Як і чим пофарбувати оцинкування

42

Майже жодна будівництво не обходиться без використання оцинкованого заліза – цей матеріал міцний, довговічний, стійкий до температурних перепадів, до того ж порівняно недорогий. Оцинковка найчастіше йде на покрівлю або елементи огорожі, але нерідко жесть, оброблена цинком, використовується для різного захисту споруд (водостоки, карнизи, лиштви та інше). Головна перевага цинкового покриття-підвищена стійкість до корозії, в порівнянні зі звичайним залізом. Фарбування ще більше підсилює цю властивість.

Метал, покритий цинковим напиленням, набуває антикорозійні властивості, стає більш стійким до впливу навколишнього середовища і найголовніше – служить досить довго. Але є один важливий нюанс, який підвищує функціональність матеріалу і гарантує довгостроковість його експлуатаційних властивостей: оцинковка підлягає фарбуванню. Як це правильно зробити, яка фарба підходить для оцинкованого покриття-про це докладно нижче

Вибір грунту

Оцинковка – будівельний матеріал з металу з нанесеним на нього тонким шаром цинковим напиленням. Такий метал вимагає попереднього захисту від різних атмосферних явищ (промислові гази, опади, попадання водорозчинних солей, які можуть стати причиною корозії). Оцинкування без захисного покриття з часом» під’їдає » іржа – процес проявляється у вигляді білих плям. Поверхня металевих листів набуває бляклий вигляд, утворюються брудно-розмиті світлі плями і, природно, пошкоджується верхній шар покриття.

Практика показує, що оцинкування фарбують не відразу, а після закінчення року. Але якщо необхідно провести фарбування оцинкованих елементів відразу після монтажу, поверхні надають шорсткість за допомогою шліфувального паперу з різним ступенем зернистості або металевих щіток-насадок. Процедура дозволить поліпшити зчеплення фарби з оцинкованим металом.

Але перед основним процесом виберемо відповідний склад для фарбування, щоб виріб з оцинковки служило багато років, не змінюючись зовні і не втрачаючи функціональність. І відповідний інструмент-тоді захід не стане виснажливим.

Яка фарба підходить для оцинкованої сталі

Соковиті, індивідуальні, яскраві кольори перетворюють оцинковане сіре залізо в оригінальний і довговічний будматеріал з високим ступенем захисту від зовнішніх факторів навколишнього середовища.

інші особливості фарб для оцинкованих поверхонь:

 1. стійкість до вигорання.
 2. естетичний вигляд.
 3. безпека лакофарбового матеріалу для здоров’я людей і навколишнього середовища.
 4. висока адгезія (надійне зчеплення поверхонь з різною фактурою) і еластичність.
 5. гідрофобність (водовідштовхувальна функція).

Такі основні критерії, за якими підбирають розчин для фарбування оцинкованих металевих виробів. Саме це дає гарантований додатковий захист структури верхніх шарів оцинкованої сталі.

Також матеріал для нанесення на металеву поверхню повинен бути технологічним: легко наноситися будь-якими способами (кисть, валик, розпилювач), мати максимальну розтікання, швидко сохнути, не утворювати патьоків, давати рівномірний однорідний шар.

 1. універсальна, найбільш бюджетна, з тривалим терміном служби – порошкова фарба. Стійка до ультрафіолету, бездоганно реагує на механічний вплив і опади, наноситься рівним шаром, має масу відтінків. Фабричні оцинковані вироби, як правило, мають саме порошкове покриття. Суміш на основі полімерів і епоксидної смоли оптимальна за складом і ціною.
 2. найчастіше в домашніх умовах оцинкування також покривають акриловою фарбою — вона гарантує довговічність і міцність сталі. В якості пігментації в складі розчину застосовується цинкова (алюмінієва) пудра.
 3. для великих площ і великих поверхонь часто експерти рекомендують вибирати акрилові суміші на етиловому спирті, наноситься в один шар за допомогою фарбопульта.
 4. вінілові емалі мають високу гігроскопічність, морозостійкість і швидко сохнуть.
 5. ефектно, яскраво, довговічно проявляє себе уретанове полімерне покриття, розчин має високий ступінь зчеплення з поверхнями і гідною абразивної стійкістю. Недолік цього розчину для фарбування оцинковки – різкий запах.

читайте також , як своїми руками пофарбувати тротуарну плитку.

Необхідні інструменти

В першу чергу, необхідно заздалегідь подбати про наявність широких кистей і хоча б однієї вузької, валиків і кювету. Набагато зручніше працювати з фарбопультом або пульверизатором – якщо передбачається пофарбувати велику площу оцинковки.

Також для роботи з будь-якими лакофарбовими матеріалами будуть потрібні гумові рукавички, маска і ганчір’я.

Як пофарбувати оцинкування, щоб не облізла фарба

Багатошарове покриття – грунт + емаль дозволяють створити надійний адгезійний шар з декоративними функціями.

