Розширювальний бак для опалення закритого типу установка – нюанси монтажу,тиск в розширювальному бачку системи опалення,відкрита та закрита система,різниця,тиск розширювального бака в закритій системі опалення,монтаж,заміна розширювального бачка

10

У чому переваги закритої системи опалення

Незважаючи на те що останнім часом з’явилося безліч сучасних приладів і систем обігріву приміщень, принцип передачі тепла через циркулюючу по трубах рідина з високою теплоємністю – без сумніву, залишається найпоширенішим. В якості переносника теплової енергії найчастіше застосовується вода, хоча при деяких обставинах доводиться застосовувати і інші рідини з низькою температурою замерзання (антифризи).

Водяне опалення є лідером за поширеністю

Теплоносій отримує нагрів від котла (печі з водяним контуром) і передає тепло опалювальним приладам (радіаторів, конвекторам, контурам «теплої підлоги»), встановленим в приміщеннях в необхідній кількості.

Навіть найпотужніший котел не буде здатний створити в приміщеннях комфортну атмосферу, якщо параметри точок теплообміну не відповідають умовам конкретної кімнати. Як правильно розрахувати необхідну кількість радіаторів опалення — в спеціальній публікації нашого порталу.

Але будь-яка рідина має загальні фізичні властивості. По-перше, при нагріванні вона значно збільшується в об’ємі. А по-друге, на відміну від газів — це нестислива субстанція, її температурне розширення необхідно будь-яким чином компенсувати, надавши для цього вільний обсяг. І при цьому необхідно передбачити, щоб у міру охолодження і зменшення в обсязі, в контури труб ззовні не потрапило повітря, який створить «пробку», що перешкоджає нормальній циркуляції теплоносія.

Саме такі функції і виконує розширювальний бачок.

Ще не настільки в приватному будівництві особливої альтернативи і не існувало – в найвищій точці системи встановлювався відкритий розширювальний бак, який цілком справлявся з поставленими завданнями.

Принципова схема системи відкритого типу

1 – котел опалення;

2 – стояк подачі;

3 – відкритий розширювальний бачок;

4 – радіатор опалення;

5 – опціонально-циркуляційний насос. В даному випадку показаний насосний вузол з обвідною петлею і системою засувок. При бажанні або при виникненні необхідності можна переключити примусову циркуляцію на природну, і навпаки.

Можливо, вас зацікавить інформація про те, як правильно здійснюється установка радіаторів опалення

Ціни на циркуляційні насоси

Циркуляційні насоси

Закрита ж система – повністю ізольована від атмосфери. У ній підтримується певний тиск, а температурне розширення рідини компенсується установкою герметичного бачка особливої конструкції.

Відмінності системи опалення закритого типу

Бачок на схемі показаний поз. 6, врізаним в трубу обратки (поз.7).

Здавалося б-чого «город городити»? звичайний відкритий розширювальний бачок, якщо він в повній мірі справляється зі своїми функціями, бачиться більш простим і недорогим рішенням. Він, напевно, коштує небагато, а крім того, при певних навичках, його нескладно виготовити і самостійно – зварити зі сталевих листів, використовувати непотрібну металеву ємність, наприклад, старий бідон і т.п. Мало того, можна зустріти приклади застосування старих пластикових каністр.

Відкритий розширювальний бак

Чи є сенс витрачати гроші на придбання герметичного розширювального бачка? виявляється, є, так як закрита система опалення має чимало переваг:

 • повна герметичність абсолютно виключає процес випаровування теплоносія. Це відкриває можливості застосування, крім води, спеціальних антифризів. Міра-більш, ніж необхідна, якщо заміським будинком в зимовий час користуються не постійно, а «наїздами», час від часу.
 • у відкритій системі опалення розширювальний бак, як уже згадувалося, повинен бути змонтований в найвищій точці. Дуже часто подібним місцем стає неопалюваний горище. А це тягне додаткові клопоти по термоізоляції ємності, щоб навіть в найсильніші морози теплоносій в ній не замерз.

