Вакуумний насос своїми руками

441

Вакуумне насосне обладнання широко застосовується для вирішення різноманітних завдань побутового та промислового масштабів. Подібного роду агрегати використовуються переважно для викачування пароподібні та газоподібних речовин.

Вакуумний насос

Розглянуте обладнання дуже зручно, проте його вартість є неприйнятною для багатьох потенційних користувачів. Але народні умільці знайшли вихід зі сформованої ситуації, навчившись збирати вакуумні насоси самостійно, переважно пристосовуючи під це інше обладнання.

Перш ніж приступати до власноручного виготовлення вакуумного насоса, ознайомтеся з основними принципами роботи і різновидами таких пристроїв.

Вакуумний насос своїми руками

Вакуумний насос

Механізм дії обладнання заснований на створенні вакууму. Залежно від призначення, розглянуте обладнання класифікується на низько-, середньо-, високо — і сверхвысоковакуумные насоси.

У побуті ж зазвичай застосовуються найпростіші саморобні конструкції, виконані на основі звичайних насосів, компресорів та іншого придатного для цих цілей обладнання.

Зміст статті

 • 1 Модифікування автомобільного насоса
 • 2 Водокольцевой насос
 • 3 Модифікування акваріумного компресора
 • 4 Керівництво по використанню вакуумного насоса
  • 4.1 Відео – Вакуумний насос своїми руками

Модифікування автомобільного насоса

Вакуумний насос своїми руками

Насос

Вакуумний насос виготовляється зі звичайного радіального насоса, використовуваного автовласниками. В якості основи можна використовувати навіть простий насос для велосипеда або інший подібний прилад.

Застосування складних технологічних прийомів і спеціального обладнання немає необхідності. Переробка автомобільного насоса в повноцінне вакуумне обладнання виконується в кілька етапів.

Перший крок. Розберіть вихідний насос.

Вакуумний насос своїми руками

Розбирання ручного автомобільного насоса

Другий крок. Розгорніть манжету автомобільного насоса на 180 градусів. За рахунок зміни положення манжети повітря буде не накачуватися в ємність, а витягатися з її. Таке обладнання чудово підійде для вирішення різних завдань, що не вимагають створення глибокого вакууму.

Третій крок. Зберіть агрегат в порядку, зворотному розбиранню.

Вакуумний насос своїми руками

Розгортаємо манжету

Четвертий крок. Виконайте установку зворотного клапана. Для вирішення даної задачі можна скористатися клапаном, яка бере участь у передачі повітря від нагнітаючого компресора в ємність (акваріум). Цей клапан треба встановити між шлангом і безпосередньо насосом.

Вакуумний насос своїми руками

Збираємо насос

Вакуумний насос своїми руками

Збираємо насос

На цьому простий побутовий насос готовий. За умови ретельного і правильного виконання всіх наведених кроків керівництва, забезпечення достатньої герметичності кожного сполучення, підборі підходящого пластикового клапана високої якості, такий простий вакуумний агрегат зможе відсмоктувати до 75-85% від сумарного об’єму повітря. Для порівняння – у пилососа даний параметр у багато разів нижче.

Водокольцевой насос

Вакуумний насос своїми руками

Пристрій вакуумного насоса водокільцевого

Вакуумний насос своїми руками

Вакуумний насос водокольцевой

Відноситься до категорії низковакуумного насосного обладнання. Конструкція являє собою корпус з встановленими всередині пластинами. Пластини кріпляться до ротора. При зануренні пластин в рідину (найчастіше це вода) відбувається зміна її обсягу.

В процесі роботи обладнання створюються умови, достатні для забезпечення 90-95-процентного вакууму. Для підвищення показника потрібно замінити воду іншою рідиною, що має більш високу точку кипіння, і забезпечити охолодження відкачуваного повітря.

Серед переваг такого вакуумного насоса потрібно обов’язково виділити його високий моторесурс, обеспечивающийся відсутністю тертьових ущільнювачів і простотою конструкції.

Але є у водокільцевого агрегату і ряд недоліків, а саме:

 • необхідність організації уловлювання і утилізації або ж рециркуляції теряющейся робочої рідини з включенням відхідних газів;
 • необхідність регулярного поповнення об’єму робочої рідини в обладнанні;
 • необхідність забезпечення охолодження вживаної рідини для зменшення тиску утворюються пари.

Збірка водокільцевого вакуумного насоса виконується в кілька простих кроків.

Вакуумний насос своїми руками

Деталь вакуумного насоса

Перший крок. Підготуйте корпус відповідного розміру. Корпус насоса повинен мати циліндричну форму.

