Як правильно класти лінолеум

507

Лінолеум складно віднести до найбільш сучасних видів підлогового покриття – його виробництво та практичне застосування почалося ще на рубежі XIX і XX століть. Тим не менш, цей матеріал зовсім не збирається здавати свої позиції, так як за багатьма показниками він успішно конкурує з інноваційними типами покриття підлог, а за деякими параметрами навіть перевершує їх. крім того, його популярність цілком з’ясовна порівняно невисокою ціною, швидкістю і легкістю настилу, який цілком можна провести самостійно.

Як правильно класти лінолеум

Саме цей критерій дуже часто стає визначальним – господарі житла зупиняють свій вибір на подібному матеріалі. Але в цьому випадку перед ними неминуче виникає проблема: як правильно класти лінолеум? Мета цієї публікації – постаратися дати максимально лаконічна відповідь на основні питання, що стосуються укладання цього типу покриття.

Всі «мистецтво» правильної укладання лінолеуму можна умовно розділити на три важливих складових:

 • Необхідно зробити правильний вибір матеріалу, виходячи не тільки з декоративності, але і їх експлуатаційних і екологічних його характеристик.
 • Потрібно зробити правильні заміри, щоб придбати потрібну кількість лінолеуму.
 • Третій, завершальний етап – дотримання рекомендованих технологій укладання.

У такому порядку і буде побудована дана стаття.

Зміст статті

 • 1 Який лінолеум застеляють в квартирі
  • 1.1 Класифікація за типом базового матеріалу
  • 1.2 Класифікація по класу міцності покриття
 • 2 Як правильно придбати лінолеум
 • 3 Процес укладання лінолеуму своїми руками
  • 3.1 Підготовка підстави
  • 3.2 Як правильно класти лінолеум – кілька варіантів
  • 3.3 Відео: можливі помилки при підгонці і укладання лінолеуму
  • 3.4 Що робити зі стиками
  • 3.5 Відео: «холодна зварка» стиків покладеного лінолеуму
  • 3.6 Відео: наочний урок з укладання лінолеуму

Який лінолеум застеляють в квартирі

Можна, напевно, тримати парі, що при слові «лінолеум» у більшості людей відразу ж виникає пряма асоціація з чимось штучним, синтетичним. Мабуть, тому і зберігається стійке упередження по відношенню до цього матеріалу, як несприятливим з точки зору екології і створення здорової микроатмосферы в квартирах.

Дивно, але між тим у самому понятті «лінолеум» закладено визначення натуральності матеріалу. Цей термін був введений ще в XIX столітті, і стався він від двох латинських слів – «linum», що означає «льон» або «лляне полотно», і «olеum», у перекладі – «масло». Саме так і вироблялися прототипи цього сучасного підлогового покриття – щільна лляна або джутова тканина просочувалася обробленим рослинним маслом, а потім туди впрессовывалась дрібна пробкова крихта. До речі, майже така ж, в загальних рисах, технологія застосовується і в наш час.

Класифікація за типом базового матеріалу

 • Отже, перший представник сучасних лінолеумів – натуральний. Для його виробництва використовуються виключно природні матеріали: очищене лляне масло, лляної або джутовий текстиль, подрібнена деревина, у тому числі пробка, деревні смоли, барвники і т. п. Повернення до технологій минулого, незважаючи на багатий вибір синтетичних матеріалів, був викликаний підвищенням зацікавленості людей саме в натуральних матеріалах, пришедшемся на 80 90 роки минулого століття.
Як правильно класти лінолеум

Натуральний лінолеум — технологія його виготовлення практично не зазнала змін

Чим, крім високої екологічності, гарний натуральний лінолеум:

— Він дуже довговічний, стійкий до зносу, може витримувати значні механічні навантаження.

— Матеріал трудновоспламеним, тобто безпечний з пожежної точки зору.

— Цікава особливість – міститься в ньому лляне масло надає лінолеуму антибактеріальні властивості.

— Матеріал дуже зручний у догляді, так як його поверхня не вбирає забруднень.

— Натуральний лінолеум не накопичує статичної заряду на своїй поверхні.

— Натуральні барвники, що використовуються для декорування покриття, не вигоряє з часом під впливом ультрафіолетових променів.

Проте, ряд фактором, що впу все ж не дозволяють такого лінолеуму стати лідером ринку:

— Один з них – дуже висока ціна, яка порівнянна з вартістю високоякісного паркету.

— Деяких відлякує кілька специфічний запах від такого покриття. Цей недолік згодом йде.

Такий матеріал досить «вередливий» до мікроклімату приміщення – він не виносить підвищеної вологості, від якої може початися гниття натуральної основи.

— Укладання такого лінолеуму – досить складна процедура, зважаючи на його невисокій еластичності.

— Технологія його виробництва не дозволяє виконати складних оригінальних малюнків і орнаментів – як правило, він є однотонним.

Тим не менш, для житлових приміщень натуральний лінолеум є відмінним покриттям підлоги, особливо для спальні або дитячих кімнат. А ось на кухні або в передпокою укладати його не рекомендується.

 • Лінолеум на ПВХ-основі – безумовний лідер серед усіх інших типів цього покриття. Він досить різноманітний за своєю будовою:

Може бути на тканинній основі (натуральної або синтетичної) з верхнім, досить товстим, до 5 мм, шаром ПВХ.

— Випускається ПВХ-лінолеум і на нетканій, наприклад, повстяної, основі. У нього значно вище шумоізоляційні і утеплювальні якості, але вологості або інтенсивних навантажень він не витримує. На кухні або в передпокою його не покладеш.