Розширювальний бачок цілком можна розмістити в непримітному кутку

А в закритій системі розширювальний бачок може бути встановлений практично на будь-якому її ділянці. Найбільш доцільним місцем монтажу є труба обратки безпосередньо перед входом в котел – тут деталі бачка в меншій мірі будуть піддаватися температурному впливу від розігрітого теплоносія. Але це-аж ніяк не догма, і змонтувати його можна з таким розрахунком, щоб він не створював перешкод і не дисгармоніював своїм виглядом з інтер’єром приміщення, в тому випадку якщо, скажімо, в системі використовується настінний котел, встановлений в коридорі або на кухні.

 • у відкритому розширювальному бачку теплоносій завжди знаходиться в контакті з атмосферою. Це призводить до постійного насичення рідини розчиненим повітрям, що є причиною активізації корозії в трубах контуру і в радіаторах, до підвищеного газоутворення в процесі нагріву. Особливо нетерпимі до цього алюмінієві радіатори.
 • закрита система опалення з примусовою циркуляцією-менш інертна — вона набагато швидше прогрівається при запуску, набагато чутливіше до регулювань. Виключаються абсолютно невиправдані втрати в області розширювального бака відкритого типу.
 • різниця температур в трубі подачі і в обратке в токах з’єднання з котлом – менше, ніж у відкритій системі. Це важливо для збереження і тривалості експлуатації опалювального обладнання.
 • закрита схема з примусових циркуляцій для створення контурів зажадає труби меншого діаметру – в наявності виграш і у витратах на матеріали, і в спрощенні монтажних робіт.
 • за розширювальним баком відкритого типу необхідний контроль — для недопущення переливу при заповненні, і для виключення падіння рівня рідини в немв ході експлуатації нижче критичної позначки. Звичайно, це все можна вирішити установкою додаткових пристроїв, наприклад, поплавкових клапанів, патрубків переливу і т.п., але це зайві складності. У закритій системі опалення подібних проблем не виникає.
 • і, нарешті, така система-найбільш універсальна – так як підходить до будь-яких типів батарей, дозволяє підключати контури теплої підлоги, конвектори, теплові завіси. Крім того, при бажанні можна організувати і гаряче теплопостачання, змонтувавши в систему бойлер непрямого нагріву.

З серйозних недоліків можна згадати тільки один. Це — обов’язковість «групи безпеки», що включає контрольно-вимірювальні прилади (манометр, термометр), запобіжний клапан і автоматичний. Втім, це, скоріше, не недолік, а технологічна витрата, що забезпечує безпечну експлуатацію системи опалення.

Одним словом, переваги закритої системи явно переважують, і витрати на спеціальний герметичний розширювальний бак виглядають цілком виправданими.

Пристрій розширювального бачка для системи закритого типу не відрізняється великою складністю:

Схема пристрою і дії герметичного розширювального бачка

Зазвичай вся конструкція розміщена в сталевому штампованому корпусі (поз.1) циліндричної форми (зустрічаються бачки у формі «таблетки»). Для виготовлення використовується якісний метал, що має антикорозійне покриття. Зовні бачок покритий емаллю. Для опалення застосовуються вироби з червоним корпусом. (існують бачки синього кольору-але це водні акумулятори для системи водопостачання. Вони не розраховані на підвищені температури, а до всіх їх деталей пред’являються підвищені санітарно-гігієнічні вимоги).

З однієї зі сторін бачка розміщений різьбовий патрубок (поз. 2) для врізки в систему опалення. Іноді в комплект поставки входять фітинги для полегшення проведення монтажних робіт.

З протилежного боку є ніпельний клапан (поз. 3), службовець для попереднього створення необхідного тиску в повітряній камері.

Всередині вся порожнина бачка розділена мембраною (поз. 6) на дві камери. З боку патрубка знаходиться камера для теплоносія (поз. 4), з протилежної – повітряна (поз. 5)

Мембрана виготовлена з еластичного матеріалу з низьким показником дифузії. Їй надана спеціальна форма, яка забезпечує «впорядковану» деформацію при зміні тиску в камерах.

Принцип роботи-нескладний.

 • у початковому положенні, при підключенні бачка до системи і заповнення її теплоносієм, определенниеоб’емРідини через патрубок надходить у водну камеру. Тиск в камерах вирівнюється, і ця замкнута система знаходить статичне положення.
 • при підвищенні температури відбувається розширення обсягу теплоносія в системі опалення, що супроводжується і зростанням тиску. Надлишок рідини потрапляє в розширювальний бачок (червона стрілка), і своимдавлением згинає мембрану (жовта стрілка). При цьому обсяг камери для теплоносія збільшується, а повітряної, відповідно зменшується, і тиск повітря в ній зростає.
 • при зниженні температури і зменшенні загального обсягу теплоносія надлишковий тиск в повітряній камері сприяє переміщенню мембрани назад (зелена стрілка), і теплоносій переміщається назад в труби системи опалення (синя стрілка).

