Колісний танк на радіокеруванні своїми руками

48

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Сучасні, та й не тільки сучасні — практично всі справжні танки виглядають вражаюче, їх конструкції часто лаконічні, при цьому вселяють міць і повагу. З цієї причини великою популярністю користується створення зменшених моделей танків, деякі моделі можуть повторювати реально існуючі моделі аж до кожної дрібниці. Наприклад, на зображенні представлена відносно нова модель військової техніки — бмпт «термінатор», виглядає досить вражаюче.

Модель не обов’язково може бути схожа на реальний танк у всіх деталях — зате її можна забезпечити моторами і системою радіоуправління з пультом. В цьому випадку вийде справжня радіокерована іграшка, яка припаде до душі як і дітям, так і вічно дорослішають чоловікам. Автор в статті описав досить простий спосіб виготовлення шасі радіокерованого «танка». В якості основи для корпусу виступає пластиковий відрізок вентиляційного каналу-такі продаються в будь-яких будмагах і коштують зовсім недорого. Відрізок повинен відповідати бажаній довжині майбутньої моделі-занадто довга відстань між колесами призведе до того, що машина буде погано повертати, тому повинні бути дотримані розумні пропорції.

Пластик розрізається в потрібних місцях, як показано на картинках вище, а потім згинається. Для фіксації згину дуже зручно використовувати паяльний фен, але підійде також і звичайна запальничка — потрібно провести кілька разів невеликим полум’ям під лінією майбутнього згину, потім відігнути і зафіксувати кут. Якщо все зробити акуратно, швів практично не буде видно, корпус буде виглядати єдиним цілим.

Зсередини місця стиків проклеюються за допомогою термоклея-клейові стрижні добре тримають пластик і оргскло, тому з’єднання виходять цілком надійними, як для іграшкової машинки. Тепер всередину можна приміряти електроніку — на фото вище показаний батарейний відсік, в який потім будуть вставлені акумулятори формату аа. Також на корпусі з боків свердлити отвори для кріплення моторів і виведення назовні валів під колеса.

Для більшої автентичності іграшковий танк можна зробити гусеничним — однак це набагато складніше в домашніх умовах, крім того, саморобні гусениці будуть не так надійні і раз у раз норовлять сповзти. Більш практичним варіантом буде установка 4-х мотор-редукторів зі спеціальним колесами. Такі мотор-редуктори, показані на зображенні нижче, часто використовуються і мають велику популярність завдяки своїй універсальності і невисокою ціною. Коефіцієнт редукції вже розрахований під будівництво радіоправляемих машинок і швидкість вийде адекватною. Поворот буде здійснюватися як у танка, шляхом відключення однієї зі сторін. Обертаються колеса на правій стороні-машинка їде вліво, і навпаки. При русі вперед крутяться всі 4 мотора, що надає машинці хорошу прохідність.

Не зайвим буде передбачити «оптику» — кілька червоних світлодіодів на задній частині машинки, пара потужних світлодіодів-фар спереду, кілька з боків, а також кілька на вежі. Управляти включенням і вимиканням підсвічування можна буде з пульта, це додасть машинці ефектності в темряві, та й просто дозволить висвітлювати шлях попереду.

Найважливішою частина конструкції є сама плата дистанційного керування — без неї машинка просто нікуди не поїде. Досить часто фірмові радіокеровані іграшки ламаються через вихід з ладу механічної частини від постійних ударів і падінь, а електроніка при цьому залишається в працездатному стані. Можна дати їй друге життя і встановити на саморобну машинку, попередньо визначивши призначення висновків. Для управління необхідно мінімум 4 канали — для руху вперед, назад, повороту вправо, вліво. Не зайвим буде також 5-й канал для включення підсвічування, або, наприклад, здійснення пострілу з гармати. Якщо під рукою немає такої непотрібної плати, можна придбати готові модулі дистанційного керування, їх ціни варіюються від 200 до 400 рублів, а дальності вистачить для їзди по квартирі. На зображенні нижче можна побачити процес підключення моторів до плати. Також до плати підключається схема з динаміком-це імітатор звуку пострілів, який буде актуальний для моделі танка.

Наступним етапом виготовляється вежа танка. Вона не є обов’язковою, шасі повністю автономно і може пересуватися самостійно, але який же танк без вежі з гарматами. Корпус самої вежі виготовляється з пластинка від вентиляційного каналу за тією ж технологією, з боків кріпляться подоби знарядь від непотрібних іграшок, спереду також два довгих ствола. На кінцях дув кріпляться невеликі світлодіоди для імітації пострілів.

Башта прикручується до шасі гвинтом. В якості модифікації і подальшого розвитку моделі можна додати сервопривід для повороту вежі з пульта, а декоративні дула замінити на «справжні», що стріляють іграшковими кульками. На останній фотографії можна розглянути всю внутрішню електроніку, яка до неподобства проста — мотори, підсвічування, звукова імітація пострілів просто підключаються до плати дистанційного керування на різні канали. Живиться вся конструкція від 4-х послідовно включених акумулятора аа, який з яких видає напругу 1,2 в. Живити машинку від батарейок нераціонально — вони досить швидко сядуть, адже сумарний струм споживання всіх 4-х моторів може досягати 0,5 — 1а. По середині між моторами можна встановити додаткову пару коліс без приводу, для додання більшої схожості з танковим шасі. Вдалої збірки!