Вертикальні радіатори опалення

524

Радіатори є обов’язковими елементами будь-якої системи водяного опалення будинку. Саме вони забезпечують найбільш швидкий нагрів приміщень за рахунок великої площі теплообміну і створюваних ними конвекційних потоків повітря. Таким чином, крім площі теплообміну велике значення для нагрівання і утримування тепла в кімнатах мають конфігурація цих приладів та матеріал виготовлення.

Вертикальні радіатори опалення

Вертикальні радіатори опалення можна назвати самими популярними і поширеними. Вони виготовляються з самих різних матеріалів в широкому діапазоні дизайнерського оформлення. Серед сучасних варіантів можна зустріти такі, які зовсім не схожі на звичні для багатьох чавунні батареї.

Якщо запланований ремонт, який повністю змінить дизайн інтер’єру будинку або квартири, то доведеться подбати і про вибір радіаторів. Вони повинні забезпечити підтримання необхідного температурного режиму і, разом з тим, ідеально вписатися в оформлення, стаючи таким чином декоративним елементом інтер’єру кімнати.

Зміст статті

 • 1 Основні типи вертикальних радіаторів опалення
  • 1.1 Сталеві радіатори
   • 1.1.1 Секційні батареї
   • 1.1.2 Панельні сталеві батареї
   • 1.1.3 Трубчасті радіатори
   • 1.1.4 Відео: переваги сталевих панельних радіаторів опалення
  • 1.2 Чавунні батареї опалення
  • 1.3 Алюмінієві радіатори опалення
  • 1.4 батареї Біметалеві
   • 1.4.1 Відео: переваги біметалічних радіаторів опалення
 • 2 Калькулятор для розрахунку необхідної кількості радіаторів опалення
 • 3 Відео — Огляд вертикальних радіаторів опалення

Основні типи вертикальних радіаторів опалення

Насамперед, вертикальні батареї опалення підрозділяють на кілька великих груп за матеріалом виготовлення від цього безпосередньо залежать їх технічні характеристики. Щоб визначитися з вибором, потрібно розглянути кожну з груп окремо.

Сталеві радіатори

Сталеві варіанти батарей у свою чергу можна розділити на панельні, трубчасті і секційні. Їх дизайн настолько різноманітний, що з них точно можна вибрати відповідний для стильового рішення інтер’єру.

Секційні батареї

Секційний варіант вертикальних батарей так само, як і всі інші види, може мати різну висоту вона деколи досягає, при необхідності, навіть 1800 або 2000 мм. Цей тип радіаторів використовується і в приватних будинках, мають автономне опалення, і в багатоповерхівках, підключених до центральної системи.

Вертикальні радіатори опалення

Сталеві секційні батареї можуть досягати великих розмірів у висоту

Так як ці батареї складаються з секцій, тобто можливість варіювати їх загальну ширину і, стало бути, теплову потужність, додаючи або видаляючи один або кілька елементів.

Вертикальні радіатори опалення

Кількість секцій легко варіюється

Секція складається з внутрішньої частини, виконаної із труб, по яких циркулює теплоносій. Труби мають різьбові з’єднання, за допомогою них секції монтуються між собою. Внутрішня частина укладена в кожух, зроблений у вигляді пластин, які при нагріванні за свій рахунок великої площі здійснюють ефективний теплообмін.

Вертикальні радіатори опалення

Внутрішня будова сталевих секційних батарей

Кожух має спеціальне емалеве покриття, яке робить елементи естетично привабливими. Такі радіатори підійдуть для різних інтер’єрів кімнат, так як компактні по товщині і мають гарний зовнішній вигляд.

Панельні сталеві батареї

Вертикальні радіатори опалення

Панельні сталеві радіатори легко вписуються в будь-який інтер’єр

Панельний варіативностінт стсоціальних радіаторів вигідно відрізняється від інших своєю доступністю за ціною. Вони мають ряд переваг, але мають і своїми недоліками. Наприклад, при включенні опалення панелі дуже швидко нагріваються, віддаючи тепло в приміщення, але вони практично не акумулюють тепла, тому при відключенні майже відразу остигають.

