Фарбування деревяної підлоги своїми руками

938

Неакуратно пофарбований підлогу або старе покриття з облупленою фарбою псують вигляд всього інтер’єру кімнати. Тому, якщо вже господарі взялися за ремонт квартиры, не можна залишити підлоги без оновлення. Одним з найбільш поширених способів освіжити підлогу до сьогоднішніх днів залишається його фарбування, незважаючи на появу численних новомодних покриттів.

Фарбування дерев’яної підлоги своїми руками

Однак, потрібно відзначити, що такий, здавалося б, нехитрий процес, як фарбування дерев’яної підлоги своїми руками, набуває і нові форми. Якщо раніше традиційним для цього елемента будинку був коричневий колір тих чи інших відтінків, то в даний час багато креативні квартир власники йдуть на сміливі експерименти, застосовуючи всі кольори веселки, іноді творчо поєднуючи їх між собою.

Інші господарі житла воліють все-таки не ризикувати, і не змінюють старим традиціям. А прихильники екологічних інтер’єрів, прагнуть оформляти своє житло натуральними матеріалами із збереженням їх природної краси, покривають дощаті підлоги прозорими лаками на водній основі або тонуючими маслами.

Тим не менш, який би спосіб перетворення поверхні підлоги не був обраний, дерев’яне покриття повинна бути ретельно підготовлена до нанесення лакофарбових матеріалів.

Для підготовчих заходів і безпосередньо для процесу нанесення фарби потрібні певні інструменти і матеріали, якість яких безпосередньо позначиться на зовнішньому вигляді фінішного покриття.

Зміст статті

 • 1 Інструменти і матеріали для фарбування дерев’яної підлоги
  • 1.1 Інструменти для роботи
  • 1.2 Підбираємо матеріали
 • 2 Підготовка до фарбування дерев’яної підлоги
  • 2.1 Підготовка старої підлоги
  • 2.2 Відео: підготовка старої дерев’яної підлоги до фарбувальних робіт
  • 2.3 Підготовка нового підлоги
 • 3 Фарбування дерев’яної підлоги своїми руками
  • 3.1 Відео: процес однотонного фарбування дерев’яної підлоги
  • 3.2 Відео: приклад оригінального забарвлення підлоги в квартирі

Інструменти і матеріали для фарбування дерев’яної підлоги

Інструменти для роботи

Отже, для роботи необхідні наступні малярні та будівельні інструменти:

Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Основні інструменти — валик, кисть, лоток для фарби. Лоток може мати змінні вкладиші

 • Лоток для фарби необхідний для максимальної зручності роботи при фарбуванні основної площі підлоги валиком. Не варто намагатися замінити лоток підручними ємностями, так як в його конструкції все вже продумано для комфортної роботи – він ніколи не перекинеться від випадкового поштовху, та в ньому передбачений скіс з одного боку похила площина з рифленою поверхнею, яка допомагає зняти з валика зайву фарбу.
 • Валик допоможе проводити роботу швидше, так як він відразу ж забарвлює досить велику площу. Крім цього, він забезпечує рівність нанесених шарів. Краще всього придбати валик, що має довгу ручку тоді працювати буде набагато простіше і зручніше. При купівлі валика потрібно врахувати довжину ворсу накоші вона повинна бути середньої довжини, інакше фарба буде лягати нерівно.
 • Кисті різної ширини – без них не обійтися при виконанні фарбування стиків між підлогою і плінтусами, а також недоступних для валика місць.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Малярська стрічка-скотч може бути різної ширини

 • Малярський скотч знадобиться, якщо задумано нанести на поверхню підлоги трохи відтінків фарби, а також для заклеювання тих місць підлоги, стіни або плінтуса, які не вимагають такого оформлення, але великий ризик випадкового доторку пензлем у процесі роботи. Малярська стрічка водонепроникна, тому стає надійною перепоною для фарб і лаків будь-яких типів. Коли стрічка знімається, під нею залишаються абсолютно чисті поверхні.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Шпатель знадобиться для зняття старої фарби для ремонту поверхні

 • Гумовий і металевий шпателі знадобляться для закладення щілин між дошками при ремонті або підготовці підлоги, а також для зняття шарів старого покриття.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Виступаючі нерівності і сучки можна зрубати стаместкой

 • Стамеска стає необхідною для розширення і очищення від старої шпаклівки щілин між дошками, а також для зрубування, що випирають сучків або інших дрібних виступаючих над поверхнею підлоги нерівностей.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Циклевальная машина необхідна при підготовці до фарбування великих площ

 • Циклевальная машина знадобиться в тому випадку, якщо підлога має старе лакове покриття або у разі, коли його поверхня має багато великих дефектів і вимагає вирівнювання.
 • Будівельний фен з насадками буде потрібен тоді, коли дощана підлога має кілька шарів старого покриття фарбою. Якщо поставлено завдання зробити підлогу рівним і естетичним, то для початку потрібно всі ці шари зняти, а потім переходити до інших підготовчих заходів.