Якщо тиск в системі опалення досягає критичного порога, то повинен спрацювати клапан в «групі безпеки», який випустить надлишки рідини. Деякі моделі розширювальних бачків мають власний запобіжний клапан.

Розширювальний бачок на спеціальному кронштейні

Різні моделі баків можуть мати власні особливості конструкції. Так, вони бувають нерозбірними або з можливістю заміни мембрани (для цього передбачений спеціальний фланець). У комплекті можуть бути кронштейни або хомути для кріплення бачка на стіні, або ж передбачені підставки – ніжки для розміщення його на підлозі.

Крім того, можуть вони відрізнятися і конструкцією самої мембрани.

Відмінності в конструкції розширювальних бачків з мембранами діафрагмового (зліва) і балонного типу

Зліва показаний розширювальний бачок з мембранної – діафрагмою (вона вже була розглянута вище). Як правило, це нерозбірні моделі. Нерідко застосовується мембрана балонного типу (малюнок праворуч), виготовлена з еластичного матеріалу. По суті, вона сама по собі є водяною камерою. У міру наростання тиску така мембрана розтягується, збільшуючись в об’ємі. Саме такі бачки оснащені розбірним фланцем, що дозволяє самостійно проводити заміну мембрани в разі її виходу з ладу. Але основний принцип роботи від цього ніяк не змінюється.

Ціни на розширювальні баки flexcon flamco

Розширювальні баки flexcon

Як розрахувати необхідні параметри розширювального бачка?

При виборі розширювального бачка для конкретної системи опалення основним моментом повинен стати його робочий обсяг.

Розрахунок за формулами

Можна зустріти рекомендації встановлювати бак, обсяг якого становить приблизно 10% від загального обсягу теплоносія, що циркулює по контурах системи. Однак, можна провести і більш точний розрахунок – для цього існує спеціальна формула:

Vб = v × k / d

Символами у формулі позначені:

Vб – робочий об’єм розширювального бачка;

K – коефіцієнт, що враховує об’ємне розширення теплоносія при нагріванні;

D – коефіцієнт ефективності розширювального бака.

Звідки взяти вихідні величини? розбираємося по порядку:

 1. загальний обсяг системи (vс) можна визначити декількома способами:
 • можна засікти по водоміру, який загальний обсяг поміститься при заповненні системи водою.
 • найточніший спосіб, який застосовується при розрахунках системи опалення-це підсумовування загального обсягу труб всіх контурів, місткості теплообмінника наявного котла (вона вказана в паспортних даних), і обсяг всіх приладів теплообміну в приміщеннях – радіаторів, конвекторів і т. П.
 • цілком допустиму похибку дає найпростіший спосіб. Він грунтується на тому, що для забезпечення 1 квт потужності опалення потрібно 15 літрів теплоносія. Таким чином, паспортну потужність котла просто множать на 15.

2. Значення коефіцієнта температурного розширення – k) — це таблична величина. Вона нелінійно змінюється в залежності від температури нагріву рідини і від процентного вмісту в ній антифризних етиленгліколевих добавок. Значення наведені в таблиці, розміщеній нижче. Рядок величини нагріву беруть з розрахунку планованої експлуатаційної температури системи опалення. Для води приймають значення процентного вмісту етиленгліколю-0. Для антифризів-виходячи з конкретної концентрації.

Температура нагріву теплоносія, ° ссодержание гліколю, % від загального обсягу

3. Значення коефіцієнта ефективності розширювального бачка (d) доведеться розрахувати за окремою формулою:

D = (qm – qб) / (qm + 1)

Де:

Qm — максимально допустимий тиск в системі опалення. Воно буде визначатися порогом спрацьовування запобіжного клапана в «групі безпеки», який обов’язково вказується в паспорті виробу.

Qб-тиск попереднього накачування повітряної камери розширювального бака. Воно теж може бути вказано на упаковці і в документації вироби. Є можливість його зміни-підкачки за допомогою автомобільного насоса або, навпаки, стравлювання через ніпель. Зазвичай рекомендують встановлювати цей тиск в рамках 1.0-1.5 атмосфер.

