Установка димаря сендвіч своїми руками

789

Мабуть, тільки електричні котли не потребують встановлення димоходу. Всі інші генератори теплової енергії, які використовують тверде, рідке або газоподібне паливо, без системи відведення в атмосферу продуктів згоряння працювати не можуть. Тому, продумуючи питання організації автономного опалення та підігріву води, чимало уваги доведеться приділити і конструкції димоходу.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Подібна задача в даний час має безліч рішень, від старих традиційних схем у вигляді стаціонарних цегляних труб до збірних конструкцій з металу або композитних матеріалів. Кожен з варіантів відрізняється своєю ступенем складності, трудомісткості, ефективності роботи з конкретним обігрівальних приладом. Одним із сучасних рішень, завоювали широку популярність і в промисловому, і в приватному будівництві, є металеві сендвіч-димарі. А поряд з високими експлуатаційними якостями такої системи, одними з головних її переваг є і те, що цілком можлива установка димаря сендвіч своїми руками, без запрошення дорогих фахівців. Головне – гарненько розібратися в принципі його роботи, правильно спланувати і вибрати, суворо дотримуватися технологію збирання. Про всім іншому вже подумав виробник – монтаж не представляє особливої складності і може бути проведений досить швидко.

Зміст статті

 • 1 Основні переваги сендвіч-димоходів
 • 2 Як вибрати сендвіч-димар для будинку
  • 2.1 Матеріали, використовувані для сендвіч-димоходів
  • 2.2 Схеми монтажу сендвіч-димоходу
  • 2.3 Необхідні деталі для монтажу сендвіч-димоходу
 • 3 Як проводиться монтаж сендвіч-труб
  • 3.1 Відео: майстер-клас по установці сендвіч-димоходу зовні будинку
  • 3.2 Особливості монтажу при внутрішньому розташуванні димаря
  • 3.3 Відео: монтаж сендвіч-димоходу з проходкою через перекриття та покрівлю

Основні переваги сендвіч-димоходів

Металеві труби, як елемент димовідвідної системи, використовуються вже дуже давно. Це пояснюється багатьма причинами.

 • По-перше, круглий перетин в будь-якому випадку є оптимальним для проходження газів.
 • По-друге, рівні і гладкі внутрішні стінки не створюють перешкод для проходження диму і менше схильні до утворення сажнів наростів.
 • По-третє, монтаж димоходу з великих деталей – значно простіше, ніж цегляна кладка.

Димові гази відрізняються насиченістю хімічно агресивними речовинами, які, на тлі частих термічних перепадів, здатні активізувати корозійні процеси, що призводять до швидкого виходу з димоходу ладу, його прогоряння. Ця проблема певною мірою була вирішена шляхом розробки і впровадження стійких нержавіючих сталевих сплавів. Однак, застосування нержавійки не усунуло ще кілька серйозних недоліків, властивих металевих димарів:

 • Висока теплопровідність металу призводить до швидкого охолодження виведених газів, особливо на ділянках димоходу, розташованих поза будівлею. Це спричиняє зниження загальної тяги – вона буде дуже залежна від зовнішніх температурних умов.
 • Подібна різниця температур викликає ще одне негативне явище – активне утворення конденсату. Зайва волога на внутрішніх стінках труб – це зниження ефективності димоходу, передумови для його заростання сажею і активізації корозії.
 • Начальных дільницях, а особливо в безпосередній близькості від нагрівального приладу, зовнішні стінки такого димоходу розжарюються до температур, які можуть представляти серйозну загрозу і з точки зору займистості будівельних конструкцій і матеріалів, і для особистої безпеки проживаючих в будинку людей – випадковий дотик до них закінчується опіком.

Благополучно вирішити ці проблеми вдалося розробникам сендвіч-димоходів.

Схематично його пристрій можна описати наступним чином.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Схема будови сендвіч-елемента для димоходу

Власне, сам димохідний канал утворений трубою (поз. 1), виконаної з нержавіючої сталі з застосуванням зварювання за технологією ТIG в захисній аргонової газовому середовищі.

Зовнішня труба також дуже часто виготовляється з нержавійки зварним методом (поз. 2). Можна придбати і більш доступний за ціною варіант, коли зовнішній кожух зроблений з оцинкованої сталі (поз. 3). У продажу можна знайти моделі, які кожух має нанесене декоративне емалеве покриття того чи іншого кольору.