Другий крок. Помістіть всередину корпусу вал із закріпленим робочим колесом. Колесо повинне бути оснащене лопатями порівняно невеликого розміру.

Третій крок. Забезпечте подачу робочої рідини в корпус насоса. Рідина повинна подаватися так, щоб під її впливом лопаті оберталися. Утворена відцентрова сила змусить рідина попрямувати до стінок корпусу, а в центрі пристрою створюється вакуум.

Подібні насоси зазвичай застосовуються у сільському господарстві та на виробництві, у міській квартирі від них навряд чи буде якась користь, але власнику приватного будинку такий агрегат може стати в нагоді.

Вакуумний насос своїми руками

Водокольцевой

Модифікування акваріумного компресора

Вакуумний насос своїми руками

Компресор

При необхідності забезпечення більш високого показника розрідженості можете використовувати обладнання, створене на основі побутового компресора, здатного нагнітати повітря під високим тиском.

У переробленні акваріумного компресора немає ніяких складнощів. Сфери використання таких приладів досить багатогранні. Приміром, деякі господарі застосовують такі насоси для усунення специфічного аромату, що виникає в процесі перегонки спирту.

Також подібного роду вакуумні насоси підходять для виконання різного роду експериментів, при проведенні яких має створюватися деяке розрідження в перегінних кубах і різноманітних бродильних ємностях.

Вакуумний насос своїми руками

Розберіть компресор

Перший крок. Відкрутіть кріплення до корпусу використовуваного компресора. У цьому вам допоможе викрутка.

Другий крок. Розберіть всередині компресора вузол, у складі якого присутній елемент з клапанами.

Третій крок. Відпиляйте кут корпусу в місці, зручному для підведення насосного шланга. Зберіть згаданий сайт компресора в зворотному порядку і вставити його в корпус у відповідності з підготовленим отвором.

Вакуумний насос своїми руками

Частину для модернізації відзначена червоним

Четвертий крок. Підготуйте в нижній стінці деталі отвір для видалення конденсату і випадково проникла всередину води.

П’ятий крок. Облаштуйте систему відведення газів з вакуумного насоса. Для цього використовуйте клей і трубку відповідних розмірів.

В результаті пристрій, зібране в зворотній послідовності, буде відкачувати повітря замість його нагнітання.

Вакуумний насос своїми руками

Міняємо місцями клапани

При розрідженні, створюваному таким обладнанням, можна буде зменшувати температуру кипіння робочих рідин.

При цьому обов’язково враховуйте той факт, що в процесі виконання подібної роботи через агрегат будуть проходити утворюються пари, що категорично небажано. Тому до складу системи треба обов’язково включити відстійник і ресивер – вони будуть сприяти осушення повітря.

Керівництво по використанню вакуумного насоса

Керівництво по використанню вакуумного насоса

Порядок застосування вакуумного насоса буде розглянуто на прикладі відкачування води із акваріума. В цілому ж особливості використання такого обладнання залишаються практично однаковими для більшості ситуацій.

Підготуйте необхідні пристосування. Вам знадобиться:

 • ядро насоса;
 • трійник;
 • сопло і штуцер.

Вставити в отвір трійника сопло. Його ви можете попередньо зробити з трубки відповідного розміру. Далі вам потрібно нагвинтити штуцер на кран з попередньо створеної різьбленням, а потім натягнути відрізок шланга. Не рекомендується використовувати шланг довжиною більше 100 мм.

Після цього вам потрібно вставити ядро насоса в другий кінець шланга. З протилежного боку насосного ядра виконайте підключення короткого шланга для відведення рідини в каналізацію.

Під’єднайте шланг до основного відведення пластикового трійника, а потім запустіть приєднаний шланг у посудину з водою.

При цьому до кінця шланга необхідно приєднати акваріумний сифон для запобігання затягування землі у вакуумний агрегат.

В результаті система буде працювати в такому порядку:

 • ви відкриваєте кран;
 • в систему надходить вода;
 • у шлангу створюється розрідження;
 • вода відкачується з акваріума.

Після того, як необхідна кількість рідини буде відкачано, вам залишиться перекрити надходження рідини за допомогою крана і дістати сифон з ємності.

Тепер ви маєте уявлення про порядок самостійного виготовлення різних моделей вакуумних насосів. Отримана інформація дозволить вам зробити насос власними силами і заощадити досить значну суму на покупку готового пристрої заводського виготовлення.

Вдалої роботи!

Відео – Вакуумний насос своїми руками