Підготовка теплиці до зими. Генеральне прибирання

9

Підготовка теплиці до зими. Генеральне прибирання

Підготовка теплиці до зими восени починається з генерального прибирання. З неї виноситься інвентар, прибираються шпалери, підпори, підв’язки. Все необхідно очистити, ретельно промити, зробити дезінфекцію, висушити, скласти на зберігання в приміщення з нормальною вологістю.

Перед тим як прибрати теплицю на зиму, з грядок видаляється рослинне сміття. Бадилля, бур’яни можна помістити в компостну купу, але краще спалити. Обов’язково на зиму знімається верхній шар грунту 50-70 мм, саме тут накопичилися у великій кількості хвороботворні інфекції, шкідливі речовини та інша зараза. Зібрану грунт рекомендується винести з теплиці, розкидати по ділянці тонким шаром, або залишити в купі, щоб за зиму вона гарненько вимерзла і знезаразилася під впливом низьких температур.

Прибирання теплиці на зиму:

 • зсередини приміщення промивається м’якою ганчіркою, змоченою в теплій воді з додаванням неагресивної побутової хімії. Мити слід не тільки стіни, але і дах.
 • щілини між каркасом і стінками теплиці необхідно вичистити, зручно це робити пензликом або зубною щіткою.
 • поверхні промиваються чистою водою, витираються майже насухо.
 • для профілактики від грибків або корозії каркас потрібно обробити насиченим розчином хлорного вапна: вапна — 2 кг вапна + мідного купоросу 0,100 кг + 1 відро води.
 • після чищення відкриваються двері і фрамуги для провітрювання, щоб теплиця повністю просохла.

Важливий етап, як приготувати теплицю до зими – прочистити всі сполучення щіткою від пилу, інфекцій і сміття

Важливо: підготовка теплиці з полікарбонату до зими забороняє використання в процесі вологого прибирання абразивів, жорстких губок і щіток, високолужних миючих речовин, щоб не пошкодити поверхню матеріалу і не знизити його позитивні фізико-хімічні характеристики.

Частіше на ділянках влаштовують тепличні конструкції з полікарбонату. Такі споруди зручні, практичні, бюджетним, монтаж вироби можна легко виконати своїми руками. У зв’язку з затребуваністю споруд, пропонуємо подивитися ролик-поради, як повинна відбуватися підготовка теплиці з полікарбонату до зими,

Обов’язково перевірити щільність прилягання кватирок, вікон, дверей, ручок, справність фурнітури, щоб уникнути протягів і обмерзань. Якщо на металевому каркасі є подряпини їх краще зачистити і зафарбувати, щоб не з’явилася іржа.

Як обробити теплицю до зими. Миття полікарбонатного покриття всередині і зовні

При підготовці теплиці до зими після збирання врожаю неможливо обійтися без миття внутрішніх і зовнішніх стін, а також покрівлі. За час її використання на полікарбонатній поверхні можуть оселитися різні бактерії і грибки. Крім того поверхні можуть просто забруднитися і не пропускати в повній мірі сонячні промені, необхідні для проходження процесу фотосинтезу рослинами.

Чим помити теплицю з полікарбонату восени всередині:

 • розчин соди харчової (2 ст. Л. На відро води);
 • розчин гірчичного порошку;
 • склад на основі оцту (1 ч. Л. Оцтової есенції, 100 г господарського мила, відро води);
 • слабкий розчин марганцівки;
 • насичений мильний розчин.

Найчастіше для миття використовують мильний розчин, оскільки його простіше приготувати, він абсолютно безпечний і мило завжди знаходиться під рукою. При очищенні стінок застосовують губки або не жорсткі щітки, а щоб дістати до стелі – використовують швабру. Підвищену увагу треба звернути на кути, оскільки там завжди локалізується пил, є павутини і можуть бути навіть осині гнізда.

Після застосування миючих розчинів, треба обов’язково змити залишки мила або інших засобів проточною водою. Зручно це зробити, використовуючи шланг з напором води.

Добре помийте і протріть металоконструкції, опалювальні труби і електричні дроти. Саме там воліють зимувати шкідливі комахи.

Завершивши миття, ретельно провітріть теплицю до повного її висихання.

