Водозлив з даху своїми руками

683

Без водостічних систем, закріплених на даху будинку, обійтися неможливо, якщо не хочеться, щоб дощові потоки, стікаючи з висоти покрівлі, розбризкувалася на стіни і підмивали фундамент. Водозлив з даху своїми руками можна зібрати, придбавши готові системи відомих фірм, а можна зробити самостійно, наприклад, їх оцинкованого листа або навіть з пластикових каналізаційних труб.

Водозлив з даху своїми руками

Купуючи професійно виготовлені і конструктивно продумані комплекти, до них можна підібрати всі необхідні елементи від дрібних деталей кріплення до складних кутів і з’єднань.

Якщо ж прийнято рішення самостійно виготовити водостоки, то доведеться постаратися і гарненько продумати, з чого будуть зроблені елементи цієї системи і наскільки вони стануть функціональні.

Зміст статті

 • 1 З чого виготовляють водостічні системи
 • 2 Основні елементи системи водостоку
  • 2.1 Відео: приклад монтажу готової водостічної системи GAMRAT
 • 3 Самостійне виготовлення елементів водостоку
  • 3.1 Відео: виготовлення водостічних жолобів з пластикової каналізаційної труби
 • 4 Монтаж водостічної системи
  • 4.1 Відео: приклад розрахунку та монтажу водостічної системи будинку
  • 4.2 Відео: важливий елемент системи водостоку — сітка для захисту від крупного сміття

З чого виготовляють водостічні системи

Водозлив з даху своїми руками

Дуже широкою популярністю користуються пластикові водостічні системи

Найпопулярнішими матеріалами для виготовлення водостоків в даний час є спеціальні полімери, які спокійно витримує низькі і високі температури, а також їх різкі перепади. Такі системи виробляються компаніями, профільно займаються розробкою пластмасових виробів для будівництва і зовнішнього оформлення будівель. Комплекти, професійно виготовлених систем коштують досить дорого, і їх в основному встановлюють на даху респектабельних особняків і рідше в звичайних будинках приватного сектора, хоча вони здатні перетворити будь-яку будівлю.

Водозлив з даху своїми руками

Водостоки з оцинкованої сталі — своєрідна «класика жанру»

З незапам’ятних часів системи водостоків роблять з оцинкованого металу. Такі елементи зазвичай замовляють у майстрів-бляхарів або купують у спеціалізованих магазинах. Металеві водостоки більш доступні за ціною, і тому застосовуються частіше. Незважаючи на низьку, в порівнянні з іншими системами, ціну, і, можливо, не настільки естетичний вигляд, оцинковані водостоки мають свої позитивні сторони, за яким вони навіть перевершують аналогічні комплекти, виготовлені з пластику або металевих сплавів. Основним недоліком систем з оцинковки, можна назвати розбіжність з’єднувальних швів при перепадах температурних режимів. Втім, тут багато що залежить від майстерності бляхаря, який їх виготовляє.

Водозлив з даху своїми руками

Оцинковані водостічні системи можуть мати захисне і декоративне полімерне покриття

Сталеві водостоки можуть бути з нанесеним шаром високостійке полімерної фарби. Це істотно покращує їх декоративні характеристики і надає додатковий захист від корозії.

Водозлив з даху своїми руками

Практично «вічні» водостоки з сплаву цинк-титан

Водостічні системи роблять також з металевого сплаву, званого цинк-титан, які на завершальному етапі виробництва також покривають полімерними фарбами. Вміст чистого цинку в сплаві доходить до 98 99% гарантія корозійної стійкості, добавка титану це умова міцності виробів, а зовсім невеликі включення алюмінію і міді надають цьому матеріалу високу пластичність при його обробці.

Виглядають такі водостічні системи так естетично, як і пластикові, але відрізняються більш високою надійністю, так як краще витримують вплив зовнішнього середовища. До їх зовнішніх недоліків, при неякісному покритті, відноситься можливе відшарування полімерного покриття, тому, зупинившись на цьому варіанті, краще купувати комплекти перевіреного виробника, який користується стійким авторитетом.