Висновок заощадити можна буде тільки на купівлю самих радіаторів, але якщо їх встановлювати в автономній системі, економії на паливі досягти не вийде. Котел автоматично вимикається при досягненні потрібної температури в системі, а при її зниженні, він знову починає нагрівання. При використанні сталевих панельних батарей він буде працювати майже постійно, з невеликими перервами, при цьому витрата енергоносія буде дуже великим.

Вертикальні радіатори опалення

Панельні сталеві радіатори з конвектором

Панель такого типу батареї складається з двох зварених металевих листів, розташованих один від одного на певній відстані. Між панелями якому розташовані конвектори (металеві гофровані елементи). За рахунок великої площі поверхні радіатор добре віддає тепло в кімнату.

Панельні сталеві радіатори розраховані на установку в центральних системах теплопостачання, тому гарантовано витримують стандартне тиск в 1516 бар і температуру теплоносія до 8590 градусів.

Існує спеціальна класифікація панельних батарей по особливостях їх конструкції. Цифрове позначення зазвичай вказується на заводській упаковці та у технічній документації:

Вертикальні радіатори опалення

Класифікація сталевих панельних радіаторів опалення

 • 10 — тонка панель, зібрана з двох листів металу;
 • 11 — тонка панель з двох листів і один конвектор позаду неї;
 • 21 — дві тонкі панелі і встановлений між ними конвектор;
 • 22 — в даному випадку, два конвектори між двома панелями;
 • 33 — це позначення говорить про трьох конвекторах, розміщених між трьома панелями.

Панельні батареї можуть бути різними за своїми габаритами, тому для їх правильного вибору потрібно провести ретельний завмер місця, де вони будуть встановлені.

Вертикальні радіатори в основному мають нижнє підключення, але якщо вони встановлюються невисоко від рівня підлоги і самі невеликі по висоті, то можна підібрати варіанти з боковим підключенням.

Позитивними якостями цього виду батарей можна назвати:

 • Легкість по вазі і цілісність конструкції, що полегшує монтаж контуру опалювальної системи. Монтаж панелі нескладний її навішують на заздалегідь закріплені в стіні кронштейни, а потім до неї подсоединяют трубы загальної системи опалення.
 • Швидкість нагрівання панелі і висока тепловіддача в приміщення.
 • Акуратний зовнішній вигляд панелі допомагає їй вписатися в будь-який дизайнерський проект, тим більше, що можна вибрати модель потрібного кольору.
 • Для нормального функціонування контуру з такими радіаторами не потрібно великої кількості теплоносія.

Вище вже було сказано про головний недолік панельного варіанти сталевих батарей, але, крім нього, є ще два негативних моменти:

 • Хоча вони і розраховані на установку в системі центрального водопостачання, встановлювати їх в таких контурах слід з певною пересторогою. При різких перепадах тиску (а це часом трапляється в центральних магістралях) шви панелі можуть не витримати, і в них з’явиться текти. Якщо все-таки вибрати цей вид радіаторів, то для безпеки слід передбачити пристрій, нормалізує тиск в системі редуктор.
 • У сталевих панельних радіаторах відсутня внутрішнє антикорозійне покриття. Це теж може погано позначитися на їх довговічності, якщо вони будуть встановлені в контурі, підключеному до центрального опалення – за чистоту теплоносія тут не можна поручитися.

Трубчасті радіатори

Трубчастий варіативностінт стсоціальних батарей це нерозбірна система окремих секцій, зварених між собою. Трубчасті елементи з’єднані в нижній і верхній частині колекторами, завдяки яким усередині батареї здійснюється циркуляція теплоносія.

Вертикальні радіатори опалення

Вертикальний трубчастий радіатор

Вертикальні трубчасті радіатори можуть мати висоту навіть до 3000 мм, тому їх легко можна встановлювати не тільки в житлових приміщеннях, але і в офісних або на об’єктах соціального призначення.