Підготовка теплиці до наступного сезону. Етапи підготовки до наступного сезону

Боротьба з шкідниками і збудниками захворювань в теплиці восени повинна проводитися комплексно. Наприклад, від павутинного кліща допомагає позбутися дезінфекція грунту мідним купоросом з подальшим знезараженням приміщення димом тліючої сірчаної шашки.

Повний комплекс підготовчих заходів до нового посадкового сезону включає в себе ряд послідовно проведених етапів:

 1. прибирання та очищення тепличного приміщення.
 2. обробка деталей каркаса, укривного матеріалу.
 3. обробка грунту, включаючи її добриво.
 4. етап дезінфекції.
 5. проведення ремонту і зміцнення конструкції парника (при необхідності).

Їдкий дим від тліючої сірчаної шашки знезаражує і стіни парника, і верхній шар почвогрунта

Осіннє прибирання в теплиці

Осінні роботи в теплиці з полікарбонату починають з проведення ретельного прибирання всередині і зовні. Ці роботи не обмежуються лише збором старих рослин, вони включають в себе:

 1. витягування шпалер, підпірок, кілочків, видалення всього підв’язувального матеріалу.
 2. винос всього городнього інвентарю, змотування поливальних шлангів.
 3. збір і спалювання рослинної бадилля, бур’яну, сміття, неприбраних перегнилих плодів.
 4. збір видимих личинок комах з поверхні грядок.
 5. перекопування грунту, а після-прибирання за допомогою віялових грабель всіх дрібних корінців і личинок комах, викопаних з глибини.
 6. прибирання доріжок. Якщо є бур’ян, то її можна видалити плоскорезом, якщо доріжки викладені цеглою, руберойдом або іншим матеріалом, то їх слід підмести і пролити водою зі шланга під сильним напором.
 7. наскрізне провітрювання теплиці.

Повне прибирання слід проводити відразу ж після збору врожаю

Обробка конструкцій парника

Велику увагу при обробці теплиці восени від хвороб і шкідників необхідно приділяти її каркасу і стінок. Рослинні залишки на стінах і з’явилася цвіль на стиках деталей є сприятливим середовищем для розмноження і поширення бактерій і грибків.

Стіни теплиці бажано помити концентрованим мильним розчином, для цього відмінно підійде господарське мило. Будь-які інші миючі сильнодіючі засоби можуть знизити світлопропускні здатності укривного матеріалу. Якщо покриття теплиці плівкове, то плівку найкраще зняти і почистити окремо. Чисту плівку рекомендується залишити до нового сезону, не повертаючи на зиму на каркас.

Всі деталі і щілини в парнику повинні бути акуратно очищені

Якщо ж стінки зі скла або полікарбонату з незнімними частинами, на допомогу прийдуть щітки на довгих ручках, якими дуже зручно мити важкодоступні місця. Використовувати жорсткі мочалки і залізні губки, при митті покриття з полікарбонату категорично заборонено. Жорсткі краю можуть сильно подряпати пластик, що посприяє його швидкому помутніння.

Дерев’яний каркас теплиці необхідно обробити антисептиками, а для металевого обов’язкова антикорозійна обробка. Для дезінфекції деталей каркаса і покриття парника використовують обробку розчином міді сірчанокислої (100 г + 10 л води) або хлорного вапна (400 г + 10 л води).

Легко змити мильні розводи можна за допомогою сильного напору чистої води

Дезінфекція грунту на тепличних грядках

Повна обробка восени теплиці з полікарбонату включає в себе не тільки знезараження конструкцій, але і дезінфекцію грунту. За один весняно-літній період грунт заселяється шкідливими бактеріями і спорами грибків. Тому восени недостатньо обмежитися тільки заміною верхнього шару землі, її потрібно як слід обробити від шкідників і хвороб.

Перш ніж обробити землю в теплиці, вам слід вивчити способи її дезінфекції. Їх існує кілька:

 • обробка хімічними препаратами;
 • пропарювання грунтового грунту;
 • біологічний спосіб знезараження.

Що посадити в неопалюваній теплиці на зиму. Використання неопалюваної теплиці

З приходом зимових холодів закінчується і основний сезон розведення сільськогосподарських культур, оскільки зимова погода на більшій частині землі зовсім не сприяє зростанню і формуванню більшості рослин. Однак експлуатація тепличної конструкції дозволяє значно подовжувати сезон вирощування, не побоюючись погодних і температурних умов.

