Обробка полуниці мідним купоросом після збору врожаю, навесні, перед посадкою

47

Полуниця – досить «примхлива» рослина, схильна до грибкових захворювань і атак шкідників. Без регулярних профілактичних заходів збирати хороші врожаї ягід неможливо. Для хвороботворних грибків згубні медьсодержащие препарати. Можна застосовувати як сучасні фунгіциди, так і засоби, давно і добре відомі садівникам. Свою ефективність довела обробка полуниці мідним купоросом.

Чи можна обприскати полуницю мідним купоросом

Мідний купорос (він же сірчанокисла мідь або сульфат міді) – одне з давно і добре відомих садівникам антибактеріальних засобів, придатних для абсолютної більшості декоративних і плодоносних культур на присадибних ділянках. Полуниця не є винятком, її теж обприскують або поливають розчином хімікату, щоб захистити від патогенної мікрофлори або позбутися від хвороботворних грибків, якщо зараження уникнути не вдалося.

Мідний купорос – універсальний антисептик для саду, підходить і для обробки полуниці

Хімікат можна використовувати в наступних випадках:

 • для «випалювання» патогена;
 • як частина комплексу весняних заходів або в рамках підготовки кущів до зими;
 • протягом сезону, якщо погодні умови сприяють активізації патогенної мікрофлори;

Після закінчення терміну придатності використовувати хімікат не рекомендується, користь від обприскування помітно знижується

Важливо! також мідний купорос використовують для підгодівлі при дефіциті міді. Про це свідчить активне зростання зеленої маси, виражене «кущіння» розеток, скручуються в трубочку листя, в поєднанні з дуже невеликим числом або повною відсутністю плодових зав’язей полуниці.

«насиченість» розчину змінюється в залежності від мети його застосування:

 • 0,2-0,3% — підживлення при дефіциті міді;
 • 1% — профілактика зараження патогенною мікрофлорою, знищення спор грибків, зимуючих в грунті;
 • 1-3% — лікування кущів, вже уражених хвороботворними грибками; концентрація варіюється в залежності від ступеня вираженості симптомів і занедбаності проблеми;
 • 3-5% — дезінфекція грунту на грядці після видалення з неї заражених рослин.

При обробці необхідно враховувати склад грунту. Якщо грунт на грядках торф’яна або піщана, потрібні щорічні процедури. Суглинок, чорнозем, інший родючий субстрат спочатку відрізняються більш високим вмістом міді, згубної для патогенів, тому тут нерідко достатньо однієї обробки раз в 3-4 роки.

Хімікат відноситься до iii класу небезпеки. Відповідно, його застосування вимагає дотримання базових запобіжних заходів:

 1. з хімікатом працюють, застосовуючи засоби індивідуального захисту. Також потрібна закрита непромокаюча взуття, одяг з щільної тканини з довгими рукавами і штанинами.
 2. в процесі роботи з речовиною не можна приймати їжу, пити, курити.
 3. потрапив на шкіру розчин потрібно негайно змити мильною піною, в очі або рот, на інші слизові оболонки – прохолодною чистою водою. При випадковому проковтуванні рідини потрібно промивання шлунка. Попадання в травний тракт речовини в чистому вигляді веде до серйозних хімічних опіків і важких отруєнь.
 4. ємності, в яких готували розчин, стають непридатними для зберігання харчових продуктів і питної води.

Незважаючи на помірну небезпеку мідного купоросу, ігнорувати запобіжні заходи при роботі з ним не можна

Важливо! змішувати мідний купорос з іншими фунгіцидами і пестицидами, особливо в домашніх умовах, настійно не рекомендується. Єдиний виняток-будь-які препарати з вмістом сірки.

Коли обробляти полуницю мідним купоросом

Обробляти полуницю мідним купоросом можна з ранньої весни до пізньої осені. Виняток становить період цвітіння і плодоношення. Будь-які обприскування негативно впливають на процес формування зав’язей, так як хімікати небезпечні для бджіл та інших запилювачів. Ягоди стають непридатними в їжу на наступні 1,5-2 тижні після процедури.

Для бджіл і багатьох інших комах мідний купорос – високотоксичний хімікат

Як розвести мідний купорос для обприскування полуниці

Найчастіше для обробки полуниці навесні і восени розводять 1% мідний купорос. Для приготування розчину потрібно 100 г гранул і 10 л води. Алгоритм дуже простий:

 1. залити весь порошок приблизно літром гарячої води, але не окропом (70-75 °с).
 2. інтенсивно перемішуючи, дочекатися повного розчинення гранул.
 3. долити воду, що залишилася, теж підігріту до 40-50 °с.
 4. дати розчину охолонути до кімнатної температури, при необхідності процідити.

Кристали мідного купоросу розчиняються в гарячій воді за 2-3 хвилини

В процесі приготування уникають контакту мідного купоросу з будь-яким металом. Використовують пластикову, керамічну або скляну тару, тканинні або капронові фільтри. Обприскувача або лійки ця вимога теж стосується.

Важливо! готового розчину (10 л) вистачить для обробки 25-30 кущів.

