Fm-радіопередавач з кварцовою стабілізацією частоти

37

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Практично всі схеми радіопередавачів (жучків), представлені в інтернеті не мають будь-якої стабілізації частоти. Це дозволяє робити конструкції маленькими і непомітними, не використовуючи складні схеми синтезаторів частоти. Однак відсутність стабілізації викликає деякі очевидні недоліки: якщо жучок лежить нерухомо на одному місці, все добре, але варто тільки взяти в руки саму плату і антену, частота передачі спливає і доводиться підлаштовувати приймач. До відходу частоти також можуть призводити невеликі механічні деформації плати, зміни температури навколишнього повітря. На щастя, є такі ж прості схеми жучків зі стабілізацією частоти за допомогою кварцового резонатора. Одна з таких схем представлена нижче.

Дуже схожа на класичну схему простого однотранзисторного жучка, ось тільки в ланцюзі бази транзистора видніється кварцовий резонатор. Для можливості прийому сигналу на будь-який побутовий радіоприймач частота передачі повинна лежати в діапазоні 80-108 мгц, але кварцові резонатори на такі високі частоти практично не виробляються, тому в схемі можуть використовуватися кварци з частотами від 22 до 27 мгц, а випромінююча частота потрапляє в потрібний діапазон завдяки виділенню потрібної 4-й гармоніки кварцу. Таким чином, в залежності від використовуваного кварцу буде залежати частота передачі: для кварцу 22 мгц вона складе 22*4=88 мгц, а для кварцу 27 мгц відповідно 27*4=108 мгц, можна брати будь кварц для отримання потрібної частоти.

Особливістю і невеликим недоліком схеми з кварцовою стабілізацією є відносно невелика девіація частоти. В даному жучку використовується частотна модуляція — тобто висока частота, на якій працює задаючий генератор модулюється низькою частотою звукового сигналу. Кварцовий резонатор жорстко фіксує частоту генератора, таким чином, промодулировать її звуком стає злегка проблематично, виражатися це може в більш низькій гучності аудіосигналу при прийомі, в порівнянні з іншими жучками. Для вирішення цієї проблеми на схемі є котушка індуктивності l2, поєднана послідовно з кварцом — вона дозволяє злегка зрушувати його робочу частоту в невеликому межі для здійснення частотної модуляції. Номінал даної індуктивності на схемі вказано діапазоном від 1 до 5 мкгн, бажано спробувати різні, щоб домогтися максимально гучного і чіткого звуку в приймачі. Стабілітрон d1 працює в якості варикапа, потрібен він також для здійснення модуляції. На вхід «audio in» подається звуковий сигнал — подавати його можна, наприклад, з аудіовиходу телефону, плеєра або комп’ютера, при підключенні мікрофона звук спершу потрібно посилити. Рівень гучності на сході схеми також підбирається експериментально. Транзистор на схемі можна замінити вітчизняним кт368. Всі конденсатори-малогабаритні керамічні, резистори потужністю 0,125 або 0,25 вт.

На коливальному контурі l1 с1 відбувається виділення 4-ї гармоніки кварцу, тобто даний контур повинен бути налаштований на частоту, в чотири рази перевищує частоту встановленого кварцу. Для точного підстроювання можна зрушувати розсовувати витки котушки, або паралельно з с1 встановити підлаштування конденсатор. Сама котушка намотується мідним емальованим проводом діаметром 0,6-0,8 мм на оправці діаметром 4 мм і містить 5 витків.

Важлива умова, без якого схема не запрацює — це правильна збірка відповідно до вимог свч-монтажу. Деталі повинні бути розташовані якомога ближче один до одного, не повинно бути ніяких довгих висновків деталей або доріжок. Автор зібрав схему на невеликому відрізку макетної плати — і такий варіант цілком можливий. Після складання обов’язково потрібно змити залишки флюсу, адже вони можуть сильно впливати на роботу високочастотних схем. Після перевірки правильності складання схему можна запускати і ловити сигнал передавача на передбачуваній частоті, при необхідності підлаштувати котушку l1 і коливальний контур. Напруга живлення схеми становить 5-12 в, чим більше напруга живлення-тим більше потужність, а відповідно і дальність. Струм споживання не перевищує пари десятків міліампер, а тому живити схему можна і від «крони». Для зручності підключення джерела звук автор встановив на платі роз’єм 3,5 мм. В якості антени підійде будь-який відрізок дроту довжиною 70-80 см. Вдалої збірки!джерело (source)