Електролічильники двухтарифні як вибрати

519

Рано чи пізно, але обов’язково приходить момент, коли необхідно подумати про заміну приладу обліку витрати електроенергії. Причин чимало – старий лічильник може вислужити встановлений виробником термін, прийти в непридатність, перестати відповідати вимогам існуючої або модернізується домашньої електромережі, просто не вписуватися в квартирний інтер’єр. Є і ще одна причина, яка спонукає господарів зважитися на заміну цього приладу – диференційована система тарифікації споживання електроенергії.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Саме тому всі великою затребуваністю серед споживачів стали користуватися електролічильники двухтарифні як вибрати які і буде рекомендовано в цій публікації.

Зміст статті

 • 1 Що таке система багатотарифного обліку
  • 1.1 Відео: для чого потрібні багатотарифні лічильники
 • 2 Параметри вибору лічильника з роздільною тарифікацією
  • 2.1 Тип лічильника за принципом роботи
  • 2.2 Клас точності лічильника
  • 2.3 Однофазний, трифазний, максимальний струм
  • 2.4 Наявність та тип інтерфейсів зв’язку
  • 2.5 Додаткові опції приладу обліку
  • 2.6 Різновиди за типом установки
 • 3 На що звертати особливу увагу при придбанні лічильника
 • 4 Популярні моделі лічильників з диференційованою тарифікацією
  • 4.1 ШОЕ — 55
  • 4.2 «Меркурій – 200»
  • 4.3 «Енергоміра – СЕ-102»
  • 4.4 Відео: багатотарифні лічильники «Нева»

Що таке система багатотарифного обліку

Відомо, що споживання електроенергії в різний час доби істотно розрізняється. Енергетики умовно ділять день і ніч на п’ять послідовно змінюють одна іншу зони:

 • Нічна – з мінімальним споживанням, що триває з 23.00 до 7.00
 • Ранкова пікова – з 7.00 до 9.00. Населення масово прокидається, готується до виходу на роботу, включається величезна кількість електроприладів, починаються робочі зміни на підприємствах.
 • Денна напівпікова, з 10.00 до 17.00 – споживання дещо вирівнюється за рахунок зниження «домашньої» навантаження, але залишається досить високим-за роботи великої кількості підприємств і установ.
 • Вечірня пікова – з 17.00 до 21.00. «Годину пік» на всіх видах електротранспорту, повернення споживачів додому з з’ясованими масовим включенням освітлення, систем обігріву чи кондиціонування повітря, комп’ютерів, телевізорів всіх типів побутових приладів, у тому числі – дуже енергоємних електроплит, бойлерів, пральних і посудомийних машин.
 • Вечірня напівпікова, з 21.00 до 23.00, коли загальне навантаження на електромережі починає поступово знижуватися в зв’язку з закінченням домашніх господарських справ і поступовим відходом населення до сну.

На графіку можна наочно приблизний рівень споживання електроенергії, побудований на підставі статистичних даних одного з найбільших міст Росії – Санкт-Петербурга.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Графік розподілу добової навантаження в міській електромережі

Подібні стрибки навантаження вкрай негативно впливають і на стан ліній електропередач і, і, головне, на роботу електростанцій. За великим рахунком, це веде до нераціонального використання енергоносіїв, прискореного зносу генеруючого і трансформівного устаткування, і навіть до певного погіршення екологічної обстановки в регіоні.

Щоб максимально згладити подібні перепади і мінімізувати наслідки таких стрибків, була розроблена система диференційованої тарифікації спожитої електроенергії. Головна мета такого підходу – гранично мотивувати населення до зниження споживання в години пікових навантажень і перенести багато енергоємні домашні процеси саме на час так званих «нічних провалів».

Ця політика введена в багатьох регіонах Росії, хоча встановлені тарифи можуть досить сильно відрізнятися по областям і містам. Але завжди нічний тариф набагато нижче денного.