Труби розділені прошарком з стійкого до високих температур і негорючого термоізоляційного матеріалу (поз. 4). Частіше всього для цього застосовується базальтова мінеральна вата високої щільності (близько 200 кг/м3). Товщина цього прошарку може бути різна, від 25 до 100 мм – підбір ведеться виходячи з конкретних умов експлуатації.

Всі елементи димоходу мають спеціальну систему сполучення (поз. 5). Зазвичай, це сукупність розтрубів і звужених ділянок, що забезпечують щільне і міцне прилягання деталей. Для більшої надійності з’єднання вузлів посилюється хомутами (поз. 6). Окремі деталі деяких моделей сендвіч-димоходів можуть мати й інший принцип з’єднання, наприклад, з використанням фланців.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Торець сендвіч-труби для монтажу димаря

Такий пристрій надійно захищає димовідвідний канал від зовнішнього температурного впливу. Це і визначає основні переваги подібних сендвіч-димоходів:

 • Вдалося звести утворення конденсату до допустимого мінімуму.
 • За рахунок відносної рівності температури всередині каналу на всьому його протязі, значно зростають показники необхідної стійкої тяги.
 • Зовнішня труба-кожух не нагрівається до значних температур і не становить серйозної небезпеки.
 • Подібна схема димоходу цілком може розміщуватися зовні будівлі – це полегшує і прискорює монтаж, який економить простір усередині житлових або технічних приміщень.
 • При проходженні димоходу через стіни, перекриття або покрівлю вырезаемые отвори потрібні значно менших розмірів, ніж при звичайних одностінних трубах. Крім того, є можливість придбати і встановити спеціальні прохідні модулі.

Звичайно, такий димар буде коштувати трохи дорожче, ніж звичайний, і монтаж його трохи складніше, але все це сторицею окупається іншими його перевагами.

Як вибрати сендвіч-дымоход для будинку

Щоб димар працював ефективно і був довговічним, а господарі не відчували розчарування вже через кілька років експлуатації, потрібно дуже відповідально підійти до проблеми вибору необхідного комплекту деталей. Всю процедуру вибору можна розділити на декілька основних напрямків – це контроль якості матеріалу і виконання деталей, визначення оптимальної схеми монтажу і, нарешті, підбір необхідних вузлів для її практичного виконання.

Матеріали, використовувані для сендвіч-димоходів

На перший погляд, все сендвіч-димоходи виглядають однаково. Проте, слід пам’ятати, що виробництво подібних систем є досить прибутковою сферою бізнесу з-за високого попиту, а це неминуче спричиняє появу на ринку великої кількості малокачественной продукції. Купувати такі вироби тільки з їхнього зовнішнього металевого блиску – це верх безрозсудності. Підвищену увагу слід звертати на якість сталі, а особливо – застосованої для внутрішнього димохідного каналу.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Підгоріла внутрішня труба неякісного димоходу

В інтернеті можна знайти чимало фото-свідоцтв, що, здавалося б, міцна сталева конструкція прогорає наскрізь, деформується, а це – величезна ймовірність пожежі або отруєння гучною газами. Висновок наступний – для внутрішньої труби була використана низькосортна сталь, або ж зірт стал не відповідав конкретним експлуатаційними характеристиками опалювального агрегату.

1. Отже, що потрібно знати про марки нержавіючої сталі, що застосовуються для виготовлення сендвіч-димоходів.

