Опис нітрату натрію і хімічна формула селітри, правила застосування

10

Нітратом натрію називають підгодівлю, яка відрізняється вираженими лужними характеристиками і сильною окислювальною активністю. Її також називають азотнокислим натрієм або натрієвої селітрою. Склад часто застосовується в сільському господарстві для поліпшення структури грунту. Завдяки цьому він стає придатний для культивації різних рослин. При цьому важливо застосовувати склад правильно.

Опис речовини

натрієва селітра являє собою азотний препарат. У його складі присутній 15-16% азоту і 26% натрію. За зовнішнім виглядом речовина являє собою білу сіль, яка включає дрібні кристали. Селітра відмінно змішується з водою. Для більш швидкого розчинення рекомендується застосовувати не холодну, а теплу рідину.

Які фізичні властивості проявляє

Нітрат натрію-це далеко не єдина назва речовини. Для позначення цього засобу часто застосовують такі поняття, як» натрієва селітра «або»азотнокислий натрій». Також його нерідко називають чилійської селітрою.

Сьогодні сіль зазвичай отримують в якості побічного продукту, який формується внаслідок отримання азотної кислоти з аміаку. Добриво легко змішується зі звичайною водою. У міру підвищення температури розчинність збільшується. При + 20 градусах в 100 мілілітрах води розчиняється 87,6 грама порошку, а при +100 градусах – 176 грамів.

Основні хімічні властивості

Формула натрієвої селітри-nano3. Речовина поглинає з повітря вологу, тому воно сильно злежується. При цьому спостерігаються структурні зміни, а дрібні кристали – перетворюються на великі. У сухому приміщенні сіль не злежується і зберігає свою розсипчастість. Саме в такому вигляді її найпростіше вносити в грунт.

В землі азотнокислий натрій розпадається на катіон na+ і аніон no3-. Нітрат іон засвоюється виключно біологічним способом. Це відбувається восени і взимку. Однак в силу відсутності біологічного поглинання речовина не залишається в грунті. Це призводить до втрат азоту, особливо на легких за структурою типах грунту. Ця особливість не дозволяє застосовувати склад для внесення восени. При необхідності передзимового внесення дозування підвищують.

Головна користь і можливу шкоду

Речовина приносить рослинам і грунту велику користь. До його головних переваг відносять наступне:

 • насичує культури важливими елементами-азотом і натрієм;
 • знаходиться в нітратної формі, яка найбільш доступна для рослин;
 • надає на грунт подщелачивающий ефект;
 • може застосовуватися при посіві рослин;
 • може застосовуватися для різних культур.

Недоліком речовини вважається неможливість його застосування в осінню пору року. В цьому випадку воно легко вимивається і не приносить користі.

Де застосовується

Лише певний клас натрієвої селітри може застосовуватися в сільському господарстві, а саме – сх. В якості добавки до складу для добрив заборонено застосовувати марку а.її головним призначенням вважаються хімічна, скляна, металообробна галузі промисловості. Клас б має властивості нітрату натрію. Вони будуть корисні для грунту і рослин, проте основним призначенням цього виду селітри вважається освітлення стекол і травлення металів.

У сільському господарстві натрієва селітра застосовується порівняно рідко. Причиною вважається велика кількість баласту і мінімум активних компонентів. Нітрат натрію рекомендується застосовувати при виявленні нестачі основної речовини в грунті. Найкраще це добриво підходить для наступних рослин:

 • цибулинні культури-до них відносяться цибуля, часник, декоративні рослини;
 • морква, буряк, ревінь, бруква;
 • перець, баклажани, томати, картопля.

При використанні складу важливо враховувати, що він являє собою сильний окислювач. Тому поєднувати його речовина з деякими препаратами не можна.

Чи можна приготувати натрієву селітру самостійно

Щоб зробити препарат своїми руками, рекомендується взяти такі компоненти:

 • харчова або кальцинована сода;
 • гаряча вода;
 • аміачна селітра;
 • металева ємність.

