Котел на опалення своїми руками

631

Головною частиною, серцем будь-якої системи опалення є котел. Різноманіття їх видів і конструкцій здатна вразити будь-яку уяву. І, треба віддати належне, багато сучасні котли є й економічними і ефективними пристроями. Вони мають тонкі регулювання, забезпечені автоматикою і можуть працювати без участі людини. Деякі моделі навіть можуть відправити СМС господареві і «доповісти» про тепловий обстановці в будинку, а господар по мобільному телефону або через інтернет-з’єднання може замовити потрібну температуру до свого приїзду. Але бувають випадки, коли вигідно зробити котел на опалення своїми руками. Наприклад, для опалення дачного будиночка або теплиці.

Котел на опалення своїми руками

Інтернет буквально перевантажений різною інформацією по самостійному виготовленню котлів опалення. Застосовуються абсолютно несподівані комплектуючі, які ніяк не замислювалися раніше бути частиною котла; деякі технічні рішення можуть посперечатися з винаходами конструкторських бюро; ККД деяких котлів не поступаються кращим котлам іменитих виробників. Але на жаль, в інтернеті й чимало «сміттєвої» інформації, яка не може нічим допомогти, а в деяких випадках і здатна нашкодити. Автори деяких оглядів зухвало заявляють, що немає нічого простіше, ніж самостійно виготовити котел опалення, хоча насправді це непросте завдання. Мета цієї статті розібратися, які саме котли опалення гідні того, щоб зробити їх самостійно і які особливості технологічного процесу їх виготовлення.

Зміст статті

 • 1 Види котлів опалення та можливість їх самостійного виготовлення
  • 1.1 Твердопаливні піролізні котли опалення
 • 2 Котел на опалення своїми руками
  • 2.1 Необхідний інструмент і матеріали для виготовлення котла
  • 2.2 Виготовлення піролізного котла
   • 2.2.1 Відео: Автоматика для піролізного котла
  • 2.3 Enter піролізного котла в експлуатацію
 • 3 Висновок
   • 3.0.1 Відео: Виготовлення піролізного котла для опалення будинку

Види котлів опалення та можливість їх самостійного виготовлення

Завдання котла опалення – нагріти за допомогою якого-небудь палива теплоносій і передати його в систему опалення, яка вже розподіляє тепло споживачам. Саме по виду застосовуваного палива котли поділяються на декілька великих класів. Розглянемо ці класи і відразу визначимо доцільність самостійного їх виготовлення.

 • Газові котли опалення – в даний час — це найбільш економічно вигідний вид палива. Сучасні газові котли мають високий ККД, легко управляються, працюють без втручання людини. Самостійне виготовлення газових котлів можливо, але категорично не рекомендується. По-перше, з-за того, що газ – це небезпечний вид палива і будь-яке несанкціоноване втручання може призвести до сумних наслідків, а, по-друге, ніяка газопостачальна організація не дасть дозволу на експлуатацію саморобного газового котла. І правильно зробить.
Котел на опалення своїми руками

Газові котли опалення заборонено виготовляти самостійно.

 • Рідкопаливні котли застосовуються там, де немає газифікації та інших видів палива. Ці котли мають дуже високий ККД, вони легко піддаються автоматизації, але їх застосування пов’язано з певними труднощами щодо зберігання великих кількостей палива: солярки або мазуту. Самостійне виготовлення рідкопаливних котлів заборонено, ніякої пожежний інспектор не поставить свій підпис при здачі будинку в експлуатацію, якщо він буде обладнаний не сертифікованим обладнанням. Та, мабуть, мало хто захоче жити на пороховій бочці.
Котел на опалення своїми руками

Рідкопаливні котли найчастіше вимушена міра, а не здоровий глузд

 • Електричні котли опалення мають явну перевагу перед усіма іншими в простоті своїй конструкції, малим габаритним розмірам, зручності управління. Ці котли порівняно просто зробити самостійно. Але всі ці переваги нівелюються високими цінами на електроенергію. На жаль, опалення електрикою економічно невигідно. Воно й зрозуміло, адже значну частину електроенергії отримують шляхом спалювання вуглеводневого палива. Ще одним істотним обмеженням є те, що не завжди електропостачальної організації дадуть дозвіл на виділення великої потужності.
Котел на опалення своїми руками

Єдина перешкода для широкого впровадження електричних котлів — високі ціни на електроенергію

