Мінуси і альтернативи обробки теплиць мідним купоросом. Багато садівники обробляють теплиці мідним купоросом, а даремно

12

Мінуси і альтернативи обробки теплиць мідним купоросом. Багато садівників обробляють теплиці мідним купоросом, а даремно

Восени городникам потрібно готувати теплиці до наступного сезону. У грунті під навісом створюється сприятливе середовище для розвитку інфекцій, в теплій грунті можуть зимувати личинки комах-шкідників, а на опорах і покритті накопичується цвіль. Багато дачники обробляють парник мідним купоросом, але це не найкраще рішення.

Поганий ріст овочів

Як видно з назви, основний компонент засобу — мідь. Незважаючи на те, що цей елемент входить в більшість комплексних добрив, потреба у рослин в ньому дуже невелика. Невеликої дози цілком достатньо, щоб захистити насадження від хвороб, несприятливих факторів навколишнього середовища і збільшити кількість хлорофілу в бадиллі.

В укриту землю в холодний сезон не буде проникати достатньо вологи. Тому якщо теплицю обробити восени мідним купоросом, велика кількість іонів міді залишиться в грунті. Як правило, дачники забувають про це навесні і додатково підгодовують посадки.

Надлишок міді в грунті може призвести до уповільнення росту і розвитку рослин. Вони будуть гірше засвоювати залізо, а від цього постраждає їх імунітет. Крім того, мідь накопичиться в плодах і може викликати збій в роботі травної системи і навіть привести до отруєння.

Небезпека для людини

Мідний купорос зазвичай продається в стограмових упаковках і має вигляд порошку яскраво-синього кольору. Як правило, для обробки теплиці готують однопроцентний розчин препарату (10 г на 10 л води).

В процесі перемішування засіб може потрапити на шкіру, слизові оболонки або в дихальні шляхи. Наслідки можуть бути непередбачуваними, все залежить від дози. Можливо, з’явиться подразнення очей, сльозотеча, кашель або ознаки отруєння (блювота і діарея). У людей, схильних до алергії, можуть виникнути свербіж і почервоніння шкіри. У важких випадках підвищується температура і з’являються симптоми сильної інтоксикації.

Якщо не вжити заходів, то необережне використання мідного купоросу може привести до ураження нервової системи і захворювань внутрішніх органів. Тому працювати з препаратом можна тільки в спеціальному костюмі, рукавичках, окулярах і респіраторі. Треба пам’ятати про обережність, тому що мідь виводиться з організму кілька місяців.

При отруєнні мідним купоросом потрібно негайно звернутися до лікаря. Чекаючи професійної допомоги, слід промити уражені ділянки шкіри проточною водою і пити багато рідини.

Альтернативні способи

Восени треба прибрати з теплиці всі частини рослин, землю перекопати і внести в неї фунгіцидні засоби. Найкраще скористатися біологічно активними препаратами: фітоспорін, гліокладін. Якщо ваші посадки хворіли грибковою інфекцією, то можна для обробки грунту вибрати більш сильний засіб ― хорус, скор.

Покриття теплиці необхідно промити водою з додаванням протигрибкових розчинів. Плівку після висихання знімають і зберігають до наступного сезону, а стаціонарну конструкцію з полікарбонату або скла додатково промивають двопроцентним розчином формаліну. Дерев’яні стійки парника можна продезінфікувати розчином хлорного вапна (400 г на відро води), а металеві частини протерти тканиною, змоченою в гасі.

Хороший ефект знезараження дає використання сірчаних шашок (1 шт. На 5 кв. М). Цей спосіб не можна поєднувати з обробкою іншими засобами, але землю треба перекопати, адже в пухкий грунт виділяється при тлінні газ проникне краще. Сірка активно знищує цвіль на опорах і стінах теплиці, а також личинок шкідливих комах в грунті.

Шашки кладуть на негорюче підставу, підпалюють і йдуть, щільно закривши двері теплиці. Через годину шашки прогорять, але хороший результат така процедура дасть, якщо є можливість залишити парник закритим на тиждень. Після цього треба відкрити приміщення і провітрювати його протягом декількох днів. Щоб не заіржавіли металеві частини теплиці, перед обробкою їх рясно змащують маслом або жиром.

