При якій температурі можна заливати фундамент

605

Від міцності фундаменту безпосередньо залежить надійність і довговічність всієї будови. Плануючи подібний «нульовий» цикл строительных робіт, необхідно враховувати безліч чинників. Особливо важливе значення набуває інформація, при якій температурі можна заливати фундамент.

При якій температурі можна заливати фундамент

Якщо не врахувати погодні умови під час процесу заливки фундаменту, якість і марку розчину, застосування добавок, які здатні знизити температурну кристалізацію води, заходи поддержанию необхідних режимів для дозрівання бетону, то робота може бути проведена марно, і зведена основа будівлі почне кришитися відразу ж після затвердіння.

Деякі власники заміських ділянок поспішають зводити на своїй новознайденої території капітальні споруди, не звертаючи уваги на час року. В деяких досить рідких випадках це буває виправдано, проте, складнощів при такому підході чимало, і вони починаються вже на стадії підготовчих робіт.

Зміст статті

 • 1 Підготовка до заливання фундаменту
 • 2 Заливка фундаменту бетоном
  • 2.1 Відео: роботи з «зимової» укладання бетону у фундамент
 • 3 Є «панацеєю» протиморозні добавки?
  • 3.1 Відео: один з варіантів протиморозних добавка в бетон
 • 4 Догляд за залитим фундаментом
  • 4.1 Відео: трудомісткість процесів заливки фундаменту взимку

Підготовка до заливання фундаменту

Незалежно від пори року підготовчі заходи будуть включати цілий перелік обов’язкових робіт:

 • Місце, де буде влаштовуватись фундамент під зведення споруди, повинно бути очищене від верхнього шару грунту і розмічено відповідним чином. Зняти верхні шари грунту в морозну погоду – досить трудомістка задача.
 • Коли загальне місце буде визначено, проводиться розмітка внутрішніх кордонів траншеї, яку необхідно вирити під фундамент. Глибина її повинна становити від 500 до 800 мм ця величина буде залежати від типу ґрунтів місцевості, де ведеться будівництво, глибини промерзання, особливостей споруджуваного будинку (його поверховості, матеріалу стін і даху і т. п.) Землерийну техніку для уривки і досить вузьких глибоких траншей з рівними стінками застосувати можна далеко не завжди. Ручне ж викопування мерзлого грунту – ще одна складність при проведенні зимових робіт.
 • На дно котловану-траншеї укладається гідроізоляційна і зміцнює подушка. Першим укладається пісок і добре утрамбовується, товщина шару може бути від 100 до 150 мм. На нього засипається щебінка і теж добре ущільнюється. Дуже часто зимою і пісок, гравій знаходяться в «прихваченном» морозом стані. Існує велика ймовірність, що з підйомом температури подушка може втратити необхідну щільність, навіть при самому якісної трамбування.
При якій температурі можна заливати фундамент

Опалубка під стрічковий фундамент

 • Крім того, немає повної впевненості, що при загальному відтаванні ґрунту навесні і можливих при цьому його рухах всю конструкцію споруджуваного фундаменту не «поведе», а це може призвести до утворення внутрішніх напружень і тріщин.
 • Наступним кроком йде установка опалубки з дощок чи дерев’яних щитів, яка гидроизолируется щільною поліетиленовою плівкою. На сильному морозі поліетилен нерідко втрачає еластичність, стає ламким і гідроізоляція може отримати пошкодження.
При якій температурі можна заливати фундамент

Гідроізоляційна плівка на морозі може втратити пластичність і стати ламкої

 • Може використовуватися і незнімна опалубка з екструдованого пінополістиролу, яка, крім своєї прямої функції, виконує ще і роль утеплювача.
При якій температурі можна заливати фундамент

Незнімна опалубка з екструдованого пінополістиролу

 • Далі, в опалубку необхідно встановити арматурну конструкцію, яка зварюється або скручується сталевий дротом. Арматура для цієї конструкції береться товщиною від 10 до 15 мм. не Можна забувати, що арматурна сталь має досить значний коефіцієнт лінійного термічного розширення. Зварений на сильному морозі арматурний каркас обов’язково буде прагнути до зміни розмірів при підвищенні температур. Це – ще одна вагома «добавка» до непотрібних внутрішніх напруг конструкції фундаменту.
При якій температурі можна заливати фундамент

Армування фундаментної стрічки

Тим не менш, як вже згадувалося, бувають ситуації, коли, в силу тих чи інших причин, зведення фундаменту в зимовий сезон є виправданим:

