Опис і призначення родентицидів, інструкція із застосування засобів

63

Родентицидами називаються препарати, які застосовуються для знищення гризунів. Зараз такі кошти активно застосовуються в сільському господарстві. Їх використання спрямоване на знищення гризунів, які шкодять культурам і зерновим запасам. Як родентицидів застосовують органічні і неорганічні засоби. Синтетичні речовини отримали більш широке поширення. Це обумовлено доступною вартістю і зручністю використання.

Що собою являють родентициди

Під цим терміном розуміють хімічні засоби, які використовуються для боротьби з гризунами. При правильному застосуванні вони відрізняються високою ефективністю. Цю категорію речовин використовують для знищення таких тварин:

 • різні види мишей-польові, звичайні, східноєвропейські. Ці тварини розоряють сільськогосподарські посіви.
 • щури і будинкові миші, які розоряють склади з запасами сільськогосподарських культур.
 • будинкові миші, хом’яки, сірі і чорні щури, які мешкають в житлових приміщеннях і на складах. Також засоби використовують проти всіх видів полівок.

Історія створення

спочатку для боротьби з гризунами використовували механічні та біологічні методи. Однак ці способи не можна було застосовувати в польових умовах або у великих сховищах. Щоб зберегти урожай, люди стали користуватися всілякими токсичними речовинами.

Одним з перших засобів був миш’як, проте він не закріпився в ролі родентициду, оскільки чинив негативний вплив на людей і домашніх тварин. Згодом стали використовувати інші сполуки миш’яку — зокрема, арсеніт і арсенат кальцію.

На початку 20 століття стали користуватися газовими методами знищення гризунів. При цьому застосовували фосген і його суміш з хлором. На наступному етапі створення сучасних родентицидів з’явилися нафтилтіокарбамід, фосфід цинку, а потім і гліфтор.

Які види існують

Залежно від впливу на тварин виділяють такі категорії родентицидів:

 • гострої дії-швидко знищують гризунів. На це йде від 30 хвилин до доби. До таких засобів відносяться фосфід цинку, миш’як, стрихнін. Їх застосовують тільки спеціалізовані служби для швидкого знищення гризунів.
 • хронічної дії-такі засоби також називають антикоагулянтами. При поїданні отрути в організмі гризуна накопичуються отруйні речовини. Коли вони досягають критичної позначки, тварина гине. У цю категорію входять практично всі засоби, які продаються для побутових потреб. До дієвих антикоагулянтів відносять ізоцин, ізоіндан, бродіфакум, флокумафен, дифенакум.

Також родентициди відрізняються за препаративною формою. До найбільш популярним відносять наступне:

 • тестові приманки « «ред», «капкан» « «щуряча смерть №2»;
 • гранули на основі злаків — » щуряча смерть №1″ « «ратімор» « «мурин форте»;
 • брикети — » капкан«,» захисник«,»багіра».

Незалежно від форми випуску приманки мають яскравим відтінком. Це дозволяє відразу ідентифікувати їх і не переплутати з продуктами харчування. До найпопулярніших варіантів відносяться готові засоби, які не потрібно готувати або розводити.

Принцип роботи і як проникає в рослини

Велика частина родентицидів виробляє на гризунів кишкову дію, оскільки вони впливають на тварин через органи травлення. У складі засобів нового покоління присутні антикоагулянти.

Вони являють собою особливі хімічні речовини, які накопичуються в організмі гризунів. У міру збільшення концентрації цих елементів вони потроху знижують згортання крові і підвищують проникність судин.

При цьому гризуни не відчувають різкого погіршення самопочуття, а тому у них не виникає боязнь приманки. Вони знову поїдають її, що призводить до скупчення отруйних речовин в організмі.

Родентициди являють собою ефективні засоби. Щоб препарати дали потрібні результати, при їх використанні важливо дотримуватися інструкції.

Безприманковий прийом

В цьому випадку отрута викладають в зони, які часто відвідують гризуни. Це можуть бути нори і ходи. В результаті активні речовини потрапляють на покриви і злизуються під час їжі і вмивання.

Найчастіше для цієї мети застосовують такі засоби:

 • родентицидні дусти-виготовляються з антикоагулянтів з порошковими наповнювачами. Такі засоби покращують прилипання отрути до покривів гризунів. Найкраще до вовни і шкірі прилипають тальк і силікагель. Дустами слід запилювати поверхні, по яких пересуваються гризуни.
 • родентицидні пасти — їх готують на базі засобів гострої дії. При цьому отрута змішують з прилипає основою. Це може бути маргарин, вазелін або солідол. Пасти особливо ефективні при боротьбі зі стійкими популяціями шкідників.
 • родентіцідние піни — при цьому застосовують варфарин і дифацинон в поєднанні з формоутворюючими елементами. Такі засоби найкраще прилипають, проте діють вони максимум 2 тижні. Тому речовини не підходять для обробки з довготривалим ефектом.

Приманочний прийом

В цьому випадку необхідно робити отруєні приманки або використовувати готові. Вони можуть мати такі різновиди:

 • порошкоподібні — в цьому випадку застосовуються антикоагулянти непрямої дії в комбінації з пшеничним, вівсяним і ячмінним борошном. Також до складу додають цукор і вівсяні пластівці.
 • зернові-в цьому випадку застосовуються цільні або подрібнені злаки або їх суміші.
 • парафіновані — такі приманки являють собою суміш злаків в парафіні. До складу також додають цукор і рослинні масла. Такі засоби особливо актуальні в місцях з високою вологістю.
 • гранульовані-випускаються у вигляді сформованих зернових сумішей.
 • тістоподібні-включають борошно, цукор, рослинні масла. Для гризунів такі примаки вважаються найпривабливішими.
 • вологі-готуються з отрути гострої дії в поєднанні з хлібними крихтами або кашами. Також до складу додають рибний або м’ясний фарш. Такі суміші використовуються, якщо гризуни погано поїдають сухі приманки.
 • рідкі-в цьому випадку готують розчин цукру концентрацією 5-10 %. Його можна розводити у воді, пиві, молоці. Зверху на рідину наноситься концентрований антикоагулянт, змішаний з рослинним маслом. Також допустимо застосовувати водорозчинні отрути.

Запобіжні заходи

Всі родентициди вважаються отрутами, тому застосовувати їх потрібно дуже акуратно, дотримуючись таких правил:

 • працювати з препаратом в спеціальному захисному костюмі і гумових рукавичках. Очі потрібно захистити окулярами, а ніс і рот – респіратором.
 • під час роботи не можна пити, їсти або курити.
 • обробляти великі ділянки групами або парами.
 • заборонено контактувати з родентицидами людям з алергією, вагітним і годуючим жінкам.

Наскільки токсичний для людей і тварин

багато засобів становлять небезпеку для людей і домашніх тварин. Тому працювати з ними потрібно гранично акуратно. При цьому є і малонебезпечні засоби — наприклад, препарати-антикоагулянти допустимо застосовувати в житлових приміщеннях, лікувальних і дитячих установах.

Родентициди являють собою ефективні засоби, які застосовуються для боротьби з гризунами. Щоб препарати дали потрібний результат, їх слід правильно використовувати.