Для прикладу, в Санкт-Петербурзі з 1 січня 2015 року встановлена наступна вартість за 1 квт спожитої електроенергії (в дужках вказана вартість кіловата для будинків, де встановлені стаціонарні електричні плити і (або) передбачено електричне опалення приміщень):

Тип тарифу вартість 1 кВт, руб
Загальний, у разі відсутності лічильників з роздільним урахуванням споживання за часом 3,53 (2,47)
Денний, для полупиковых і пікових зон при використанні багатотарифних лічильників, з 7.00 до 23.00 3,55 (2,49)
Пільговий нічний, з 23.00 до 7.00 2,14 (1,50)

Диференційовані тарифи на електроенергію на 2015 р. в Санкт-Петербурзі

У деяких регіонах, зокрема, Москві і Московській області, передбачена можливість навіть трирівневої тарифікації з поділом полупиковых і пікових зон:

Тип тарифу вартість 1 кВт, руб
Загальний, у разі відсутності лічильників з роздільним урахуванням споживання за часом 4,68 (3,28)
Денний, для полупиковых і пікових зон при використанні двохтарифних лічильників, з 7.00 до 23.00 4,91 (3,44)
Денний для пікових зон, з 7.00 до 10.00 та з 17.00 до 21.00, при використанні лічильників з багаторівневою тарифікацією 4,92 (3,45)
Денний для полупиковых зон, з 10.00 до 17.00 та з 21.00 до 23.00, при використанні лічильників з багаторівневою тарифікацією 4,08 (2,85)
Пільговий нічний, з 23.00 до 7.00 1,26 (0,88)

Диференційовані тарифи на електроенергію на 2015 р. в Москві

Навіть побіжний погляд показує, що вартість «нічний» і «пікової електроенергії іноді може відрізнятися майже в чотири рази. А якщо сісти і з олівцем в руках і калькулятором (комп’ютером) проаналізувати своє домашнє споживання, то можна досягти досить суттєвої економії.

Так, наприклад, на нічні години можна винести всю прання – сучасні пральні машини дозволяють запрограмувати це процес з відкладеним стартом. Це ж повною мірою може ставитися і до посудомийних машин. Якщо вдома стоїть потужний бойлер, то нагрів води також краще здійснювати вночі, створюючи запас гарячої води, якого вистачить на добу. Сучасна «розумна» кухонна техніка цілком здатна приготувати господарям гарячий сніданок, закінчиу все маніпуляції до 7 ранку. Може дати непогану економію та раціональне використання приладів обігріву чи кондиціонування, з урахуванням закладених у них «інтелектуальних» можливостей. А для досить численної категорії людей, що належать до «сов», подібна тарифікація – взагалі, просто знахідка.

Одним словом, двох або багатотарифна система обліку споживання відкриває широкий пласт можливостей для неабиякою економії грошових коштів. Однак, перш буде необхідно зробити матеріальне вкладення – придбати відповідний лічильник.

Відео: для чого потрібні багатотарифні лічильники

Параметри вибору лічильника з роздільною тарифікацією

Перш ніж приступати до вибору приладу обліку електроенергії з роздільною тарифікацією, потрібно, в першу чергу, точно дізнатися, чи діє у конкретному населеному пункті система диференційованої оплати. Багатотарифний лічильник коштує значно дорожче звичайного, і, стало бути, його придбання має бути виправданим.

Мало того, потрібно уточнити і кількість рівнів тарифікації – як ми вже переконалися на вищенаведеному прикладі, їх може бути два або більше. Не виключено, що ця градація може ще більше зрости, наприклад, з роздільним урахуванням у робочі та вихідні дні або навіть за порами року – подібні експерименти проводяться, а подекуди в європейських країнах це вже впроваджено. Деякі моделі сучасних лічильників мають досить великий технологічний «зачепив» електронна схема дозволяє запрограмувати їх роботу з ведення роздільного обліку по 8 або навіть 12 різним режимам.