 • Це може бути викликано особливостями грунтів. Якщо в місцевості, де проводиться будівництво, переважають піщані ґрунти сипучі, то краще проводити зведення фундаменту в промерзлому твердому грунті, яка зберігає потрібну для котловану форму.
 • Не слід скидати з рахунків неможливість проведення будівництва влітку з причини особливих кліматичних умов регіону.
 • В ряді місцевостей з-за слабкої розвиненості дорожніх мереж доставка великих обсягів будівельних матеріалів або пересування важкої спеціальної техніки можливо лише за замерзлого грунту.
 • Іноді до зимової будівництві вдаються в цілях економії коштів, так як в цей період знижуються ціни на необхідні матеріали. Це буде вигідно в тому випадку, якщо робота буде проводитися самостійно.
 • Часто з’являється можливість економії за рахунок зниження будівельними фірмами вартості послуг, в зв’язку з різким зниженням попиту на їх діяльність в холодну пору року.

Коли всі підготовчі процеси будуть закінчені, можна розраховувати густину і складу розчину, параметри якого будуть залежати від температури, при якій він буде заливатися в опалубку.

Заливка фундаменту бетоном

 • Коли б не проводилася заливка, розчин для фундаменту не повинен бути занадто тонкий, тому його найчастіше виготовляють із цементу і середньої величини щебінки.
 • Часто в розчин додають пластифікатори, які покращують стан і міцність бетону, збільшують його зчеплення з арматурними конструкціями, підвищує вологостійкість фундаменту. Крім цього, як стверджують виробники, при заливці пластифікатори знижують витрату цементного розчину на 20%.
При якій температурі можна заливати фундамент

Один з видів модифікуючих добавок у бетонний расвор

Завдяки тому, що пластифікатори позитивно впливають на морозостійкість розчину, їх дуже часто додають і в тих випадках, коли доводиться заливати фундамент прі негативних температурах повітря.

При якій температурі можна заливати фундамент

Оптимальні умови для заливки бетону — температура від 15 до 25 градусів

 • По всім рекомендаціям заливка бетону повинна проводитися при температурі не нижче 5 градусів – це, по суті, є критичним показником для нормального дозрівання. Однак, і літня спека теж мало підходить для проведення цих будівельних процесів. Оптимальним температурним режимом для заливки розчину в котлован є +15 ÷ 25 градусів. Такі умови дозволять отримати без зайвих витрат і технологічних прийомів максимально міцну основу під зведення стін і в мінімальні терміни.

Які загальні рекомендації по заливці бетонного фундаменту:

 • У випадку, коли розчин виготовляється самостійно прямо на будівельному майданчику, всі використовувані для нього матеріали не повинні бути в замороженому стані і не повинні мати у своєму складі снігу або кристалів льоду. Тому краще їх купувати у фірмах, які гарантовано забезпечують їм належне зберігання.
 • Розчин необхідно заливати і розподіляти по опалубці швидко, щоб мороз не встиг схопити вологу в розчині. Тому заливка всього обсягу бетону проводиться у таких умовах тільки за один раз. Якщо фундамент має великий об’єм і площу, то краще скористатися пропозиціями профільних фірм, які займаються виготовленням, доставкою і вивантаженням необхідного розчину в підготовлену опалубку.
При якій температурі можна заливати фундамент

Фундамент заливати за один прийом

 • Не рекомендовано проводити заливку бетону шарами, так як між ними, завдяки низьким температурам, можуть утворитися щілини, що зробить фундамент менш міцним.

Якщо обставини склалися таким чином, що доводиться проводити роботи в умовах критичних температур, потрібно знати, що процеси схоплювання і затвердіння будуть збільшені в кілька разів. Тому заливка фундаменту в зимовий період проводиться тільки при крайній необхідності.

Нижче наведена таблиця, з якої наочно видно, як впливає температура навколишнього середовища на час дозрівання і повного набору необхідної міцності звичайного бетонного розчину марки М200 – М300, виготовленого на основі портландцементу М-400 або М-500.

термін твердіння бетону, діб -3° С 0° С +5° С +10° С +20° С +30° С
1 3% 5% 9% 12% 23% 35%
2 6% 12% 19% 25% 40% 55%٭
3 8% 18% 27% 37% 50%٭ 65%
5 12% 28% 38% 50%٭ 65% 80%٭٭
7 15% 35% 48%٭ 58% 75%٭٭ 90%
14 20% 50%٭ 62% 72%٭٭ 90% 100%
28 25% 65% 77%٭٭ 85% 100%

Примітки:

— процентні показники розраховані у співвідношенні до еталонної міцності дозрілого бетону даної марки.

