Вентиляція в лазні своїми руками

407

Вентиляція в лазні своїми руками може бути зроблена за різними схемами, але в тому, що без неї в цій будові не обійтися, сумніватися не доводиться.

Вентиляція в лазні своїми руками

Від наявності в лазні вентиляції залежить не тільки правильне розподіл тепла в приміщенні, але і безпеку відвідувачів, а також довготривалість служби дерев’яної банної споруди. У лазні, особливо – в парному приміщенні, велика кількість води і пари, а дерев’яні поверхні вбирають в себе вологу, і періодична просушування приміщення просто необхідна. Однак, вона буде недостатньо ефективна, якщо не організована постійна вентиляції в приміщеннях, що значно знижує ефект поглинання деревиною вологи, так як повітря знаходиться в безперервному русі.

Зміст статті

 • 1 Принцип роботи вентиляції в лазні
 • 2 Важливі нюанси планування вентиляційної системи в лазні
 • 3 Види вентиляції
  • 3.1 Відео: основні принципи та схеми банної вентиляції
 • 4 Поширені схеми банної вентиляції
  • 4.1 Відео: приклад самостійно облаштування банної вентиляції

Принцип роботи вентиляції в лазні

Робота вентиляційної системи основана відомих законах фізики, а принцип її облаштування досить простий і зрозумілий.

 • В приміщенні лазні влаштовуються два вентиляційних вікна, одне з яких забезпечує приплив свіжого повітря , а друге дає можливість виходу нагрітого і перезволоженому.
 • Від точного розташування вентиляційних віконець буде залежати, в яку область приміщення більш інтенсивно буде надходити нагріте від печі повітря, який рухається під тиском більш важкого холодного, що надходить ззовні. Тому, іноді замість одного вихідного отвору влаштовується два це робиться для того, щоб мати можливість спрямувати потік в потрібному напрямку, відкривши на певну величину одне з них або обидва одночасно.

Таким чином, дуже важливим чинником є і розмір віконець, а також можливість регулювання відкривається ними просвіту. Для цього на них встановлюють дверцят-засувки, які можна прикрити повністю або ж залишити відкритою невелику щілину.

 • Ще однією важливою задачею є правильний розрахунок загального розміру вентиляційного віконця з урахуванням площі конкретного приміщення.

— Якщо встановити занадто великі отвори, парна чи ніколи не зможе нагрітись до потрібної температури, або це призведе до перевитрати палива або енергоносія, або ж щоб домогтися необхідної температури, доведеться довго регулювати відстань, на яку потрібно відкрити кожне з вентиляційних віконець.

— При недостатньо великих розмірах вентиляційних віконець, інтенсивність руху повітря буде помітно знижена, а значить, може статися перегрів приміщення або перенасичення повітря вологою.

Отже, від розміру вентиляційних отворів, їх розташування і від оснащеності системи додатковими елементами регулювання будуть залежати м’яке надходження, рівномірне змішування і видалення повітря з приміщення. Тобто, необхідно передбачити всі ці параметри для того, щоб в кімнаті не виникало різких термічних перепадів для окремих частин тіла миється в бані людини, наприклад, коли по ногах дме холодне повітря з вулиці, а голова в цей же час знаходиться під впливом високих температур.

Різниця в температурах повітряних потоків буде в будь-якому випадку, і це нормально, але відвідувачі не повинні відчувати від цього який б то ні було дискомфорт. Тому повітря повинен змішуватися максимально рівномірно це залежить від правильної схеми вентиляційної системи.

Важливі нюанси планування вентиляційної системи в лазні

Перш ніж приступати до вибору системи вентиляції і найбільш підходящої конструкції, потрібно розібратися в деяких нюансах, які застосовуються при монтажі будь-якої з них:

 • Вентиляційна система закладається в процесі будівництва лазні прокладаються необхідні канали і влаштовуються отвори, в які вони вмуровываются або якою приєднуються. Безпосередньо самі регульовані віконця встановлюються після декоративної обшивки приміщення.

Для того, щоб провести ці роботи безпроблемно, потрібно обов’язково включити вентиляцію в проект лазні, щоб проводити всі подальші будівельні роботи з опорою на нього.

