Льох на балконі своїми руками

476

Традиція робити заготовки на зиму незмінна для російської людини. Навіть переїжджаючи в багатоповерхівку з приватного будинку, багато хто не хочуть відмовлятися від цього заходу, так як консервовані або збережені при правильних температурах овочі і фрукти не раз виручали в різних життєвих ситуаціях. Льох на балконі своїми руками можна зробити по-різному, в залежності від поверху, на якому розташована квартира.

Льох на балконі своїми руками

У будь-якому погребі, де б він ні знаходився, повинні бути створені сприятливі умови для збереження різних продуктів підтримуватися оптимальні рівень вологості і температура.

Як можна зробити льох на балконі, і де його можна розмістити? Можна вибрати досить простий варіант, який доступний у виготовленні кожному. Ну а якщо квартира розташуванняна першому поверсі, і в ній є балкон або лоджія, є можливість спорудити справжнє, повноцінне підземне сховище. В останньому випадку, звичайно, доведеться докласти чимало сил для видалення частини бетонної плити і перелопатити великі обсяги ґрунту.

Існує ще один варіант льоху, який розташовують у підпільній частини балкона. Його можна зробити на лоджії або балконі будь-якого поверху, але для цього потрібно провести ряд досить складних заходів.

Щоб визначитися з вибором і побачити обсяг робіт, які належить виконати, потрібно розглянути всі три варіанти побудови такого міні-льоху.

Зміст статті

 • 1 Термоконтейнер для зберігання продуктів
  • 1.1 Інструменти та матеріали
  • 1.2 Збірка погребка
  • 1.3 Відео: зручний термоларь для зберігання овочів
 • 2 Льох у підпіллі балкона
 • 3 Погріб під балконом першого поверху
  • 3.1 Підготовка до робіт
  • 3.2 Що необхідно для побудови
  • 3.3 Спорудження погреба під балконом

Термоконтейнер для зберігання продуктів

Термоконтейнер це спеціальний ящик, в якому створені всі умови, притаманні справжньому погребку.

Льох на балконі своїми руками

Один з варіантів — термоларь для зберігання овочів

Такий ящик може бути мобільним, тобто його можна переставляти в зручне місце на балконі, а може і стаціонарним, вбудованим між стін.

Виготовляються обидва варіанти за одним принципом, і схема подібного короби виглядає таким чином:

Льох на балконі своїми руками

Схема утепленого контейнери для овочів

1 — Це корпус короби. Він може бути виготовлений з фанери, ДСП або дощок.

2 — Другим шаром йде утеплювач – як його використовується пінопласт або фольгований пінополіетилен, укладений у кілька шарів.

3 — Додатковим утепленням буде служити повітряний зазор між утеплювачем і внутрішнім ящиком.

4 — Ящик для овочів з вентиляційними отворами.

5 Між внутрішнім ящиком і дном корпуса встановлюється безпечний, добре ізольований обігрівач.

Такий термоконтейнер призначений, в основному, для картоплі або інших коренеплодів. Оптимальна температура для їх зберігання становить від 3 до 7 градусів тепла, чого домогтися в умовах російських зим на неопалюваному балконі неможливо без додаткового підігріву сховища, тому і встановлюється обігрівач з помірною потужністю.

У літню ж спеку утеплювач, навпаки, збереже всередині короба прохолодну температуру. При необхідності, її можна навіть знизити, помістивши всередину лід у герметичній тарі або упаковці.

У монтажі такого льоху немає нічого складного, і якщо вдома є інструменти і матеріал для його виготовлення, то його можна зібрати за один день.

Інструменти і матеріали

Для виготовлення такого термоконтейнера-льоху, в залежності від обраної конструкції та розмірів, знадобляться матеріали:

 • Товста фанера або ДСП для зовнішнього корпусу. Якщо льох буде стаціонарним, то цей матеріал потрібен для передньої стінки верхньої кришки виробу.
 • Для внутрішнього ящика можна використовувати не товсті дошки або фанеру.
 • Дерев’яні бруски для конструкції каркаса, на який буде закріплений обшивочний матеріал.
 • Утеплювач — пінопласт, пінополіетилен або інші щільні матеріали.
 • Електричний обігрівач. Як його цілком можна використовувати інфрачервону плівку, так як її потужності буде цілком достатньо для досягнення потрібної температури. Для невеликого об’єму контейнера може підійти навіть звичайна лампочка на 40 або 60 Вт, але в цьому випадку бажано встановити регулятор її розжарювання.
 • Термометр для контролю температури в погребі.
 • Для складання всіх матеріалів в загальну конструкцію необхідно придбати саморізи, петлі для закріплення кришки, цвяхи, анкерні кріплення для стаціонарної будівлі, можливо, знадобляться металеві куточки.
 • Монтажна піна для скріплення між собою листів пінопласту. Вона ж може послужити і утеплювачем, якщо заповнити їй простір між двома шарами фанери, виготовивши таким чином саморобну сендвіч-панель.
 • З інструментів потрібно мати під рукою лобзик або ножівку, плоскогубці, викрутки, шуруповерт, молоток, дриль і свердла різної величини для дерева і, якщо буде потрібно, для бетону.

Подготовиу все необхідне, приступають до роботи по виготовленню термокороба для зберігання овочів.

Збірка погребка

Льох на балконі своїми руками

Приблизна схема монтажу погребка

1. Якщо виріб буде «мобільним», то з бруска збирається каркас короби.

 • Бруски можуть скріплюватися між собою за допомогою металевих кутників.
 • Дно повинно бути піднесено над підлогою балкона, тому до нього закріплюються, ближче до середини, два бруски, які не тільки створять повітряну подушку, але і додадуть конструкції жорсткість.
 • Далі, встановлюється утеплювач. Його викроюють розміром, який відповідає периметру площин між брусками. Утеплювач повинен мати товщину, рівну розміру бруска. Щоб між утеплювачем і брусками не було містків холоду, що виникли щілини заповнюються монтажною піною.
 • На дні закріплюється тонка фанера, яка закриє утеплювач. Зверху неї встановлюють один з обігрівальних приладів. Завдяки своїй невеликій товщині і безпеки експлуатації, для короби добре підійде інфрачервона плівка. Створюють «теплу подушку» і з допомогою лампочок, але в цьому випадку зменшується обсяг короби, так як зверху них потрібно обов’язково встановити ще одне гратчасте дно.
 • Потім всі внутрішні площини буде не зайвим облицювати фольгованим пінополіетиленом. Якщо для обігріву використовують лампочку, то дно-решітка поліетиленом не закривається.
 • Щілину між кришкою і каркасом короби, з тієї сторони, де будуть встановлюватися петлі, повинна бути закрита еластичним пінополіетиленом. Після установки кришки смужка утеплювального матеріалу закріплюється скобами як до короба, так і до кришки.
Льох на балконі своїми руками

Фольгованим утеплювачем закриваються і стінки, і кришка скрині

 • Внутрішній ящик з вентиляційними отворами по бічних стінок, в якому і будуть зберігатися картопля, рекомендовано зробити знімним. Так його зручно буде чистити і просушувати в той час, коли в погребі будуть відсутні овочі. Цей елемент міні-сховища краще всього зробити з дощок.

2. У тому випадку, коли льох планується стаціонарним, спочатку проводиться розмітка на стінах тих місць, де будуть кріпитися бруски, тобто в цьому випадку каркас короби буде повністю зафіксований до стін. Подальші роботи проводяться точно таким же чином, як при пристрої мобільного контейнера.

Льох на балконі своїми руками

Термоларь цілком може бути і стаціонарним

Верхню кришку льоху, до речі, можна використовувати і в якості сидіння балконного дивана, якщо конструкція буде для цього достатньо надійною. Для цього необхідно покласти зверху зшитий за її розміром матрац.

Відео: зручний термоларь для зберігання овочів

Льох у підпіллі балкона

Багато мешканців, отримавши квартиру з маленьким балконом, засмучуються, що на ньому можна влаштувати додаткове утеплене приміщення. Однак, деякі особливо винахідливі власники таких квартир примудряються використовувати навіть цей невеличкий простір, улаштувавши на ньому не тільки шафки і оранжерею, але і підпідлогу-льох для консервованих заготовок.

Льох на балконі своїми руками

Навіть на самому маленькому балконі можна влаштувати невеликий льох

Природно, для цього доведеться провести чималу роботу, але зате цей варіант можна втілити в життя на балконі будь-якого поверху.