Тип лічильника за принципом роботи

Всі лічильники електроенергії можна розділити на дві великих групи – індукційні та електронні.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Ще недавно всі лічильники були індукційними

Індукційні лічильники знайомі кожному – саме вони ще недавно стояли повсюдно. Споживаний струм, що проходить через котушки приладу обліку, створював електромагнітне поле, за рахунок якого здійснювалося обертання диска, пов’язаного з механічним рахунковим пристроєм. Кожний оберт диска відповідав певному кількості спожитої енергії.

Електронні лічильники мають інший принцип дії. Напівпровідникові елементи схеми перетворять проходить струм певної напруги в імпульсний сигнал, який передається в рахунковий пристрій.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Електронний імпульсний лічильник з електромеханічної індикацією

Індикація може забезпечуватися електромеханічним способом – ті ж коліщата з цифрами, як і на індукційному лічильнику, але з передачею обертання через кроковий електродвигун, що реагує на вироблені схемою імпульси. Інший, більш сучасний варіант – електронна цифрова індикація на дисплеї.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Електричний лічильник з цифровим дисплеєм

Цілком зрозуміло, що багатотарифні лічильники можуть мати виключно електронний принцип дії та цифрову індикацію. До речі, це обмежує їх за місцем установки. Рідкокристалічні дисплеї вимагають певного мікроклімату» для коректної роботи, і в умовах низьких температур або прямих сонячних променів можуть просто перестати відображати інформацію, хоча сама схема лічильника при цьому справно підраховувати споживання. Тому, якщо планується встановлення нового лічильника в приватному будинку, то слід планувати його розміщення виключно всередині приміщення.

Клас точності лічильника

Цей показник говорить про допустимої похибки приладу, вираженої в відсотках. Переважна більшість індукційних лічильників відносилося до класу «2,5». Електронні прилади в цьому плані, безумовно, точніше, і мають класи«2», «1», «0,5» і навіть вище.

Клас точності завжди вказується в технічній документації, та на самому приладі – зазвичай використовується піктограма у вигляді цифри, укладеної в гурток.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Клас точності приладу та інші важливі електротехнічні параметри завжди вказуються на лицьовій панелі

Безумовно, чим вище клас точності, то прилад дорожче. І тут важливо знати одну тонкість, щоб не переплачувати при купівлі зайвого. Працівники електромереж можуть необгрунтовано вимагати придбання приладу обліку з завищеними показниками – «1» або навіть «0,5». Однак на цей рахунок є законодавчий акт, який чітко устанавливает твимоги до подібних приладів. У Постанові Уряду РФ № 442 від 04 травня 2012, яке регламентує роздрібні ринки електроенергії, визначено, що для приватних споживачів, громадян, які проживають в квартирах багатоповерхової забудови, приватних будинках встановлено клас точності «2» або вище. Клас «1» потрібно лише на вводі в багатоквартирне житлове будівництво або ж у випадку, якщо сумарна потужність навантаження перевищує 670 кВт, чого в умовах приватного житла просто не буває.

Є ще один нюанс. Тією ж Постановою (стаття 142) встановлено, що якщо навіть стоїть у квартирі на момент принятия цього документа лічильник має більш низький клас точності, то її заміна буде обов’язковою лише по закінченню терміну межпроверочного інтервалу або ж при виході приладу з ладу (або його втрати).

Вимоги працівників електромереж замінити лічильник на більш точний, класу «1» або раніше встановленого терміну, без бажання власника житла, є незаконними.

Однофазний, трифазний, максимальний струм

Більшість міських квартир і приватних будинків підключено до однофазної мережі 220 V, 50 Нz. Відповідно, і лічильник повинен відповідати цим показникам. Проте, зустрічаються підключення до трифазної мережі 380 V, наприклад, в квартирах зі стаціонарними електроплитами або передбаченими конструкцією конкретного будинку системами електричного опалення. Про це підкажуть особливі розетки і вилки на кабелях потужних електроприладів, що відрізняються від звичайних точок підключення.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Розетка і вилка для потужних електроприладів, які живляться від трифазної мережі

У таких випадках доведеться підбирати трифазний лічильник. До речі, багато приватні забудовники нерідко створюють своєрідний «енергетичний запас», відразу підключаючи свої будинки до трифазної мережі – це значно розширює можливості застосування побутової техніки та могутнього електроінструменту в перспективі. Багато моделей сучасних трифазних лічильників можуть мати можливість підключення для роботи і з однофазною мережею, що значно підвищує їх універсальність.