— під значками (٭) вказані так звані умовні нормативно-безпечні терміни проведення розпалубки залитій бетонної конструкції.

— значки (٭٭) – це терміни дозрівання для початку повністю безпечних подальших робіт.

Щоб забезпечити необхідний мінімально допустимий температурний режим використовують декілька технологій:

 • Процесс проводится з підігріванням арматурної конструкції або з установкою спеціальних обігрівальних кабелів. У цьому випадку до фундаменту має бути підведено відповідне електричне напруга. Існує декілька технологій, як із застосуванням струмів високої напруги (до 380 вольт) так і низкоточные (12 вольт). Розігрівшись, арматурна конструкція або гріючий кабель не дадуть смерзнуться вологому, не зітнулися розчину.

Однак, такі методи виправдані тільки при масштабному промисловому будівництві – подібні технології є дуже небезпечними і вимагають високої кваліфікації фахівців. Крім того, важливою буде витрата великої кількості електроенергії, а значить доведеться заплатити чималу суму. У результаті сумарний бюджет такого облаштування фундаменту навряд чи прийнятний для середньостатистичного російського приватного забудовника.

При якій температурі можна заливати фундамент

Технологія електричного підігріву дозріває бетону досить складна, дорога, вимагає обов’язкової участі фахівців

 • Можна скористатися і іншою технологією це використання для влаштування фундаменту незнімної утепленої опалубки.

Для цього способу використовуються пустотілі блоки з екструдованого пінополістиролу, які зручно встановлювати один на одного, завдяки наявним зубців на бічних і верхніх поверхнях. Вони ідеально поєднуються один з одним, не залишаючи щілин (своєрідний аналог дитячого конструктора «Lego»). У внутрішній простір встановлюють арматурні конструкції, які надають фундаменту необхідну загальну жорсткість.

При якій температурі можна заливати фундамент

Незнімна ЕППС-опалубка вирішує проблему утеплення лише частково

Пінополістирол з фундаменту не знімають, а після затвердіння бетону поверхню затягується армуючої сіткою-серпянкой, штукатуриться і гидроизолируется.

Однак, такий підхід лише зменшить негативний вплив негативних температур при дозріванні бетону, але не зніме проблему повністю.

 • У будь-якому випадку для надійного схоплювання залитого фундаменту при мінусових температурах, зверху він обов’язково закривається щільною поліетиленовою плівкою. Для цього зводять над ним тимчасове споруди з дерева або арматурних прутів, яке також затягують поліетиленом. В отриманому закритому приміщенні, зовні нагадує парник, підтримують необхідну для якісного застигання температуру з допомогою теплових гармат. Зрозуміло, що і це зажадає дуже істотних матеріальних витрат.

Як можна переконатися, навіть з економічної точки зору проведення робіт по заливці фундаменту в зимовий час викликає великі побоювання. Тому перш ніж починати таку роботу під час холодів, потрібно дуже ретельно зважити всі фінансові ризики і виправданість такої поспіху.

Відео: роботи з «зимової» укладання бетону у фундамент

Є «панацеєю» протиморозні добавки?

Існує досить поширена думка, що проблему зимової заливки бетонного фундаменту цілком можна вирішити використанням спеціальних соляних присадок в підготовлюваний розчин. Якщо судити по численної реклами, то варто додати цей компоненнт прі замішуванні, а далі все піде своєю чергою З цим варто розібратися детальніше.

Відео: один з варіантів протиморозних добавка в бетон

Перш за все, необхідно усвідомити, як, власне, відбувається процесс тбердения і дозрівання бетонного каменю.

Коли розчин залитий в опалубку, він проходить до готовності через дві стадії це схоплювання і твердіння.

 • Схоплюється залитий бетон протягом 24 ÷ 30 годин. За цей час рідка консистенція переходить у твердий стан, проте, вона ще не має достатньої міцності. Саме в цей період починають формуватися кристалічні зв’язку, відбувається зв’язування вільної води і цементних складових розчину.
 • Далі починається другий етап це остаточне затвердіння, дозрівання і зміцнення бетонної конструкції він проходить протягом набагато більш тривалого терміну. Цей період залежить від декількох факторів, таких, як марка приготованого розчину, рівень вологості і температурний режим, а також наявність спеціальних упрочнительных добавок.

Як говорилося вище, оптимальна температура для хімічних реакцій обох процесів варіюється від 15 до 25 градусів. Чим вище вона в цьому діапазоні, тим швидше пройде остаточна кристалізація, перехід води в гелевидний стан. Але навіть в оптимальних умовах про готовність фундаменту можна говорити не раніше, ніж через 4 тижні – основа повністю готова для зведення стін.