Вентиляція в лазні своїми руками

Припливний вентиляційний вікно біля входу в лазню

 • Вентиляційні отвори, в ідеалі, повинні мати однаковий розмір. Якщо необхідно прискорити відтік відпрацьованого повітря, то роблять витяжний отвір трохи більше припливного, але в цілях безпеки, його в будь-якому випадку заборонено робити менше останнього. Іноді, як вже говорилося вище, замість одного влаштовують два витяжних віконця, не тільки для регулювання розподілу потоків, але і в цілях забезпечення безпеки.
 • Вентиляційні вікна повинні обов’язково мати дверцята або засувки. Краще встановлювати останні, так як вони більше герметично закриваються, не залишаючи щілин.
Вентиляція в лазні своїми руками

Регульована засувка на вентиляційному віконці

 • Дверцята-засувки при первинному прогріванні парної закривають повністю до моменту досягнення необхідної температури.
 • Регульовані засувки потрібні й тому, що приплив холодного повітря залежить від пори року. Так, при негативній зимовій температурі холод більш інтенсивно надходить в тепле приміщення. Тому в цей період вікна вентиляції не відкриваються повністю, стримуючи потік холоду.
 • Розрахунок площі поперечного перерізу вентиляційного віконця виробляють, спираючись на обсяг банної кімнати. Існує норма, що на її один кубометр необхідно площа вікна в 24 кв. див.
Вентиляція в лазні своїми руками

Розмір вентиляційного вікна повинен відповідати обсягу банного приміщення

 • При неправильних розрахунках, з відхиленнями в одну або іншу сторону, приміщення не буде достатньо провітрюватися або навпаки, буде дуже холодним.
 • Віконця вентиляції ніколи не розташовують навпроти один одного і на одному рівні, так як гаряче повітря не матиме нормальної циркуляції і не охопить всі необхідні області прогріву. Не буде відбуватися і його рівномірного змішування, тому потрібно ретельно вирахувати правильність розміщення елементів вентиляції.
 • Віконця для витяжки завжди розташовують на висоті трохи нижче стелі, тому, що перегріта повітряна маса піднімається вгору. Якщо для неї передбачений вихід, вона спрямовується в витяжний отвір, що сприяє своєчасній очищення повітря в приміщенні. Тільки за цих умов приміщення лазні буде приносити користь, і в ній зможе скластися сприятлива і оздоровча атмосфера.

Види вентиляції

В різних випадках, залежно від конструкції будівлі і загального обсягу банного приміщення влаштовується один з видів вентиляції.

Природна вентиляція

Цей вид системи провітрювання заснований на різниці температури і тиску на вулиці і в приміщенні. Ефективність такої вентиляції досягається правильним розміщенням припливного і вихідного віконець. Так, вход для зовнішнього повітря розташовують поряд з піччю, на висоті 250 ÷ 350 мм від підлоги, а витяжні віконця – зазвичай на протилежній стінці приміщення, нижче стелі на 150 ÷ 250 мм.

Вважається, що цей варіант не особливо підходить для приміщення парної, так як саме нагріте місце в цій кімнаті це верхня її область, а холодна це стать. Налаштувати природну вентиляцію в таких умовах досить складно, але якщо розташувати її елементи правильно, то і при цьому розподіл повітряних потоків можна досягти бажаного ефекту.

Примусова вентиляція

Існують спеціальні електронні системи для саун та парних російських лазень, яким доручається контроль за температурою і надходженням повітря.

На панелі управління виставляється потрібна температура та рівень вологості, які повинні підтримуватися в приміщенні, створюючи комфортну атмосферу в лазні. Такі системи проводяться і підключаються фахівцями, і коштують такі послуги досить дорого.

Інший варіативностінт принудительной вентиляції простіше в пристрої і доступнішим за ціною. Цей спосіб вентилювання лазні можна назвати найбільш поширеним, оскільки створить потрібну атмосферу незалежно від погодних умов «за бортом».

У цій системі, крім правильно розташованих вентиляційних віконець, необхідно буде такий пристрій, як вентилятор, що працює на витяжку. Комбінований варіант особливо хороший для лазень, розташованих всередині будинку, де віконця вентиляції не вбудовані в зовнішню стіну, а до них від неї прокладено довгий вентиляційний короб. У цьому випадку вентилятор в потрібній мірі забезпечує надходження і відтік повітря.

Вентиляція в лазні своїми руками

Канальний витяжний вентилятор повинен відповідати особливим умовам «банної» експлуатації

Потрібно відзначити, що для лазні купуються спеціальні вентилятори, які мають посилену гідроізоляцію елементів електричної схеми механічної частини. Крім цього, такі прилади повинні витримувати високі температури, не втрачаючи при цьому працездатності. Робочий діаметр і потужність приладу вибираються в залежності від об’єму приміщення.

Необхідна різновид вентиляції підбирається індивідуально для різних приміщень і типів лазень, тому вибираючи схему, потрібно ретельно все продумати і вирахувати. Дуже часто є смысл предусмотреть і комбіновану схему, що поєднує і природну циркуляцію повітряних потоків, і можливість, при необхідності, вдатися до примусової.

Відео: основні принципи та схеми банної вентиляції

Поширені схеми банної вентиляції

На представлених схемах показані різні варіанти взаємного розташування кам’янки і полиць в парній, і советующее їм розподіл потоків припливного, гарячого та змішаного повітря.

Вентиляція в лазні своїми руками

Найбільш поширені схеми організації банної вентиляції

Перша схема (а)

Найбільш застосовувана схема вентиляції у лазні, коли віконце для вхідного повітря знаходиться поруч з піччю, на висоті від підлоги до 250 ÷ 350 мм.