Для кожного лічильника визначені показники номінального та максимального струму навантаження. Як правило, вони розраховані на гранично допустиме значення до 60 А, що приблизно відповідає загальній навантаженні 10 кВт – цього з великим запасом цілком достатньо для практично будь-якого приватного житла. Якщо ж підрахунок показує, що сумарна потужність споживання вище 10 кВт, то слід купувати лічильник з максимальним значенням струму 100 А. Подібні прилади мають прямий принцип підключення до мережі, без додаткових перетворювачів. У разі, якщо все ж планується навантаження, що перевищує 100 А, то буде потрібно, крім того, підключення лічильника через спеціальний пристрій — трансформатор струму.

Показники напруги, номінального та максимального струму також завжди зазначені в техпаспорті приладу і на його лицьовій панелі.

Наявність і тип інтерфейсів зв’язку

Подальші перспективи розвитку електромереж включають і впровадження автоматизованих систем обліку споживання, а в деяких регіонах в експериментальному порядку йде вже і практичне втілення подібних розробок. Організовуються канали зв’язку, що передають спочатку на локальні станції, а потім і в єдиний центр показань приладів обліку, в тому числі і з інших видів споживаних ресурсів (вода, газ). В якості каналів зворотного зв’язку можуть бути використані самі силові лінії (через PLС-modem), ІРили GSМ – мережі.

У всякому разі, не буде зайвим поцікавитися у місцевій енергопостачальної організації про плановані модернізаціях, щоб, при необхідності, придбати лічильник із закладеною в нього подібною функцією, щоб не довелося купувати інший при введенні такої системи в експлуатацію.

Додаткові опції приладу обліку

Сучасні електронні лічильники, крім роздільної тарифікації, можуть мати цілий ряд інших додаткових опцій. До них можна віднести занесення до комірки пам’яті показників витрат по місяцях, що буває зручним, наприклад, при виникненні протиріч з енергопостачальними організаціями. У ряді випадків ці дані можуть передаватися в комп’ютер. Деякі лічильники можуть використовуватися для зняття миттєвих показників – споживаного струму, напруги або активної (реактивної) потужності в конкретний момент врємені, виконуючи, таким чином, функцію мультиметра. У вбудованому «журналі подій» можуть відображатися пікові точки споживання, скачки напруги або його відсутність, спроби та час розкриття приладу, зміни фаз, впливу електромагнітним полем та інші дії.

Як показує практика, більшість із вбудованих функцій для середньостатистичного споживача залишається незатребуваним.

Різновиди за типом установки

При виборі лічильника обов’язково враховуються його конструктивні особливості, що стосуються способу його монтажу в розподільний щит.

Всі старі прилади обліку встановлювалися за допомогою штатних гвинтових кріплень у трьох точках – верхній і двох нижніх. Для цього на самих приладах передбачалися монтажні отвори або кронштейни зі стандартизованими відстанями між ними, а на щитах – відповідні різьбові гнізда чи місця для вкручування кріплення.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Розміщення посадочних отворів для кріплення в щитах старого типу

Деякі електронні лічильники випускаються в корпусах, які призначені саме для такої схеми їх монтажу. Це – оптимальний вибір, якщо в квартирі (під’їзді) встановлений розподільний щит старої конструкції.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

В щитах передбачені відповідні отвори для кріплення

Більш сучасним варіантом монтажу розподільного щита з приладом обліку є встановлення на DIN-рейку. У цьому випадку на лічильнику ззаду є фігурний паз з фіксаторів, з допомогою якого він кріпиться стандартну профільну металеву рейку.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