Калькулятор для розрахунку необхідного обсягу розширювального бачка

Щоб спростити читачеві процедуру розрахунку, в статті розміщений спеціальний калькулятор, в який внесені зазначені залежності. Введіть запитувані значення, і після натискання кнопки» розрахувати » отримаєте необхідний обсяг розширювального бака.

Перейти до розрахунків

Введіть потрібні значення, а потім натисніть кнопку «розрахувати» вкажіть паспортну потужність опалювального котла, квт літри на кіловат виберіть з таблиці і вкажіть значення коефіцієнта теплового розширення теплоносія (з округленням до тисячних) вкажіть максимальний тиск в системі опалення (поріг спрацьовування запобіжного клапана) бар (атмосфер) вкажіть тиск попередньою закачування повітряної камери розширювального бака, бар (атмосфер) просто одиниця

Отримане значення є мінімальним – по ньому підбирається модель з найбільш близькими показниками. Округлення при цьому проводиться тільки в більшу сторону-додатковий обсяг зайвим не буде.

І, нарешті, з представленого в продажу модельного ряду розрахованого обсягу можна буде вибрати найоптимальніший варіант, виходячи з передбачуваного місця розміщення розширювального бака – з кріпленням до стіни або з розміщенням на підлозі.

Є ще один нюанс. Деякі опалювальні котли мають власний, вбудований розширювальний бачок. Це зовсім не означає, чторасчетов проводити не потрібно-буває, що обсягу вбудованого бака явно недостатньо. В цьому випадку доведеться придбати і встановити додатковий, з робочим об’ємом, рівним різниці розрахованих показників для всієї системи і параметрів вбудованої ємності.

Розширювальний бак джилекс

І ще одне зауваження. Якщо система опалення працює за принципом примусової циркуляції, то, навіть при невеликих обсягах теплоносія, слід встановлювати розширювальний бачок ємністю не менше 15 літрів.

Можливо, вас зацікавить інформація про те, як вибрати електричний котел для опалення приватного будинку

Розширювальний бак для опалення закритого типу: установка своїми руками

Для людини, що володіє навичками в сантехнічних роботах, самостійно встановити розширювальний бачок не складе особливих труднощів. Принцип його врізки в систему показаний на схемі:

Рекомендована схема врізки розширювального бачка в закриту систему опалення

На трубі обратки (поз. 1), на ділянці, максимально близькій до входу в опалювальний котел (поз. 2), але зазвичай – перед циркуляційним насосом (поз. 3), робиться розріз, в який запаковується трійник (поз. 4). Спосіб монтажу може бути різним – все залежить від типу використовуваних труб – метал, поліпропілен або метоллапластік.

На патрубок (поз . 6) самого розширювального бачка (поз. 5) запаковується кульовий кран (поз. 7). Він необхідний для того, щоб забезпечувалася можливість відключення розширювального бачка в разі необхідності проведення ремонтних або профілактичних робіт. У цих же цілях має сенс між краном і бачком розмістити з’єднання з накидною гайкою – «американкою» (поз. 8). У робочому положенні кран повинен бути постійно відкритим.

Від крана йде з’єднувальний ділянку труби (поз. 9) до трійника. Його довжина і конфігурація (кількість вигинів або поворотів) великого значення не мають – але зазвичай робиться по найкоротшому і найбільш зручному шляху від місця установки бачка до труби обратки.

Тепер подивимося, що необхідно зробити на самому бачку.

Ілюстраціякраткий опис виконуваної операції

Після остаточного монтажу обов’язково відкривають кран і проводять заповнення системи теплоносієм. Якщо неВиявлено ніяких підтікань в сполучних вузлах, установку розширювального бачка можна вважати закінченою.

Способи розрахунку

виділяється кілька можливих способів, як розрахувати розширювальний бак для опалення. Більш точний метод-застосування математичних формул і законів фізики. Він може бути виконаний тільки фахівцями в цій галузі. Але існують і більш прості способи.

Застосовується загальний метод, де бак потрібно підбирати з розрахунку 10% обсягу від усієї кількості теплоносія в системі. Але для більш точного результату часто використовують формули. Розрахунок розширювального бака системи опалення з калькулятором нескладно зробити таким чином навіть початківцю майстру.

