу. Також включаються і два бра над сходами.

  Над диваном, що стоїть під перекриттям антресолі, є три стельових світильника.

  Ось такий вийшов другий поверх. Площа квартири збільшилась майже на двадцять метрів, а кількість приміщень однокімнатної квартири-студії досягло восьми. Щоправда, цими приміщеннями, з усіх боків обмеженими стінами, з них можна вважати тільки туалет на першому поверсі і душову на другому. А хол, кухня, столова, кабінет, вітальня і спальня являють собою єдиний простір, зонований меблями, різною обробкою і конструкціями типу сходів і сходового огородження. Остання фотографія (рис. 18) зроблена приблизно з того ж ракурсу, що і перша, до початку робіт. Можна порівняти, як було і як стало.

  Другий поверх в однокімнатній квартирі або спальня на антресолі

  Рис. 18. Результат роботи

  Цей об’єкт, на мій погляд, демонструє, що при ретельному підході до проектування можна досягти значних результатів у формуванні навіть невеликого простору.