Всі перераховані матеріали добре підходять для водостоків вони легко обробляються, монтуються і акуратно виглядають, органічно зливаючись з екстер’єром будівлі і стаючи при цьому необхідною функціональною деталлю будови, і важливим доповненням до його дизайнерському оформленню.

Основні елементи системи водостоку

Якщо водостоки купуються в магазині, не доведеться замислюватися, як і з чого зробити один з елементів системи — виробник вже продумав всі нюанси конструкції даху. Вимірявши і уточниу все параметри на власному дому, можна придбати всі необхідні деталі.

Незважаючи на різноманітність варіантів водостічних систем, вони всі мають приблизно загальну будову і складаються з подібних конструктивних деталей:

Водозлив з даху своїми руками

Орієнтовна загальна схема системи водозливу

1. Жолоб основна частина водостоку, яка збирає стікає зі скатів покрівлі воду. Зазвичай жолоби виготовляють завдовжки до 4 метрів.

2. Гаки-кронштейни, на які укладають жолоб. Пластикові кронштейни зазвичай використовуються для систем, також виготовлених з полімерів.

3. Заглушка для краю жолоба для правої і лівої сторони.

4. Воронки, що встановлюються по краях жолобів.

5. Центральна воронка, закріплюється з допомогою клею або ж із застосуванням пазів і ущільнювачів (5а).

6. Сполучна деталь (муфта) для жолоби. Також може монтуватися на клей або ж продуманим пазовий з’єднанням із застосуванням ущільнювальних прокладок (6а)..

7. Універсальний з’єднувальний кут 90º зовнішній і внутрішній (7а).

8. Труба водостічна з сполучною муфтою

9. Хомут гвинтовий, стягуючий муфтове з’єднання труб та інших елементів.

10. Трійник, що забезпечує з’єднання двох водостічних труб.

11. Перехідна муфта – використовується при необхідності з’єднань труб різного діаметру.

12 і 13. Відводи (коліна) для з’єднання водостічних труб. Зазвичай мають кут в .60 ÷ 70º — різні виробники можуть застосовувати свої власні стандарти. Зрозуміло, що в одній системі повинні бути елементи з однаковими значеннями кута.

14. Відвід радіальний з кутом 45º — для направлення стічної води у дощоприймач зливової каналізації. Цю деталь інакше ще називають отметом.

15. Гачок-кронштейн, виготовлений з металу.

Крім представлених елементів, для деяких водостічних систем замість кронштейнів в комплексний ект входіт карнизна планка, яка є додатковим держателем кронштейнів або навіть сама виконує їх функцію.

Водозлив з даху своїми руками

Взаємне розташування обріза покрівлі, карнизної планки і водозбірного жолоби

Перш ніж йти в магазин, потрібно скласти креслення краю даху з усіма поворотами і виступами, вимірявши при цьому кути. Малюнок з докладними параметрами водостоку потрібно надати спеціалісту, який повинен допомогти підібрати всі необхідні елементи для повного комплекту.

Відео: приклад монтажу готової водостічної системи GAMRAT

Самостійне виготовлення елементів водостоку

1. Якщо буде встановлюватися система, виготовлена з оцинкованого металу, то, в цілях економії, жолоби можна виготовити самостійно, так як листи матеріалу коштують набагато дешевше готових елементів.

З оцинкованої сталі можна зробити напівкруглий або квадратний жолоб, але традиційної все-таки вважається напівкругла форма.

Водозлив з даху своїми руками

Класичним вважається жолоб у формі напівциліндра

Тонкого листа металу легко надати форму труби потрібного діаметра, зробивши спеціальні загини на краях, для того, щоб вони надійно трималися на кріпленнях-кронштейнах.

Якщо вийде зробити жолоб для водостоку, то і кронштейни зробити також не складет труда. Їх півколо повинен мати трохи більший радіус, так як жолоб повинен легко поміщатися і закріплюватися в кронштейні.

Водозлив з даху своїми руками

Часто застосовуються ринви і коробчатої форми

Нескладно зробити з оцинкованого металу і коробчатий жолоб. Його форма виводиться з дерев’яного бруска потрібного розміру. Одна із сторін робиться трохи більше і відгинається в сторону, для того щоб стікає вода потрапляла в потрібне місце. Потім, його краї загинаються особливим чином.