Трубки можуть бути встановлені в один або кілька рядів, а в кожному з них може знаходити будь-яку кількість елементів – за бажанням споживача.

В радіаторах вітчизняного виробництва товщина стінок труб становить 2 мм, і вони розраховані на тиск в 22 бар, а в імпортних варіантах всього 1,5 мм і витримують вони до 15 бар. Тому вітчизняні батареї мають перевагу перед імпортними при установці їх в центральну систему опалення.

Цим батареям надають найрізноманітніший дизайн і забарвлення. Трубки в них можуть бути не тільки вертикальні прямі, але і вигнуті або навіть перехрещені між собою.

Вертикальні радіатори опалення

Оригінальний трубчастий радіатор, виконаний у вигляді панно

У деяких випадках вертикальні трубчасті батареї встановлюють таким чином, що вони стають ажурною перегородкою, а в інших варіантах прикрашають кімнату у вигляді оригінального панно.

Вертикальні радіатори опалення

Трубчастий радіатор служить своєрідною перегородкою в приміщенні санвузла

У цього типу батарей так само, як і в інших, є і недоліки, і переваги. Тому, перш ніж робити вибір, потрібно дізнатися про них, щоб оцінити всі «pro» і «contra».

До переваг вертикальних трубчастих сталевих радіаторів можна віднести:

 • Довговічність – її забезпечує внутрішнє покриття полімерними складами, які захищають поверхню від корозійних явищ.
 • Зовні сталеві елементи батареї покриті емаллю, яка робить їх абсолютно гладкими, що дозволяє легко видаляти пил не тільки з поверхні, але і між трубками. Для видалення пилових відкладень з таких радіаторів існують спеціальні м’які щітки.
 • Трубчаста конструкція є найбільш стійкою до різких перепадів тиску в системі теплопостачання, порівняно з іншими конструкціями батарей.
 • Різноманітність декоративних рішень цього виду радіаторів теж є їх вираженим перевагою.
 • Так як трубчасті системи не мають гострих кутів, вони відмінно підійдуть для дитячих кімнат.

З недоліків варто відзначити:

 • Низьку тепловіддачу – у таких батарей практично відсутнє пряме теплове випромінювання, і нагрів здійснюється виключно за рахунок створення конвекційних потоків. Тому котел буде працювати практично без перерв, так само, як у випадку з панельними батареями, і заощадити на паливі в холодну пору року не вийде.
 • Вразливим місцем можна вважати зварювальні шви конструкції радіатора, так як при раптовому різкому збільшенні тиску в центральній системі гідроудар може пошкодити шви і викликати течу. Тому цей варіант радіаторів краще підійде до автономної регульованою системою.

Відео: переваги сталевих панельних радіаторів опалення

Чавунні батареї опалення

Традиційні чавунні батареї звичної зовнішності з шорсткими поверхнями секцій пішли в минуле, проте, сам матеріал залишився досить популярним. Тому радіатори з чавуну не припинили виробляти, але вони на сьогоднішній день вони абсолютно змінилися.

Вертикальні радіатори опалення

Чавунні радіатори змінили свій вигляд — це далеко не тільки звичні грубі «гармошки»

Деякі з них зберегли свою форму «гармошки», але модернізовані фігурним литтям і відмінно підходять для ретроинтерьеров.

Вертикальні радіатори опалення

Вони можуть стати хорошим доповненням ретро-інтер’єру …

Інші мають цілком сучасний вигляд, який відмінно впишеться в стиль мінімалізму і інших модних течій дизайнерського оформлення житла.

Вертикальні радіатори опалення

… і цілком вписатися в сучасний стиль

Чавунні батареї не вимагають закриття їх екраном, вони, навпаки, стає декоративним елементом інтер’єру, який створює певний настрій.

