Гравій: як використовувати в саду

12

Гравійне покриття відносять до фільтруючих – воно не перешкоджає доступу повітря і води в нижні шари грунту. Правильно укладений гравій не створює проблем. Коріння дерев під ним не втрачають життєздатності, грунт вбирає воду і» дихає», непогано зберігаючи природний профіль, а якщо ви задумаєте переробити сад, її буде легко рекультивувати і повернути до життя.

У чому складнощі використання в саду плитки і бетону

Антиподи фільтруючих – водовідштовхувальні покриття (плитка, асфальт, бетон) – змінюють гідрогеологічні властивості ландшафту. Ущільнення грунту під ними досягає великої глибини: цьому сприяє не тільки механічний вплив (ходіння по покриттю), але і відновлювальні хімічні реакції, які починають переважати в грунті, якщо перекрити доступ кисню. За кілька років доріжка з непроникним покриттям перетворюється в підземну «греблю», що порушує природний рух грунтових вод. Наприклад, якщо вона прокладена поперек схилу, з часом над нею може утворитися підземне «водосховище», що підтоплює кореневу систему дерев. І навіть якщо цього не станеться, що проходять під доріжкою коріння рано чи пізно відімруть через ущільнення грунту. Додайте до цього «зайву» воду, що стікає з доріжки або майданчика до коріння рослин, і стане зрозуміло, чому застосування водовідштовхувальних покриттів обмежується 10% території і вимагає вдумливого ставлення.

Переваги гравію

Обмежень по площі фільтруючих покриттів немає: гравій може переважати в саду або в окремих його зонах, при цьому не потрібно пристрою системи зливових водовідводів. Ці властивості широко використовуються в дизайні, особливо там, де продається недорогий місцевий гравій: широко відомі англійські «гравійні сади», де відсипання замінює газон.

Джон брукс, відомий садовий дизайнер з великобританії, розповідає: «я часто використовую гравій в місцевих садах, у нас дуже кам’янистий грунт. Крошений місцевий камінь-одне з найдешевших покриттів. Якщо немає викопаних і приготованих для посадки рослин грядок, я саджу їх прямо в гравій. Влітку він працює як мульча і дозволяє дворічникам дати самосів і перезимувати. Частина сіянців, можливо, загине взимку, але ті, що залишаться, будуть добре розвиватися. Навесні я тільки прибираю те, що мені не подобається. Рослини, трохи виступають за контур основних посадок, дадуть вам відчуття природності.»

Як правильно використовувати гравій в саду: вибір бордюру

Тонкощів в пристрої гравійного покриття небагато. Перше, про що варто подумати, – надійний бордюр. Сипучий матеріал погано тримає форму, тому недорога пластикова газонна стрічка, яку найчастіше використовують в якості роздільника, – не найкращий варіант. Її буде перекошувати, «видавлювати» з грунту взимку, при цьому край доріжки або майданчика буде виглядати неохайно, а в деяких місцях зруйнується. Існують більш надійні професійні гнучкі бордюри з уф-стійкого пластику, з розширенням профілю у верхній частині і підземним кріпленням, але вони рідко бувають у продажу. Можливо, найрозумніше рішення-заощадивши на самому покритті, не економити на бордюрі і купити надійний, стійкий бетонний або клінкерний. Його встановлюють на щебеневу подушку, закріплюючи внизу бетонним розчином. Для фільтруючого покриття не дуже важливо, буде воно перебувати вище або нижче рівня грунту. Тому висоту верхнього краю бордюру вибираємо довільно — для зручності догляду за посадками досить, щоб він височів над грунтом на 2-3 см.

Не забудьте про текстиль

На часто використовуваних доріжках і майданчиках під гравійним покриттям утворюється колія. Щоб цього уникнути, під гравій укладають геотекстиль, рівномірно розподіляє навантаження. Частково він перешкоджає і проростанню бур’янів, хоча це більше стосується коренів і насіння, що знаходяться в грунті. Бур’яни, що проростають з насіння, що потрапляють в гравій зверху, доведеться виполювати: коріння мають більшу проникаючу здатність, ніж надземні пагони, і досить часто впроваджуються в грунт через геотекстиль.

Гравій на майданчиках з інтенсивним навантаженням

Особливого підходу вимагають майданчики, де ставиться автомобіль, важкі садові меблі або де пішохідна навантаження дуже інтенсивна. Тут крім геотекстилю потрібно пластикова газонна решітка висотою до 5 см.її укладають поверх геотекстилю і засипають гравієм (шар гравію над верхнім краєм решітки – близько 2 см). Щоб полегшити собі завдання, краще спочатку вибрати конкретний тип решітки, а потім остаточно визначатися з розміром і конфігурацією гравійної поверхні. Решітка випускається у вигляді прямокутних модулів певного розміру, і легше підігнати пропорції майданчика під розміри модулів, ніж потім різати їх.

як краще купувати гравій

Гравій часто продають тоннами, а необхідну вам кількість розраховується в об’ємних одиницях: товщину шару відсипання (в метрах) множать на площу. Щоб підрахувати, скільки тонн гравію в результаті буде потрібно, помножте обсяг на об’ємний вага. Якщо постачальник важко назвати об’ємну вагу, прийміть його за 1,6 т/куб.м. Купуйте на 10-15% більше гравію, ніж потрібно за розрахунком – насипний обсяг (в машині) відрізняється від обсягу в утрамбованому стані. Вибирайте гравій дрібної фракції (5-10 мм), по ньому зручніше ходити.

Види гравію для ландшафтних робіт

1. Великий гранітний щебінь.

Володіє високою водопроникністю. Частинки пилу, землі, сухого листя легко змиваються з його поверхні, поетомупокриття з крупного щебеню завжди залишається чистим. Але воно недостатньо рівне, і по ньому незручно ходити, тому найчастіше великий щебінь використовується для стоянок і під’їзних шляхів.

2. Галька.

Гарний і дорогий вид сипучого матеріалу. На поверхні гальки не накопичується бруд, але по слизьким округлим камінню незручно ходити. Там, де є недорогий місцевий матеріал, має сенс використовувати дрібну гальку для покриття доріжок. Але найчастіше відсипанням з гальки оформляють берег ставка, пристовбурні кола або інші декоративні композиції.

3. Мармурова крихта.

Використовується для оформлення квітників, а для доріжок не дуже підходить: занадто дорогий матеріал, до того ж швидко забруднюється.

4. Гранітний відсів — дрібна гранітна крихта. Утворює щільне покриття. На ньому можуть утворюватися калюжі, але воно рівне, зручне для ходіння, в нього не провалюються каблуки. Використовується на пішохідних доріжках не тільки в приватних садах, але і в міських парках.