 • Нержавіюча сталь марки АІЅІ 430 відноситься до найбільш недорогим. Вона хороша для зовнішніх кожухів сендвіч-труб, так як атмосферний вплив не може заподіяти їй шкоди. А ось для внутрішніх каналів її краще не використовувати – стійкості явно недостатньо. Крім того, існують певні труднощі з виконанням якісних зварних швів.
 • АІЅІ 439 відрізняється від 430 включенням в сплав титанових добавок. Це підвищує її стійкість до корозії і механічну міцність. Такі труби підійдуть для газових та твердопаливних печей і котлів невеликої потужності.
 • Нержавійка АІЅІ 316 включає легуючі добавки – молібден і нікель, що дає в підсумку високу антикорозійну захищеність навіть до сильноагрессивным кислотних середовищ і хорошу термостійкість. Такі труби будуть оптимальним вибором для газових котлів будь-якої потужності.
 • АІЅІ 304 багато в чому схожа з 316, але має меншу кількість легуючих компонентів. Це зумовлює її низьку ціну, але і якість, звичайно, не таке високе.
 • До найбільш універсальним можна віднести нержавіючі сталі АІЅІ 316i і АІЅІ 321. Поряд з відмінною стійкістю до корозії, вони мають відмінну пластичність і здатні легко витримувати нагрівання до високих температур – близько 850 градусів.
 • Найдорожчим, але і найбільш якісним сплавом, застосовуваним для виготовлення димоходів, є нержавійка АІЅІ 310S. Межа її термостійкості сягає 1000 градусів, тому її сміливо можна застосовувати в димоходах твердопаливних піролізних котлів великої потужності.

Якщо купується дійсно якісна система сендвіч-димоходу, то в її технічної документації обов’язково повинні бути зазначені марки використовуваних сталей. Якщо такої немає, і на самих виробах маркування не нанесена, то покупка буде пов’язана з певним ризиком – цілком можна натрапити на неякісну підробку. Є ще і «народний» спосіб перевірки нержавійки – вона, за наявності легуючих добавок, не утримує магніт, він прослизає по її поверхні. Якщо ж магніт притягається і фіксується на вертикальній поверхні, то купувати таку «нержавійку» не варто.

Яким повинен бути діаметр внранкової труби? Це залежить від характеристик опалювальної установки, печі або котла. Існує система розрахунку площі поперечного перерізу, залежно від теплової потужності приладу. Щоб не вдаватися в складності формул, можна навести усереднені значення:

теплова потужність котла або печі Мінімальний переріз димоходу площа поперечного перерізу у перерахунку на трубу — діаметр
до 3,5 кВт 140 × 140 мм 19600 мм 2 158 мм
від 3,5 до 5,2 кВт 140 × 200 мм 28000 мм2 189 мм
від 5,2 до 7 кВт 140 × 270 мм 37800 мм2 220 мм

Вказані значення є мінімальними і округляються у більшу сторону. Але в будь-якому випадку, переріз димоходу ні на одній ділянці не може бути менше, ніж переріз вихідного патрубка котла або печі.

2. Наступний важливий параметр – вид і товщина шару термоізоляції. При виборі перевагу слід віддавати продукції відомих брендів, наприклад, PAROC ROB 80 t або МАТ 30 або ROCKWOOL WIRED MAT 80. Це – базальтова вата, абсолютно негорюча, з високим коефіцієнтом термічного опору.

Необхідна товщина утеплювача залежить від типу нагрівальної установки (котла або печі) і від середньої температури відхідних продуктів згоряння. Орієнтовні значення наведені в таблиці:

тип печі або котла середня температура відхідних продуктів згоряння товщина утеплювача сендвіч труби
Газові котли конденсаційні 60 25 мм
Газові котли 110 — 180 25 мм
Дизельні котли 150 — 250 25 мм
Газопоршневі і дизель-генераторні установки 450 — 600 50 мм
Твердопаливні котли 400 — 700 від 50 до 100 мм
Дров’яні печі і каміни 300 — 600 від 50 до 100 мм

Схеми монтажу сендвіч-димоходу

При виборі варіанту розміщення димоходу зазвичай розглядають дві основні схеми: внутрішня установка з проходами через стельове перекриття і покрівлю, і зовнішня, з проходом через стіну і монтажем на зовнішній стороні стіни будинку.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Базові схеми розміщення сендвіч-димоходу — зовні і всередині будівлі

 • При внутрішньому розміщенні димоходу він меншою мірою переможений зовнішніх впливів, практично зводиться до нуля утворення конденсату. Такий варіант можливий, наприклад, для банної печі, так як є можливість встановити начальный відрізок труби (до врізки в сендвіч-конструкції) бак для підігріву води, як показано на малюнку або ж сітчасту секцію для укладання кам’янки.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Сітчастий модуль для пристрою банної кам’янки

У будь-якому випадку, між котлом (піччю) і сендвіч-димоходом повинна бути встановлена проміжна секція, яка не має термоізоляційного шару. Зазвичай вона забезпечується заслінкою (шибером) для можливості регулювання відводиться в димохід тепла, що особливо важливо для банних печей.