 • Твердопаливні котли опалення, незважаючи на запевнення скептиків про їх швидкий відхід на другий план, продовжують успішно працювати і понині. Мало того – вони переживають зараз друге народження. В якості палива В них використовуються дрова, кам’яне вугілля, торф’яні брикети, горючі сланці та інші види твердого палива. Дуже цікаві котли, які використовують особливий вид палива – пелети, що виготовляються з відходів деревини. Ці котли піддаються автоматизації, мають високий ККД, але виробництво і логістика пелет поки знаходиться на зародковому рівні. Для самостійного виготовлення найбільше підходять саме твердопаливні котли, тому будемо розглядати саме їх. Але особливої уваги варті одні з представників твердопаливних котлів – піролізні.
Котел на опалення своїми руками

Твердопаливним котлам ще рано вирушати «на смітник історії»

Твердопаливні піролізні котли опалення

Класичний твердопаливний котел являє собою ємність певного обсягу, виконана з металу: сталі або чавуну. В ній відбувається згорання твердого палива, при цьому виділяється теплова енергія, що передається теплоносію за допомогою теплообмінників. При цьому в камеру згоряння постійно подається зовнішнє повітря для підтримки горіння палива. Якщо прикривати подачу повітря, то процес горіння сповільниться, а якщо відкрити, то воно буде йти швидше саме так регулюють потужність класичних твердопаливних котлів.

Існують котли, пристосовані тільки для певного виду палива: дрова, вугілля, пелети, — але є моделі, що працюють на будь-якому паливі. Твердопаливні котли можуть бути як з природною тягою, так і з примусовою. ККД добре спроектованого та виконаного класичного твердопаливного котла може досягати 71-79%. Перевагами таких котлів є:

 • Доступність і низька цена паливо.
 • Можливість використовувати декілька видів палива.
 • Здатність спалювати відходи деревообробного виробництва і сільськогосподарської переробки.
 • Повна автономність роботи, незалежність від електроенергії.

Однак класичні твердопаливні котли мають і ряд недоліків, з якими неможливо не рахуватися:

 • На одному завантаженні палива котли працюють не більше 4-6 годин.
 • Необхідність зберігання великих запасів палива вимагає додаткових площ.
 • Завантаження в основному відбувається в ручному режимі.
 • Класичні твердопаливні котли вимагають постійного очищення від продуктів згоряння.
 • Процесзгорания має інерційністю, його важко контролювати.

У категорії твердопаливних котлів слід виділити в окрему групу так звані піролізні котли, робота яких відбувається за рахунок роздільного згоряння палива і виходять з нього продуктів розпаду – піролізних газів. Розглянемо роботу такого котла на прикладі.

Котел на опалення своїми руками

Пристрій і принцип роботи піролізного котла

Паливо (це найчастіше дрова) через верхній завантажувальний дверку завантажують в газифицирующую камеру. Дросель димоходу повністю відкривають і дрова підпалюють. При цьому включають вентилятор, який подає в камеру повітря. Природно, дрова починають горіти як у звичайному твердопаливному котлі.

Після того як дрова розгорілися, закривають верхню дверцята і перекривають дросель димоходу. Повітря продовжує надходити до палива, але в обмеженій кількості, тому дрова починают тлеть при температурі від 200 до 800 °C. При цих умовах відбувається реакція піролізу: розкладання деревини на тверду частину у вигляді вугілля і легку піролізних газів, які через форсунку подаються в камеру спалювання. Туди ж подається через канал подачі вторинного повітря підігріта суміш. В умовах високих температур піролізні гази горять і окислюються подається повітрям. Температура їх згоряння при цьому становить близько 1100 °C.

Розжарені гази проходять через множинні димові канали, які знаходяться в середовищі теплоносія системи опалення – воді. Відбувається передача теплової енергії. Висока температура в камері спалювання підтримує процес піролізу в газифицирующей камері. Якщо необхідно доповісти дрова в газифицирующую камеру, то для цього повністю відкривають дросель димоходу, вичікують кілька хвилин, щоб камера провітрилася від піролізних газів і почався звичайний процес горіння. Після цього відчиняють дверцята, доповідають дрова, закривають дверцята і заслінку (дросель) димоходу. Процес піролізу і допалювання газів в нижній камері поновлюється.