Для приготування підгодівлі варто зробити наступне:

 • з’єднати соду і аміачну селітру в пропорції 1:2. При цьому неодмінно потрібно використовувати засоби індивідуального захисту.
 • додати гарячу воду таким чином, щоб суміш була покрита. В результаті повинна відбутися реакція з виходом бульбашок газу і плавним зниженням температури.
 • нагріти склад на паровій бані до закінчення реакції. На це буде потрібно 2 години.
 • процідити і випарувати рідину.

Не варто займатися приготуванням кошти в закритому приміщенні. Випаровування аміачної селітри погано вивітрюються і можуть осідати на предметах інтер’єрах. В результаті людина буде отримувати систематичне отруєння. Готувати склад рекомендується на свіжому повітрі. При цьому важливо періодично відходити від ємності з киплячим складом.

Правила використання

Нітрат натрію можна вносити під будь-які рослини. Винятком вважаються лише ті культури, які не вимагають великої кількості натрію в якості поживної речовини. На дозування впливає кількість азоту в грунті, погода, клімат, різновид рослини.

Норму натрієвої селітри на 1 квадратний метр потрібно в кожному конкретному випадку розраховувати індивідуально:

При використанні натрієвої селітри в особистих підсобних господарствах її варто вносити під перекопування восени – по 1-2 кілограму на сотку. Навесні рекомендується використовувати по 500 грамів речовини на 1 сотку.

Для чагарників потрібно 60 грамів кошти на 1 лунку. Також дозволяється розподіляти порошок в пристовбурних колах. У цьому випадку на 1 квадратний метр рекомендується використовувати по 15-30 грамів кошти. На 1 доросле дерево максимальне дозування становить максимум 250 грамів.

Чи існують протипоказання і термін придатності

Нітрат натрію не варто використовувати на солончаках або в засоленому грунті. В цьому випадку рекомендується вибрати інший препарат з аналогічними властивостями. При комбінованому застосуванні речовина не можна поєднувати з перегноєм і засобами на основі фосфору і калію. Також препарат заборонено застосовувати в теліцах.

Термін зберігання натрієвої селітри не обмежений. Її дозволяється тримати виключно в заводській упаковці, яка не пропускає вологу. Не можна зберігати поруч органічні підгодівлі, харчові продукти та побутові засоби. Крім цього, речовина повинна знаходитися поза зоною доступу дітей і домашніх тварин.

При нагріванні підгодівлі є ймовірність вибуху або загоряння. Тому препарат потрібно ізолювати від горючих засобів і герметично закрити. Мішки з порошком повинні знаходитися на піддонах.

Техніка безпеки і перша допомога при інтоксикації

При попаданні нітрату натрію на шкіру є ризик її роздратування. Щоб уникнути подібних проблем, при роботі з речовиною потрібно використовувати гумові рукавички. Після завершення процедур руки рекомендується ретельно вимити.

Важливе значення має використання окулярів і респіратора. Нітрат натрію шкідливий для людей. Він може становити серйозну небезпеку при вдиханні і попаданні на слизові оболонки. Пил надає дратівливий ефект і може стати причиною опіку.

При отруєнні натрієвою селітрою з’являються такі ознаки:

 • нудота;
 • солонуватий присмак у роті;
 • слабкість;
 • біль у печінці та потилиці;
 • ціаноз.

при появі таких симптомів слід відразу звернутися до лікаря. В якості першої допомоги потерпілого потрібно вивести на свіже повітря і переодягнути. Шкіру і очі рекомендується ретельно промити холодною водою. При попаданні речовини в шлунок потрібно зробити промивання. Для цього потрібно прийняти 6-7 таблеток активованого вугілля і запити водою. Через 20 хвилин рекомендується спровокувати блювоту.

Нітрат натрію являє собою ефективне азотне добриво, яке застосовується для підгодівлі всіх рослин. Також його можна використовувати для подщелачивания грунту. Щоб засіб дало потрібний ефект, важливо дотримуватися інструкції по його застосуванню.