Сторожовий пристрій на одному транзисторі

44

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

На жаль, світ не такий райдужний, як хотілося б, зло поки не викорінилося повністю і існує таке поняття, як злодійство. З цієї причини великою популярністю користуються різні захисні механізми, спрямовані на захист власності від сторонніх осіб — адже кожному ж хочеться знаходиться в безпеці. Охоронні системи можуть бути абсолютно різними, використовувати різні принципи для детектування вторгнення, а також давати різний результат при спрацьовуванні, аж до миттєвого виклику поліції. Професійні системи коштують дуже дорого і актуальні в основному для захисту дорогих об’єктів, де це виправдано. Тим часом, найпростішу охоронну сигналізації можна зробити буквально за копійки з парочки радіодеталей. Звичайно, вона буде вкрай примітивна-але це якраз той випадок, коли щось буде краще, ніж просто нічого.

Сенс дуже простий-є тонка довга дріт, яка при розриві змушує спрацьовувати звукову сигналізацію. Як саме розташувати саму дріт схема не описує-це буде залежати від того, де саме використовується така сигналізації, і який саме об’єкт вимагає охорони. Актуально такий пристрій може бути, наприклад, в селах, селах або дачних ділянках для захисту вікон і дверей якихось ангарів, сараїв, складів. Головне, розташувати дріт так, щоб вторгнення в приміщення гарантовано призводило до її розриву. Ту ж схему можна представити в іншому, більш зручному вигляді:

В якості самого охоронного проводу може виступати мідний емальований провід діаметром 0,1 мм — він дуже добре рветься навіть при невеликому механічному впливі, довжина може бути будь-хто. Купити такий провід можна в магазинах радіодеталей, або розмотати непотрібний мережевий трансформатор. У малопотужних трансформаторах первинна обмотка часто робиться з відповідного тонкого дроту.

Сенс схеми вкрай простий: коли охоронний провід замкнутий, тобто. Не має розриву, він замикає базу і емітер транзистора, таким чином, їх потенціали рівні, струм через базу не протікає і транзистора закритий. Схема знаходиться в режимі очікування. Струм від батареї 12в при цьому практично не споживається. Як тільки відбувається розрив охоронного проводу, резистор 100 ком забезпечує невеликий струм через базу, що приводить до відкриття транзистора. Відкрився транзистор, в свою чергу, пускає струм через звукову сирену — зумер, гучність сирени буде залежати від використовуваного зумера.

В даній схемі можна використовувати практично будь-які npn транзистори середньої і високої потужності, наприклад, кт815 (цоколевка якого показана вище), кт817 або кт812. Досить часто вітчизняні транзистори мають «незвичайну» маркування, що складається з буквено-цифрового коду, наприклад, як на зображенні нижче.

Для розшифровки такого варіанту маркування автор рекомендує використовувати програму «транзистор v1.0», яка має простий і зрозумілий інтерфейс. Можливості програми дозволяють також розшифровувати кольорове маркування, використовувану на вітчизняних транзисторах. Вікно програми показано нижче.

Важливою частиною охоронного пристрою є сигналізації-адже який толк від охорони, якщо спрацювала сигналізацію ніхто не почує. З цієї причини тут варто використовувати гучний зумер з напругою живлення 12в. Перевірити роботу зумера дуже просто — потрібно всього лише подати 12в з будь-якого джерела на його контакти, дотримуючись полярності. На зображенні нижче приклад використовуваного зумера.

Всередині він складається з п’єзопластини і генератора, що перетворює постійну напругу живлення в імпульси, «розгойдують» п’єзопластину на звуковій частоті. Досить часто зумери плутають з» голими » п’єзопластинами. Однак у них є одна важлива відмінність-сама по собі п’єзопластина від постійного напруга видавати ніяких звуків не буде, тому непридатна для використання в даній схемі. На зображенні нижче якраз приклади різних п’єзопластин.

При бажанні замість звукового випромінювача можна встановити 12-ти вольтової реле, яке,в свою чергу, буде запускати будь-які виконавчі пристрої навіть в мережі 220в. Це можуть бути набагато більш гучні сирени, або яскраве освітлення.

На зображенні вище показаний приклад включення обмотки реле — паралельно з нею завжди встановлюється діод (підійдуть 1n4007, 1n4148) для захисту від викидів самоіндукції котушки. Як джерело живлення для сторожового пристрою можна застосувати, наприклад, 8 послідовно включених пальчикових батарейок, або 3 послідовно включених літій-іонних акумулятора, обидва варіанти дадуть потрібні 12в. У режимі очікування схема практично не споживає струм, тому джерело живлення не розрядить дуже і дуже довго при використанні якісних батарейок/акумуляторів. Вдалої збірки!джерело (source)