Піч для лазні своїми руками

593

Напевно, будь-який господар індивідуального заміського житла якщо і поки-що не має власної лазні на ділянці, то, швидше за все, виношує плани по її будівництву і обладнанню. Банна традиція в Росії – дуже древня і стійка, і ніякі сучасні пристрої і пристосування у вигляді ванн, джакузі, крутих душових кабінок, електричних нагрівачів або парогенераторів не замінять справжнього спека від розігрітій кам’янки і березового віника.

Піч для лазні своїми руками

Піч – це один з найголовніших атрибутів російської лазні або сауни. Від її ефективної роботи безпосередньо залежить необхідна атмосфера, і необхідна температура і парної та мийної кімнати. В даний час у продажу представлено чимало моделей, розроблених спеціально для подібних умов. Однак дуже багато домашні майстри воліють виготовляти піч для лазні своїми руками. Справа це хоч і досить складне і вимагає хороших навичок будівельних або зварювальних робіт, але все ж цілком посильне.

Зміст статті

 • 1 Види банних печей
  • 1.1 Відео: поради щодо вибору печі для лазні
 • 2 Як зробити металеву піч для лазні самостійно
  • 2.1 Пічка періодичного нагрівання для невеликої сімейної парилки
  • 2.2 Металева піч періодичного нагрівання з додатковими цегляними стінками
  • 2.3 Печі постійного нагріву з відкритою кам’янкою
  • 2.4 Відео: цікава нескладна конструкція металевої печі для лазні
 • 3 Підготовка місця для установки печі
 • 4 Укладання каменів
  • 4.1 Відео: як правильно укладати каміння в банну піч

Види банних печей

Перш за все, необхідно розібратися з основними існуючими різновидами банних печей, щоб можна було зупинити свій вибір на одній з них.

1. За матеріалом виготовлення

 • З давніх пір основним матеріалом для банних печей був обпалений цегла. Не пішла в минуле ця традиція і сьогодні багато хто віддає перевагу саме цегляну піч всім іншим, хоча, звичайно, її будова є значно складнішою справою, ніж установка вже готової. Але зате тепло в ній зберігається набагато довше, так і атмосферу в бані вона створює абсолютно особливу.
Піч для лазні своїми руками

Цегляні банні печі створюють в парильні особливо сприятливу атмосферу

З її спорудженням можуть виникнути певні складнощі. Так, для цегляного споруди обов’язково потрібно фундамент, не пов’язаний з фундаментом самої лазні. Крім того, розміри самої будівлі не завжди дозволяють розмістити в ньому таку піч, хоча, звичайно, існують проекти і зовсім невеликих за габаритами кладок.

 Ще одна трудність – зведення такої печі вимагає певного досвіду, щоб вона не стала джерелом потенційної загрози для життя і здоров’я людей. Нерідко бажання мати саме кам’яну піч змушує господарів лазні звертатися до майстрів. Втім, можна спробувати її скласти та самостійно.

 • Великою популярністю користуються металеві банні печі. Хай вони є деяким відходом прот традиции, але зате володіють цілим рядом переваг:

Її установка не займає багато часу і не вимагає багато місця.

— У продажу є маса готових моделей, тому є можливість підібрати найоптимальніший варіант за конкретну баню.

— Таку піч простіше виготовити самостійно, якщо є досвід роботи з електрозварюванням.

— Для виготовлення металевої печі нерідко використовуються навіть, здавалося б, утилізовані матеріали – обрізки труб, старі диски від вантажних автомобілів, що вийшли з ужитку газові балони, старі бочки і т. п.

Піч для лазні своїми руками

Металеві печі набагато простіше в монтажі

У лазні, як правило, встановлюються тільки сталеві печі – чавун у цих умовах неприйнятний. Так, він має більшу теплоємність і довше утримує потрібну температуру, але його крихкість і нестійкість до різких термічним перепадів не дають можливості, наприклад, плеснути на розпечену піч холодною водою – можуть з’явитися тріщини.

Піч для лазні своїми руками

Додаткова інформація про печах від StroyDay.ru:

Рекомендуємо Вам прочитати матеріали по будівництву печі шведка своїми руками, зведення печі голландка — піч своїми руками з металу — ось тут.

Крім цього, вважаємо, що Вам буде корисна інформація про те, як обкласти піч з металу цеглою — тут.