Небезпека негативних температур криється в декількох причинах:

 • По-перше, розширення замерзлої незв’язаної цементом води викликає внутрішньо тиск на пористу структуру бетону, що призводить до його руйнування. Особливо це стає помітним після підвищення температури до позитивних позначок – такий бетон по міцності не йде ні в яке порівняння з «нормальним».
 • По-друге, сам по собі складний хімічний процес гідратації цементу вимагає певного температурного режиму. Вже при температурі нижче +5° С активність цих процесів знижується до критичних відміток, і чим холодніше, тим більш уповільненим буде дозрівання бетону. І навіть у цьому випадку такий «переривчастий» процесзущественно погіршує якість готової бетонної конструкції.
При якій температурі можна заливати фундамент

Поташ — вельми поширена добавка для підвищення морозостійкості бетону свежезалитого

Щоб в якійсь мірі мінімізувати негативний вплив морозу і розроблені спеціальні добавки. Технологи намагаються таким чином вирішити обидві проблеми. Додаванням сольових розчинів підвищують щільність води, різко знижуючи температуру її кристалізації. Спеціальні присадки, крім того, призначені для своєрідною каталізації і додаткового залучення повітря в процеси хімічного визрівання бетонного каменю в умовах негативних температур. Зазвичай подібні склади виготовляються на основі поташу, лігносульфонату, гідрохлориду кальцію, нітриту або форміату натрію.

При якій температурі можна заливати фундамент

В якості добавки часто застосовується нітрит натрію

Проте, якщо з замерзанням води питання в тій чи іншій мірі вирішується позитивно, то «обдурити» закони хімії набагато складніше. Процесзозревания все одно не відрізняється швидкістю, і займає набагато більше часу, ніж в оптимальних умовах.

У таблиці нижче для прикладу показано орієнтовні терміни визрівання бетону в умовах негативних температур із застосуванням протиморозних добавок:

Тип протиморозних добавок середня температура під час дозрівання 1 тиждень 2 тижні 4 тижні 3 місяці
Нітрит натрію -5° С 30% 50% 70% 90%
-10° С 20% 35% 55% 70%
-15° С 10% 25% 35% 50%
Поташ -5° С 50% 65% 85% 100%
-10° С 30% 50% 70% 90%
-15° С 25% 40% 60% 80%
-20° С 23% 35% 55% 70%
-25° С 20% 30% 50% 60%

Можна переконатися, що навіть при — про повної готовності бетонної конструкції може йти мова тільки через 3 місяці. При більш холодній атмосфері термін ще більше зростає.

Виникає цілком резонне питання: чи має для господаря індивідуального ділянки сенс «зав’язуватися» з зимової укладанням фундаменту (якщо це не викликано якимись особливими обставинами), витрачаючи на це значні матеріальні засоби, фізичні зусилля, якщо реальний виграш за часом практично недосяжний. Тим більше, що і з протиморозними добавками теж все йде не так просто:

 • Деякі види добавок викликають активні корозійні процеси на металевому арматурному каркасі. Не всі марки сталей підійдуть для цих цілей.
 • Заміс «зимового» бетонного розчину – набагато складніше, ніж звичайного. Провести таку роботу вручну – просто неможливо, так як потрібне особливо ретельне перемішування компонентів до абсолютно однорідної консистенції. Час замісу значно зростає, компоненти повинні пройти певну підготовку (розігрів до потрібної температури), необхідний строго вивірений порядок подачі матеріалів у змішувач і т. д. потрібна дуже точна дозування додаткових присадок, що залежить і від марки бетону, і від температури повітря – тут потрібен професійний підхід. Як варіант – доставка готового модифікованого розчину, виготовленого в заводських умовах – але це знову впирається в питання рентабельності подібного будівництва.
 • Навіть з використанням присадок температура нижче -20° С всі рано є критичною, а подібне різке падіння взимку, наприклад, у нічний час – аж ніяк не рідкість.
 • Не можна заливати подібні розчини і в тому випадку, якщо раптово почалася відлига, пішов дощ або відносна вологість повітря підскочила вище позначки в 60%.
 • Застосування таких добавок зовсім не звільняє від необхідних заходів по пристрою «парника» після заливки та підтримання потрібної температури з допомогою теплових гармат. Якщо це неможливо, то фундамент прйдеться закрити утеплювачами (наприклад, шаром сухих тирси, трави або дернини, товщиною близько 300 мм, а потім вкрити до дозрівання плівкою. Проводити розпалубку все одно, швидше за все, доведеться тільки навесні, по закінченню стійких холодів.