Чи можна обробляти теплицю залізним купоросом. Навіщо обробляти теплицю восени

Відразу після збору врожаю в тепличному приміщенні необхідно провести комплекс знезаражувальних заходів, це дозволить позбутися від хвороб, в тому числі, від поширеної фітофтори і шкідників. Обробка теплиці восени істотно мінімізує ризик захворюваності, вирощуваних згодом овочевих культур і значно полегшує підготовку теплиці навесні.

Восени потрібно готуватися до весни

Важливість осінньої чистки парника

Багато практикують спільне вирощування культур з різними вимогами до змісту, хтось, економлячи місце, намагається посадити овочі впритул один до одного. Недотримання елементарних агротехнічних вимог швидко призводить до різких спалахів захворюваності і заселення шкідливих паразитів.

Не всі овочівники приділяють належну увагу осінній підготовці теплиці, вважаючи, що всі підготовчі роботи можна швидко зробити навесні. Це в корені неправильно, так як грибок, цвіль, личинки комах прекрасно зимують в парнику, а навесні перед висадкою розсади боротися з ними стає вже занадто пізно. Комах, на зразок білокрилки, можна знищити тільки на стадії личинки, оскільки в дорослому стані їй вже не страшні хімікати.

Саме тому дуже важливо почати комплексну профілактичну обробку восени, а продовжити її навесні. Своєчасно проведена чистка тепличного приміщення допоможе вберегти майбутній урожай від багатьох напастей.

Після збору врожаю обов’язково потрібно проводити чистку і обробку

Необхідність сезонної підготовки грунту

Відомо, що за один весняно-літній сезон грунт в парнику виснажується, з нього вимиваються мікроелементи і необхідні рослинам речовини. Верхній шар заселяється паразитами і хвороботворними бактеріями, які, перебуваючи в теплій, живильному середовищі, активно розмножуються, заповнюючи всю площу парника. В ідеалі почвогрунт потрібно оновлювати раз в п’ятиріччя, якщо ж такої можливості немає, досить щорічно якісно його обробляти.

Осіння підготовка і знезараження тепличної землі просто необхідні, оскільки допоможуть вирішити ряд проблем:

 • усунуть джерела захворювань;
 • знищать личинки шкідників;
 • посприяють підвищенню родючості грунту.

Якість майбутнього врожаю залежить від стану грунту

Верхній шар почвогрунта (10-15 см) необхідно зняти лопатою. Після цього грунт потрібно перекопати, вручну видаливши личинки з перевернутих пластів. Відмінним способом збільшення родючості грунту і придушення розмноження комах стане посів сидеральних культур (гірчиці, злаків або бобів). Скошену зелень сидератів можна залишити на поверхні або закрити на глибину, створивши таким чином своєрідну «повітряну подушку».

Свіжозавезену землю потрібно обробити за допомогою спеціальних біопрепаратів (»фітоспорін«,» сяйво-1″) або хімічних засобів (бордоська рідина, перманганат калію).

Якісна підготовка, обробка і добриво грунту восени відмінно підготує його до наступаючого посадкового сезону. Це позбавить від частини весняних турбот в теплиці-грунтовий грунт вже буде готовий до посадки овочів.

Обробка теплиці восени залізним купоросом. Коли проводити обробку теплиці восени

Процес підготовки тепличного споруди до наступного сезону досить трудомісткий і проводити його краще поетапно. Якщо через дефіцит часу або з інших причин ви відкладіть ці заходи до весни – це буде неправильно. У різних деталях несучого каркаса і залишилися на грунті рослинних залишках можуть перебувати личинки комах-паразитів і збудники таких небезпечних хвороб, як:

 • парша;
 • оливкова плямистість;
 • фітофтора;
 • пероноспороз;
 • борошниста роса;
 • антракноз.

Якщо ігнорувати обробку теплиці восени, всі ці патогени навесні накинуться на розсаду томатів або огірків, завдаючи власникам ділянок великі проблеми.