Увага: У котлах з нагнітанням первинного і вторинного повітря відкривати дверцята завантаження можна тільки після відкриття заслінки димоходу і паузи. В іншому випадку, при відкритті дверцят піролізні гази, що скупчилися в камері газифікації, можуть спалахнути. Цього недоліку позбавлені піролізні котли не з нагнітанням повітря, а з димососом, де в камерах створюється розрідження.

Піролізні котли опалення володіють наступними перевагами:

 • В піролізних котлах відбувається повне згоряння палива, що дозволяє набагато рідше очищати зольник і високотемпературні газоходи.
Котел на опалення своїми руками

Полум’я в камері спалювання

 • Горінням піролізних газів можна легко керувати, що дозволяє зробити управління котлом автоматизованих.
 • Процес горіння в газифицируемой камері керований за допомогою подачі первинного повітря. Горіння уповільнене, а це дозволяє на одній закладці дров працювати від 5-7 годин до декількох діб (у котлів верхнього горіння).
 • В піролізних котлах можна спалювати великі не колоті дрова.
 • В якості палива можуть бути використані деревні відходи, обрізки фанери, ДСП, ДВП, МДФ.
 • Піролізні котли в 3 рази менше викидають в атмосферу шкідливих речовин.

Недоліки піролізних котлів:

 • Для роботи вентилятора або димососа необхідна електроенергія, тому слід потурбуватися оснащенням котла потужним джерелом безперебійного живлення.
 • При вологості палива більше 20% різко падає ККД котла.
 • У випадку малих навантажень можливі перепади в роботі котла, що позначається на відкладення дьогтю в газоходних каналах. Для постійної навантаження котла може знадобитися теплоакумулятор – для запасания теплової енергії.
Котел на опалення своїми руками

Надлишок генерованого тепла можна зберегти в теплоакумуляторах

 • Щоб в газоходах котла не випадав конденсат, необхідно підтримувати температуру обратки не менше 60 °C. Конденсат призводить до прискореної низькотемпературної корозії котла.
 • Неможливість організації автоматичної подачі палива.
 • Піролізні котли дуже матеріаломісткі, тому коштують в 1,5—2 рази вище, ніж класичні твердопаливні.

Так як в піролізних котлах відбувається високотемпературне горіння (1100-1200 °C), то нижню частину камери газифікації і всю камеру спалювання, включаючи і дверцята, потрібно особливим чином захистити за допомогою футеровки – спеціальної жаростійкої облицювання. Враховуючи високі температури, футеровка робиться або шамотною цеглою, або спеціальними жаростійкими муллитокорундовыми бетонами. Які функції виконує футеровка:

Котел на опалення своїми руками

Футеровка шамотною цеглою дозволяє дотримуватися необхідний температурний режим та захищає метал

 • Захист металевих поверхонь камер котла від впливу високих температур, що запобігає метал від прогоряння.
 • Для успішного перебігу реакції виділення газів і горіння піролізних газів необхідний певний температурний режим. При контакті полум’я з охолоджуваним металом може піти рясне виділення конденсату, а футеровка дозволяє утримувати температуру реакції постійною.

Котел на опалення своїми руками

Перш ніж починати виготовлення піролізного котла, необхідно точно визначитися з його розмірами, які багато в чому залежать від необхідної потужності. Недостатня потужність котла не дозволить компенсувати тепловтрати, а надлишкова зажадає скидання надлишків теплоакумулятор.

Зазвичай при розрахунках приймають, що для опалення 10 м2 площі житла потрібно 1 кіловат потужності котла. Припустимо, потрібно опалювати 250 м2 площі заміського будинку. Виходить, що котел повинен мати потужність не менше 25 КВт. У наступних рисунках наведено креслення котла та таблиця відповідності розмірів — потужності котла.

Котел на опалення своїми руками

Типовий креслення піролізного котла твердопаливного

Котел на опалення своїми руками

Таблиця відповідності розмірів котла генерованої потужності

Ці дані будуть орієнтиром для розрахунку майбутньої конструкції. Краще всього скористатися готовими кресленнями вже впроваджені й успішно працюють не один сезон котлів. На цих котлах вже відпрацьовані типові помилки і їх автори охоче можуть поділитися кресленнями з детальною специфікацією саме того котла, який буде відповідати всім потребам. Природно — це не безкоштовно, але сума в 50-70 $ просто сміховинна порівняно з тим, що може чекати горе-саморобкина на шляху до жаданого котла.

