Правила експлуатації та обслуговування циркуляційних насосів

10

Циркуляційні насоси за останні роки стали невід’ємною частиною систем опалення в приватних будинках. Пристрій досить простий, що забезпечує безперебійну подачу води по опалювальній системі і рівномірний прогрів будинку. Сайт rmnt розповість, як експлуатувати і обслуговувати циркуляційний насос.

Про пристрій, різновидах і виборі циркуляційних насосів для приватних будинків rmnt.ru детально писав. Є на нашому сайті і стаття про встановлення даного приладу в систему опалення своїми руками. Тому зупинятися на цих моментах не будемо, поговоримо про те, як правильно експлуатувати циркуляційний насос, щоб він прослужив довго. Розповімо, як обслуговувати пристрій і своєчасно виявляти неполадки.

Для початку перерахуємо всі правила, які не можна порушувати в ході використання циркуляційного насоса, якщо ви хочете, щоб він прослужив довго і працював ефективно:

 1. ніколи не вмикайте насос, якщо в системі немає теплоносія! нагадаємо, що для насосів з «мокрим» ротором саме рідина всередині труб служить мастилом під час роботи, охолоджує його.
 2. режим подачі води повинен бути оптимальним, в іншому випадку насос швидко зношується і ламається. Про те, який режим водопостачання ідеально підходить насосу, необхідно дізнаватися з інструкції.
 3. на ходових механізмах насоса можуть накопичуватися вапняні і сольові опади, що негативно позначається на терміні служби. Щоб запобігти цій проблемі, доцільно використовувати в якості теплоносія очищену, дистильовану воду. Крім того, кожен місяць опалювальну систему потрібно включати хоча б на 15 хвилин, навіть якщо на вулиці спека. Просто трохи прогнати воду, щоб насос не застоювався.
 4. температура води в системі опалення не повинна бути надмірно високою — +65 °с, максимум +75 °с буде достатньо. Якщо в системі практично окріп, то з’явиться сольовий осад, який може скоротити термін служби циркуляційного насоса.

Як і будь-яке обладнання, циркуляційний насос потрібно регулярно перевіряти на наявність проблем і поломок:

 • прислухатися, щоб зрозуміти, чи немає нехарактерних звуків або вібрації в процесі роботи.
 • контролювати напір води, згідно з технічними характеристиками насоса.
 • перевірте, чи пристрій перегрівався.
 • перевіряти всі прокладки і з’єднання на наявність протікання.
 • перевіряти справність заземлення, стан проводки і роз’ємів.
 • регулярно, хоча б раз на рік, проводити профілактичну мастило і чистку ходових елементів насоса.

Основними ознаками проблем в роботі циркуляційного насоса є:

 • стуки. Всередину системи міг потрапити сторонній предмет або вал двигуна окислився. Насос потрібно розібрати, прочистити, провернути ротор рукою. Дуже бажано на вході встановити знімний сітчастий фільтр, щоб насос не засмічувався.
 • не працює ходова частина, хоча сам насос включився. Необхідно перевірити клеми, дроти, з’єднання з розеткою.
 • насос гуде. Швидше за все, в системі опалення є повітря. У сучасних» розумних » пристроїв повітря видаляється автоматично. Якщо у вас простий механічний насос, потрібно впоратися із завоздушіваніем труб, повітря необхідно стравити.
 • вібрація. Швидше за все, зносився підшипник, його потрібно замінити.
 • насос подає воду в систему під дуже слабким напором. Міг засмітитися фільтр, який можна замінити або прочистити. Крім того, може спостерігатися зворотне обертання лопатей, що вимагає перевірки фази.

Якщо циркуляційний насос взагалі не включається або через пару хвилин вимикається, доцільно викликати фахівця, адже буде потрібно перевірка обмотки електричного приводу, з’єднань, джерела живлення. В цілому багато справляються з усуненням проблем самостійно, але в ряді випадків потрібно виклик майстра.