Колоновидні яблуні для сибіру: кращі сорти, опис, фото, відгуки, як садити

7

Вміст

 • 1 морозостійкі сорти колоновидна яблунь для сибіру
  • 1.1 західної
  • 1.2 східної
 • 2 як посадити колоновидную яблуню навесні в сибіру
  • 2.1 вибір саджанців
  • 2.2 строки посадки
  • 2.3 вибір місця
  • 2.4 технологія висадки
 • 3 догляд за колоновидної яблунею в сибіру
  • 3.1 полив
  • 3.2 підживлення
  • 3.3 обрізка і формування
 • 4 підготовка колоновидної яблуні до зими в сибіру
 • 5 хвороби і шкідники
 • 6 висновок
 • 7 відгуки про вирощування колоновидної яблуні в сибіру

Колоновидна яблуня для сибіру – один з кращих варіантів, оскільки культура відрізняється високим імунітетом і зимостійкістю. При виборі варто звернути увагу на стан саджанців, причому посадку краще запланувати на весну – якщо зробити це восени, рослини можуть загинути.

Морозостійкі сорти колоновидних яблунь для сибіру

Щоб вдалося виростити колоновидну яблуню в сибіру, необхідно ретельно підібрати сорти. Далеко не всі різновиди, які ростуть, наприклад, в середній смузі, підійдуть для сибірського регіону. Тут можна вирощувати тільки найбільш зимостійкі культури.

Західної

Клімат західного сибіру дещо м’якше, ніж східної. Взимку тут випадає достатньо опадів, формується хороший сніговий покрив. Температура, як правило, не опускається нижче -32 градусів. Екстремальні морози тримаються всього кілька днів, після чого відступають. Однак бувають відлиги, навіть в грудні, через що виникають температурні перепади, які згубні для багатьох рослин.

Тому для вирощування в західному сибіру слід вибирати такі сорти колоновидних яблунь:

 1. медок-одна з кращих різновидів, яка росте в регіонах з суворим кліматом. Колоновидне дерево досягає у висоту 2,5 м.відноситься до напівкарликових різновидів. Дає хороші, стабільні врожаї, має імунітет до багатьох хвороб, шкідників. Яблука світло-жовті, структура зерниста, м’якоть сонячна, смак медовий, що і дало назву сорту. Маса плодів в середньому 200-250 г. Колоновидна яблуня добре підходить для сибіру, оскільки морозостійкість досягає 30-35 градусів. Урожай дає в кінці літа.
 2. президент-літній сорт для західного сибіру, також підходить для середньої смуги, в тому числі московської області. Яблуня колоновидна, напівкарликова, з компактною формою. Володіє високою зимостійкістю до -35 градусів, характеризується хорошим імунітетом. Урожайність середня — до 10 кг плодів з дерева. М’якоть у них соковита, ароматна, смак солодкий. Плоди світло-жовті, мають рум’янець збоку, маса від 100 до 200 г.
 3. останкіно-ще одна колоновидна яблуня для сибіру. Дерево напівкарликове, середньоросле, досягає у висоту 2-2, 5 м.врожайність і скороплідність високі, імунітет хороший. Одне дерево дає від 6 до 16 кг в залежності від догляду. Плоди світло-зеленого кольору, є рум’янець. М’якоть соковита, солодкувата. Період дозрівання припадає на середину вересня. Зимостійкість до -25 градусів.
 4. серед нових сортів колоновидних яблунь для сибіру можна назвати тріумф. Він був виведений не так давно, а в 2015 пройшов реєстрацію і отримав патент. Відрізняється високою врожайністю і скороплідністю, володіє хорошим імунітетом до хвороб і шкідників. Дає соковиті і великі плоди темно-червоного забарвлення. Дозрівання припадає на середину вересня. Довгий час плоди не зберігаються – їх потрібно відразу використовувати в їжу.

Важливо! на території західного сибіру можна вирощувати інші сорти колоновидних яблунь. До них відносяться діалог, малюха, московське намисто, джин, сенатор.