Настійно рекомендується самому зробити 3D-візуалізацію всіх вузлів котла в AutoCAD або будь-який інший підходящої програмі, щоб краще зрозуміти внутрішній устрій і виробити правильну стратегію виготовлення котла.

Котел на опалення своїми руками

Приклад 3D візуалізації конструкції піролізного котла

Необхідний інструмент і матеріали для виготовлення котла

Для виготовлення піролізного котла знадобиться наступний інструмент:

 • Зварювальний інвертор.
 • Електродриль з набором свердел по металу різного діаметра.
 • Кутова шліфувальна машина (болгарка) під коло діаметром 230 мм
 • Кутова шліфувальна машина під коло 125 мм.
 • Для пробивання отворів великого діаметру бажаний газовий різак або (що ідеально) плазморез. Якщо їх немає, то при певному навику це можна зробити болгаркою.
Котел на опалення своїми руками

Філігранна різання металу плазмою

 • Стандартний набір слюсарного інструменту: молоток, зубило, напилки, струбцини та інше.

Матеріали для виготовлення котла:

 • Для виготовлення газифицирующей камери і камери спалювання краще використовувати листову сталь 5 мм, а для зовнішньої обшивки 4 мм. Все знадобиться приблизно 7-10 м2 листа, в залежності від конкретної моделі. В крайньому випадку можна обійтися всього котла аркушем 4 мм.
 • Труба діаметром 57 мм товщиною стінки 3,5 мм для теплообмінників – 810 м.
 • Труба діаметром 159 мм з товщиною стінки 4,5 мм для кабана (горизонтального виходу з димоходу котла) – 0,5 м.
 • Шамотна вогнетривка цегла ША-8 – 15-25 шт.
Котел на опалення своїми руками

Шамотна цегла потрібен для футеровки

 • Труба діаметром 32 мм з товщиною стінки 4,5 мм – 2 м.
 • Профільна труба 60*30*2 мм – 2 м.
 • Профільна труба 80*40*2 мм – 2 м.
 • Смуга сталева 30*4 мм – 2 м.
 • Електроди – 5-6 пачок.
 • Круги відрізні 230 мм – 10 шт.
 • Круги відрізні 125 мм – 10 шт.
 • Круги шліфувальні 125 мм – 5 шт.
 • Вентилятор відцентровий дутьевой.
Котел на опалення своїми руками

Відцентровий вентилятор забезпечить надходження первинного і вторинного повітря в камери котла

 • Датчик температури.

Наведений перелік досить приблизний і не є точною інструкцією для виконання. Все має закуповуватися на основі індивідуальних розрахунків. Наверняка щось доведеться докуповувати, а що залишиться в надлишках.

Виготовлення піролізного котла

Краще всього скласти оптимальний план розкрою сталевого листа на заготовки заздалегідь, за вже наявними кресленнями і нарізати його на прямокутні заготовки відразу при закупівлі на металобазі. Ця послуга, звичайно, коштує грошей, але дає переваги у часі і якості. Болгаркою такий рівний зріз, як при рубанні, зробити практично неможливо. Стандартні розміри сталевого гарячекатаного листа товщиною 3-5 мм складають 1,5*6 м.

Котел на опалення своїми руками

Металевий лист на заготовки краще нарубати на гільйотині

Відзначимо основні етапи виготовлення піролізного котла:

 • Після розкрою заготовок можна починати виготовляти внутрішню частину котла, а саме зварювати камери: газифицирующую і спалювання. Монтаж краще робити з двох половинок.
Котел на опалення своїми руками

Початок складання котла

 • Після того як буде зварений каркас камер, можна приварити задню стінку і повітроводи в камері газифікації. На фотографії вони зроблені з швелера, але це зовсім необов’язково, достатньо профільної труби 60*30*2 мм, в якій попередньо насвердлити отворів діаметром 10 мм. Зверніть увагу на виріз в задній стінці під димохідний канал.
Котел на опалення своїми руками

Задня стінка камери газифікації

 • В камеру спалювання виводиться трубка подачі вторинного повітря, яка пов’язана з фасадом котла за допомогою профільної труби 20*20 мм
Котел на опалення своїми руками

Труба подачі вторинного повітря в камеру спалювання

 • Настав час готувати теплообмінник. Для цього в заготовленої пластині по розмітці випалюються газовим різаком отвори під газоходние труби діаметром 57 див. При відсутності різака можна пропалити великим струмом електродом, але цей спосіб гірше.
Котел на опалення своїми руками