Простий математичний розрахунок можна здійснити за такою формулою: а = вхс / к. При цьому кожен показник матиме такі значення:

 • в-обсяг теплоносія;
 • с — рівень розширення води;
 • к — ефективність роботи мембрани.

Кожен показник необхідно окремо вимірювати, це дасть точний результат для правильного підбору потужності розширювального бака.

Обсяг теплоносія можна виміряти за допомогою трьох можливих методів:

 1. 1.у міру заповнення системи. Кількість розраховується в процесі заповнення системи водою.
 2. 2. Геометричний метод. Враховується внутрішній обсяг всіх приладів, де буде знаходитися теплоносій.
 3. 3. Узагальнення. Можна визначити необхідний обсяг води з розрахунку на 1 квт потужності 15 літрів води.

Https://youtube.com/watch?v=syf9kpsxzo8

Узагальненим методом можна користуватися і трохи по-іншому, тобто застосовувати вдосконалений метод. Наприклад, для класичних радіаторів опалення потрібно 11 літрів теплоносія, для конвекторів — 7, а для теплої підлоги потрібно до 19 літрів води.

Кількість води в теплообміннику котла вказано в технічній документації до обладнання. У трубах це значення визначається протяжністю труб і їх внутрішнім діаметром.

Після того як всі показники будуть відомі, їх необхідно скласти і отримати загальне значення, яке і застосовується для розрахунків у формулі.

Ефективність роботи мембрани можна розрахувати за такою формулою: к = (дм-дб) / (дм+1).

При цьому показники матимуть такі значення:

 • дм-максимальний тиск в системі;
 • дб — тиск повітря, яке є спочатку в повітряній камері.

Розширення води при нагріванні до 95 градусів становитиме близько 4%. Але якщо в якості теплоносія використовуються незамерзаючі склади, наприклад, антифриз, то такий показник потрібно множити на коефіцієнт. Якщо добавок в рідині до 10%, то множення відбувається на 1,1, якщо до 30 — на 1,3 і так далі.

Розрахунок експанзомата для системи з котлом потужністю 31 квт

Пристрій газового котла з вбудованим розширювальним баком

Перед проведенням розрахунків з підбору розширювального бака слід знати, що більшість настінних котлів обладнані вбудованими розширювальними баками. Обсяг вбудованого бака вказано в технічній документації котла. При перерахунку обсягу системи опалення по потужності котла (множенням 1квт потужності по теплу на 15 літрів) звіряють відповідність бака обсягу споруджуваної системи. При нестачі встановлюється додатковий бак. Його обсяг розраховується за вирахуванням вбудованого експанзомата. Підлогові котли, як правило, не мають вбудованого обладнання.

Розрахунок виглядає наступним чином:

К = (дм-дб) / (дм+1) = (3,0 – 1,5)/(3,0 – 1) = 0,375

3,0 – тиск в системі, максимальне, атм.;

1,5 – тиск повітря за мембраною, атм.;

0,375 – показник ефективності бака, к.

Обсяг теплоносія: в = 31х15 = 465 літрів.

Тоді обсяг бака складе:

А = 465х0,04/0,375 = 49,6 літра.

Вибирається розширювальний бак об’ємом не менше 50 літрів з тиском повітря в 1,5 атм. Загальний спосіб підбору (10% від а) показує необхідність застосування бака об’ємом не менше 46,5 літрів. В такому випадку розмір експанзомата завжди округляється до більшого обсягу – 50 літрів.

Тиск повітря, включений в розрахунок (1,5 атмосфери), можна змінити. На розширювальних баках є вбудований клапан для заповнення повітрям. До нього можна підключити ручний насос і підняти тиск в разі, якщо заводський тиск становить меншу величину

При цьому необхідно дотримуватися обережності – при значному підвищенні тиску можна пошкодити мембрану, тому процес потрібно контролювати по манометру. Клапан також виконує функцію скидання тиску при його піднятті до граничних значень

При розрахунку розширювального бака розрахунковий обсяг краще збільшити на величину 5 – 10% — цей захід нівелює похибки розрахунку і не відіб’ється на роботі мембранного судини і комплексу опалення в цілому.

Будь-яких істотних обмежень, що впливають на місце установки розширювального бачка в системі, немає. Все ж установку бажано проводити в будь-якій зручній точці зворотної магістралі наявної системи опалення.