Головним недоліком сталевих плит є досить швидке їх остигання після закінчення топки, особливо, якщо для виготовлення використовувався недостатньо товстий металевий лист. Втім, тепло може досить довго утримувати масивна кам’янка.

 • Примирити прихильників цегляних і сталевих банних печей може технологія обкладки металевого корпусу цеглою.

Масивного фундаменту в цьому випадку не буде потрібно, герметичності кладочних швів теж, тобто процес зведення стінок досить простий.

Піч для лазні своїми руками

Комбінований варіант — металева піч, обкладена цеглою

Крім хорошої акумуляції тепла, цегляна облицювання захистить від прямого впливу жорсткого інфрачервоного випромінювання від розпечених металевих поверхонь. І ще вона може стати хорошим інтер’єрним доповненням лазні, приховавши нерідко не дуже симпатичний вигляд сталевий печі.

2. По використовуваному енергоносію

Переважна більшість банних печей призначене для топки їх дровами. Існують, звичайно, моделі і з використанням газу, електроенергії. Деякі народні умільці пристосовують в цих цілях рідкопаливні агрегати (наприклад, на дизельному паливі), виносячи топкову частину з системою подачі солярки на вулицю.

Піч для лазні своїми руками

Для лазні оптимальним паливом були і залишаються дрова

Однак, можна ще раз підкреслити це, ніякі інші енергоносії, крім натуральних добре просушених дров не створять в парній того оздоровчого мікроклімату, заради якого, в принципі, лазня найчастіше зводиться.

3. По розташуванню топки

І цегляні, і металеві банні печі можуть мати різні компонування:

Піч для лазні своїми руками

Піч разом з топкою повністю розташована в парній

В одному варіанті в парильні знаходиться вся піч цілком, тобто виробляти її топку доводиться безпосередньо звідси. Така конструкція, безумовно, дешевше, набагато простіше у виготовленні, і в установці, але існує і ряд серйозних недоліків. Так, наприклад, запасу дров в парильні не створиш вони просто забиратимуть вологою. Таким чином, при необхідності підтримувати вогонь доведеться вибігати за ними в інше приміщення або на вулицю. Крім того, парилка – це зазвичай не настільки об’ємне приміщення, і тому великий ризик отримати випадковий опік від дотику до розжарених топкових дверцятах.

Піч для лазні своїми руками

Дверцята топки може бути винесена в сусіднє приміщення

З точки зору зручності і безпеки користування виграють печі, у яких дверцята камери згоряння винесена в передбанник, а в самій парильні розташована кам’янка і, можливо, бак для підігріву води. У такій печі можна підтримувати вогонь, нікому не заважаючи, а в парильні підвищується загальний рівень безпеки.

4. За способом нагріву кам’янки

Нарешті, банні печі розрізняються за способом нагрівання каменів.

 • В даний час найчастіше використовуються печі постійного нагрівання. У їх конструкції камені не мають прямого контакту з вихідними продуктами згоряння – вони розміщені або в металевій ємності, привареній до корпусу печі, або в спеціальних гратчастих кузовах, розташованих на стінках або навіть на димохідній трубі. Така компоновка печі більше властива фінській сауні. Температура нагрівання каменів досягає 300 400 градусів. Зазвичай використовуються камені досить невеликий фракції, по типу великого гравію. Вони не покриваються сажею, так як ізольовані від продуктів згоряння.
Піч для лазні своїми руками

Пічка постійного нагріву з зовнішньої кам’янкою

Зручність такої печі в тому, що процес топки і, безпосередньо, прийняття банних процедур не рознесені по часу – можна підтримувати вогонь і, відповідно, температуру в парній стільки, стільки буде необхідно.

 • Дещо по-іншому влаштовані банні печі періодичного нагрівання. Їх конструкція передбачає відвід розпечених газів безпосередньо через кам’янку, з подальшим їх виходом в димову трубу. Каміння при цьому нагріваються до надзвичайно високих температур – до 1000 градусів. Однак після протоплювання печі обов’язково чекають повного прогорання палива і виходу чадного газу – лише після цього можна переходити до миття. Щоб кам’янка не остигала швидко і не давала важкого мокрого пара, її зазвичай прикривають або кришкою, або відкидними дверцятами.

За такою схемою зазвичай складалися класичні російські банні печі – протопленій лазні цілком вистачало для всіх членів сім’ї. Вода при попаданні на настільки сильно розігріті камені моментально перетворюється в пар. Головна умова – повинні бути масивні, ретельно відібрані, округлі, вираженого темно-сірого кольору, і їх загальна маса повинна складати не менше 50 кілограм. Час від часу кам’янку розбирають, щоб очистити камені від скопилася кіптяви і замінити зруйновані.

