Склад і молярна маса калієвої селітри, її формула і застосування добрива

18

Калій і азот вважаються основними поживними елементами. Добрива, до складу яких вони входять, застосовуються в сільському господарстві і на особистих подвір’ях. Розглянемо склад, фізичні та хімічні властивості, призначення калієвої селітри. Дозування і правила застосування за інструкцією. Переваги та недоліки добрива. Сумісність і аналогічні препарати для можливої заміни.

Опис, склад і механізм роботи

Селітра калієва – комплексне концентроване добриво, ідеально розчиняється у воді. Формула-kno3, в основному містить калій (в кількості 36-38, 2%), азот (13-13, 5%), в хімічному складі також є фосфор (0,9-1,3 %).

Це добриво лужне, підходить для застосування на кислих грунтах, збільшує кислотність, роблячи поживні елементи доступнішими для рослин. Нітрат калію-біла або зі злегка жовтуватим відтінком кристалічна сіль.

Азотнокислий калій має щільність 2,11 г/см3, кристали плавляться при температурі 334 °c. Розчиняється при 20 °c в 100 г води 31,5 г, при 40 °c – 63,9 г, а при 60 °c вже 109,9 г, тобто розчиняти добриво потрібно в теплій воді. Молярна маса речовини-101,1032 г/моль.

Селітра калієва-природний мінерал, одне з найбільших родовищ знаходиться в ост-індії, тому у неї є інша назва – індійська селітра.

Призначення

Селітру застосовують як комплексне добриво в с/г і в особистих господарствах. Нею підгодовують будь-які культури. Використовується для основного внесення і для підгодовування овочевих культур і в садівництві для підгодівлі дерев і чагарників.

у промисловості азотнокислий калій застосовується для оптичного скловаріння, для освітлення кришталю і скла, для зміцнення скляних виробів. Використовують її в електровакуумної промисловості, при виробництві емалей, термосолей, теплоносіїв. Використовується як сировина для виготовлення димних порохів. Нітрат калію використовують і як консервант в харчовій промисловості.

Поведінка селітри в грунті обумовлено її взаємодією з грунтовим комплексом і розчином. Потрапляючи в грунт, вона швидко розчиняється і стає доступною для споживання рослинами на будь-якій стадії розвитку.

Інструкція по застосуванню

Дозування добрива розраховується з урахуванням кількості азоту і калію, які вже містяться в грунті, і кліматичних умов регіону. Калієва селітра підходить для внесення в грунти будь-якого типу. Якщо грунт буде вологий, це може стати причиною втрати азоту.

Речовина не містить хлору, тому підходить для застосування на культурах, які не виносять цього елемента.

Підходить для квітів. Можна вносити протягом усього вегетаційного періоду. Пізньоосінняя підгодівля селітрою калієвою підвищує морозостійкість дерев.

Застосування нітрату калію оптимізує всмоктувану силу коренів, нормалізує процеси дихання і фотосинтезу, покращує тканинну структуру рослин. Збільшується стійкість їх до шкідливих зовнішніх умов. Оптимальне харчування сприяє отриманню якісних плодів, коренеплодів, вони менше розтріскуються, зростає врожайність рослин.

Калієва селітра застосовується під рослини як коренева і листова підгодівля, вноситься у вигляді розчину (добре розчиняється при нагріванні води):

  • для овочів і квітів в 100 л розчиняють по 1-1,5 кг;
  • для чагарників і ягід – по 1-2 кг;
  • для плодових культур – 2,5 кг.

Цим розчином підгодовують культури кожні 1,5-2 тижні. Для листових підгодівлі використовують слабкий розчин 1.5 — 2% і обробляють рослини за допомогою обприскувача.

Витрата розчину подкормочного: для овочів, полуниць, квітів – 1-1,5 л на 10 кв. М, для кущів – 1,5 л на рослину, на кожне дерево – по 2 л на молоде, на доросле – по 5-8 л. Кількість позакореневих підживлень – 2-4 за сезон.

Техніка безпеки

Калієва селітра не відноситься до токсичних речовин, тому надягати захисний одяг, окуляри, маску не потрібно. Але речовина має дратівливі властивості для шкіри, тому при роботі з ним слід надягати гумові рукавички. Після роботи слід вимити руки з милом, промити шкіру, куди, можливо, випадково потрапив розчин.

Правила і терміни зберігання

Може відбуватися розкладання при підвищеній вологості. Щоб попередити псування речовини, тримати його потрібно в закритих цілісних заводських упаковках.

Селітра калієва може вступати в реакцію з горючими речовинами, тому зберігати її потрібно подалі від можливих джерел вогню, радіаторів. Не можна допускати, щоб з добривом контактували діти і тварини, при попаданні всередину воно може викликати отруєння.

Переваги та недоліки

У селітри калієвої є як позитивні, так і негативні сторони. До позитивних відносяться:

  • універсальність, підходить для всіх рослин;
  • регулювання живлення рослин;
  • довгий термін зберігання;
  • може застосовуватися протягом усього сезону;

Недоліки: у складі немає мікроелементів, тому, крім нього, потрібно застосовувати для оптимального живлення рослин інші добрива. Відрізняється горючістю, тому при зберіганні потрібно обов’язково дотримуватися умов, тримати далеко від вогню.

Чи можлива сумісність

Можна чи ні змішувати селітру з іншими добривами, залежить від них. Можна поєднувати з золою, сечовиною, калієм хлористим, фосфоритним борошном і аміачною селітрою. Суміші можна зберігати деякий час, втрати ефективності не відбувається.

З суперфосфатом теж допускається змішувати, але тільки перед самим застосуванням, зберігати довго не можна. Зовсім не можна змішувати з сульфатом амонію і гноєм.

Калієва селітра входить до складу таких добрив як калію нітрат і калію нітрит з різними мікроелементами. За дією і призначенням вони схожі, тому можуть замінювати один одного. Для внесення калію та азоту під культури можна застосовувати добрива, до складу яких входять ці елементи. Дозування буде різною.

Розчиняється швидко і відразу починає діяти. Також має довготривалий ефект, тому добриво можна застосовувати як для основного внесення, так і для поточних підгодівлі під корінь і для підгодівлі по листу. Змішується з іншими добривами, але може використовуватися і самостійно. Довго зберігається при стандартних умовах збереження добрив, коштує недорого і доступна в садівничих магазинах.