Fm-радіоточка на основі attiny13 і rda5807m

18

Вітаю всіх зайшли!

Раніше практично в кожному будинку була радіоточка, до якої по проводах підводився сигнал радіомовлення. Зараз такі радіоточки вимерли майже повністю і залишилися хіба що старих будинках, що не дивно — адже електроніка істотно зробила крок вперед і в одному смартфоні або комп’ютері можна послухати будь-яку радіостанцію буквально всього світу. Однак у багатьох залишилися корпусу радіоточок, що викликають ностальгію і по теплих часах дитинства, тому такий корпус прекрасно підійде для переробки в сучасний радіоприймач, тим більше, що процес не так вже й складний. Для цього буде потрібно кілька елементів-головний серед ні модуль rda5807-це фм-тюнер, який управляється по цифровому протоколу i2c, має стерео-вихід для звуку і підтримує автоматичний пошук станцій, плюс до цього він дуже поширений і має незначну ціну в магазинах — все це робить його ідеальним для побудови саморобного радіоприймача. Якості звуку в цьому випадку буде нітрохи не гірше, ніж у заводських цифрових приймачів. У продажу можна побачити готовий модуль rda5807m, а можна знайти rda5807fp (інший індекс на кінці) — це «гола» мікросхема, в даному випадку для складання буде потрібно саме модуль rda5807m. Управлятися модуль буде від мікроконтролера attiny13 — один з найпоширеніших і дешевих, а посиленням звуку займеться мікросхема lm4871 — малопотужний низьковольтний унч. Від старого корпусу радіоточки не знадобиться ніякої рідної електроніки, за винятком динаміка.

Схема самого радіоприймача представлена вище. На ній є мінімально необхідний набір органів управління-одна клавіша для зміни станцій і регулятор гучності. На вході живлення (значок «+» в лівій частині схеми) встановлений стабілізатор xc6206 на 3,3 в, він має низьке падіння напруги, тому може працювати з низькою різницею вхідної і вихідної напруги. Це необхідно, так як вся конструкція буде харчуватися від літій-іонного акумулятора, нижня межа напруги якого приблизно і становить 3,3 вольта. Акумулятор — найоптимальніший джерело живлення для радіоприймача, однієї» банки » 18650 вистачить приблизно на пару діб безперервної роботи, якщо взяти середній струм споживання приймача в 50 ма. При бажанні можна живити схему і від будь — якого мережевого адаптера на 5-12в, стабілізатор в цьому випадку можна поставити будь-який на 3,3 в, не обов’язково вказаний на схемі. Сигнал з модуля стерео, а підсилювач — моно, так так динамік в радіоточці всього один і посилювати два канали просто нема чого. Тому на схемі присутні два резистора r3, r4 які змішують сигнали з правого і лівого каналів, перетворюючи стерео в моно для подачі на підсилювач. R7-звичайний потенціометр, автор рекомендує взяти з вимикачем, в цьому випадку можна заощадити на окремому отворі в корпусі під тумблер, а вимикати живлення приймача поворотом регулятора гучності в крайнє мінімальне положення. Незважаючи на невелику потужність підсилювача 3 вата, її повинно бути більш ніж достатньо для фонового прослуховування музики, тим більше, що динаміки в радіоточках зазвичай і не розраховані на велику потужність. Живлення на підсилювач подається безпосередньо з акумулятора (через вимикач), без стабілізатора. Для впевненого прийому сигналу до модуля повинна підключатися антена, в даному випадку можна використовувати відрізок дроту діаметром 70-80 см, витягнутий в одну вертикальну лінію.

Номінали деталей для складання схеми: с1=с2=1 мкф; r1=r2=10 ком, r3=r4=10 ком, r5=47 ком; r6=20 ком; c3=1 мкф; c4=10 мкф; c5=0.39 мкф; r7=50 ком.

Збирається приймач на невеликій друкованій платі, завантажити яку можна в архіві в кінці статті разом з прошивкою для мікроконтролера. Вся плата розрахована на установку smd компонентів — вони і дешевше вивідних, і плата виходить більш компактною, і свердлити не треба, проте сам процес пайки вимагає трохи більше навичок. Дана плата розведена досить вільно, тому вона може стати відмінним приводом вперше спробувати пайку smd. Модуль впаюється прямо на плату. Єдині отвори, які потрібно просвердлити — під антену, всі дроти живлення і виходу звуку, а також під дроти до потенціометра — він буде виводиться на стінку корпусу.

Так як схема буде харчуватися від акумулятора, буде потрібно також всім відомий модуль на мікросхемі tp4056, який дозволить заряджати акумулятор підключенням кабелю microusb, а також забезпечить захист від переразряда. На зображенні нижче детально показані всі з’єднання:

Для того, щоб мікроконтролер заробив, його потрібно прошити, зручно і швидко це можна зробити за допомогою програматора usbasp, коштує недорого і працює без проблем. Для прошивки потрібно також програма, наприклад, ponyprog або avrdudeprog, через неї завантажується прошивка і встановлюються фьюз-біти — в даному випадку їх потрібно залишити за замовчуванням, тобто не міняти. Підключається мікроконтролер з програматору за допомогою 6-ти дротів, згідно картинці нижче. З огляду на, що attiny13 в даному випадку в smd корпусі, прошивати її зручніше буде після установки на плату, до впайки всіх інших деталей.

Після складання і перевірки всієї електроніки можна займатися її установкою в корпус. Рідний потенціометр радіоточки знімається, проте кільце потрібно залишити і надіти на вал нового потенціометра, таким чином, буде максимально збережений радянський антураж. Просвердлити потрібно всього один отвір, для установки кнопки перегортання станцій. Плата зарядки кріпиться так, щоб в її роз’єм micro usb можна було вставити штекер. Антена, відрізок дроту довжиною 70-80 см довільно розмотується всередині корпусу, якості прийому в міських умовах практично не знизиться, зате нічого не буде стирчати назовні.

Після подачі живлення приймач відразу почне працювати, якщо все зібрано правильно, при бажанні можна просвердлити додатковий отвір для світлодіода-індикатора включення. Таким чином, вийшов непоганий приймач, який подарував друге життя радянському корпусу від радіоточки. Вдалої збірки!

Джерело (source)