Грамотна конопатка дерев’яного будинку своїми руками

42

Конопатку дерев’яних будівель виконували ще наші прадіди. Так, вони утеплювали щілини в своїх зрубах. Зараз існують більш сучасні методики утеплення, але конопаченіе все ж залишається одним з найактуальніших способів забивання зазорів між колодами. Виконують конопачення екологічними матеріалами, які дозволяють деревині «дихати». Технологія конопатки зрубу нелегка і передбачає не тільки навик, але і чимале терпіння. Трохи потренувавшись, кожен може освоїти і якісно зробити цю роботу. Адже тоді вийде заощадити близько ста тисяч рублів! адже якщо цю роботу будуть виконувати кваліфіковані фахівці, то конопатка будинку обійдеться в середньому саме стільки.

Вивчивши докладніше, як грамотно конопатити брусову споруду, можна здійснити це самостійно. Адже існує ряд нюансів, без урахування яких якісна робота не вийде. Значить, розглянемо детальніше на тому, як зробити конопаченіе.

В який час і як грамотно конопатити будинок?

Конопачення будови проводять двома основними прийомами:

  • 1. Первинний;
  • 2. Вторинний.

Первинний метод конопаченія дерев’яного будинку

Первинний метод проводиться під час зведення коробки – між колодами або брусом розташовують лляної між вінцевий утеплювач, розстилаючи його по всій поверхні. Протягом року будинок вмощується, стіни висихають, в деяких місцях зазори змикаються, в якихось розширюються. В такому випадку, пора виробляти вторинне конопаченіе будинку.

Під час зведення будівлі завершивши збірку зрубу і встановивши конструкцію для покрівлі, часто виникає питання: яким чином підняти брусової вінець для конопатки? брус під час конопаченія не піднімають. В процесі зведення стін утеплювач простягають між брусом або заводять в щілини між вінцями вже збудованого будинку.

Послідовність розкладання утеплювача під час зведення будівлі наступна:

На фундаменті розташовують брус першого вінця. По всьому периметру споруди поверх колод розкладають матеріал так, щоб його краю від кожного боку рівномірно відходили приблизно на 50 мм.матеріал повинен бути близько 10 мм завтовшки і розташований якомога більш рівним шаром. Матерію розстеляють так, щоб її волокна були поперек паза.

Потім встановлюється брус другого вінця. Знову прокладають прошарок утеплювача по всьому периметру. Ведуть роботу в тому ж порядку до самого верху зрубу. Після цього можна зайнятися зведенням конструкції для покрівлі. Встановивши дах, переходять до конопачению. Так, звисають краю утеплювача скручують валиком і забивають за допомогою спеціальної лопатки в проміжки між брусом.

Повторне конопаченіе виконують після усадки будови

Іноді при будівництві будинку утеплювальний матеріал між колодами вінця не розстеляють. Тоді конопаченіе виконується в два або в три етапи після остаточної збірки зрубу і зведення покрівельної конструкції: після влаштування даху, після усадки споруди через рік, після остаточної усадки через 5 років.

Виробляють конопатку будинку після закінчення будівництва

При цьому використовують одну з двох методик: в набір або в розтяжку.

Через різницю колод в зрубі зазори між брусом можуть бути великими або маленькими. Від цього залежить вибір способу конопаченія. Таку роботу рекомендується виконувати в теплу пору року, коли немає опадів. Адже утеплювач не терпить вологи.

Методика в набір застосовується, якщо зазори між брусом досить широкі. Скручений в клубок матеріал, поступово розкручують і заштовхують в щілини. Занадто великі зазори затикають утеплювачем, зробивши з нього петлю.

Таким чином, занадто широкі порожнечі заповнюють в два шари, при цьому конопатку починають з верхньої частини щілини.

Якщо порожнечі між брусом вінця невеликі, то технологію конопаченія здійснюють методикою в розтяжку. Сформувавши з утеплювача пасмо, просовують її в проміжок між брусом, залишаючи виступаючої приблизно 5 см.потім цей вільний шматок закручують наверх і також поміщають в щілину.

Слід проконопачівать стіни, починаючи з нижнього бруса, від кута, переміщаючись по всьому ряду по периметру. Далі опрацьовують наступний зазор, що знаходиться вище, і так само проконопачівают його по всьому периметру. Необхідно пройти всі стіни зовні, а потім і зсередини будівлі.