Підбираємо матеріали

З матеріалів для роботи знадобиться шпаклівка і грунтовка по дереву, дерев’яні рейки для закладання широких щілин і, власне, сама фарба. Дуже часто, особливо при використанні фарб на органічній основі, потрібно відповідний розчинник – для додання фарбі нудної консистенції і для очищення інвентарю і рук після закінчення роботи.

Шпаклівки для ремонтних робіт на дерев’яній підлозі

Для закладення щілин у підлозі підійде кілька видів шпаклівок. Кожен із складів володіє певними властивостями, про які необхідно знати при виборі подібного матеріалу для роботи.

Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Масляно-клейова шпатлівка

 • Олійна і масляно-клейова шпаклівки виготовлені з використанням клею, просіяної крейди, оліфи і сикативу — речовини, що сприяє швидкому просихання складу. Однак, незважаючи на присутність останнього, цей вид матеріалу сохне набагато довше інших шпаклівок. Правда, після повного висихання вона досить надійна і має великий термін служби.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Напевно, сама зручна — акрилова шпаклівка

 • Акрилова шпаклівка виготовляється з тальку і бариту або гіпсу з додаванням охри і цинкових білил. Вона добре заповнює щілини, легко вирівнюється і досить швидко сохне. Цей вид матеріалу підходить не тільки для закладення щілин, але і для вирівнювання невеликих заглиблень, якщо підлога готується під фарбування. При застиганні матеріал залишається еластичний, тому при незначних деформаціях дощок, шпаклівка не вийде через щілини назовні, а прийме потрібне положення.

Щоб подібна шпаклівка трималася надійно, перед її нанесенням щілини повинні бути очищені, промиті і висушені.

 • Добре підійде для дощатої підлоги і саморобна шпаклівка, виготовлена на основі столярного клею з додаванням дрібної деревної тирси. Цей матеріал для закладення щілин швидко сохне, легко наноситься й розрівнюється. Термін служби цього матеріалу досить довгий.

Крім шпаклівки, для підготовки підлоги знадобиться оліфа для просочення дощок чи ґрунтовка по дереву вони необхідні для захисту матеріалу від шкідників, а також для легкого і рівного нанесення фарби.

Фарба для дерев’яної підлоги

Вибравши шпаклівку, потрібно переходити до не менш відповідальною процедурою до підбору необхідної фарби.

Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Вибір фарб для підлоги — досить широкий

На сьогоднішній день в будівельних магазинах представлений широкий асортимент різної продукції, і завжди є можливість знайти найбільш підходящу. Тому, відправляючись за покупкою, потрібно добре підготуватися і точно знати, яким вимогам повинен відповідати фарбувальний матеріал.

 • В першу чергу, потрібно врахувати вологість у приміщенні, де знаходиться пол, який буде покриватися обраної фарбою.
 • По-друге, враховується тип деревини підлоги і стан дощок.
 • Третій фактор, про який потрібно пам’ятати це ступінь навантаження, яка буде випадати на покриття підлоги, так як інтенсивність руху в різних кімнатах може істотно розрізнятися. Наприклад, в передпокої і на кухні механічний вплив на покриття підлоги в кілька разів вище, ніж в спальні або вітальні.

Найчастіше для фарбування дощок підлоги використовують олійну фарбу, яка за десятиріччя її використання зарекомендувала себе особливою стійкістю до зносу. Важливо і те, що це, мабуть, самий недорогий варіант. Однак, не забуваємо про головний її недолік це довгий просихання.

Також досить часто вибирають емалевий склад він популярний тим, що швидко сохне і дає рівне покриття. Коштує така фарба вже, звичайно, дорожче.

Крім барвистих складів для підлоги використовують просочення і лак на алкидной і акрилової, водорозчинній основі. Але вони підходять для покриття нової або ідеально очищеної від старого покриття деревини, яка має гарний фактурний малюнок і колір.

Якщо площа майбутньої фарбування чимала, то однією банкою обмежитися не можна. Прорахувавши загальну підлоги, можна буде достаточно точно визначити, яку кількість фарби знадобиться. Дуже часто на заводській тарі або у доданих до фарбі інструкціях по застосуванню вказується рекомендований виробником витрата на квадратний метр дерев’яного статі. Якщо такої інформації немає, то можна підрахувати приблизну потрібну кількість з урахуванням того, що на один квадратний метр йде в середньому 200250 гр. складу на один шар.

Якщо планується покривати підлогу в два шари, то відповідно, купувати потрібно фарби в 1,71,8 рази більше, ніж на один шар на перше покриття йде більше матеріалу, ніж на наступні.