На цю DIN-рейку і буде встановлено лічильник

У деяких моделей буває передбачена можливість обох типів кріплення. Крім того, одна і та ж електронна схема приладу обліку може укладеної в різні корпуси. Наприклад, досить популярний двухтарифні лічильник ШОЕ-55 випускається в чотирьох варіантах, з корпусами від «1» до «4», які відрізняються і зовні, і за розмірами, і за способом кріплення.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Фігурні пази з фіксатором для кріплення на DIN-рейці

При будівництві приватного житла або при капітальному ремонті в квартирі все частіше віддають перевагу сучасним пластикових боксів вбудованого або зовнішнього (з установкою в стіну) розміщення, з кріпленням лічильника, автоматів захисту, УЗО та інших приладів на DIN-рейки.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

Акуратний абонентський бокс, прибраний в стіну

На що звертати особливу увагу при покупці лічильника

 • Перш за все, тут має спрацювати «золоте» правило – ніколи і ні за яких обставин не купувати подібні прилади у випадкових осіб, на ринках чи в незрозумілих організаціях, що не мають відповідної державної сертифікації. Якими б не здавалися вигідними умови покупки, як би не переконували продавці і не показували завірені печатками паспорта виробів – від такої операції слід рішуче відмовитися. Тим більше не варто навіть розглядати питання, якщо пропонується придбати прилад, вживаний.

Напевно, самим розумним підходом до цього питання стане звернення до місцевої організації енергозбуту. Там напевно або предлежать придбати лічильник у них, або ж підкажуть, моделі яких виробників рекомендуються до установки. Дуже часто така інформація розміщується на офіційних сайтах компаній — постачальників електроенергії.

 • Обрана модель лічильника, незалежно вітчизняного або імпортного, обов’язково повинна бути в переліку Держреєстру, тобто бути повністю сертифікована і допущеної до реалізації та експлуатації на території Російської Федерації.
Електролічильники двухтарифні як вибрати

Обов’язково перевіряється комплектність приладу згідно з паспортом

 • Принабутті лічильника обов’язково перевіряється його комплектність – заводська упаковка, електронна частина, корпус з кріпильними елементами, технічний паспорт виробу з конкретним проставленим заводським серійним номером.
 • Відразу звертається увага навідмінність, збереження і чіткість заводських пломб. У разі підозри на їх порушення слід взяти інший виріб.

Особлива увага — технічного формуляра виробу з усіма необхідними відмітками

 • При ознайомленні з супроводжуючими лічильник технічними документами перевіряється дата випуску виробу, встановлені гарантійні строки і, обов’язково, межпроверочный інтервал. В технічному формулярі повинна стояти відмітка контролю якості виробу.
 • В керівництві по експлуатації приладу слід уточнити допустимі режими його роботи особливо це важливо тоді, коли розподільний щит планується встановити в неопалюваному приміщенні.
 • Проводити самостійний монтаж лічильника не рекомендується – для цього краще запросити фахівця з допуском до робіт такого виду. У будь-якому випадку, після установки приладу обов’язковим є виклик працівників енергопостачальної компанії, які повинні перевірити правильність підключення, поставити на облік, провести власну опломбировку приладу, його налаштування у відповідності з діючою тарифною політикою, дати власникові докладні інструкції з правил зняття показань та з інших важливих питань, що стосуються експлуатації конкретної моделі. Про встановлення лічильника також робиться відмітка в його технічному формулярі із зазначенням строку чергової його повірки.