Піч для лазні своїми рукамиСхожі матеріали на нашому порталі

Рекомендуємо Вам ознайомитися зі свіжою статтею на нашому порталі — як зробити барбекю своїми руками.

Але перед тим, як перейти до статті про барбекю, обов’язково прочитайте, як класти цеглу — тут.

Схеми таких найпростіших печей періодичної дії будуть розглянуті нижче.

 • Не можна не відзначити, що існують моделі грубок, які об’єднують переваги і тих і інших пристроїв. У них кам’янка розділіна дві області – непроветриваемую, розміщену в спеціальному каналі, через який проходять продукти згоряння, і відкриту.
Піч для лазні своїми руками

У такій печі дві кам’янки — зовнішня вентильована і внутрішня, яка отримує нагрівання від продуктів згоряння

Такі печі досить складні по пристрою, але зате вони відмінно акумулюють температуру, і дають сухий пар, і підкидати, у разі необхідності, дрова можна прямо в процесі миття.

Відео: поради щодо вибору печі для лазні

Як зробити металеву піч для лазні самостійно

Варіантів металевих банних печей – незліченна безліч, і, за великим рахунком, будь-який бажаючий може придумати свій, спираючись на якісь базові моделі. в якості прикладу можна навести кілька досить простих у виконанні грубок, для виготовлення яких не потрібно якихось особливих знань і умінь.

Пічка періодичного нагрівання для невеликої сімейної парилки

Піч для лазні своїми руками

Один з найпростіших у виготовленні варіантів печі періодичного нагрівання

Це, мабуть, одинз найпростіших варіантів. Щоб виготовити таку піч буде потрібно металевий лист толщиной близько 5 мм (сталь Ст3). З більш тонкого листа в даному випадку робити піч не має сенсу – вона дуже швидко прогорить, так і тепло буде утримувати неефективно.

 • Габарити печі невеликі – всього 900 мм довжина, 800 – висота разом з ніжками, і ширина по фронту – 600 мм. Її можна розмістити навіть в зовсім невеликій парильні.
 • Для патрубка димоходу знадобиться обрізок труби діаметром 115 мм, Довжина його може бути різною – деякі вважають за краще короткий патрубок з фланцем для підключення димоходу, інші вваривают досить довгий відрізок, на який можна надіти водогрійний бак.
 • Щоб всі шви відрізнялися міцністю, краще їх робити на металевий куточок з полицею 30 × 30 ×3 мм. Цей же профіль знадобиться і для полодоронштейнов для внутрішніх гратчастих перегородок.
 • По висоті простір печі ділиться на три нерівних відсіку. Нижній, найвужчий – це зольник (1) з дверцятами піддувала. Розмір цієї дверцята зазвичай невеликий, в 2 2,5 рази менше топкового отвору.
 • Між зольником і топкою (3) на кронштейнах з куточка встановлюються чавунні колосники.
Піч для лазні своїми руками

В ідеалі краще використовувати чавунні колосники

 • Якщо їх знайти не вдалося, то доведеться зварити грати з паралельно розташованих прутків діаметром не менше 10 12 мм. Відстань між прутками витримується однаковим – близько 10 мм.
 • Верхній відсік – це кам’янка, через яку здійснюється відведення продуктів згорання під час протоплювання печі (5). Гази вільно проходять через ґрати (4), раскаляют камені і відводяться в димохідну трубу (6).
 • Дверцята камери згоряння і піддувала-зольника вещаются на привариваемые петлі і обов’язково оснащуються засувками-щеколдами.
 • Задня частина кам’янки на одну третину заварюється металевим листом (300 × 600 мм), по центру якого вирізано отвір, куди вваривается димовідвідний патрубок, який опускається вниз на 100 120 мм.
 • На схемі не показана кришка, якою накривають кам’янку під час топлення банної печі. Її нескладно виготовити з тонкого металу (0,8 1,0 мм) з таким розрахунком, щоб вона повністю перекривала кам’янку і злегка знаходила вниз на стінки корпусу. Ця кришка не дасть камінню швидко охолонути, а в процесі попередньої топки лазні запобіжить прямий вихід продуктів згоряння у приміщення, направивши їх в патрубок димоходу. Безумовно, для цього повинна бути забезпечена хороша тяга.