Фахівці стверджують, що всі підготовлені оцинковані поверхні зберігають адгезійні властивості протягом перших 2-3 годин після обробки верхнього шару оцинковки.

щоб фарба на цинкових виробах найближчим часом не облізла і не потріскалася, зберегла яскравість, колір і фактуру( без плям), є три основні правила фарбування:

 1. грунт або емаль застосовують виключно на знежирених поверхнях.
 2. максимальний ефект досягається, якщо верхній шар металу з цинковим складом оброблений грунт-емаллю.
 3. фарбу слід наносити в 2-3 послідовних шари.

Робота з фарбопультом спрощує і полегшує весь процес і дозволяє досягти рівномірності нанесення.

підготовка поверхні

що потрібно зробити далі, щоб підготувати виріб до фарбування:

 1. знежирення поверхні за допомогою уайт-спіриту, ацетону або гасу дозволить очистити верхній шар оцинкованого заліза від нальоту, іржі, пилу та інших дрібних частинок.
 2. наступний крок-підбір спеціалізованого грунту для оцинкованого металу. Якісний і максимально сумісний (в ідеалі тієї ж марки і того ж виробника, що і згодом фарба) грунт на латексній або епоксидній основі, — він більш стійкий до механічних навантажень.
 3. за тим же алгоритмом можна використовувати аналог-грунт-емаль, двокомпонентне фінішне покриття, вибирають безпосередньо для підготовки оцинкованих поверхонь до фарбування.
 4. заключний етап-фарбування. До цієї процедури приступають через 5-7 годин після нанесення захисного грунту.

Фарбуємо правильно: способи нанесення емалі для оцинковки

Вся сукупність технологічних процесів фарбування дана в покрокової інструкції.

 1. грунт і емаль, як правило, дозволено використовувати при температурному діапазоні від +5 до +30 градусів, вологості 70%. До фарбування приступають в суху безвітряну погоду.
 2. товщина покриття від 80 до 100 мікрон. Шари досягаються шляхом двошарового нанесення.
 3. якщо використовується двокомпонентний розчин: емаль, поєднана з ґрунтовкою-то суміш при необхідності доводять до робочого стану шляхом розведення розчинником або толуолом.
 4. після з’єднання компонентів потрібно витримати розчин близько 30 хвилин для кращого змішування складових частин.
 5. далі наноситься фарба за допомогою валика або кисті (у важкодоступних ділянках), фарбопульта.
 6. якщо працюють з розпилювачем-для досягнення рівномірності шарів фарбу попередньо фільтрують через марлю або технічний капрон.
 7. наступні шари наносяться після повного висихання попередніх.

Можливі проблеми: рекомендації та корисні поради

Для ефективного фарбування, яка виключить швидке окислення і супутнє розшаровування пофарбованих поверхонь, вибирають спеціалізовані фарбувальні склади.

 1. не рекомендується використовувати для фарбування оцинкованих поверхонь високолужні і кислотні розчини. Наприклад, алкідні емалі і фарби оліфа ма-15, популярний лфм пф-115 абсолютно не підходять для фарбування оцинковки.
 2. при обробці металу з цинковим покриттям не використовують присадки.
 3. виключені фарбувальні склади з сурмою, оловом і міддю. З тієї ж причини неминуча хімічна реакція з оцинкуванням і відповідно втрата всіх експлуатаційних властивостей.
 4. якщо сталь була покрита шаром розчинних масел (мають захисну функцію), попередньо перед фарбуванням її обов’язково обробляють розчинником – знімають шар жиру дрантям.
 5. емалі наносять виключно на повністю висушену поверхню.

коли фарбування потрібно провести на раніше пофарбованих поверхнях оцинкованих листів необхідно:

 • очистити верхній шар за допомогою металевих щіток (наждачки) від старої фарби та іржі;
 • видалити пил і бруд;
 • знежирити поверхню (використовуючи лужні розчини, розчинники);
 • далі змити напором води весь очищений шар;
 • дати повністю висохнути;
 • заґрунтувати і тільки після цього наносити фарбу.

Підготовка лакофарбових матеріалів перед нанесенням-один з найважливіших моментів. Потрібно чітке дотримання пропорцій-якщо потрібно змішати грунт, емаль або розріджувачі. Тимчасова витримка повноцінного приготування розчину — від 10 до 30 хвилин для повного видалення бульбашок повітря.

Для розбавлення необхідно використовувати тільки рекомендовані розчинники.

Не варто наносити фарбу для оцинкованих поверхонь товстим шаром. Швидковисихаючі емалі для оцинковки будуть відразу давати тонку плівку, утворюючи при цьому наплиття розчину і зморшки.

Правильно підібраний і послідовно нанесений склад гарантує високі експлуатаційні властивості оцинковки, довговічність і високий потенціал матеріалів. Не нехтуйте експертною думкою-працювати простіше і результативніше, дотримуючись порад професіоналів.