Водозлив з даху своїми руками

Коробчатий жолоб також можна виготовити самостійно, спираючись на зазначені розміри

2. Якщо потрібно зробити водостік тільки на прямий ділянкудорыши, то жолоб можна зробити і з пластикових каналізаційних труб. Такі жолоби обійдуться, в ціновому відношенні, майже даром, так як з однієї труби виходить відразу два жолоби.

 • Труба на початку і кінці фіксується на двох дошках з допомогою саморізів, у верхній її частині, рівно навпаки нижніх точок фіксації, не до кінця вкручуються ще по одному саморіза. На їх виступаючі частини натягується тонка мотузка, по ній зазначається рівна лінія. По цій розмітці з допомогою шліфмашинки труба розрізається від початку до кінця.
 • Потім трубу перевертають і повторюють процес. Таким чином, виходить дві половинки, які послужать жолобами. При складанні окремі частини можна скрутити саморізами зсередини. Використовуючи каналізаційні труби, з цієї системи можна взяти і кутові деталі, також розпилявши їх уздовж.

Відео: виготовлення водостічних жолобів з пластикової каналізаційної труби

Звичайно ж, саморобні деталі не будуть мати такого ефектного вигляду, як професійно виготовлені, але зате на цьому можна заощадити пристойну суму.

3. При бажанні, можна підібрати й інші складові, щоб зібрати весь комплекс, так як в даний час можна знайти багато підходящих матеріалів, які послужать заготовками. Єдині деталі, які все-таки доведеться замовити або придбати це воронки. Самостійно виготовити їх, не маючи досвіду жерстяних робіт, досить важко.

Монтаж водостічної системи

Монтаж системи водостоку производится по-різному, в залежності від обраних кріплень і періоду установки.

Водозлив з даху своїми руками

В ідеалі монтаж водостічної системи необхідно проводити ще до настилу покрівельного покриття

Оптимальним вважається монтаж на крайню поперечину або кроква скатної даху до настилу і закріплення покрівельного покриття.

Водозлив з даху своїми руками

Розташування кронштейнів, карнизної планки і самого ринви

На представленій схемі добре видно, як закріплюються кронштейни і закриваються карнизної планкою. У цьому разі вона є своєрідним щитом для софіта, що захищає його від прямого попадання вологи.

В інших випадках карнизна планка виконується з дошки, і якщо скоби не закріплені перед укладанням покрівлі, то вони кріпляться на неї.

Іноді кріплення для жолобів закріплюються на нижній частині схилу прямо на покрівлю, але це не зовсім правильний варіант.

Куди б не закріплювалися кронштейни для жолобів, їх розташування необхідно розраховувати таким чином, щоб вода, що тече з даху великим потоком, потрапляла саме в цей канал, а не проливалася далі за нього.

Цей параметр залежить від того наскільки виступає край покрівлі. Якщо він виходить на досить велику відстань, іноді є смысл применить варіативностінт крепления, встановлюваного на саму покрівлю.

Відео: приклад розрахунку та монтажу водостічної системи будинку

Отже, придбавши або виготовивши відповідну систему водостоку, можна приступати до її монтажу.

1. Першим кроком йде процес установки кронштейнів-власників стічного жолоба.

Їх фіксують на відстані 550 600 мм один від одного, з невеликим ухилом у бік зливу. Кронштейни повинні бути закріплені таким чином, щоб звис покрівлі знаходив на жолоб на 1/3 розміру півкола, а 2/3 жолоби будуть «ловити» воду з даху.

Водозлив з даху своїми руками

Розташування обріза ската покрівлі над ринвою

Якщо кронштейни будуть зафіксовані на дерев’яній карнизної планки, то для того, щоб наочно побачити ухил і лінію закріплення, проводять такі дії:

— Спочатку встановлюють кронштейн, який буде підтримувати найвищий край жолоба, враховуючи всі правила і рекомендації.