Причина в тому, що там теплоносій прохолодніше. А це дозволяє істотно продовжити ресурс розширювальної ємності, її мембрани.

Крім того, якщо встановити бачок неподалік від твердопаливного котла, то в певних ситуаціях в камеру для теплоносія може потрапити пар. В результаті чого ємність втратить здатність виробляти компенсацію розширення теплоносія.

Установка резервуара може здійснюватися двома способами. До них відносяться монтаж:

 • на стіні;
 • на підлозі.

Але слід розуміти, що перший варіант призначений тільки для випадків, коли розширювальна ємність має помірний обсяг.

баки слід встановлювати максимально далеко від котлів. А оптимальним рішенням буде знаходження його в зворотній магістралі. Так як температура теплоносія там відчутно нижче, що виключає достроковий вихід мембрани з ладу

Не слід економити на підключенні бака до системи опалення.

Так зазначена процедура повинна виконуватися із застосуванням:

 • відсікаючого крана з, так званої, «американкою» — цей елемент конструкції дозволить оперативно вивести резервуар з експлуатації, а при необхідності замінити його, причому не чекаючи охолодження теплоносія;
 • трійника з краном для зливу, що дозволить перед заміною бака швидко його спустошити;
 • манометра для вимірювання тиску;
 • запобіжного клапана або ніпеля для регулювання тиску всередині обладнання.

Після монтажу бачка його належить правильно налаштувати, враховуючи рекомендації виробника, наведені в інструкції до придбаного обладнання. Щоб тиск в баку було відповідним, тобто меншим, ніж в системі, що дозволить мембрані деформуватися при нагріванні теплоносія.

Якщо розрахунки були виконані не вірно і в системі опалення розміщений резервуар меншого, ніж потрібно обсягу, то він не впорається зі своїми обов’язками, але виправити помилку можна.

Для чого потрібно придбати і встановити в систему другу ємність. Ємність якого становить різницю між потрібним об’ємом і наявними у працюючого в системі бака. Такий спосіб скоротить фінансові втрати.

Обслуговування розширювальних баків

Обов’язкова перевірка бака на зовнішні пошкодження ( корозію, патьоки, вм’ятини) один раз на півроку. При виявленні пошкоджень обов’язково усунути їх причину.

2)кожні півроку необхідно звіряти початковий тиск в газовому відсіку відповідність розрахунковим показникам. Щоб перевірити початковоедавленіе газового простору, бак слід відключити від системи опалення, відкачати з нього залишки води і підключити манометр до ніпелюгазовой порожнини. Якщо тиск виявиться нижче тиску, установленогопрі налаштуванні розширювального бака, то через той же ніпельнужно накачати бак компресором.

3)один раз на півроку обов’язкова перевірка цілісності мембрани. Якщо при перевірці тиску газового відсіку після дренування залишків води черездренажний кран пішов під тиском повітря, а тиск газовогопростору знизився до атмосферного, значить мембрана пробита. Пріобнаруженіі дефектів мембрану потрібно замінити, якщо передбачена такаявозможность.

4) якщо бак не використовується тривалий час, то потрібно злити з нього воду і тримати в сухому місці.

Для монтажу розширювальних ємностей необхідно використовувати наступний алгоритм дій:

 • вибирається сам бак і його обсяг (для примусових систем необхідна модель мембранного типу);
 • далі виконується кріплення пристрою (місце установки бачка має бути рівним, потрібна надійна фіксація, для відкритих ємностейДодатково прокладаються з’єднувальні труби);
 • далі виконується врізка в зворотний трубопровід, для чого можна використовувати пластикові або сталеві труби відповідного діаметру (він повинен відповідати діаметру камери розширювального бака);
 • після підключення труб і установки крана-американки, необхідно перевірити тиск і умови роботи розширювального бака опалення (ємність заповнюється водою, зайве повітря сам виходить з газової камери через спеціальний клапан);
 • при необхідності можна встановити аварійний злив, який буде знаходитися після крана-американки (для цього ставиться трійник з відгалуженням для установки напівдюймового крана для зливу надлишки води).

На цьому установка розширювального бака для опалення завершена, можна приступати до налаштування системи і її запуску. Щоб правильно визначити робочий тиск, необхідно не тільки попередньо розрахувати обсяг бака, але і визначити такі параметри, як показники тиску в загальній системі, повітряній камері бака, для підживлення обладнання (при необхідності) і рівень максимально можливого тиску.