Особливо важливо провести обробку проти шкідників і хвороб в осінню пору, якщо ви не плануєте замінювати в теплиці грунт.

У зв’язку з цим, стає зрозуміло, коли краще обробити теплицю – восени або навесні. Для кращого збереження майбутнього врожаю і зменшення ризику ураження рослин небезпечними хворобами цю роботу треба виконати восени, після збору чергового врожаю.

Як обробити теплицю восени після збору врожаю? профілактичні роботи проводять за наступним алгоритмом:

 • Збір і винос з теплиці рослинних залишків;
 • очищення і відмивання даху і стін;
 • заходи по обробці і підготовці грунту;
 • дезінфекція культиваційного приміщення;
 • дрібний ремонт теплиці.

При плануванні роботи не обов’язково дотримуватися якихось точних термінів або дат за місячним календарем. Вони залежать від культури, яка вирощувалася в теплиці і сформованих погодних умов. Але і немає особливого сенсу відкладати санітарну обробку на потім, якщо теплиця порожня і там нічого вже не вирощується.

Для проведення осінніх профілактичних робіт в теплиці треба вибирати погожий день, коли температура повітря варіює в межах 10-15 градусів вище нуля.

Обробка грунту мідним купоросом перед посадкою огірків. Правила обробки огірків мідним купоросом

Мідний купорос

Розчинний порошок синьо-блакитних кристалів, діюча речовина: міді сульфат, 980 г/кг.застосовується проти грибкових захворювань плодових дерев і ягідників, а також овочів і квітів. Період захисної дії близько 30 днів.

Механізм дії: іони міді реагують з ліпопротеїновими і ферментними комплексами грибкової або бактеріальної клітини, викликаючи незворотні зміни протоплазми, викликають неспецифічну денатурацію білків.

Застосування мідного купоросу

Цей фунгіцид використовується в саду і городі, а також в домашніх умовах для захисту рослин від ряду захворювань:

 • альтернаріозу
 • аскохітозу
 • моніліозу
 • парші
 • мілдью винограду
 • плямистості
 • білої плямистості (септоріоз)
 • несправжньої борошнистої роси
 • іржа
 • фітофтори та ін.

Крім цього при обприскуванні від хвороб, сульфат міді є одночасною позакореневого підживлення. Дефіцит міді, як правило, проявляється у рослин, які ростуть на кислих піщаних і торф’янистих грунтах.

Інші області застосування мідного купоросу:

 • як антисептик проти цвілі і гнилей на дерев’яних конструкціях
 • для знезараження грунту

Якщо цей фунгіцид активно застосовувався у весняно-літній період, то під зиму його краще не використовувати, щоб не перенаситити грунт іонами міді.

Норми витрати

Як правило, застосовують 1% розчин з нормою витрати близько 10 л на 100 м2. Для приготування робочої рідини 100 г мідного купоросу розчинити в 10 л води або 10 г на 1 літр води.

Загальні правила розведення мідного купоросу:

 • яблуня, груша, айва: від парші, філлостікоза і ін. Плямистостей, моніліозу, всихання 100 г препарату на 10 л води, перше обприскування рано навесні до розпускання бруньок, при витраті 2-5 л на дерево. Можна повторно за 2 тижні до збирання яблук і груш.
 • абрикос, персик, слива, черешня, вишня: від клястероспорозу, коккомікозу та ін. Плямистостей, моніліозу, кучерявості листя, розвести 50-75 г на 10 л води, перше обприскування рано навесні до розпускання бруньок, при витраті 2-3 л на дерево.
 • агрус, смородина: від антракнозу, септоріозу та ін.плямистостей, розвести 50-75 г на 10 л води, перше обприскування рано навесні до розпускання бруньок, при витраті для куща середнього розміру 1,5 л.
 • обприскування бульб картоплі проти фітофторозу перед посадкою: 2 г препарату на 10 л води. Зручніше скласти посадковий матеріал в сітку для овочів і занурювати в приготований розчин.
 • кімнатні квіти-полив від комплексу хвороб-розвести чайну ложку (без гірки) на 2 літри води, щоб вийшов небесно-блакитний розчин, полити під корінь або обприскати листя.