— Наступним кроком йде закріплення останнього кронштейна в ряду. Його закріплюють з ухилом в 45 мм на один погонний метр. Неправильно розрахована і встановлена система не буде працювати ефективно, а згодом в ній обов’язково з’являться протікання.

— Далі, між двома кронштейнами натягується тонка мотузка, і по ній зазначають базову лінію монтажу. Потім по ній зазначають місця розташування інших кронштейнів.

— Потім, кронштейни фіксуються в зазначених місцях. Таким чином буде дотриманий необхідний загальний ухил водостічного жолоба

 • Укладається і збирається жолоб, а на порушене його край встановлюється заглушка.
Водозлив з даху своїми руками

Встановлення заглушки на верхньому кінці жолоба

 • Якщо в кінці і в середині жолоби буде встановлюватися воронка, і для неї необхідно зробити отвір, відповідного розміру воронки, потім її встановлюють на жолоб і фіксують.
Водозлив з даху своїми руками

Приблизна схема установки воронки з сіткою-уловлювачем крупного сміття

 • Додаткова серединна воронка встановлюється в тому випадку, якщо довжина сторони будинку перевищує 12 метрів. Якщо ж вона коротше, то достатньо встановити цей елемент тільки в кінці жолоба, у нижній його частині.
 • Фіксація жолоби відбувається з допомогою надягання паза на його краю на виступ кронштейна.
 • Якщо встановлюється готова водостічна система, то окремі частини жолоба скріплюються між собою спеціальними з’єднувальними деталями, в яких передбачено точне сполучення і відповідне ущільнення. Якщо ж система зроблена самостійно, то жолоби укладаються внахлест і скручуються саморізами. Незайвим в цьому випадку також передбачити тонку ущільнювальну прокладку, наприклад, з гумової смужки.
 • Коли стічний канал покладений і в нього встановлені воронки, до них монтуються стічні труби і коліна-відводи, які в з’єднаннях стягуються хомутами. До стіни водостічні труби кріпляться хомутами. Використання відводів дозволить розташувати труби уздовж стіни, щоб стійки хомутів не були занадто випирають.
Водозлив з даху своїми руками

Приблизна схема кріплення водостічної труби вздовж стіни будинку

 • Якщо вода з даху буде йти у грунт, то стічна труба, закріплений на стіні, повинна закінчуватися на 300 350 мм від поверхні землі.
 • Якщо для збору та відведення дощової або талої води навколо будинку влаштована зливова каналізація, то трубу з даху іноді з’єднують безпосередньо з нею або ж розміщують обріз водостічної труби з отметом прямо над отвором дощоприймача або водозбірним лотком.

Те, про що багато хто забувають або просто не знають. Вельми бажано встановити на жолоба захисну сітку, яка не дозволить збиратися на його дні крупному мусору і опалому листю. У готових системах зазвичай вона передбачена у вигляді смуги, яка кріпиться на краю жолоба.

Водозлив з даху своїми руками

Сітка, що запобігає засмічення каналів водостоку палої листям

Для саморобної системи можна придбати сітку метражем, викласти в жолоб, згорнувши в рулон, який скріплюється спеціальними пластиковими хомутами.

Водозлив з даху своїми руками

Можна виготовити такий «фільтр» і самостійно, звернувши сітку в трубку по діаметру водостоку

Відео: важливий елемент системи водостоку — сітка для захисту від крупного сміття

Яка б система водозливу не була встановна даху будинку, вона потребує періодичного контролю і регулярної профілактичної очищення. Навіть якщо на жолоб встановлена сітка, її потрібно іноді промивати, так кадоромі великих фрагментів з даху в стоки попадає велика кількість пилу і бруду, а самі розмоклі опале листя, що потрапили на сітку, не завжди здуваються вітром. Якщо ж зливна система буде засмічена, вся накопичується в ній вода разом з брудом одного разу виявиться на стінах будинку.

Беручись за монтаж готової системи або за самостійне виготовлення водостоку, потрібно правильно розрахувати всі параметри і ухили, зробити креслення і, звичайно ж, оцінити свої сили для виконання цієї роботи. Якщо немає впевненості, що вона буде зроблена з належною якістю, краще звернутися за допомогою до фахівців.