Розширювальний бак, крім корпусу, включає в себе мембрану (балон або діафрагму), верхня частина якої заповнена інертним газом або повітрям. Нижній відсік герметичної ємності призначений для теплоносія.

Разом зі збільшенням температурних показників вода розширюється, і надлишкова маса теплоносія потрапляє в мембранник. Обсяг камери з повітрям зменшується, і тиск в цій частині закритої системи зростає, компенсуючи натиск в магістралі. Коли температура теплоносія знижується, спостерігається зворотний процес.

Розширювальний бак може бути укомплектований змінною (фланцевою) або постійною мембраною. Другий вид виробів коштує дешевше.

Мембрана в бачку щільно притиснута до внутрішньої стінки, так як весь його обсяг наповнений газом.

Коли всередину потрапляє вода, тиск збільшується. У момент запуску опалення існує ризик пошкодження діафрагми від стрибка тиску, а потім манометр поступово змінює показання і цілісність деталі поза небезпекою.

Щоб уникнути пошкодження мембрани, необхідно встановити запобіжний клапан манометра,який реагує на збільшений тиск (для приватних будинків нормою є от3, 5 до 4 бару).

Переваги фланцевої моделі

До переваг фланцевих приладів можна віднести наступні характеристики:

 • витримує більший тиск всередині системи, ніж пристрій з постійною діафрагмою;
 • можлива заміна мембрани при її пошкодженні;
 • горизонтальний і вертикальний монтаж приладу.

Закритий мембранний бак

Більш сучасний закритий розширювальний бак – це посудина циліндричної форми з вбудованою всередині гумовою мембраною. Використовується в схемах з примусовою циркуляцією теплоносія і встановлюється в приміщенні топкової. Підведення теплоносія здійснюється також знизу, зверху апарату встановлений сервісний золотник для закачування повітря.

Гумова мембрана (в народі – «груша»), якою забезпечений закритий розширювальний бак системи опалення, буває 2 видів:

 • у вигляді діафрагми;
 • балонного типу.

Примітка. Ємності деяких виробників мають знімну «грушу», що дає можливість її поміняти при появі тріщин.

Форма мембрани особливого впливу на роботу апарату не робить, хоча в бачку другого типу поміщається трохи більше води. З іншого боку від «груші» закачаний повітря (іноді – азот) під певним тиском, його необхідно налаштовувати під кожну систему індивідуально. Всі закриті розширювальні бачки діють однаково просто: при нагріванні теплоносія тиск в мережі зростає, мембрана розтягується і запускає воду всередину бака. При охолодженні все протікає в зворотному порядку.

Герметичний розширювальний бачок для газового котла настінного типу часто вбудований всередину теплогенератора, так як володіє малими габаритами. Крім того, апарат не повідомляється з атмосферою і дифузія кисню в теплоносій повністю виключається. Слабке місце таких бачків-мембрана, термін її служби дуже рідко дотягує до 10 років, і не завжди є можливість її замінити.

Існує і третій вид компенсаційних пристроїв-вакуумний розширювальний бачок для опалення закритого типу без «груші». У продажу їх знайти важко, та й немає сенсу, оскільки така конструкція – сама невдала. Роль мембрани в ємності грає саме повітря, що призводить до його активної дифузії в воду, а це неприпустимо. І потім, рівень в ємності буде весь час підвищуватися, в результаті компенсувати розширення стане нікуди.

Джилекс 10 f 10 л

розширювальний бак вироблений російською компанією «джілекс» призначений для відводу зайвого обсягу теплоносія (при нагріванні), а також для підтримки робочого тиску в системі опалення.

Бак являє собою сталеву ємність з гумовою мембраною всередині.

Мембрана розділяє порожнину бака на дві камери (повітряну і водну). Герметичність виробу забезпечує найбільш комфортні умови експлуатації приладу. Немає повітряних пробок, не потрібно підживлення, при відсутності повітря в системі опалення збільшується термін служби радіаторів і труб.

Технічні характеристики

 • настінне виконання (економія місця);
 • зручне різьбове з’єднання;
 • змінна мембрана.
 • немає приєднувачів в комплекті;
 • немає опор на корпусі.