Основні недоліки такої схеми – досить трудомісткі і складні технологічні процеси організації проходки труби через перекриття і особливо— через покрівлю. Крім того, такий димар «з’їдає» простір приміщень.

 • При зовнішньому розміщенні димоходу уздовж зовнішньої стіни роботи з монтажу значно спрощуються – потрібно всього лише один прохід через стіну. Елементи кріпляться за допомогою опорних площадок і кронштейнів. В приміщенні залишається більше вільного місця, мінімізуються ризики випадкового загоряння або отруєння чадним газом.

Недолік – труби більшою мірою схильні до агресивного впливу зовнішнього середовища, значно більших масштабів набуває утворенню конденсату, що слід враховувати при монтажі. Крім того, не всім може подобається зовнішній вигляд будівлі з розташованої на стіні трубою.

Необхідні деталі для монтажу сендвіч-димоходу

Принабутті димоходу, після того як обрана схема, необхідне для складання проекту визначитися з необхідною деталюванням для проведення монтажу. В принципі, тут повинен прийти на допомогу спеціаліст-теплотехнік або, на крайній випадок, консультант салону-магазину, але необхідно розбиратися в цьому питанні і самому.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Основні деталі і вузли сендвіч-димоходу

Практично всі провідні виробники сендвіч-димоходів випускають всі необхідні деталі і вузли для складання повноцінної системи. Можливо, є деякі технологічні відмінності між моделями різних брендів, але в цілому подібна деталізація і виглядає наступним чином:

 • 1 – перехідний елеменнт для підключення до патрубка котла або печі.
 • 2 – відведення (коліно) на 90 °.
 • 3 – для переходу від горизонтальної на вертикальну ділянку. Враховуючи те, що горизонтальному ділянці рекомендовано надавати невеликий ухил у бік відопительного приладу щоб забезпечити стікання конденсату, цет тройник у багатьох виробників не має прямий кут, а 87 °.
 • 4 – елемент з отвором, закритим герметичною кришкою для проведення ревізії і чищення димоходу.
 • 5 і 6 – опорні майданчики під ревізійний вузол з кранами для випуску скупчення конденсату. Можуть бути у двох варіантах – при настінному кріпленні висновок зроблений вниз (5), при нижньому розміщенні – з боковим краном (6).
 • Трійник з виходом під кутом 45 ° (7) застосовується у разі, якщо до одного вертикального ділянки димоходу є можливість підключити два опалювальних приладу, наприклад, котел та газову колонку.
 • Відводи під кутом 45 ° (8) застосовуються для зміни напрямку димоходу, наприклад, щоб обійти скат покрівлі.
 • У тих місцях, де здійснюється перехід від сендвіч-конструкції на одностенную трубу, шар термоізоляції прикривається спеціальною заглушкою – вона не дасть можливості проникнення в нього вологи.
 • Всі з’єднання труб між собою і з відводами додатково посилюються хомутами (10), які можуть мати стяжку на болтах або на спеціальному замку.
 • До стіни труби фіксуються на певній відстані за допомогою кронштейнів (11). Вони в різних моделях можуть бути цільними або регульованими по довжині.
 • Самі магістральні елементи сендвіч-димоходу являють собою труби довжиною 0,5 м (12) або 1 м (19).
 • 13 – стінові кронштейни для розміщення опорної площадки з ревізією в нижній частині димоходу, і розвантажувальної платформи з прохідним патрубком (14), яка встановлюється ближче до даху і служить для оптимального розподілу загальної маси конструкції.
 • Для проходу труби через покрівельне покриття застосовується спеціальний елемент конусна криза (16 і 17). Вона може виконуватися під різними кутами і підбирається залежно від крутизни схилу покрівлі (0° ÷ 15°; 15° ÷ 30°; 30° ÷ 45°). Зверху, щоб не допустити протікання, вона закривається по краю окапником – металевим фартухом (18).
 • Зверху димар закінчується конусом (20) на який, в залежності від конструкції, може встановлювати звичайний грибок (21), термогрибок (23), флюгерка (22), дефлектор (24). У разі, якщо покрівля виготовлена з горючого матеріалу, а в якості обігрівальних установки використовується котел на твердому паливі, то обов’язково передбачається встановлення іскрогасника (25).