 • Перед тим як приступити до роботи, потрібно обов’язково зробити точний розрахунок висоти, на яку можливо підняти підлогу. Звичайно, трилітрові бутлі розмістити під підлогою на балконі навряд чи вийде, так як занадто високо доведеться піднімати настил, але літрові і півлітрові, а то і півторалітрові встановляться чудово.
Льох на балконі своїми руками

Підлогу балкона вимагає додаткового утеплення

 • Першим кроком йде утеплення бетонної основи балкона. У цьому випадку товстий утеплювач не підійде, так як доведеться рахувати кожен міліметр висоти. Тому можна використовувати фольгований пінополіетилен, зверху якого проводиться монтаж інфрачервоної плівки. Якщо ж балкон нижніх сусідів утеплений, то можна обійтися тільки утеплювальні матеріали.
 • Якщо балкон неширокий, то настил підлоги можна виробляти на бруски, закріплені на стінах. При великій ширині доведеться встановлювати між стін бруски, підняті на металевих шпильках на потрібну висоту. Зазвичай настил роблять на рівні порогу дверей балкону, і в більшості випадків ця висота становить близько 200 мм.
Льох на балконі своїми руками

Підняття рівня підлоги за допомогою регульованих стійок

 • Якщо під підлогою будуть заховані банки з домашньою консервацією, то настил повинен бути жорстким, не прогинатися, тому для влаштування підлоги беруть найчастіше дошки, товщиною в 1,5 20 мм.
 • Люк, через який банки будуть завантажуватися і діставатися з підпілля, може бути зсувний або відкидний.
Льох на балконі своїми руками

Люк може бути відкидним або зсувним

 • Крім льоху під підлогою, на балконі можна зробити вбудовані шафи з полками під вікнами. Дверцята в цьому випадку краще влаштувати розсувні, тоді їх зручно буде відкривати.
Льох на балконі своїми руками

Додатково можна змонтувати зручні шафи або полиці

 • Якщо балкон вузький і довгий, то в одній його стороні під підлогою можна зробити, додатково до погребку, вбудований шафа. Він теж може послужити хорошу службу в зберіганні свіжих і консервованих овочів.

Льох під балконом першого поверху

Якщо квартира знаходиться на першому поверсі багатоповерхівки, і в ній є балкон це рідкісна удача для тих, хто звик мати місце для зберігання заготовок на зиму, так як в цих умовах цілком можна влаштувати невеликий льох. Звичайно, в облаштуванні такого приміщення присутні певні складнощі, але і їх цілком можна подолати.

Льох на балконі своїми руками

Балкон на першому поверсі — знахідка для бажаючих мати власний погріб

Балкон може бути розташований на різній висоті над землею. Якщо ця відстань становить приблизно півтора метра, то навіть не доведеться влаштовувати лаз у бетонній плиті, що знаходиться під балконом. Головною умовою в цьому варіанті буде зведення і надійне утеплення стін.

Підготовка до робіт

Неприпустимо починати такі роботи самочинно, так як робота може бути проведена марно і доведеться заплатити чималий штраф. Це відбудеться в тому випадку, якщо контролюючі органи визначать таку споруду неможливою, і негативно впливає на конструкцію або зовнішній вигляд всього будинку.

Тому, перш ніж закуповувати необхідні матеріали, потрібно пройти низку узгоджувальних процедур, які включаються висновку експертів про безпеку такого погребу для всього будинку. Це питання вирішується в керуючої організації, в якій створюється спеціальна комісія, і за підсумками її роботи може бути видано дозвіл чи накладено заборону на пристрій льоху.

Роботу над спорудою можна починати тільки після того, як на руках будуть дозвільні документи.

Що необхідно для побудови

Отримавши дозвіл, можна сміливо вирушати в будівельний магазин за матеріалами, список яких буде залежати від конструкції льоху. Наприклад, якщо це приміщення буде розташовуватися між підлогою балкона і поверхнею бетонної плити, що грає роль відливу, то для роботи знадобляться:

 • Цегла для зведення бічних стін.
 • Цементний розчин для кладки і штукатурки.
 • Утеплювальний матеріал.
 • Дошки для виготовлення коробів і сходи.
 • Гідроізоляційний матеріал.
 • Металевий куточок для обрамлення люка.
 • Вентиляційна решітка.