Безпосередньо перед початком банних процедур ця кришка забирається, і кам’янка залишається у відкритому положенні. Втім, іноді передбачають і відкидний люк, який відкривають, коли необхідно піддати пару, а кришка постійно перебуває на місці, довше зберігаючи жар каменів.

 • Коли піч буде повністю зварена, виробляючит тщательную зачистку і перевірку швів, видалення задирок та нерівностей металу. Рекомендовано покрити конструкцію зовні жаростійким лаком, спеціально розробленим для камінів і печей.

Укладання каменів в призначений для них відсік виробляється пізніше, вже після установки печі за місцем в лазні і підключення її до димоходу. Про це мова піде дещо пізніше.

Спека від такої печі після її протоплювання повинно цілком вистачити на повноцінну банну процедуру для 2 3 осіб.

Металева піч періодичного нагрівання з додатковими цегляними стінками

Ще один варіант печі відкритого типу, який, щоправда, дещо складніше у виготовленні, але зате і здатність акумулювати тепло у неї – значно вище.

Піч для лазні своїми руками

Металева піч з внутрішньої цегляною кладкою

Тут вже застосовується «подвійна» технологія – металевий корпус і внутрішня цегляна кладка. Сталь в цьому випадку не потрібна занадто товста – досить листів 1,5 2,0 мм Для кладки застосовується жаростійкий шамотна цегла, а в якості розчину краще всього придбати готову суху будівельну суміш, спеціально призначену для печей і камінів, і замісити її у відповідності з інструкцією по приготуванню.

 • Для початку готується основа з привареними до нього ніжками з подпяточниками для того, щоб конструкція печі стояла стійко.
 • Потім на цій підставі викладається перший суцільний ряд цегли. Всі інші ряди виконуються «в півцеглини» в районі топки, і в «чверть» в зоні димохідних каналів.
 • Після того, як буде викладена камера зольника-піддувала (1), між нею і топкою (2) встановлюють чавунний колосник. Для залишення отворів для піддувала і завантажувального вікна при кладці модно використовувати перемички з металевого кутика 20 × 20, але тільки так, щоб не порушувати рівність межрядовых швів.
 • Вище топкової камери встановлюється решітка з металевих прутів (Ø 12 мм), на яку згодом будуть вкладатися каміння.
 • З лівого або правого боку кам’яної кладки на утраті кам’янки залишають віконце (5), яке послужить для завантаження каменів, для регулярного їх огляду і очищення, а в процесі банних процедур – для пароутворення – саме в нього буде плескатися вода з ковшика.
 • Звивистий димохідний канал сприяє найбільш повного прогріву всієї конструкції печі і повного допалювання всіх продуктів згоряння. У тильній частині цього каналу, на рівні повороту його вгору, залишають ревізійне віконце, куди потім буде вмонтована засувка для максимального збереження тепла після проведеної топки.
 • Верхніх два ряди цегли робляться суцільними, тільки з вікном для виходу продуктів згоряння – в цьому місці потім буде ввариваться патрубок димоходу.
 • Коли з цегляною кладкою закінчено, а розчин достатньо добре схопився, можна до основи послідовно приварювати стінки металевого корпусу, який у даному випадку відіграє роль своєрідного «футляра». Щоб полегшити це завдання, і разом з тим добитися герметичності зварних швів, стиків зверху можна пустити куточок 20 × 20 мм.
 • При розмітці заготовки для передньої стінки відразу намічаються і вирізують отвори для зольника і вікна завантаження топкової камери. Після того, як передня стінка буде встановленняна місце, приварюються петлі, на які вішаються дверцята обох камер з запірними пристроями. Самі полотна дверцят повинні бути на 10 15 мм в кожну сторону ширше врізаних віконець, щоб забезпечувалося щільне закривання. Незайвою стане установка азбестового ущільнення по периметру або навіть по всій площі внутрішньої поверхні дверцят топки.
Піч для лазні своїми руками

Найпростіші дверцята топки і піддувала

 • В процесі установки бічної стінки з боку залишеного в кладці парового вікна також вирізається отвір і встановлюється металева дверцята з ущільнювачем. Її краще зробити відкидається вниз і оснастити «холодної» рукояткою щоб можна було відкривати під час миття для додання пару.
 • Останній вваривается кришка печі з заздалегідь вирізаним отвором під патрубок димоходу. Потім вваривается відрізок труби діаметром 100 мм.
 • Завантаження печі камінням буде проводитися після її установки в бані на підготовлене місце.