Напрямна пластина трубчастого теплообмінника

 • Нарізаються труби теплообмінника, насаджуються на опорні пластини, прихватываются зварюванням. Після перевірки розмірів, всі стики обварюються. Теплообмінник готовий.
Котел на опалення своїми руками

Готовий теплообмінник

 • На своє штатне місце приварюється теплообмінник. На цьому ж етапі виготовляється і монтується дросельна заслінка димаря.
Котел на опалення своїми руками

Теплообмінник і дросельна заслінка на своїх штатних місцях

 • Приварюється передня стінка камер котла, попередньо в ній робляться отвори для трубок подачі первинного та вторинного повітря.
Котел на опалення своїми руками

Передня стінка камер

 • У місці дросельної заслінки і виходу газоходу приварюється задня кришка і борів.
Котел на опалення своїми руками

Борів (горизонтальна частина димоходу) приварений до задньої кришки

 • Внутрішня частина котла зібрана. Тепер потрібно ретельно зачистити зварні шви шліфувальним диском і перевірити їх якість.
 • В якості зовнішньої обшивки котла застосовується листова сталь 4 мм. Для її кріплення на корпус котла наварювалися відрізки куточка №25.
Котел на опалення своїми руками

Куточки для кріплення зовнішньої облицювання котла

 • На попередньо розміченому і раскроенном аркуші обшивки роблять наскрізні отвори діаметром 10-12 мм в місці розташування куточків.
Котел на опалення своїми руками

Технологічні отвори для приварювання зовнішньої обшивки до куточків

 • Всі отвори обварюються, щоб лист обшивки надійно стримався з підставою.
Котел на опалення своїми руками

Лист обшивки приварений

 • Подібним чином обшиваються всі сторони котла крім верхньої кришки. Всі стики ретельно проварюються і зачищаються.
Котел на опалення своїми руками

Листи обшивки після зачистки

 • Настав час перевірки герметичності всіх зварних швів. Для цього всі отвори входу, виходу і зливу теплоносія заглушаються і котел наповнюється водою через верхню кришку. Перевіряється відсутність течі. Якщо теча виявлена, то це місце позначено крейдою для подальшого виправлення.
Котел на опалення своїми руками

Первинне випробування герметичності водою

 • Для ревізії димоходів робиться тунель для верхньої кришки, ізольований від водяної сорочки котла і тільки потім заварюється верхня частина котла.
Котел на опалення своїми руками

Верхня кришка з ущільнювачем

 • Регулювання повітряних заслінок роблять за допомогою різьбових шпильок.
Котел на опалення своїми руками

Відмінний спосіб тонкого регулювання повітряних заслінок

 • Всі повітряні отвори закривають загальним кожухом, з якого виводять загальний воздуховод з профільної труби.
Котел на опалення своїми руками

Кожух і загальна подає труба воздуховода

 • Виготовляють і навішують дверцята для камер котла. В якості футеровки дверцята можна застосовувати або чавунні пластини, або шамотна цегла. Ущільнення роблять керамічним шнуром.
Котел на опалення своїми руками

Дверцята камери з футеровкою і ущільненням

 • Футеровку нижній частині камери газифікації до повітроводів роблять із шамотної цегли. Для цього цегла пиляють за допомогою болгарки з камнерезным диском. Доводять цегла до потрібного розміру вручну на шліфувальному камені.
Котел на опалення своїми руками

Футеровка нижній частині газифицирующей камери робиться з пиленного шамотної цегли

 • Від геометричних розмірів щілини в нижній частині камери газифікації залежить генеруюча потужність піролізного котла. Тому при виготовленні каменів футеровки треба брати до уваги наведені у таблиці розміри, щоб потужність котла відповідала проектній.
Котел на опалення своїми руками

Як розміри щілини впливають на потужність котла

 • На профільну трубу головного воздуховода приварюється фланець, а потім кріпиться відцентровий вентилятор.
Котел на опалення своїми руками

Вентилятор кріпиться до фланця

 • Шамотною цеглою роблять футеровку камери спалювання.
Котел на опалення своїми руками

Футеровка камери спалювання

 • Для поліпшення теплопередачі котла рекомендується поміщати в канали газоходи теплообмінника так звані завіхрітелі (турбулізатори), які, по-перше, уповільнюють рух розпечених газів і тим самим покращують теплопередачу, а, по-друге, служать для очищення труб газоходу відпропозицій.
Котел на опалення своїми руками