Що ще потрібно врахувати при попередньо проектуванні системи:

 • Загальна висота димаря в будь-якому з варіантів виконання не може бути менше 5 метрів.
 • Довжина горизонтальної ділянки не повинна перевищувати 1 метра. При цьому, як уже зазначалося, він виконується з схилів до 3°, щоб забезпечувався стік конденсату в напрямку відопительного агрегату.
 • Відстань зовнішньої поверхні сендвіч-труби від стіни будівлі визначається виробником системи – кронштейни виконані з дотриманням потрібного просвіту. У разі регульованих кронштейнів орієнтуються на відстань не менше 250 мм
 • Відстань між сусідніми кронштейнами на вертикальних ділянках труби не повинна перевищувати 2 м, на горизонтальних або похилих не більше метра.
 • Особлива увага приділяється висоті димаря над покрівлею:
Установка димаря сендвіч своїми руками

Співвідношення висоти труби і коника даху

— Так, при віддаленості труби від гребеня на відстані до 1,5 м вона повинна підніматися над ним мінімум на 0,5 м. При віддаленості в діапазоні від 1,5 до 3 м верхній зріз димоходу збігається з висотою гребеня. При великих відстанях оголовок повинен розміщуватися на умовної лінії, проведеної від вершини гребеня під кутом 10° до горизонту.

— Якщо дах плоский, то висота труби над нею – не менше 0,5 м, а якщо покрівля виготовлена з пожежонебезпечних матеріалів — 1,2 м

У разі, коли на даху є які-небудь вертикальні прибудови, або вона примикає до якого-то будівлі, рівень труби повинен бути завжди вище цих конструкцій.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Якщо висота над рівнем даху більше 1,2 метрів, необхідна установка розтяжок

 • У випадку, коли, незалежно від крутизни схилу і віддаленості труби від гребеня тоді, висота верхньої ділянки труби перевищує 1,2 метра, обов’язково на неї встановлюються спеціальні хомути, до яких кріпляться металеві розтяжки.
 • Слід мінімізувати число вигинів і поворотів труби. Допустима кількість – не більше трьох.

Як проводиться монтаж сендвіч-труб

Монтаж сендвіч-димоходу завжди починають вести відопительного приладу.

 • В першу чергу на патрубок котла або печі надягають перехідник, який промащується попередньо термостійким герметиком (витримує температуру від 1000 до 1500 градусів) і затискають металевим хомутом.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Термостійкий герметик, необхідний для монтажу димаря

 • Якщо димар йде вертикально (наприклад, у банної печі), то потрібно встановити ще однією одностінний труби, на якій може бути розміщений бак для підігріву води або сітка-кам’янка. Встановлювати відразу сендвіч – не можна, так як шар термоізоляції від сильного перегріву дуже скоро спечеться до стану каменю, перестане виконувати свою функцію, і ця ділянка димоходу вийде з ладу.

Якщо ж димар встановлюється на опалювальний котел з виведенням на вулицю, то після перехідного патрубка монтують горизонтальний ділянку, який повинен вийти назовні. Довжина цієї ділянки, ка уже говорилося, не більше метра, і йому необхідно надати невеликий ухил назовні. Залишився відкритим шар термоізолятору обов’язково закривається спеціальною заглушкою.

 • Для проходу через стіну в ній пробивається отвір з таким розрахунком, щоб між трубою і стінним матеріалом залишався зазор. Якщо стіна складена з гарячого матеріалу, то зазор повинен складати не менше 200 мм. Зазвичай робиться квадратний отвір 400 × 400 мм. Зсередини його стінки обшиваються минеритом (базальтовим картоном). Потім вставляється заводський або саморобний прохідний блок.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Коробчатий блок для проходки через стіну або перекриття

Через нього проводиться сендвіч-труба з’єднується з котлом. Простір прохідного блоку щільно заповнюється базальтової мінватою. Зовні цей сайт закривається металевою пластиною або входить в комплект декоративної розетті. Залишилися щілини можна заповнити герметиком.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Готовий прохідний вузол, який працює за принципом «сендвіч у сендвічі»

Деякі виробники передбачають спеціальні прохідні блоки з уже заповненою термоізоляційним шаром. Вибір конкретної моделі буде залежати від матеріалу і товщини стіни або перекриття.