Східної

Для східного сибіру є зовсім небагато сортів зимостійких колоновидних яблунь, які дійсно не замерзнуть і дадуть хороший урожай. До них відносяться васюган і ікша. Це відповідні різновиди, які відрізняються високою зимостійкістю, тому вони можуть витримувати морози до -40 градусів, добре відновлюючись навесні. Також у них є й інші особливості:

 1. васюган-один з кращих сортів колоновидних яблунь для східного сибіру. Переносить екстремальні температури до -42 градусів. У висоту досягає від 2,5 до 3 м. Сорт вітчизняного походження, дозрівання раннє-з середини до кінця вересня. Плоди досить великі, м’якоть тверда. Форма плодів конічна, забарвлення смугаста, з яскравим відтінком червоного. У смаку помітний баланс солодкого і кислого, м’якоть досить соковита. Маса одного фрукта 150-200 г.ще одна перевага сорту – хороший імунітет до захворювань, шкідників.
 2. ікша-сорт колоновидної яблуні для східного сибіру з дуже високою зимостійкістю, витримує до -40 градусів. Плоди починають формуватися в кінці серпня. Період збору триває до середини вересня. Цей сорт яблуні для сибіру дає порівняно великі фрукти масою 150-180 г.відтінок оранжево-червоний, привабливий, м’якоть соковита.

Як посадити колоновидну яблуню навесні в сибіру

При посадці колоновидних яблунь в сибіру особливо важливо намітити терміни, а також вибрати місце. Не менше значення має стан самих саджанців. Основні правила вибору, а також алгоритм посадки описаний нижче.

Вибір саджанців

Саджанці краще купувати в розплідниках і у інших відповідальних постачальників з багаторічною репутацією. При виборі посадкового матеріалу слід звернути увагу на кілька моментів:

 1. наявність бирки з віком, описом підщепи, сорту або відповідної документації у продавця.
 2. зовнішній вигляд коренів-варто брати саджанці в горщиках і переносити їх в грунт методом перевалки, по максимуму зберігши земляний кому.
 3. найкраще для посадки підійдуть 2-річні саджанці, хоча допускається придбати і однорічні, причому у такої рослини не повинно бути пагонів.
 4. загальний здоровий вигляд-відсутність механічних пошкоджень, ознак захворювань.

Рекомендують купувати саджанці в горщиках

Важливо! якщо рослина з відкритими корінням, їх потрібно обприскати з розпилювача, щоб доставити у вологому стані.

За день до посадки його можна замочити в глиняній бовтанці з розчином стимулятора росту, наприклад, «епін» або «гетероауксин».

Терміни посадки

Садити колоновидні яблуні в сибіру краще навесні. Стандартний термін-це осінь, але для регіонів з суворими зимами такий варіант не підійде, оскільки в морози молоді саджанці можуть сильно постраждати і навіть загинути.

Тому найкраще приступити до роботи в першій половині квітня, коли снігові маси повністю зійдуть, а температура стане стабільно позитивною. При цьому короткочасні нічні заморозки не страшні, але якщо грунт ще не відтанула на глибині 30-40 см, варто почекати ще 2-3 тижні.

Вибір місця

Плодові дерева найкраще почуваються на відкритих і сухих ділянках, добре захищених від наскрізного вітру. Поблизу можуть розташовуватися будови, якщо вони не створюють тіні, але присутність по сусідству великих дерев небажано, оскільки вони будуть віднімати воду і розчинені в ній поживні речовини.

При виборі місця для посадки колоновидних яблунь в сибіру слід виключити низини, оскільки тут постійно накопичується вода після дощів. Також потрібно переконатися в тому, що грунтові води підходять не вище, ніж на 1,5-2 м до поверхні. В іншому випадку коріння постраждають від надлишку вологи і можуть загинути.

Технологія висадки

Оскільки колоновидні яблуні мають компактну крону, їх можна висаджувати поруч один з одним з невеликим інтервалом в 1-2 м. Послідовність дій така:

 1. викопати ями глибиною і діаметром 70-80 див.
 2. встановити опору по центру (можна взяти кілочок).
 3. засипати на дно шар дрібних каменів.
 4. потім висадити саджанець і присипати родючим грунтом.
 5. утрамбувати так, щоб коренева шийка пішла на глибину 5-7 см.
 6. полити і через кілька днів мульчувати сіном, соломою або іншими матеріалами.