Вертикальні чавунні батареї не виробляють занадто високими, так як чавун дуже масивний. Але саме це зумовлює його хороший прогрів і високі акумулюючу здатність – він дуже довго утримує тепло. Тому робити чавунні радіатори занадто високими немає потреби максимальна висота їх буває до 1200 мм. Ці моделі оснащені надійними стійкими ніжками, так як закріпити їх на стіні непросто. Але в цьому й великий плюс — стіни залишаться цілими, так як немає потреби встановлювати на них кронштейни.

Вертикальні радіатори опалення

Чавунні радіатори можуть встановлюватися на ніжках …

Менш габаритні чавунні радіатори, які мають цілком сучасний вигляд, навішуються на кронштейни, що вбиті у стіни.

Вертикальні радіатори опалення

… або підвішуватися на стінові кронштейни

Дуже важливим достоїнством чавунних радіаторів є те, що їх спокійно можна встановлювати, як в автономну систему приватного будинку, так і централізовану.

Матеріал виготовлення батарей володіє хорошою тепловіддачею, тому в кімнаті швидко створюється комфортна температура для мешканців. Він досить довго зберігає тепло і не дозволяє швидко остигати теплоносію це теж дуже важливий момент, який дозволяє заощадити на джерелі енергії.

Чавунні батареї мають довгий експлуатаційний термін, а це теж важливо, так як цена ці елементи опалення досить висока.

Сьогодні в магазинах і на будівельних ринках можна знайти імпортні та вітчизняні моделі чавунних батарей опалення. Свою продукцію пропонують відомі фірми країн Європи, і вона відрізняється доброякісними гладкими поверхнями і більш привабливим зовнішнім виглядом.

 • Відмінною особливістю цих батарей можна назвати більш високу теплову віддачу при невеликих габаритах. Обсяг вітчизняного чавунного елемента радіатора становить 1,2 л, а імпортного 0,9 л, при однаковій теплової потужності. Імпортні радіатори більш компактні, ніж вітчизняні це іноді теж важливий фактор для покупця.
 • Велика перевага радіаторів, виготовлених за кордоном, дає і менший гідравлічний опір теплоносія, яке досягається завдяки ідеально рівної внутрішньої поверхні. Крім того, подібне покриття краще протистоїть відкладень накипу та продуктів корозії, що збільшує термін безаварійної експлуатації.
 • Стійкість чавунних виробів до корозії дозволяє встановлювати їх в системах опалення відкритого типу. Відомо, що теплоносій в таких контурах набагато більше збагачений киснем, що провокує активізацію корозійних процесів.
 • Радіатори з чавуну менше схильні і внутрішнього абразивного зносу, так як мають досить велику товщину стінок.
 • На відміну відечественных традиційних батарей, імпортні продаються вже пофарбованими, що звільняє від зайвих проблем з їх декорування.

Головний недолік імпортні батареї набагато дорожче вітчизняних, тому не кожному власнику житла вони по кишені.

Алюмінієві радіатори опалення

Почати можна відразу з основною вразливою особливості алюмінієвих радіаторів вони дуже вимогливі до якості теплоносія, тому їх рекомендовано встановлювати тільки в автономних системах квартир і приватних будинків. В умовах, коли хімічний склад теплоносія і ступінь його чистоти контролювати немає можливості, довго такі батареї не прослужать.

Вертикальні радіатори опалення

Алюмінієві радіатори більше підходять для автономних систем опалення

Для автономних систем цей тип радіаторів досить популярний, так як має чимало позитивних характеристик, має презентабельним зовнішнім виглядом і, крім того, ціновою доступністю.

При належному виконанні правил експлуатації, виробники гарантують безаварійну роботу цих елементів опалення до 20 ÷ 25 років. Саме такий термін їх роботи вказується в паспорті, а так як там зазвичай ставиться мінімальний час, можна припускати, батарея може прослужити набагато довше.