Варто звернути увагу на номер партії купується фарби він повинен бути один і той же. Склади одного артикулу, зроблені в різний час або на різних лініях, можуть відрізнятися по відтінку і тону. Те, що не буде візуально помітно в магазині, потім може проявитися на пофарбованій поверхні підлоги.

Підготовка до фарбування дерев’яної підлоги

Незалежно від того, стару підлогу буде фарбуватися або новий, тільки що укладений, підготовчі заходи необхідні у будь-якому випадку.

Підготовка старої підлоги

Якщо проводиться реставрація старої підлоги, що має забарвлене у кілька шарів покриття, то доведеться серйозно попрацювати, щоб привести дошки майже в первісний стан.

Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Такий стару підлогу потребує неабиякої підготовки

Першим кроком виробляють демонтаж старих плінтусів і тільки потім переходять до подальших заходів.

Далі, проводиться ревізія кріплень дощок цвяхами до решетування (лагам). За роки експлуатації підлоги цвяхи могли піднятися вище рівня його поверхні їх треба вдавити в деревину, інакше вони ускладнять роботи щодо подальшого очищення площині підлоги.

 • Якщо на підлозі був нанесений тонкий шар фарби, то його можна очистити за допомогою шліфувальної машини – стрічкового, ексцентрикового або дискового типу, яку нерідко можна взяти в оренду в спеціалізованих салонах-магазинах, або запросити для виконання подібної роботи майстра, що має власний апарат. За допомогою такого способу очищення можна не тільки звільнитися від старого покриття і оновити підлогу, але і вирівняти його до абсолютно гладкій поверхні.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Ручна шліфувальна машина стрічкового типу

 • Якщо ж старе покриття підлоги складається з численних шарів фарби, то її спочатку доведеться зчистити, наприклад, за допомогою будівельного фена. Після нагріву певної ділянки підлоги, фарба знімається шпателем або скребком, який зазвичай входить в комплект поставки фена.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Зняття шарів старої фарби за допомогою будівельного фена

 • Коли фарба буде зчищена, і ревізія показує, що вирівнювати поверхню не потрібно, залишиться очистити поверхню з допомогою ручної шліфмашинки.
 • Якщо ж проявився нерівна підлога, з нерівними рельєфними стиками дощок, то без великої циклювальної машини не обійтися.
 • Після процесу шліфування весь пил і сміття з поверхні необхідно ретельно видалити. Вручну це зробити не вдасться – потрібен потужний (краще – будівельний) пилосос.
 • Далі, зашпаровуються всі великі та дрібні щілини між дошками. Вузькі отвори просто заповнюються шпатлевочних матеріалом, який порівнюється з поверхнею підлоги.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Шпатлювання тонких щілин між дошками

 • Широкі щілини, при необхідності, трохи розширюються догори. Для них готуються рейки, які звужують клиноподібно до низу по всій довжині. Потім їх бічні поверхні покриваються тонким шаром шпаклівки або столярного клею, і рейки акуратно забиваються в отвори щілин.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Закладення великих щілин з використанням рейок — клинів

 • Виступаючі над поверхнею ділянки рейок — клинів після висихання клейового складу сострагиваются рубанком.
 • Після повного просихання всіх відремонтованих ділянок проводять ще одне шліфування поверхні, яке остаточно згладить нерівності. Потім, проводиться ретельне прибирання і обезпилювання, і можна приступати до наступного етапу.
 • Всю поверхню підлоги потрібно обов’язково обробити гарячою оліфою або сучасними складами ґрунтовки. В цьому плані вигідніше, звичайно, використовувати готові сучасні просочення, так як вони вирішують одразу дві проблеми працюють, як антисептик і робить поверхню гладкою, надаючи їй хороші адгезійні якості, що полегшить подальше нанесення фарби. Будь нанесеним на поверхню матеріалів необхідно дати повністю просохнути.

Відео: підготовка старої дерев’яної підлоги до фарбувальних робіт

Підготовка нового підлоги

При добротному влаштуванні нових підлог дошки зазвичай ідеально підходять один до одного, і щілин утворитися не має, тому цей етап робіт відразу ж виключається.

Фарбування деревяної підлоги своїми руками

На новому підлозі зазвичай буває достатньо лише чистового шліфування

Однак, щоб поверхня підлоги була ідеально гладкою і виглядала естетично, особливо якщо планується покривати дошки прозорими лакофарбовими складами, потрібно обов’язково відшліфувати її за допомогою ручної шліфувальної або циклювальної машини.

Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Підлогу обов’язково повинен бути прогрунтована, і краще всього — двічі

Далі, рівну поверхню покривають також розігрітою оліфою або антисептичної грунтовкою, і дати їй добре просохнути. Нове дощате покриття рекомендовано грунтувати в два шари, так як перший з них майже повністю вбереться в деревину, а вже другий створить оптимальну для кисті і валика поверхню. Крім того, якісне грунтування допоможе заощадити фарбу, тому що її рідкі складові не будуть рясно вбиратися в дерево.

