Опис вермикуліту і як він виглядає, склад і використання для рослин

47

Виробники випускають різні засоби, що полегшують квітникарям процеси висаджування рослин і догляду за ними. Завдяки вермикуліту спрощується процедура вирощування посівного матеріалу, створюється сприятливе середовище для розвитку кореневої системи рослинних культур. Купуючи матеріал, важливо вибрати мінерал потрібної фракції для використання в рослинництвах відкритого грунту, кімнатного або тепличного.

Опис засобу вермикуліт і його різновиди

Вермикуліт відноситься до мінералів, що мають шарувату структуру, має вигляд великих пластинчастих кристалів бурого або золотисто-жовтого відтінку. Найбільшу популярність засіб набуло в рослинництві. Для квітів вермикуліт використовується в якості субстрату для мульчування і аерації грунту, який насичує рослинні культури корисними мікроелементами. Мінерал vermiculite має кілька різновидів:

 • батавіт-безжелезістий вермикуліт;
 • мідний вермикуліт містить деяку частину міді;
 • істоніт-речовина сріблясто-білого відтінку;
 • лукасит – мінерал, що містить хром.

якість мінералу визначається регіоном, в якому його добувають. Вермикуліт з казахстану годиться для вирощування рослин горщиків або карликових рослинних культур. Мінерал з алтайських гір містить підвищену кількість калію, магнію, тому затребуваний у випадках пророщування насіннєвого матеріалу.

Вермикуліт з кольського півострова годиться для пророщування насіння. В останньому випадку дрібно помелену фракцію змішують з торфом і застосовують при висаджуванні і вирощуванні насіння, укоріненні саджанців.

У господарських цілях (утеплення стін, декоративний штукатурний розчин, наповнювач фарб, пластмас, гум) використовується спінений вермикуліт.

Застосування матеріалу в рослинництві обумовлено його біологічною стійкістю: не гниє і не розкладається під впливом мікроорганізмів, не створює сприятливе середовище для гризунів або комах, нейтральний до дії кислот або лугів. Характеристика фізичних властивостей:

 • не піддається стиранню, по мастильним якостям подібний графіту;
 • спучується при нагріванні до температури близько 1000° с, збільшуючись при цьому в обсязі в 15-20 разів;
 • плавиться при температурі 1350° с;

Для рослин користь вермикуліту полягає у високому коефіцієнті поглинання (100 г мінералу поглинають 400-530 мл рідини).

Переваги та недоліки

Як і будь-який мінерал, вермикуліт має позитивні і негативні якості.

Переваги речовини:

 • тривалий термін експлуатації. Речовина зберігає якості більше 10 років;
 • завдяки нейтралізації підвищеної кислотності грунтового субстрату створюються несприятливі умови для розвитку патогенних грибів;
 • при вологопоглинанні обсяг кристалів не збільшується, тому структура грунту не порушується;
 • проростання коренів через шар кристалів не призводить до порушення повітряного живлення;
 • завдяки низькій теплопровідності молодим корінцям рослин при укриванні на зиму забезпечується захист від замерзання;
 • світлонепроникний, що виключає можливість закисання грунту.

Переваги вермикуліту при використанні в рослинництві можна вважати недоліками в господарських сферах застосування: необхідність облаштування вентиляційних зазорів при монтажі утеплювача, з метою гідроізоляції вироби спеціально обробляють для забезпечення гідрозахисту, висока вартість.

Найчастіше вермикуліт в рослинництві застосовується для розпушування важких грунтів. Як сорбенту (накопичувача води) мінерал використовують на всіх видах грунтів. В цілому, речовина покращує обмінну вологоємність будь-якого грунту. Використовується мінерал в різних цілях:

 • для вирощування рослин горщиків способом сухої гідропоніки;
 • для живцювання рослин;
 • для зручного вирощування розсади.

Для рослинництва мінерал випускають двох видів: дрібно меленим або в гранулах (розмір приблизно 1 см). Мелений вермикуліт виглядає як дрібна крихта, тому часто використовується для пророщування насіння в якості нейтрального субстрату.

Для пророщування витривалих насіння використовують замочений вермикуліт дрібного помелу. Основні етапи пророщування розсади.

 • подрібнений торф змішують з меленим мінералом в пропорції 1: 1.
 • тонкий шар суміші (товщина 5-7 см) викладають в пластикову ємність.
 • висівають насіння, ємність закривають поліетиленовою плівкою і встановлюють в світлому місці, захищеному від протягів.

При внесенні добрив в грунт (гній, пташиний послід) рекомендується додати в суміш деяку масу вермикуліту для знезараження і розпушення грунту. При використанні мінералу важливо враховувати деякі обмеження: не можна розсипати крихту або гранули при вирощуванні полуниці, трав’янистих ягідних культур, оскільки при цьому підвищується лужний показник землі.

Також затребуваний мінерал для облаштування збереження врожаю. Щоб якісно зберегти овочі, фрукти, бульбові, використовують дерев’яні ящики, в яких плоди укладають пошарово. Причому кожен шар овочів/фруктів перекладають гранулами (шаром товщиною 2-4 см). Завдяки гігроскопічності і низьким показникам теплопровідності забезпечується тепловий баланс продуктів, відсутність вогнищ гниття.

Запобіжні заходи при роботі

Мінерал не представляє небезпеки для здоров’я людини. Однак потрібно враховувати нюанси, додаючи мінерал дрібної фракції в горщики. Оскільки речовина дрібно меленої фракції при пересипанні виділяє масу силікатної пилу. Тому працювати з великою кількістю мінералу рекомендується в просторому, добре провітрюваному нежитловому приміщенні або на відкритому повітрі.

Під час робочого процесу обов’язково використовують засоби індивідуального захисту: респіратор, гумові чоботи і латексні рукавички, захисні окуляри, щільний робочий одяг.

Термін придатності та умови зберігання

Вермикуліт реалізується в паперових мішках. На упаковці вказуються фракція і марка мінералу, дата виготовлення, номер партії. Складують мішки в сухому, провітрюваному приміщенні. Рекомендується для зберігання облаштувати в приміщеннях стелажі. Мішки на полицях розкладають з урахуванням фракцій і марок.

При цьому не допускаються зволоження, ущільнення, забруднення і розпилення матеріалу. Зазвичай виробники реалізують мінерал з необмеженим терміном придатності, за умови зберігання в сухому місці.

Чим замінити

при виборі заміни вермикуліту потрібно брати до уваги вид вирощуваних рослин. Щоб розпушити грунт в горщиках з кактусами, сукулентами, досить додати пісок, невелика кількість деревного вугілля. При вирощуванні вологолюбних рослин для підвищення вологоємності субстрату можна додати перліт або цеоліт.

Природний мінерал в сфері рослинництва використовують для поліпшення структури грунту, боротьби з грибковими хворобами рослинних культур, для повноцінного розвитку кореневої системи. При цьому потрібно враховувати, що речовина не є повноцінним добривом і його не можна використовувати в якості єдиного джерела живлення.