Теплиця дає можливість генерувати різні культури круглий рік. Важливим фактором в «зимовому» тепличному вирощуванні є наявність або відсутність в теплиці активногоОпалення в ході зимового періоду. Обігрівається теплиця по температурному режиму буде, що невипадково, сильно відрізнятися від необогреваемой. Від цього безпосередньо залежить не тільки те, які культури ви зможете особливо плідно вирощувати, а й те, яким чином вам потрібно буде експлуатувати тепличну конструкцію в холодну пору і яким чином доглядати за нею.

Неопалювана, або, як її ще називають, холодна теплиця — це тепличне сховище, в якому не задіяні ненатуральні джерела тепла. Взимку в такій теплиці запановує помірна» осіння » температура в районі приблизно 15 градусів цельсія — температурний рівень значною мірою залежить від числа сонячних днів, оскільки саме сонце буде одним-єдиним джерелом тепла, а такої доби в грудні-січні може бути не дуже багато.

Однак завдяки тому, що стінки полікарбонатної теплиці все одно будуть зберігати тепло, мікроклімат всередині теплиці все одно стане тепліше, ніж температура зовні, в тому числі і вночі.

Тому умови необогреваемой зимової теплиці підходять для вирощування не всіх сортів садово-городніх культур. До культур, що розводяться в холодних теплицях, відносяться всі озимі насадження, а також такі культури, як капуста, часник, редис, петрушка або морква. Тобто варіантів, не дивлячись на холод зовні, у вас досить багато.

Плюси неопалюваної теплиці

Одна з основних переваг вирощування в холодній теплиці — це відмінна якість врожаю. Як відомо, зростання при низьких температурах робить плоди міцними, великими, і більш приємними на смак. Зокрема, цитрусові фрукти, такі як апельсин або лимон, виходять набагато більш здоровими і соковитими, саме виростаючи при зниженій температурі повітря.

Посадивши ту чи іншу культуру взимку, навесні ви будете мати зміцнілі від лютневих морозів качани, які до приходу тепла почнуть бурхливо формуватися — це ще один безперечний плюс «холодного» вирощування.

Наостанок, чисто економічна вигода від володіння холодною теплицею полягає в тому, що для її хорошого функціонування не потрібно опалення. Вам не потрібно витрачатися на витрату енергоресурсів (на електрику та опалення), що на сьогоднішній день вважається досить актуальним плюсом. Ви навіть можете взагалі не ставити в теплиці ніяких систем підігріву і все одно користуватися вашої оранжереєю круглий рік. Влітку ваша теплична конструкція буде застосовуватися в «звичайному режимі», а взимку працювати як» холодна » теплиця.

Що садити в неопалюваній теплиці

Позитивними властивостями парника є виключення негативного втручання атмосферних явищ (сильні вітри, опади). Допоміжні заходи з утеплення (забивання всіх щілин, поглиблення грунту, використання темної плівки і світловідбиваючих екранів) покращують умови в теплиці в холодну пору року. Все частіше застосовують біопаливо, будуючи теплі грядки на розігріваються сумішах на основі соломи або гною.

Якщо немає пристроїв для штучного опалення, то негативна температура повітря взимку, особливо в північній місцевості, не дозволяє ростити будь-які рослини. У необогреваемой теплиці успішно зимують різні холодостійкі садово-городні культури, які у відкритій землі можуть вимерзнуть, вимокнути або ослабнути.

У холодний сезон теплицю можна застосовувати наступним чином:

 • посадити петрушку, салат, селера, ранні буряк і морква, редис, які прибрати навесні;
 • висадити цибулю-севок на розсаду або цибулю на зелень;
 • зберігати в проміжок спокою цибулини квіткових культур (гіацинтів, крокусів), а також кореневища хризантем і жоржин з подальшим їх живцюванням;
 • занести в лютому для вигонки квітів цибулинки шафрану, ірису, нарцису; помістити на зимівлю дворічні недостатньо морозостійкі рослини;
 • посіяти декоративні та квіткові культури — лілію, бегонію, глоксинію, колеус;
 • посіяти ближче до весни бобові, кукурудзу, чебрець для пікіровки на відкриті ділянки.

За погодними умовами необхідно стежити і в разі різкого похолодання взимку оберігати рослини в теплиці за допомогою наявних укривних матеріалів.