Алюмінієві батареї розраховані на теплоносій, що нагрівається до 90 градусів, витримують тиском в системі в 1718 бар, і володіють завидною тепловіддачею до 210 Вт. при цьому внутрішній об’єм секції цього виду батарей 450 мл, а вага всього 1,5 кг.

Кількість секцій можна змінювати, залежно від площі і ступеня теплоізолірованності приміщення.

Вертикальні радіатори опалення

З’єднання секцій алюмінієвих батарей

На малюнку показано з’єднання окремих елементів в єдину конструкцію. Найбільш затребуваними є батареї з міжосьовою відстанню 500, 350 або 200 мм. Існують і високі вертикальні варіанти, досягають 1500 2000 мм.

Обов’язково потрібно знати негативні і позитивні якості цього виду радіаторів.

 • До достоїнств цього типу батарей можна віднести високу тепловіддачу, простоту монтажу, економічність, гідне дизайнерське оформлення, зручні розміри.
 • До негативних моментів фахівці відносять те, що основне нагрівання йде по ребрах секцій. Не виключається можливість газоутворення на окремих ділянках, яке часто призводить до внутрішніх пошкоджень. Крім того, при недотриманні всіх існуючих правил монтажу на з’єднаннях може виникнути текти.

Вирішенням проблеми з внутрішнім газоутворенням стане установка автоматичного повітрявідводчика на кожну з батарей, який спрацює при необхідності.

В залежності від того, пройшли навчаннячи радіатори на стадії виробництва спеціальну обробку, вони можуть мати антикорозійний захист або випускатися без неї. При виборі потрібно обов’язково цікавитися цим фактором існують радіатори з алюмінію високого очищення, що пройшли анодування, яке захищає структуру матеріалу від корозії. Такі батареї здатні витримувати тиск до 6570 бар і мають більш високу тепловіддачу, що не пройшли подібної обробки.

Батареї біметалеві

В останні роки найпопулярнішими з сучасних видів батарей стали біметалічні радіатори, які виробляють з двох сплавів. Внутрішня частина цих радіаторів виготовляється із сталі, а зовнішня з алюмінію, покритого декоративною емаллю.

Вертикальні радіатори опалення

Батареї біметалеві — найсучасніші на сьогоднішній день

З’єднання секцій у біметалічних радіаторах здійснюється по тому ж принципу, що і в алюмінієвих, і навіть на зовнішній вигляд їх іноді важко відрізнити один від одного. Однак, вони значно відрізняються за своїми технічними характеристиками.

Біметалева конструкція дає високу тепловіддачу завдяки тому, що поверхня кожної з секцій нагрівається дуже рівномірно — цьому сприяє зовнішнє алюмінієве покриття, що володіє оптимальною теплопровідністю.

Вертикальні радіатори опалення

Внутрішня будова біметалічних радіаторів

Внутрішня частина виготовлена із сталі, і це робить батарею витривалою до високих навантажень до 30 40 бар, яке допускається у багатоповерхових будівлях.

Щоб біметалічні прилади, встановлені в приватному будинку, функціонували нормально, в опалювальному контурі потрібно створити високий тиск.

Вартість подібних опалювальних приладів досить висока, і це можна назвати основним недоліком.

Переваг же біля батарей такого типу набагато більше:

 • Висока тепловіддача, яку забезпечує алюміній.
 • Стійкість до процесів корозії завдяки спеціальним внутрішнім покриттям.
 • Презентабельний і сучасний дизайн, який дозволяє вписати елемент опалювального контуру в будь-який інтер’єр. Тим більше, що з’являються моделі у вигляді дзеркального обрамлення або закриті декоративними панелями за типом художнього панно, максимально підходящого для обраного стилю інтер’єру.
Вертикальні радіатори опалення

Випускається чимало моделей в особливому декоративному виконанні

 • Біметалічні радіатори не вимагають додаткового фарбування, ні при первинній установці, ні в процесі експлуатації, так як має надійне загартоване двошарове покриття.
 • Простота в монтажі, тому його можна провести самостійно, вивчивши інструкцію по встановленню.
Вертикальні радіатори опалення

Вбудований термостат дозволяє точно регулювати температуру в приміщенні

 • Такі батареї, як правило, відразу комплектуються спеціальним регулятором-термостатом, що дає можливість точного виставлення потрібної температури в кожній з кімнат. Як наслідок це підвищує економічність всієї системи опалення в цілому.