Вентиляція в лазні своїми руками

Схема переміщення повітряних потоків

Під час нагрівання печі-кам’янки холодний важкий повітря, що надходить з вентиляційного віконця, переміщує легкий гарячий потік до протилежної стіни, піднімаючи його вгору, до витяжного отвору, яке знаходиться на відстані від стелі 150 ÷ 250 див.

Пройшовши весь шлях, від нижнього до верхнього вікна, гарячий і змішаний потоки охоплюють всю кімнату, максимально зігріваючи область верхньої полиці, розташованої під витяжним віконцем. При недостатньому русі повітря у верхнє вентиляційний отвір встановлюють вентилятор.

У вхідний отвір може бути вбудований регулятор у вигляді рухливих жалюзі, який допоможе і регулювати інтенсивність надходження припливного повітря, і ставити в певній мірі напрямок потоку в потрібну сторону.

Друга схема (б)

Хоча й не рекомендовано влаштовувати обидва отвори на одній стіні, але і така схема може існувати, за умови встановлення в витяжний отвір вентилятора.

Природний інтенсивний піддув здійснюється через нижню віконце, влаштоване на протилежній стіні від печі. Рух повітря в цьому випадку спрямована в бік обігрівального приладу, де підхоплюється гарячий вихідний від нього потік, піднімається і по широкій дузі, що охоплює весь об’єм приміщення, спрямовується до витяжного отвору.

Ця схема добре підійде для приміщення лазні, влаштованій в будинку, і має одну зовнішню стіну. Щоб не протягувати вентиляційний короб на протилежну сторону лазні, обидва віконця встановлюють у стіні, що виходить на вулицю.

Третя схема (в)

Ця схема підходить для лазні з протікає підлогою. Вікно для надходження повітря розташоване точно на такому ж місці, як і в першій схемі, біля печі-кам’янки. Вихід же організований дещо інакше.

Повітря, після прогріву верхній області парилки, опускається вниз, проходить через щілини настилу, тим самим допомагаючи випаровуванню зібралася там вологи, що істотно продовжує термін служби дерев’яної підлоги.

Витяжний ж вентиляційний отвір розташоване в сусідньому приміщенні або в ізольованому каналі, не має більше виходу в приміщення парилки. Зазвичай воно забезпечений вентилятором, щоб забезпечити стійку циркуляцію повітря по настільки складній траєкторії.

Схема не можна назвати дуже популярною – вона застосовується нечасто-за своєї складності в точних розрахунках розташування вентиляційних віконець, досить трудомісткого пристрою протікає багатошарового підлоги з забезпеченням переміщення в його порожнині повітряних потоків. Однак, слід враховувати те, що вона дуже ефективна і сприяє максимально рівномірному прогріванню парилки і, в той же час, допомагає швидкому випаровуванню вологи з дерев’яних конструкцій підлоги і їх просихання.

Четверта схема (р)

Четвертий варіант розрахований на постійно працюючу піч тільки в цьому випадку її поддувальное отвір буде виконувати функції витяжки. Приливний ж вікно розташоване під полицею, встановленої на протилежній стіні від печі, на рівні її піддувала.

Холодне повітря спрямовується в бік печі і піднімає нагріте їй повітря до стелі. Остигаючи, повітряні маси витісняються вниз і йдуть в поддувальное отвір.

Вентиляція в лазні своїми руками

Розташування температурних зон в парній і переміщення повітряних потоків

Існують і більш складні схеми, в яких є два припливних і два випускних вікна вентиляції з примусовою циркуляцією повітря. Подібна схема вимагає ретельної регулювання, дозволяє максимально точно виставляти необхідну температуру в приміщенні парилки.

Вентиляція в лазні своїми руками

Монтаж всіх елементів системи вентиляції найкраще робити паралельно з будівництвом лазні

Як говорилося вище, ідеальним варіантом буде проведення монтажу вентиляційної системи одночасно із зведенням лазні. У разі, якщо під баню переобладнується вже готове приміщення, або ж виробляється її облаштування в підвалі приватного будинку, краще всього вибрати кімнату або відокремити кут, що має дві зовнішні стіни. В цьому разі проблем з пристроєм вентиляційної системи не виникне.

Вентиляція в лазні своїми руками

Вихід вентиляційної труби на вулиці повинен бути прикритий від попадання снігу, дощової води і сміття.

Якщо такої можливості немає і лазню розташовують у середині приватного будинку, то існує два варіанти влаштувати провітрювання приміщення провести вентиляційний короб, який з’єднає приміщення з вулицею, або вивести трубу вентиляції через перекриття та покрівлю. У цьому випадку трубу необхідно закрити зверху захисним парасолькою, щоб уникнути потрапляння у вентиляційні канали опадів та опалого листя.

Відео: приклад самостійно облаштування банної вентиляції