Обробка теплиці восени без заміни грунту. Обробка теплиці восени

Теплиці з-під овочів порожні і «брудні», з повним комплектом шкідників і хвороб рослин, виснаженим грунтом, просипаними дрібними рослинними залишками. Овочі можуть хворіти різними захворюваннями через різкі перепади денних і нічних температур, загущеної посадки рослин, надмірної вологості грунту і повітря, а також через перегодовування азотними добривами.

Якщо не зробити обробку теплиці восени, в надії, що мороз знезаразить теплиці, то вже на початку літа висаджені тут рослини будуть пошкоджені шкідниками і хворобами.

 • огірки і перці будуть страждати від кліщів, попелиць, несправжньої борошнистої роси, бактеріозів і кореневих гнилей;
 • томати – від плямистостей, від тих же попелиць.
 • і всі разом постраждають від білокрилки, на яку в цьому році небувалий «урожай».

Підготовка теплиці до обробки

 • ретельно приберіть всі рослинні залишки.
 • вимийте конструкції і скло / полікарбонат зсередини хоча б звичайною водою. Можна обприскати конструкції фунгіцидом.
 • по можливості зніміть верхній шар грунту, в якому знаходиться максимальна кількість інфекції.
 • якщо немає можливості заміни верхнього шару, то зробіть проколи лопатою на відстані 10-15 см один від одного на глибину багнета лопати.

Прибирання сміття

 • для профілактики хвороб слід в першу чергу зібрати і винести з теплиці всі залишки рослин.
 • їх слід спалити або глибше закопати.
 • потім перекопати грунт на багнет лопати і вибрати всі кореневища бур’янів.

Обробка грунту

Грудки землі розбивати і розрівнювати не треба – в такому вигляді в них від зимових морозів загине багато личинок шкідників і вимерзне більше насіння бур’янів.

Далі в грунт слід внести добрива з розрахунку на 1 м2:

 • 20 – 25 г калійного добрива,
 • 30 – 40 г суперфосфату,
 • 4 – 6 кг перегною.

Обробка конструкції

— у теплиці з плівковим покриттям:

 • плівку з теплиці знімають і, якщо вона не дуже пошкоджена, використовують в наступному сезоні: для цього її треба просушити, згорнути і покласти в приміщення на зберігання.
 • обробка конструкції теплиці восени полягає в дезінфекції дерев’яних стійок 10%-ним розчином мідного купоросу.
 • металеві частини і дріт слід протерти ганчіркою, змоченою гасом.
 • теплицю можна обробити і таким способом: обприскати розчином хлорного вапна (400 г на відро води настояти пару годин, а потім процідити).

— якщо теплиця з полікарбонату або засклена:

 • восени її конструкцію і скла зсередини можна продезінфікувати 2%-ним розчином формаліну (на 1 м2 1 літр розчину).

Чи потрібно поливати землю в теплиці на зиму. Додавання статті в нову добірку

Правильна консервація теплиці на зиму – запорука її довгої служби і хороших врожаїв. Що і коли потрібно зробити з цією спорудою, щоб вона не перетворилася в розсадник хвороб і не розвалилася завчасно?

Для початку потрібно зрозуміти, що обслуговувати теплицю вам належить щороку, причому не важливо, яка саме у вас модель. І дерев’яні, покриті плівкою, і полікарбонатні, і опалювальні теплиці чекають від вас схожих робіт, пропускати які не варто.

Перш ніж приступати до сезонних робіт з очищення теплиці, видаліть з неї всі рослинні залишки. При низьких температурах рослини все одно не дадуть нових квітів і зав’язей, а ось заважати вам будуть. Крім того, відремонтуйте все, що збиралися, вийміть опори, кустодержателі і настелені доріжки або обмежувачі гряд.

Вимкніть електрику і зніміть датчики

Якщо у вашу теплицю проведено світло або електрична система обігріву, в ній встановлені датчики температури і вологості, то на зиму все необхідно знеструмити. Перепади температури і вогкість міжсезоння здатні зіпсувати недешеву техніку, тому всі датчики потрібно зняти і прибрати в сухе опалювальне приміщення.

Промийте і просушіть поливну систему

Замерзаючи, вода може розірвати труби і з’єднання, а значить, систему поливу, якщо у вас така є, на зиму її необхідно просушити. Однак перед тим як приступати до продування труб, почистіть і знезаразьте їх. Зробити це можна за допомогою розчину ортофосфорної кислоти або препарату пекацид і його аналогів. Заповніть їм систему і залиште на 2-3 години, а потім промийте сильним напором чистою водою і просушіть.