Якщо ж погріб буде заглиблений у грунт, то список матеріалів дещо розшириться, і, крім згаданих, будуть потрібні:

 • Арматурна сітка для стяжки підлоги, і можливо для обробки стін.
 • Щебінь і пісок для подушок, влаштовуються під стяжку.
 • Труба з пластику для влаштування вентиляції (зазвичай використовують каналізаційну діаметром 100 мм).

З інструментів повинні бути підготовлені:

 • Лопата, якщо погріб буде влаштовуватися нижче рівня грунту.
 • Перфоратор для пробивання отвору для люка у бетонній плиті.
 • Електропила або лобзик для роботи з деревиною.
 • Штукатурні інструменти для пристрою стяжки і цегляної кладки.
 • Кірка для розм’якшення грунту.
 • Апарат для зварювання арматури та інших металевих конструкцій.
 • Електродриль для висвердлювання отворів під кріплення.

По ходу роботи, можливо, знадобляться й інші інструменти, так як кожен проект має свої особливості, які іноді вимагають додаткових матеріалів та інструментів.

Спорудження погреба під балконом

Щоб робота йшла веселіше і швидше, непогано мати поруч одного або двох помічників, так як копати котлован для приміщення льоху самотужки буде складно. Хто повинен займатися кнопкою, а хтось вийманням грунту назовні. Отже, процес побудови йде поетапно.

 • Котлован під кімнату погреби повинен мати глибину трохи вище людського зросту. Якщо у висоту кімнати буде включено відстань між підлогою і поверхнею ґрунту, то рити доведеться набагато менше, але буде потрібно видалити більшу частину плити, розташованої під балконом.

За умови, якщо відстань між підлогою й плитою зовсім невелика, то отвір у підлозі і в плиті під балконом об’єднують стінками в один «тунель».

Льох на балконі своїми руками

«Тунель» для входу в льох

При бажанні, це відстань можна використовувати для влаштування в ньому додаткових полиць.

При викопування котловану під балконом для погреба можна бути точно впевненим в тому, що грунтові води знаходяться далеко від поверхні, так як при будівництві багатоповерхівок виробляються точні розрахунки таких параметрів.

Зручніше проводити виймання ґрунту з-під плити, зробивши під нього підкоп. Видалиу все зайве і влаштувавши отвори для люка в плиті підлоги і під балконом, не варто поспішати закладати підкоп. Спочатку краще влаштувати стяжку на підлозі і зміцнити стіни погребу цегляною кладкою або армованим бетоном. Місце підкопу можна використовувати для влаштування вентиляції льоху, так як без неї в жодному разі не можна обійтися.

 • Люк в бетонних плитах прорубують з допомогою перфоратора, а шліфмашинки зрізають арматуру, розташовану в товщі бетону.
Льох на балконі своїми руками

Прорубание отвори в бетонній плиті

Шліфмашинки з колом для різання каменю намічається контур майбутнього люка, а після цього в роботу вступає перфоратор, яким розбивають і видаляють бетон, влаштовуючи наскрізний отвір у плиті.

Отвори в плитах допоможуть і у висвітленні погреби при його обробці.

 • На дні готового котловану потрібно обов’язково зробити гідроізоляційну подушку з піску, яку ретельно утрамбовують. Зверху неї насипають щебінь і також добре ущільнюють.

Утрамбовану основу накривають арматурної сіткою, яку скобами з товстою і жорсткою дроту закріплюють до грунту.

Далі, заливають розчин стяжки підлоги його розрівнюють поповерхні за допомогою правила. Товщина бетонного шару повинна становити не менше 80 100 мм. Залитий підлогу залишають до повного застигання.