Печі постійного нагріву з відкритою кам’янкою

Спорудити такі печі з металевого листа або інших доступних матеріалів ще простіше.

Піч для лазні своїми руками

Досить проста пічка з металевої труби

На малюнку представлена нескладна у виготовленні пічка з обрізка металевої товстостінної труби діаметром 325 мм

Сама порожнину труби розділіна два відсіки колосникових гратами. Верхній, основний, служить топкою, нижній – зольником-піддувалом. Обидва відділення мають власні дверцята відповідно для закладки дров і забезпечення подачі повітря і проведення очисток.

Ближче до дальнього, повністю заглушенному торця труби вваривается патрубок димоходу діаметром 100 мм.

Зверху циліндричного корпусу приварюється металевий короб, який буде заповнюватися камінням. Для того, щоб забезпечити максимальний нагрів каменів, можна зробити димар на цій ділянці не прямим, а з зігнутим коліном – площа контакту розпеченій труби з кам’янкою значно збільшиться.

Піч для лазні своїми руками

Зігнуте коліно димоходу значно збільшить тепловіддачу на кам’янку

Нескладно буде зробити подібну грубку і у формі паралелепіпеда, використовуючи в якості заготовок металеві листи.

Дуже часто подібні печі оснащують водогрійними баками. На фото печі з труби він розміщений на задній заглушці, яка одночасно є і стінкою ємності для води.

Піч для лазні своїми руками

Варіанти розміщення водогрійних баків на корпусі пічки

При виготовленні прямокутних конструкцій варіантів з’являється набагато більше – баки розміщують з будь-якої із сторін, зверху, чи навіть взагалі роблять подобу «водяний сорочки» з декількох сторін, з врізкою труб подачі холодної і відбору розігрітій води.

Ще одним зручним варіантом вирішення питання підігріву води може стати установка на димохідній трубі спеціального теплообмінного бака.

Піч для лазні своїми руками

Водогрійний бак-теплообмінник, що встановлюється на димохідний канал

Такі водонагрівачі можна виготовити самостійно, але є можливість придбати і готовий заводський виріб, який маєт трубу певного стандартного діаметра. Залишиться лише врізати цей бак у вертикальну частину димаря над грубкою і підключити труби подачі і відбору води.

Піч для лазні своїми руками

Може Вас це зацікавить

Рекомендуємо Вам ознайомитися зі статтею, як зробити камін своїми руками з цегли.

Крім цього рекомендуємо Вам почитати статтю про оздоблення каміна.

Такі баки можуть самі по собі мати достатній обсяг, або служити лише теплообмінником і підключатися до основного водного резервуару.

Відео: цікава нескладна конструкція металевої печі для лазні

Підготовка місця для установки печі

Самостійно виготовити піч для лазні – це лише півсправи. Необхідно ретельно підготувати місце для її установки безпосередньо в приміщенні.

Навіть просто металева піч – досить масивна конструкція, особливо якщо додати до її власній масі вага кам’яної укладання і вага заповненого водогрійного бака. Таким чином, необхідно підготувати підставу – своєрідний подіум, на який вона буде встановлюватися. Краще всього передбачити під неї власний фундамент.

Піч для лазні своїми руками

Фундамент для банної печі

 • Для цього у обраному місці відривається невеликий котлован (до 500 мм глибиною).
 • На дно вкладається піщаний шар до 100 мм, потім, після трамбування, ще 200 мм гравійно-щебеневим засипки.
 • Укладається шар відсічною гідроізоляції – зазвичай для цього застосовується руберойд.
 • Потім до рівня грунту заливається бетонний розчин з наповненням з піску і дрібного гравію.
Піч для лазні своїми руками

Поверх фундаменту обов’язково влаштовується цегляна кладка

 • Після повного застигання цього майданчика (не менше 3 тижнів) зверху неї укладається шар руберойду, а потім виконується суцільна кладка з обпаленої цегли
 • Кладку ведуть або до рівня «чистої» підлоги лазні, або навіть трохи, на 100 150 мм вище, споруджуючи таким чином піднесений подіум для установки печі.

Ставити піч на бетонну підставу не можна – при всій удаваній монолітності і міцності в умовах високої вологості і високих температур обов’язково почне розтріскуватися і кришитися.