Догляд залитим фундаментом

Було б серйозною помилкою вважати, що навіть в ідеальних умовах можна лише залити опалубку бетоном, а потім чекати результатів дозрівання. Як би це дивно не звучало, але свежезалитий фундамент всколи, за будь-яких обставин потребує певного догляду. Головними завданнями таких технологічних заходів є:

 • Зведення до мінімуму усадки залитій бетонної конструкції.
 • Забезпечити найбільш оптимальні режими для процесу визрівання.
 • Максимально вберегти застигає фундамент від перепадів температур, у тому числі – добових.
 • Не допустити пересихання залитого розчину, швидкого випаровування незв’язаної води – це напевно закінчиться розтріскування поверхні.
 • Створити захист незастиглому і не набрала міцності конструкції від механічних пошкоджень.

Заходи подобному догляду повинні починатися буквально з моменту заливки фундаменту, і можуть вважатися повністю виконаними тільки при наборі бетоном не менше 70% марочної міцності, тобто, при оптимальних строках для зняття опалубки (як було зазначено в першій таблиці).

 • Відразу ж після заливки слід переконатися в тому, що опалубка не втратила заданих геометричних форм – до первинного схоплювання (перші 1 ÷ 2 години) ще є можливість внести корективи.
При якій температурі можна заливати фундамент

Прикриття залитого фундаменту плівкою

 • Ніхто не застрахований від раптових дощів. Щоб не допустити розмиву незміцнілої поверхні або її механічних ушкоджень, відразу ж після заливки слід вкрити поверхню поліетиленовою плівкою, мішковиною або брезентом.
 • Не варто забувати, що занадто високі температури теж досить згубні для нормального протікання процесів дозрівання. В першу чергу це пов’язано з активним випаровуванням води, пересиханням поверхневого шару і появою тріщин. Обов’язково робляться кроки по зволоженню поверхні і утриманню вологи. Крім закриття паронепроникною плівкою, іноді необхідно вдаватися до більш радикальних заходів, наприклад, після первинного схоплювання закривати поверхню шаром добре вбирають вологу матеріалу. Це можуть бути мокру тирсу або груба тканина – створюється подобу постійного вологого компресу під поліетиленовим покриттям.
При якій температурі можна заливати фундамент

Для підтримки вологісного режиму часто використовують мокра тирса, які регулярно змочуються водою

Одним словом, для кожного температурного режиму потрібні свої заходи по догляду за бетоном. Для зручності вибору необхідних, можна привести наступну таблицю:

Дії, що вживаються для забезпечення нормального дозрівання бетону менше — 3 ° С від — 3° до + 5° С від + 5° до + 10° С від + 10° до + 15° С від + 15° до + 25° С понад + 25° С
Прикриття плівкою, постійне зволоження залитій поверхні опалубки, укриття бетону влагосберегающим матеріалом немає немає немає немає при вираженій вітряної погоди завжди
Прикриття плівкою, зволоження поверхні бетону немає немає так так так недостатньо
Прикриття плівкою і термоізоляційним матриалом немає так немає немає немає немає
Прикриття плівкою і термоізоляційним матриалом, створення парника з підтриманням температури +10° С протягом мінімум 3 днів так немає немає немає немає немає
Постійне підтримання тонкого шару води на поверхні бетону немає немає так так так так

Ще кілька важливих зауважень:

 • Навіть якщо малозаглиблений стрічковий фундамент заливали в ідеальних для цього умовах, не слід залишати його «голим» і ненавантаженим на зиму. Це неминуче призведе до початку поверхневих ерозійних процесів, і конструкція втратить свою міцність, станіт трескаться і розсипатися. Таким чином, необхідно так планувати будівельні роботи, щоб протягом сезону перейти і до зведення стін на основі створеної.
 • Відразу ж після набору бетонною конструкцією необхідної 100% міцності, рекомендовано без зволікання провести гідроізоляцію і утеплення стінок фундаменту. Докладніше про цих технологічних процесах розказано у відповідних статтях нашого порталу.

Який можна зробити загальний висновок?

Незважаючи на те що сучасні будівельні технології, в принципі, дозволяють проводити заливку фундаменту при температурах, досить далеких від оптимальних 1525 градусів, найкращим варіантом все ж буде планування подібних робіт в найбільш сприятливих умовах. Так фундамент вийде гарантовано надійний і якісний. Якщо все ж обставини змушують проводити «нульовий цикл» в інших умовах, слід точно дотримуватися всі технологічні рекомендації по заливці й догляду за бетоном, стосовно до реального температурного режиму.

Відео: трудомісткість процесів заливки фундаменту взимку