 • Далі, у погребі зводяться цегляні стіни товщиною в півцеглини, а відстань між зовнішнім грунтом і кладкою рекомендовано по ходу її зведення заповнювати глиною, утрамбовуючи її. Для кладки цегли в погребі краще всього використовувати розчин з піску і глини. Стіни піднімають до плити, яка в даному випадку буде виконувати роль стелі.
Льох на балконі своїми руками

Для кладки використовують червону цеглу та піщано-глиняний розчин

 • У верхній частині стіни, де влаштовувався підкоп, вмуровували труба вентиляції, яку слід підняти над поверхнею землі як мінімум на півтора метра. Зверху на неї встановлюється захисна кришка-грибок.
 • Завершивши кладку, стяжку підлоги потрібно обов’язково гідроізолювати, щоб у приміщенні не з’явилася волога знизу від грунту. Для цього процесу буде потрібна пальник, мастика і руберойд.
Льох на балконі своїми руками

Гідроізоляція підлоги руберойдом

Мастикою покривають поверхню підлоги та стіни на 1520 см у висоту. Далі, після схоплювання мастики, її поступово нагрівають, накладаючи зверху руберойд, який щільно притискається до поверхні.

 • Якщо у регіоні, де влаштовується льох, грунт взимку промерзає досить глибоко, то погріб варто хоча б трохи утеплити. Для цього відмінно підійде пенопласт толщиной в 30 50 мм. Його закріплюють на стіни на монтажну піну, а потім фіксують кріпленнями-грибками. Так як бетонна плита стелі рівна, на неї буде легко приклеїти пінопласт на спеціальний клей. Якщо на стиках стін і стелі утворилися щілини, то їх також можна заповнити монтажною піною.

Особливу увагу при утепленні потрібно приділити відстані між підлогою балкона і плитою під ним, що знаходиться на поверхні грунту. Його буде мало закрити цегляною стінкою потрібно буде встановити на нього пенопласт з внешней боку, а потім закрити його штукатуркою або обшити деревом.

Коли всі зазначені заходи будуть проведені, залишиться тільки акуратно облицювати вирізане в плиті або плитах отвір і встановити утеплений люк.

Льох на балконі своїми руками

Люк також повинен мати утеплювальний шар

 • Простір, через яке потрібно буде спускатися в льох, повинне бути гладким, щоб при спуску неможливо було поранитися про стирчить арматуру або гострий шматок бетону, стирчить із стіни. Тому стінки проходу можна закрити акуратними дошками, екструдованим пінополістиролом або штукатуркою цей процес буде залежати від вибору власника квартири.
 • Сам отвір найчастіше окреслюється широким куточком, розміром 80 × 80 або 100 ×100 мм. Він надійно зміцнить отвір люка і зробить його рівним, що дуже важливо для легкого входження в нього кришки.
Льох на балконі своїми руками

У магазині можна придбати готовий люк

 • У продажу можна знайти готові варіанти люків, які просто потрібно буде зверху утеплити пінопластом. Неважко виготовити люк і самостійно з металевого куточка, який послужить каркасом для обшивки з дощок. Для зручності відкривання потрібно встановити петлі і ручку.
 • Не менш важливим елементом є сходи, що ведуть вниз. Найголовніше для її конструкції це надійність і безпеку. Найкращим матеріалом для неї є дерево, так як сходи з нього майже не ковзають, але цей матеріал потребує серйозної обробки від впливу проникаючої вологи. Крім цього, сходи повинна бути закріплена у верхній частині і мати надійний упор на підлозі льоху.

Ще один, покупної варіант сходів для льохи це моделі, виготовлені з алюмінію. У їх конструкції передбачені всі заходи безпеки, а головне – вони нечутливі до впливу вологи. Але в будь-якому випадку закріпити цей елемент необхідно.

 • Полиці і короби для зберігання продуктів доведеться збирати всередині льоху, спускаючи їх по частинах, тому потрібно подбати і про проведення вниз електрики.
 • Потрібно відзначити, що якщо підлога на балконі буде утеплятися, то перш, ніж починати оформляти люк, що веде в льох, потрібно провести укладання термоізоляційних матеріалів і підняти підлогу на потрібну висоту. Навколо входу в льох потрібно буде зробити дещо іншу конструкцію і підняти люк на висоту підлоги.
Льох на балконі своїми руками

Вхід в льох повинен бути акуратним, сходи — надійної

Який із запропонованих варіантів льоху на балконі вибрати, буде залежати від багатьох параметрів, одним з яких можна вважати фінансові можливості. Для того, щоб побудувати льох у викопаному котловані під балконом, знадобиться досить велика сума, тому, перш, ніж приступати до роботи, рекомендовано скласти кошторис, проставивши на ній середні ціни на той чи інший матеріал. Такий плануючий документ допоможе реально оцінити свої можливості і зробити правильний вибір.