Якщо стіни виконані з вогнетривкого матеріалу, то можна для проходу розмістити гільзу з азбестоцементної труби, а вставлений в неї сендвіч-елемент зафіксувати по центру за допомогою набивання мінеральною ватою, також і прикрити з обох сторін декоративними металевими пластинами.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Стартовий вузол на зовнішній стіні будівлі

 • На виході на зовнішній стороні стіни встановлюються опорні кронштейни, на які лягає пластина. Вона буде служити головною опорою вертикальної частини димоходу. Конструктивно вона відразу може включати блок ревізії з випускним краном для конденсату.
 • Після виведення труби назовні починається монтаж вертикальної частини. І ось тут потрібно розібратися в тонкощах установки труб «з диму» і «по конденсату».
Установка димаря сендвіч своїми руками

Два принципу монтажу: «з диму» і «по конденсату»

— Якщо верхній ділянку труби більш широким розтрубом вдягається на нижній, то це називають з’єднанням «з диму» висхідні гази не мають йд для вільного виходу назовні. Однак, у цьому випадку неминуче залишається невеликий зазор, спрямований догори (на схемі показаний червоною стрілкою), куди будуть потрапляти стікають краплі утворився конденсату. Це самим негативним чином позначиться на роботі димоходу – утеплювальний термін незабаром відсиріє і перестане справлятися із завданням термоізоляції внутрішнього каналу. А це, в свою чергу, означає ще більшу конденсатообразование, зниження тяги і, як наслідок, зменшення ККД котла.

— У разі монтажу «за конденсату» краплі вологи вільно стікають поповерхні вниз, в конденсатоприемник. А щоб не допустити виходу відпрацьованих газів, зовнішня труба сендвіч-конструкції повинна монтуватися «диму» (синя стрілка на схемі). Крім того, в цьому місці наноситься шар герметика і проводиться обтяжка хомутом, так що надійна обтурація від виходу диму через сендвіч-трубу забезпечується. А невелика кількість газів, які можуть проникнути в шар утеплювача, будуть сприяти його вентиляції.

Тому при монтажі дотримуються правила: на першому, горизонтальному ділянці до трійника монтаж здійснюється «з диму». На всьому іншому протязі сендвіч-димоходу внутрішня труба встановлюється «по конденсату», а зовнішня – «диму» із застосуванням герметика і ретельної затяжкою вузла хомутом.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Установка внутрішньої труби «за конденсату»

 • Якісно змонтувати одночасно і зовнішню, і внутрішню трубу сендвіч-димоходу практично неможливо. Зазвичай поступають таким чином. Внутрішня труба завуженим кінцем кілька висувається назовні (на 150 200 мм) і щільно, до упору вставляється в розтруб вже змонтованого нижче елемента. Потім герметиком промащується звужена частина зовнішньої труби, розташованої знизу, і залишився зверху блок термоізоляції і зовнішньої труби зміщується вниз, до максимально щільного з’єднання. Надівається хомут, і проводиться стягування в районі спідниці верхньої труби (як показано на схемі).
Установка димаря сендвіч своїми руками

З’єднувальний вузол двох елементів димоходу в розрізі

 • Монтаж триває в тому ж порядку знизу-вгору. Через певні проміжки до стіни кріпляться кронштейни з хомутами, які фіксуют трубу у вертикальному або похилому положенні на потрібній відстані від поверхні будівлі.
 • Якщо конструкція виходить важкою, то передбачається розвантажувальний кронштейн з відповідною пластиною, оснащеної з’єднувальним елементом для продовження монтажу вище.
 • Закінчується монтаж установкою конуса і необхідного оголовка.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Спеціальний хомут з вушками для кріплення розтяжок

 • При необхідності на трубу кріпиться спеціальний хомут з трьома вушками для приєднання розтяжок. Розтяжки кріпляться з протилежного боку до нерухомих деталей даху або будівлі.

Відео: майстер-клас по установці сендвіч-димоходу зовні будинку

Особливості монтажу при внутрішньому розташуванні димаря

При монтажі сендвіч-димоходу всередині приміщення виникають нюанси проходження його через стельове перекриття і покрівлю.