Фарбування дерев’яної підлоги своїми руками

Фарбувати підлогу можна в один колір або ж використовувати для цього кілька відтінків, але, так чи інакше, перший шар, якими покривається вся поверхня, завжди однотонний. Тому з цього і потрібно починати весь процес фарбування.

 • Підготовка фарби до роботи полягає в її ретельному перемішуванні до однорідного стану, так як згустки і грудочки будуть заважати рівному накладення матеріалу на поверхню.
 • У процесі роботи фарба обов’язково потрапить на руки та одяг, тому слід передбачити робочий костюм, а на руки надіти прогумовані рукавички або добре промазати їх рослинною олією.
 • Далі, фарба наливається в лоток, а потім широким пензлем починають фарбування підлоги вздовж стін, в місцях, де будуть встановлені плінтуса.
 • Профарбувавши всю підлогу по периметру, переходять до фарби всій площі підлоги за допомогою валика.
 • Після висихання першого шару фарби, на стиках стін встановлюють плінтуси.
 • Якщо є необхідність, дерев’яні плінтуси на стиках між собою промащуються шпаклівкою, після чого вона повинна добре просохнути. Прошпатлевать місця по мірі висихання акуратно зашліфовують наждачним папером.
 • Далі, якщо на стінах вже наклеєні шпалери або встановлені інші декоративні матеріали, на них прямо уздовж плінтусів, закріплюється малярний скотч. Він необхідний для захисту стін від випадкового попадання фарби.
 • Вузькою пензлем фарбуються плінтуса і залишають сохнути. Коли просохне перший шар фарби, відразу ж наноситься другий.
 • Після повторного фарбування плінтусів, другий шар накладається і на всю площу підлоги.
 • Коли фарба остаточно просохне, за умови, якщо підлога планувався зробити однотонним, всю поверхню рекомендують промити слабким мильним розчином – це усуне залишкову липкість свежеокрашенного покриття.

Відео: процес однотонного фарбування дерев’яної підлоги

На цьому можна фарбування припинити і почати облаштовувати кімнату меблями. Але, проявивши фантазію, можна продовжити роботи, зробивши підлогу двох або навіть трибарвним. Природно, для того, щоб все вийшло естетично і акуратно, необхідно заздалегідь створити ескіз майбутнього «твори». В якості прикладу можна розглянути варіант, де використовувалися три кольори.

 • Як вже згадувалося вище, спочатку всю підлогу забарвлюється одним кольором.
 • Далі, необхідно відокремити ділянки підлоги, які будуть пофарбовані іншим кольором. Це робиться за допомогою малярного скотчу певної ширини.
 • Наклеєні смуги не тільки чітко виділять ділянки фарбування іншим кольором, але і захистять області, які не повинні бути порушені.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Фарбування області, обмеженою наклеєним малярським скотчем

 • Після висихання пофарбованих смуг малярська стрічка знімається, і залишається чітко виражений малюнок підлоги, який вийшов в результаті використання різних тонів фарби.
 • Але в розглянутому випадку на цьому дизайнер вирішив не зупинятися і доповнив підлоги тонкою сіткою білого кольору. Подібний (або якийсь інший) можна отримати, використовуючи трафарет, який можна придбати в готовому вигляді, або ж виготовити самостійно, наносячи малюнок наст прозрачной плівки і вирізавши необхідні контурні ділянки.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Нанесення трафаретного малюнка

 • Для нанесення дрібного малюнка краще використовувати швидковисихаючу фарбу, краще всього — акрилову, але навіть з нею таку сітку доведеться наносити фрагментами з витримкою певних пауз, так як при поспіху є ймовірність змастити нанесену поруч фарбу.
Фарбування деревяної підлоги своїми руками

Вийшло досить оригінальне фарбоване покриття підлоги

Виконавши таке дизайнерське оформлення підлоги (таке, як на малюнку або ж розроблене самостійно), можна зробити навіть самий звичайний дерев’яний підлогу ексклюзивним і оригінальним, здивуйусех своєю винахідливістю.

Не потрібно думати, що не можна в процес фарбування полоунести творчу нотку. Включивши фантазію і уяву, взявши в руки олівець і папір, можна придумати справжній витвір мистецтва, яке потім перенести на підлогу одній з кімнат квартири.

Відео: приклад оригінального забарвлення підлоги в квартирі

Приклавши певні зусилля і проявивши старання, роботу пофарбі статі цілком можна виконати самостійно. У цьому процесі головне правильно провести підготовку поверхні і дуже акуратно виконувати кожен з етапів нанесення фарби.