Обробка грунту мідним купоросом перед посадкою помідор. Як обробити землю мідним купоросом

Мідь має властивість накопичуватися в грунті, воді і рослинах. При її надлишку рослини недоотримують залізо, у них сповільнюється зростання, опадає листя і зав’язі. При неправильному застосуванні цього фунгіциду вашій ділянці можна завдати великої шкоди . Тому використовувати препарат слід строго по інструкції і нечасто.

Важливо! обробку грунту проводять не частіше одного разу на 5 років однопроцентним розчином.

Готують розчин наступним чином:

 1. 100 грам мідного купоросу розчиняють в 3-5 літрах теплої води (до 50 0 с);
 2. у розчин додається вода до обсягу 10 л.

При цьому можна використовувати тільки скляний або пластмасовий посуд, так як препарат вступає в реакцію з металом і руйнує емаль. Розчин готується перед застосуванням.

Розчин мідного купоросу найкраще готувати в пластмасовому відрі

Далі необхідно підготувати і обробити ділянку:

 1. видалити залишки рослин.
 2. перекопати, видаляючи коріння бур’янів і максимально розбиваючи грудки землі.
 3. пролити з лійки землю розчином з розрахунку 2 л на метр квадратний .

Тільки у виняткових випадках використовується 3-5-процентний розчин препарату, тоді необхідно взяти 300-500 грамів мідного купоросу. Землі, оброблені таким чином, рік не використовуються для посадок.

Для збагачення грунту міддю використовують 0,1% розчин сульфату міді (100 г купоросу на 100 л води).

Мідний купорос — старе перевірений засіб для підтримки здоров’я саду та городу. У розумних кількостях він буде хорошим помічником у боротьбі за урожай і красивий сад.

Весняна обробка грунту мідним купоросом. Мідний купорос -, як приготувати і застосовувати

Мідний купорос – один з найбільш старих препаратів для захисту рослин. Однак старий — не означає застарілий. Старий-це значить перевірений часом і довів свою ефективність не одному поколінню садівників. Яку користь приносить мідний купорос саду?

По-перше, він є хорошим профілактичним засобом від грибкових захворювань і досить успішно бореться з борошнистою росою, паршею, моніліозом, коккомікозом і різними видами плямистостей.

По-друге, мідний купорос – мідна сіль сірчаної кислоти – застосовується в якості медьсодержащего добрива. Зазвичай в цій ролі його використовують на піщаних, торф’яних і бідних гумусом грунтах, тобто в тих місцях, де міді в землі майже немає.

По-третє, мідний купорос, в порівнянні з сучасними препаратами, більш безпечний засіб.

Ну і, нарешті, не варто забувати про ціну: коштує він дешевше багатьох аналогів, що також важливо для дачників.

Обробку саду мідним купоросом проводять ранньою весною, коли вже встановилися позитивні температури, але нирки ще не набрякли. У цей період дерева обробляють 3%-ним розчином препарату.

Як правильно розвести мідний купорос

Для отримання 3%-ного розчину мідного купоросу приготуйте 300 г препарату і 10 л гарячої (45-50°с) води. Для розведення використовуйте скляну або пластикову тару, яка не схильна до корозії. Розведіть порошок в 1 л води, інтенсивно помішуючи, до розчинення кристалів. Потім долийте залишилася норму води, перемішайте і остудіть. Перед застосуванням розчин процідіть.

Готувати про запас розчин мідного купоросу не варто, тому що він швидко втрачає свою ефективність.

Під час обробки обприскуйте мідним купоросом не тільки стовбур і гілки дерева (обприскування повинно бути дуже рясним), але і пристовбурні кола, тому що. Багато збудники захворювань зимують не тільки на поверхні і в складках кори, але і в грунті або в листі під самим деревом.

Деякі садівники першу весняну обробку мідним купоросом рекомендують робити спільно з карбамідом: в 10 л води розчиніть 700 г карбаміду і 50 г мідного купоросу. Під час такої обробки дерева отримують подвійну користь – захист і від хвороб і від шкідників.