Завіхрітелі істотно підвищують ККД котла

 • Для прочищення завіхрітелі прикріплюють до коромыслу, яке пов’язане з важелем, виведеним назовні. Похитуючи важіль можна швидко прочистити канали.
Котел на опалення своїми руками

Завіхрітелі краще зміцнити на загальному коромислі

 • Перед запуском котла слід перевірити його герметичність і обпресувати його тиском до 4 бар. Для цього перекрито всі отвори в котлі, крім подачі і обратки системи опалення. Котел наповнюється водою повністю і до нього підключається пресувальник.
Котел на опалення своїми руками

Опрессовщиком зручно перевіряти герметичність гідравлічних систем

 • Опрессовщиком тиск доводиться до 3 бар. Якщо тиск відразу падає, значить, десь є текти, яку треба виявити і усунути. Якщо ж тиск протягом півгодини не змінюється, то можна вважати, що котел герметичний і його можна інтегрувати в систему опалення.
 • Для забезпечення безаварійної роботи котла, на трубі подачі в систему опалення через різьбовий штуцер монтується група безпеки котла, яка включає аварійний клапан, автоматичний повітровідвідник і манометр. При виникненні нештатних ситуацій, клапан, настроєний на тиск 3 бар, скине надлишковий тиск.
Котел на опалення своїми руками

Кожен котел в закритій системі опалення обов’язково оснащується групою безпеки

 • Піролізний котел бажано оснастити блоком автоматики, який за допомогою термодатчиків буде відслідковувати режим роботи котла та в разі потреби проводити його зупинку і запуск. Про те, як реалізовано автоматичне управління в котлах, показано у відео.
Відео: Автоматика для піролізного котла

Введення піролізного котла в експлуатацію

Перед тим як робити перший запустиладоналаго, необхідно з’єднати його з димоходом. і наповнити водою. Порожній казан запускати категорично заборонено – це призведе до перегріву. Крім цього на кожному котлі повинен бути термометр, який контролює температуру теплоносія, який вкручується в спеціально відведене для цього місце. У всіх проектах котлів обов’язково передбачені отвори для термометра, а також термодатчиків.

 • Вентилятор через вимикач з’єднується з мережею живлення, перевіряється його робота. Всі повітряні заслінки ставляться в середнє положення.
 • На дно камери газифікації кладеться папір, щоб вона виглядала з-під форсунки в камеру спалювання, а на неї вже укладаються дрова. Перша завантаження дров не повинна бути великою, достатньо кількох невеликих полін. Двері камери газифікації щільно закривається.
 • Повністю відкривається дросельна заслінка димаря камери газифікації, включається вентилятор і підпалюється папір.
 • Коли горіння дров стане впевненим, через кілька хвилин, закривається дросельна заслінка димаря. Дрова повинні перейти в режим повільного горіння (тління), яке супроводжується виділенням піролізних газів. Через нижню дверцята камери спалювання проводиться контроль запалювання факела горіння піролізних газів. Якщо він не загорівся, треба спробувати зменшити подачу повітря в камеру газифікації і збільшити в камеру спалювання.
 • Після займання полум’я, заслінками регулюється його інтенсивність і колір. Біло-жовтий колір полум’я говорить про правильному налаштуванні котла.
 • Дверцята відсіку спалювання закривається і засікається час, протягом якого котел доведе воду до кипіння. По термометру контролюють підвищення температури. Як тількивода досягне 100 °C – вентилятор вимикають. Факел в камері спалювання повинен згаснути. Температура води після цього повинна знижуватися.
 • При відкритті дросельної заслінки димоходу полум’я в камері спалювання теж повинно згаснути.

Висновок

 • Піролізні котли тривалого горіння є складними пристроями, тому їх самостійне виготовлення повинно проводитися тільки за кресленнями тих котлів, які вже показали себе в експлуатації.
 • Самостійне виготовлення вимагає неухильного дотримання технології з перевіркою кожного етапу.
 • Піролізні котли дуже матеріаломісткі, навіть на їх самостійне виготовлення йде дуже багато дорогого металу. Окупляться вони тільки тоді, коли будуть знаходитися в постійному користуванні протягом декількох сезонів.
Відео: Виготовлення піролізного котла для опалення будинку