Від стін, особливо дерев’яних, пічка повинна бути розташуванняна відстані не менше 200 мм. Стіни обов’язково обшиваються жароміцним матеріалом – сталевим листом нержавіючим або «ізовером» – фольгованим термоізолятором на основі нешкідливою базальтової мінеральної вати.

Піч для лазні своїми руками

Ізовер — відмінний матеріал для термоізоляції стін лазні в місці установки печі

Дуже часто металеві печі «одягають» в цегляну кладку. Це дає ряд переваг – менше ризик обпектися про розпечені стінки, плюс до цього цегляна кладка буде ще одним досить ємним акумулятором тепла.

Піч для лазні своїми руками

Один з варіантів обкладки залізної банної печі цеглою

Докладніше про цьому процесі можна дізнатися зі спеціальної статті нашого порталу. Тут же – тільки декілька важливих зауважень:

 • Відстань від металевих стінок до цегляної кладки рекомендують витримувати в 100 мм. Це необхідно для нормальної циркуляції повітря – буде створюватися потужний конвекційний потік, що сприяє рівномірному і швидкого прогріву приміщення парилки. У цих же цілях знизу кладки необхідно передбачити спеціальні віконця. Металеві стінки печі, зовні обкладені цеглою без зазору, впритул, через порушення нормальної тепловіддачі дуже швидко прогорять.
Піч для лазні своїми руками

Приблизна схема обкладки металевої кам’янки цеглою

 • Для кладки можна застосовувати тільки натуральний глиняний пічної розчин або спеціальні будівельні суміші, призначені саме для таких цілей, з вираженими властивостями волого — і термостійкості.
 • Обкладку печі цеглою необхідно продумувати заздалегідь – це враховується при заливанні фундаменту і викладанні цегляного подіуму.

Укладання каменів

Ефективність роботи саморобної банної печі багато в чому буде залежати і від каменів – правильності їх підбору та викладення в кам’янці.

Навіть на невеличку піч потрібно ніяк не менше 50-кілограмової укладання, але все ж краще для сімейної лазні орієнтуватися на 80 100 кг.

Булижники краще підбирати округлої форми, рівного сірого кольору, без вад поверхні (тріщин або розламів). Бажано, щоб камені були різного розміру – від 50 до 150 мм.

Граніт для банної печі абсолютно непридатний. По-перше, його структура нестійка до частих процесів сильного нагріву з одночасним впливом пари – дуже швидко почнеться руйнування. По-друге, граніт завжди містить слюдяні вкраплення, а вони при прожарюванні здатні виділяти досить токсичні випаровування.

Піч для лазні своїми руками

Жадеїт — один з кращих варіантів для кам’янки. Крім природної краси, йому приписують і лікувальні властивості

Кращими матеріалами, крім звичайного природного кругляка, вважаються талькохлорид, базальт або жадеїт. Такі камені різного розміру можна придбати в спеціалізованих магазинах.

Дуже важливо правильно укласти камені. Викладення починають з таким розрахунком, щоб внизу виявилися найбільш великі, масивні з них. Вони не будуть перешкоджати проходженню спека до розташованих вище і створять потужний запас тепла. Потім викладаються каміння середньої величини, і лише в самому верху – невеликі за розмірами.

Такий порядок забезпечить верхнього шару каменів нагрівання до температури 300 400 º — саме те, що потрібно для сухого пара. При попаданні води на добре прогріті камені випаровування відбувається буквально миттєво сі супроводжується характерним тріском.

Піч для лазні своїми руками

Схема правильного укладання каменів

Якщо камені плескатої форми, то при їх укладанні враховується і їх просторова орієнтація. Довгою стороною вони повинні бути розташовані вздовж основного потоку тепла, інакше відбудеться своєрідне «замикання», коли нижні камені буде перегріватися, а верхні не дійдуть до необхідного температурного режиму.

Нехтування правилами укладання каменів різко знизить загальний оздоровлюючий ефект лазні. Пар дуже швидко почне «важчати», і хоча, можливо, загальна температура в парильні значно не зменшиться, перебування в ній стане приносити більше шкоди, ніж користі – у перезволоженому приміщенні просто стає нічим дихати.

Відео: як правильно укладати каміння в банну піч

Отже, піч для лазні своїми руками – завдання цілком здійсненне, якщо при виготовленні враховувати всі технологічні нюанси, а при установці дотримати встановлені вимоги безпеки. Зате самостійно виготовлена пічка не тільки допоможе заощадити досить значну суму, але і стане предметом гордості господаря, коли з’явиться можливість запросити в баню своїх друзів.