Відео: переваги біметалічних радіаторів опалення

Перед тим як купувати вертикальні радіатори опалення, потрібно ретельно вивчити характеристики кожного типу і вибрати той, який підходить і за експлуатаційними параметрами, і за габаритами, відповідним розмірам призначеного для їх встановлення місця. У спеціалізованих магазинах можна підібрати підходящий варіант за дизайнерським рішенням для кожної з кімнат. Не варто відразу зупинятися на самих недорогих моделях, так як і термін їх служби буде відповідати ціні. У магазині потрібно обов’язково вимагати у консультанта-продавця ознайомити з технічними характеристиками наявних радіаторів, гарантійними зобов’язаннями виробника, і вже їх цій основі робити усвідомлений вибір, врахувавши всі плюси і мінуси.

Калькулятор для розрахунку необхідної кількості радіаторів опалення

А для розрахунку необхідної сумарної теплової потужності радіаторів і кількості секцій можна скористатися можливостями спеціального калькулятора, розміщеного нижче. Послідовно вкажіть всі необхідні параметри та натисніть кнопку «РОЗРАХУВАТИ»:

Послідовно введіть потрібні значення або позначте варіанти у запропонованих списках
Встановіть повзунок значення площі приміщення, м2
100 Вт на кв. м
Скільки зовнішніх стін в приміщенні?
одна
дві
три
чотири
У яку сторону світу дивляться зовнішні стіни
Північ, Північний Схід, Схід
Південь, Південний Захід, Захід
Вкажіть ступінь утеплення зовнішніх стін
Зовнішні стіни не утеплені
Середня ступінь утеплення
Зовнішні стіни мають якісне утеплення
Вкажіть середню температуру повітря в регіоні в саму холодну декаду року
— 35 °С і нижче
від — 25 °С до 35 °С
до — 20 °С
до — 15 °С
не нижче — 10 °С
Вкажіть висоту стелі в приміщенні
до 2,7 м
2,8 ÷ 3,0 м
3,1 ÷ 3,5 м
3,6 ÷ 4,0 м
понад 4,1 м
Що розташовується над приміщенням?
холодне горище чи неопалюване і не утеплене приміщення
утеплені горище чи інше приміщення
опалювальне приміщення
Вкажіть тип встановлених вікон
Звичайні дерев’яні рами з подвійним заскленням
Вікна з однокамерним (2 скла) склопакетом
Вікна з двокамерним (3 скла) склопакетом або з аргоновим заповненням
Вкажіть кількість вікон у приміщенні
Вкажіть висота вікна, м
Вкажіть ширину вікна, м
Виберіть схему підключення батарей
Вертикальні радіатори опалення
Вертикальні радіатори опалення
Вертикальні радіатори опалення
Вертикальні радіатори опалення
Вертикальні радіатори опалення
Вертикальні радіатори опалення
Вкажіть особливості установки радіаторів
Радіатор располжен відкрито на стіні або не прикритий підвіконням
Радіатор повністю прикритий зверху підвіконням або полицею
Радіатор встановлений в стінній ніші
Радіатор частково прикритий фронтальним декоративним екраном
Радіатор повністю закритий декоративним кожухом
Нижче буде запропоновано ввести паспортну потужність однієї секції вибраної моделі радіатора.
Якщо метою розрахунків варто визначення потрібної сумарної теплової потужності для опалення кімнати (наприклад, для вибору нерозбірних радіаторів) то залиште це поле пустим
Введіть паспортну теплову потужність однієї секції вибраної моделі радіатора

Відео — Огляд вертикальних радіаторів опалення