Схема посадки і обрізки саджанця колоновидної яблуні

Догляд за колоновидної яблунею в сибіру

Доглядати за колоновидними яблунями в сибіру можна приблизно так само, як і в інших регіонах. Виняток становить тільки підготовка до зими – до цього заходу потрібно поставитися особливо ретельно. Основні правила описані нижче.

Полив

Молоді саджанці колоновидних яблунь поливають щотижня, дорослим деревам воду дають 1-2 рази на місяць. Але якщо дощів зовсім немає, і настала посуха, рекомендують поливати раз в 7-10 днів, а ввечері проводити дощування крони.

Підгодівлі

Підгодівлі колоновидним яблуням в сибіру дають регулярно, починаючи зДругого сезону. Навесні на початку квітня вносять азотні склади, наприклад, сечовину, аміачну селітру. Під час бутонізації і формування зав’язей слід дати суперфосфат і калійну сіль. На початку осені пристовбурні кола можна присипати деревною золою. Також рекомендують чергувати комплексні мінеральні підгодівлі з органікою — протягом теплого сезону щомісяця поливати коров’яком 1:10 або пташиним послідом 1: 20.

Обрізка і формування

Обрізку колоновидних яблунь в сибіру проводять ранньою весною, до початку набухання бруньок. Видаляють всі підмерзлі, ослаблені і старі гілки. Одночасно приступають до формування крони – на молодих пагонах залишають по дві нирки. Верхівкову не чіпають-вона повинна постійно давати приріст. Довгі гілки збоку обрізають під пеньок, щоб стимулювати зростання молодих відводків.

Підготовка колоновидної яблуні до зими в сибіру

Навіть у зимостійких сортів є ризик підмерзання, тому на зиму колоновидні яблуні в сибіру краще укрити. Послідовність дій така:

 1. в середині жовтня, після бабиного літа пристовбурні кола мульчують сіном, соломою, торфом – висота матеріалу від 20-30 см.попередньо опале листя і гілки потрібно повністю прибрати.
 2. безпосередньо напередодні заморозків деревце загортають декількома шарами спандбонду або іншими утеплювачами.
 3. штамб обмотують рабицею, щоб захистити яблуню від гризунів.
 4. після снігопадів до нього підсипають сніг і ущільнюють близько пристовбурного кола.

Колоновидні яблуні займають небагато місця і дають хороший урожай

Хвороби і шкідники

Практично всі сорти для сибіру відрізняються хорошим імунітетом до різних хвороб і шкідників. Проте, не виключено ураження борошнистою росою, сірою гниллю, паршею та іншими небезпечними патологіями. Для профілактики рекомендують дотримуватися норми поливу, а навесні проводити обробку фунгіцидами, наприклад, бордоською рідиною, «хом», «абіга-пік» та іншими.

З шкідників небезпеку становлять павутинні кліщі, попелиця, листовійки, яблуневі квіткоїди, плодожерки та інші. Періодично дерева слід оглядати і проводити обробки інсектицидами:

 • «децис»;
 • «карате»;
 • «інта-вир»;
 • «актара»»

Якщо яблуня вступила в період плодоношення, слід використовувати народні засоби, наприклад, настій золи, цибулиння, часнику або тютюнового пилу.

Висновок

Колоновидна яблуня для сибіру цілком підходить як для західних, так і для східних регіонів. Культура зимостійка, займає не так багато місця і не вимоглива до догляду. Якщо регулярно поливати і вносити підживлення, урожай буде стабільно високим, а плоди – досить великими.

Павлова наталія, 46 років, м омськ

В сибіру найкраще вирощувати сорти, перевірені часом, тому що навіть у нас на півдні погода дуже примхлива, непередбачувана. Я розводжу сорти медок і президент, їм все дарма. Морози витримують, практично не хворіють і плодоносять стабільно. Якщо вибирати інші, обов’язково порадьтеся з досвідченими садівниками. Урожай можуть давати не всі культури, можуть підморозитися і все інше.

Гришина марина, 51 рік, м красноярськ

Для наших регіонів найкраще брати найстійкіші сорти, наприклад, васюган. Сусіди теж його розводять, а ще вирощують ікшу. Молоденькі деревця треба вкривати агроволокном. Навесні відрізати підмерзлі гілки, вони все одно нічого не дадуть, будуть довго відновлюватися. А в цілому догляд нескладний — все як зазвичай.