 • Насамперед, ще раз можна відзначити, що після ділянки з одностінний трубою, на вході котла, встановлюється елемент із засувкою-шибером, щоб тепло не йшло відразу ж вертикально в атмосферу.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Блок із засувкою-шибером

 • На переході до сэндвичу обов’язково встановлюється стартова заглушка, яка закриє виступаючий край термоізоляційного шару.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Стартова заглушка надійно прикриє шар термоізолятору

 • Прохід труби через перекриття в загальних рисах відповідає вже описаного проходу через стіну з горючих матеріалів.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Вирізаний отвір для проходу труби через перекриття

Обов’язково знизу до стелі кріпиться прохідний вузол (коробчатий або циліндричний), який повинен бути щільно наповнений термоізоляційним матеріалом – мінватою, або ж в даному випадку допускається керамзит.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Прохідний елемент щільно заповнюється мінватою або керамзитом

Зверху прохідний вузол потім закривається металевою пластиною.

Як вже говорилося, деякі виробники передбачають деталюванню систем спеціальні прохідні модулі, які є своєрідним «сендвічем у сендвічі». Робота з такими елементами ще простіше – під них вирізається отвір потрібної форми і розміру, блок встановлюється в нього, а потім через отвір вставляється сендвіч-труба.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Дуже акуратно оформлений прохід сендвіч-труби через горищне приміщення

 • При проектуванні системи димоходу обов’язково враховується розташування балок перекриття і покрівельних крокв – труба повинна проходити приблизно посередині між сусідніми елементами. У разі необхідності іноді доводиться трохи змінювати напрямок димоходу, застосовуючи для цього відводи в 45°. Використовувати в цих цілях прямокутні відводи забороняється.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Іноді доводиться трохи змінювати напрямок димоходу

 • Абсолютно виключається стикування труб в товщі перекриття або на рівні покрівлі. Необхідно дотримуватися відступ від стику до рівня перекриття або даху не менше 250 300 мм.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Отвір для проходу через покрівлю

 • При проході труби через покрівлю спочатку вирізається отвір, як правило, прямокутної форми.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Сендвіч-труба пропущена через вирізане вікно

 • Потім через це вікно проводиться черговий відрізок димоходу.
 • Необхідно забезпечити точне позиціонування труби по центру цього отвору. Це можна зробити за допомогою металевого листа з вирізаним еліптичним отвором, укріпленого із зворотного боку даху, або навіть просто зафіксувавши димар металевими профілями.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Варіант фіксації труби по центру покрівельного отвору

 • Потім на трубу одягається спеціальний покрівельний модуль – конусна криза, що має кут, відповідний крутизні схилу даху. Вона кріпиться до покрівельного настилу, а зверху закривається окапником, який фіксується хомутом або стопорним гвинтом.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Металева криза з окапником

 • Верхній край металевої опорної пластини кризи, по можливості, заводять під покрівельний матеріал. Якщо такої можливості немає, то виконується ретельне ущільнення з допомогою герметика.
Установка димаря сендвіч своїми руками

Еластична криза «Master Flash»

Дуже зручні в роботі еластичні кризи (їх часто називають «Master Flash»). Вони можуть застосовуватися практично при будь крутизні схилу, монтуватися в тому числі і на рельєфний настил покрівлі (шифер, профнастил і т. п.) Отвір у конічній частині вирізається трохи меншого діаметру, ніж у що проходить через нього труби, щоб забезпечувалося максимальне ущільнення. Опорної частини «Master Flash» можна надати потрібну форму, а потім, після промазки нижній поверхні шаром герметика, цей вузол кріпиться до покрівлі саморізами.

Установка димаря сендвіч своїми руками

Закінчений ділянку сендвіч-димоходу на даху

Завершальний етап не має ніяких особливостей – та ж установка оголовка з необхідними елементами.

Відео: монтаж сендвіч-димоходу з проходкою через перекриття та покрівлю

Отже, виконати самостійний монтаж сендвіч димоходу, на перший погляд, не так складно. Однак, цей захід вимагає стійких навичок, підвищеної акуратності, обережності, особливо при роботі на висоті. Дрібниць у цій справі немає, адже неправильно зібрана система може стати причиною пожежі або інших малих і великих неприємностей.