Як правильно обробити полуницю мідним купоросом

Найбільш ефективним застосування хімікату буде, якщо врахувати кілька важливих нюансів:

 1. найбільш підходяща температура-3-5 °с. При 30 °с і більше хімікат практично марний. Коли температура падає нижче 0 °с, процедура повністю втрачає сенс. Влітку рекомендується відкласти обприскування на початок або кінець світлового дня.
 2. для процедури вибирають похмурий, безвітряний день. У спеку рідина швидко випаровується з рослин і з грунту, на листках полуниці можуть залишитися опіки. Сильний вітер «здуває» краплі розчину мідного купоросу, помітно знижуючи ефективність процедури.
 3. необхідно точно дотримуватися дозування і періодичність обробок. Якщо збільшувати концентрацію мідного купоросу в розчині і зменшувати інтервали між обприскуваннями, можна завдати полуниці серйозної шкоди, аж до загибелі рослин.
 4. навіть невеликий дощ, не кажучи вже про сильну зливу, змиває з листя більшу частину розчину. Після нього необхідна повторна обробка. Тому рекомендується врахувати прогноз погоди і обприскати полуницю мінімум за три години до випадання опадів.
 5. на ранній стадії ураження патогенною мікрофлорою зазвичай вистачає однієї ретельної обробки. Розчином обприскують не тільки лицьову сторону листя, але і стебла, намагаючись, щоб рідина потрапила в центр розетки. У «важких випадках» проводять 2-3 обробки з інтервалом не менше семи днів.
 6. процедура включає полив розчином мідного купоросу і грунту на грядці. Щоб не спалити коріння рослин, грунт приблизно за годину до процедури добре зволожують звичайною водою. Перед самою обробкою субстрат рекомендується розпушити.

Захисний ефект після обробки полуниці мідним купоросом зберігається приблизно на 30 днів

Важливо! досвідчені садівники радять «комбінувати» препарати, застосовуючи для обробки полуниці навесні бордоську рідину, яка діє більш «м’яко», а восени – мідний купорос.

Основна мета обробки полуниці мідним купоросом навесні – профілактика зараження хвороботворними грибками. До розпускання листових бруньок її обприскують 1%-м розчином, витрачаючи приблизно 1 л/м2.

важливо! якщо в минулому сезоні полуниця не страждала від хвороб, досить однієї процедури. В іншому випадку її повторюють через 12-14 днів.

Також навесні садівники практикують обробку мідним купоросом придбаної розсади полуниці до висадки на грядку. За 2-3 години до перенесення у відкритий грунт її коріння на 15-20 хвилин замочують в розчині тієї ж концентрації. Екземпляри із закритою кореневою системою поливають їм через 4-5 днів після висадки, попередньо зволоживши грунт звичайною водою.

Навесні мідний купорос використовують для обробки як полуниці на грядках, так і нових саджанців

Як обробити полуницю мідним купоросом восени

Осіння обробка полуниці мідним купоросом – частина комплексу заходів по боротьбі з патогенною мікрофлорою і правильній підготовці до зими. Попередньо необхідно провести обрізку кущів, прополоти грядку, прибрати з неї весь рослинний і інше сміття, добре розпушити.

Норма витрати і концентрація розчину для обробки полуниці мідним купоросом восени – та ж, що і навесні, якщо кущі ростуть і розвиваються нормально. Коли влітку відзначалися симптоми дефіциту міді, бажано через 10-15 днів після процедури провести підгодівлю комплексним органомінеральним добривом, додавши в нього мідний купорос (концентрація – 0,3-0,5%).

Якщо восени позбавляються від полуниці, сильно ураженої грибковим захворюванням, особливо борошнистою росою, фітофторою, вертицильозом, будь-якимиОчищаючи грядку для інших культур, грунт обов’язково дезінфікують. Грунт проливають 3-5%-м розчином мідного купоросу. На 1 м2 грядки витрачають 2,5-3 л рідини.

Без прибирання сміття з грядки обробка полуниці не дасть потрібного ефекту

Як зберігати розчин

Більшість садівників вважають за краще використовувати «свіжий» розчин мідного купоросу. Але рідина необов’язково застосовувати негайно, її можна зберігати без втрати «споживчих властивостей» до року.

Для цього готують концентрований 10% розчин і переливають його в скляну або емальовану ємність з щільно закривається кришкою. Якщо такої тари немає, підійде і пластиковий контейнер.

Розчин мідного купоросу тримають в темному приміщенні з постійною температурою близько 20 °с.ємність обов’язково ставлять окремо від продуктів харчування, кормів для тварин, медикаментів, ємностей з питною водою.

Перед використанням «концентрат»проціджують і доливають потрібний обсяг води

Важливо! не можна зберігати розчин мідного купоросу в тарі з будь-якого металу. Внаслідок хімічної реакції рідина стає непридатною для обробки полуниці – її антибактеріальні властивості нейтралізуються.

Висновок

Обробка полуниці мідним купоросом – дієвий засіб для захисту рослин від хвороботворних грибків і лікування вже уражених патогенами екземплярів. Це один з найбільш поширених і доступних за ціною фунгіцидів, ефективність якого перевірена і доведена не одним поколінням садівників. Однак щоб обробка мідним купоросом принесла полуниці користь, необхідно правильно вибрати час для процедури і приготувати розчин необхідної концентрації.