Якщо в теплиці в літній час стоять бочки з водою, спустошіть їх і продезінфікуйте аналогічним засобом, аНа зиму залиште порожніми. Краплинні стрічки з систем крапельного поливу також бажано зняти і прибрати.

Змініть або знезаразьте грунт

Грунт в теплиці експлуатується активно, накопичуючи в собі залишки фунгіцидів, інсектицидів, добрив і солей. Через це за кілька років вона стає непридатною для вирощування рослин і перетворюється в розсадник хвороб і шкідників. Кращим рішенням буде зміна грунту кожні 2-3 роки. Знімати необхідно шар товщиною 25-30 см (на багнет лопати), причому перед цим потрібно прибрати мульчу, якщо така була.

Якщо замінити тепличний грунт неможливо, доведеться його реанімувати. Для початку дезінфікуйте грунт біопрепаратами, які, крім придушення мікроорганізмів, оздоровлюють грунт , наприклад, фітоспорін-м, фітоцид ® -р, байкал ем-5, бактофіт, триходерма веріде 471 і т.п. Їх вносять в землю за два тижні до осінніх заморозків на глибину 5-10 см. Навесні обробку можна повторити. Потім на кожен кв. М внесіть 40-50 кг компосту або перепрілого гною і проведіть глибоку дворівневу перекопування. Потім пролийте грунт препаратами, що прискорюють розкладання і гуміфікацію рослинних залишків.

Для тих, хто не боїться докласти додаткових зусиль, хорошим варіантом стане спорудження в теплиці теплих компостних гряд. Для цього в викопані траншеї вносять шар свіжого гною товщиною 15-25 см, зверху шар рослинних залишків товщиною 25-30 см, а в кінці засипають 20 см грунту або готового компосту. За осінь і початок весни вміст траншей почне розкладатися, і навесні ви отримаєте готову теплу гряду з родючим грунтом.

  Теплі грядки своїми руками-покрокові інструкції з

  Якщо теплицю ви звільнили від посадок вже на початку вересня, можна поліпшити грунт в ній і за допомогою сидератів. Посадіть олійну редьку, овес, гірчицю або інший швидкозростаючий холодостійкий сидерат, а перед самими холодами скосите зелену масу і закладіть її в грунт.

Підготовка теплиці восени. Як правильно підготувати грунт в теплиці восени

Протягом року грунт в теплиці сильно виснажується. Крім цього, в її верхньому шарі накопичуються шкідливі речовини, а також збудники всіляких захворювань. Тому один раз в 5 років землю в теплиці потрібно міняти повністю, а щорічно восени проводити роботи по санітарній обробці і поліпшенню якості верхнього родючого шару.

Восени підготовка грунту під теплицю (або в теплиці) складається з декількох етапів:

Кожне з цих заходів є важливою частиною комплексу проведених робіт.

Чи треба перекопувати землю в теплиці восени

Ідеальним варіантом є щорічна повна заміна плодоносного верхнього шару товщиною 10-15 см.однак не всі садівники мають можливість робити це щоосені. Тому грунт в теплиці потрібно обов’язково перекопати, вибравши з нього коріння рослин і личинки комах шкідників. Оскільки в подальшому буде проводитися протоку грядок окропом або їх виморожування, перекопування дозволить пухкої землі набагато швидше набрати необхідну температуру.

Як знезаразити землю в теплиці восени

Правильно обробити землю в теплиці восени і вбити знаходяться в верхньому шарі грунту личинки комах і збудників захворювань можна декількома способами:

 • хімічним;
 • термічним;
 • біологічним;
 • кріогенним.

Для хімічного способу знезараження грунту в теплиці восени використовуються різні речовини і їх водні розчини, що вбиває шкідників. Термічний спосіб передбачає багаторазову обробку грядок гарячою водою або висушування їх під сонцем. Біологічний спосіб полягає в обробці грунту спеціальними препаратами, що пригнічують патогенну мікрофлору.

Кріогенний спосіб-найпростіший. При використанні цього методу теплицю залишають відкритою на всю зиму. Чи не вкриті снігом грядки промерзають набагато сильніше, це вбиває зимуючих в них шкідників.