Популярні моделі лічильників з диференційованою тарифікацією

На закінчення, не переслідуючи ніяких рекламних цілей, а тільки лише в якості прикладу – кілька моделей лічильників з функцією багатотарифного обліку, які користуються досить широкою популярністю і заслужили схвальні відгуки і від споживачів електроенергії, і від фахівців

ШОЕ — 55

Це – продукція Московського заводу електровимірювальних приладів (МЗЭП). У лінійці ШОЕ – 55 випускається 8 моделей, що розрізняються і виконанням корпусу, і рядом технічних характеристик.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

ШОЕ-55 в корпусі «1» — відмінно підійде для заміни лічильника в старому шафі

Моделі 50 Ш розраховані на максимальний струм 50 А й мають можливість чотирирівневої тарифікації. Лічильники 60 Ш – більш потужні, до 60 А, а кількість рівнів у них збільшена до 8.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

ШОЕ-55 в корпусі «3» для фіксації на DIN-рейці

Деякі моделі (60 Ш-Т-415 ОМ і 60 Ш -Т-213 ОМ) мають вбудований обмежувач потужності – пристрій захисного відключення (УЗО). У лічильників 60 Ш передбачена функція миттєвого вимірювання параметрів електромережі – напруги, струму, споживаної потужності і частоти.

Клас точності всього модельного ряду – «1».

Межпроверочный інтервал приладів встановлений в 16 років, а розрахунковий термін їхньої експлуатації – 32 роки. Гарантійні зобов’язання виробника – 42 місяці.

Корпусу «1» і «4» зручні для заміни приладів обліку на старих електрощитах – їх кріплення відповідають ці стандартам. Моделі з корпусами «2» і «3» призначені для монтажу на DIN-рейку. Вага, в залежності від типу корпусу, від 300 до 600 р.

«Меркурій – 200»

Ця лінійка счетчиков ввключає три моделі («02», «04» і «05»), головна відмінність між якими – інтерфейси для зовнішнього зв’язку. В цілому ж технічні характеристики схожі.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

«Меркурій 200» — вдала модель з хорошою репутацією

Хоча «Меркурій – 200» це вже досить ненова розробка – їй більше 10 років, тим не менше ці лічильники користуються великою затребуваністю.

Клас точності приладів – «1». Межпроверочный інтервал – 16 років. Гарантійний термін встановлено 3 роки, а розрахунковий термін використання – 30 років.

Лічильники дозволяють вести диференційований облік по 4 тарифам, причому передбачена можливість роздільної фіксації показників як по днях тижня, так і по місяцях року. Можна внести, при необхідності, у вбудований електронний календар і святкові дні.

Лічильники призначені для установки на DIN-рейку, їх маса становить не більше 600 р.

«ЕнергоміраСЕ-102»

Заслужив багато позитивних відгуків лічильник «ЕнергоміраСЕ-102» власна розробка випускає його однойменної ставропольської компанії.

Електролічильники двухтарифні як вибрати

«Енергоміра – СЕ-102» — також може бути в декількох варіантах корпусу

Він підтримує восьмиуровневую тарифікацію із збереженням у пам’яті показань за останні 13 місяців. На електронному табло проводиться індикація поточного часу і дати, чинного на даний момент таріфа, залишків ліміту (якщо він встановлений), активної потужності, напруги і струму.

Електронна схема приладу дозволяє провести цілий ряд додаткових налаштувань, наприклад, до 32 днів винятків (наприклад, свята), розбиття однієї доби до 16 тарифних зон, автоматичний перехід на «літній» час, завдання порогу спрацьовування вбудованого ПЗВ та інших.

Лічильники випускаються як для звичайного розміщення, так і для DIN-рейки.

Клас точності приладу – «1». Середня напрацювання електронної схеми на відмову становить 160 тис. годин. Межпроверочный інтервал – 16 років. Виробник супроводжує виріб солідної гарантією – 5 років.

Особливостями приладів «ЕнергоміраСЕ-102», крім того, є електронна пломба, три інтерфейсу зв’язку – PLC, радіомодем і RS-485, інфрачервоний порт для програмування і передачі даних, надійна система захисту даних від несанкціонованого доступу.

Інтерес представляє і багатотарифні лічильники лінійки «Нева», про яких можна дізнатися, ознайомившись з доданим відеороликом:

Відео: багатотарифні лічильники «Нева»