— Найпопулярніший – лінолеум на спіненої ПВХ-основі. Вона не тільки витримує серйозні механічні дії, але навіть може приховати деякі невеликі дефекти поверхні підлоги.

Як правильно класти лінолеум

Однорідний гомогенний лінолеум

ПВХ-лінолеум може бути однорідний по всій своїй товщині – тоді його називають гомогенним. Він не боїться стирання, але ось різноманітності в декоративному виконанні з ним не добитися – це зазвичай однотонні покриття з вкрапленнями. Він хороший для приміщень з високою інтенсивністю руху і солідними навантаженнями. В квартирі його можна укласти, наприклад, на кухні або в передпокої. Правда, вартість подібного матеріалу – досить висока.

Як правильно класти лінолеум

Гетерогенний матеріал має досить складну структуру

Гетерогенний лінолеум має складну багатошарову структуру. Кількість, компонентний склад, товщина шарів може змінюватись, а використання в якості декоративного шару сучасних технологій фотодруку практично не обмежують можливості дизайнерського оформлення цього покриття.

В цілому ж, ПВХ-лінолеум є найбільш придатним для житлових приміщень:

— Він відрізняється відмінною еластичністю, а це істотно спрощує процес його настилу.

— Захисне покриття поверхні робить прибирання приміщень зовсім нескладним заняттям.

— Ціновий діапазон і різноманітність декоративного виконання може задовольнити будь-якого покупця.

— Якщо купувати якісний матеріал від відомого виробника, на який отримано сертифікат гігієнічного відповідності, то ніяких проблем з екологічністю матеріалу не виникне – він абсолютно нешкідливий.

Є у ПВХ-лінолеуму і певні недоліки, а головний з них – досить великий коефіцієнт лінійного розширення. При значних перепадах температур він, особливо при не дуже акуратною укладанні, може піти хвилями.

 • Гліфталевий чи алкідний лінолеум виробляється виключно на тканинній основі. Його відрізняють відмінні звуко і термоізоляційні властивості, він довговічний, стійкий до зовнішніх навантажень. Але ось про термічної стійкості говорити не доводиться – при зниженні температур таке покриття стає ламким, малоеластічни.
Як правильно класти лінолеум

Гліфталевий лінолеум вже не настільки популярний, як раніше

Крім того, він не настільки безпечний у протипожежному відношенні, як ПВХ. Укладання такого покриття вимагає підвищеної кваліфікації майстрів. Все це разом зумовлює не таку високу популярність алкидного лінолеуму, але все ж він цілком застосуємо для використання в квартирах. Однак, частіше його укладають у громадських будівлях або навіть в транспортних засобах – автобусах, пасажирських вагонах і т. п.

 • На коллоксиловом лінолеумі можна особливо не зупинятися – нитроцеллюлозна його основа є надзвичайно небезпечним матеріалом з точки зору загоряння, і таке покриття в житлових або громадських будівлях не застосовується.
 • Також мало застосовується в побуті релін – лінолеум на гумовій основі. Його сфера використання – технічні, складські, виробничі приміщення. В квартирі або житловому будинку його, незважаючи на високі експлуатаційні характеристики, настилати не можна – він не відрізняється екологічною чистотою, може виділяти випаровування, небезпечні для людського організму.

Класифікація по класу міцності покриття

Матеріал виготовлення лінолеуму – аж ніяк не єдиний критерій вибору, так як більшість пропонованих до продажу моделей середньої цінової категорії, в основному, є ПВХ. А ось на класс прочности матеріалу необхідно звернути особливу увагу.

У побуті усталилася «розмовне» підрозділ лінолеуму на побутовий, напівкомерційний і комерційний. Якщо підходити більш глибоко, то слід орієнтуватися на прийняту в країнах Євросоюзу класифікацію ЕN 685. В ній чітко визначені допустимі експлуатаційні параметри матеріалу, і він розбитий на кілька класів. Існують і встановлені піктографічні символи, які безпосередньо вказують на призначення покриття:

Як правильно класти лінолеум

Піктограми, що позначають клас підлогового покриття

Клас лінолеуму позначається двозначним числом. Перша цифра говорить про основне призначення покриття, а друга – про його стійкості до динамічної навантаженні.

 • Класи з 21 по 23 – лінолеум побутовий, призначений виключно для житлових будинків.

Його щільність становить, за існуючим стандартам, 1,25 ÷ 2,25 кг/м2. Товщина зазвичай в межах 3 мм, водопоглинання не повинно перевищувати 1,5%. Радіус вигину, при якому не порушується цілісність покриття – близько 22,5 мм. Звукоізолювальна здатність – близько 15 18 дБ. Допустимий рівень усадки – близько 0,2 мм на погонний метр.

Цей лінолеум зазвичай не має занадто високу ціну – найдорожчий, від провідних виробників, рідко коли коштує дорожче 10 євро за квадратний метр.

 • Лінолеум класів з 31 по 34, які часто іменують «полукоммерческим», напевно, доречніше назвати «службовим» або «офісним». Відмінно підходить він і для торгових залів магазинів.

Він товщий, міцніше і навіть еластичніші побутового. У нього вище звукоізоляційні можливості, стійкість до стираючих навантажень, до температурних перепадів. Усадка у такого лінолеуму менше – до 0,1 мм на погонний метр.

Якщо раніше покращення експлуатаційних якостітв проводилось за рахунок зниження екологічних властивостей, то сучасний напівкомерційний лінолеум у цьому питанні практично не відрізняється від побутового. Ціна його трохи вище, але не настільки, щоб не можна було його дозволити собі придбати для приміщень з інтенсивним навантаженням – для передпокоїв, кухонь, балконів або лоджій. Таким чином, класи 31 і 32 досить часто купують і для житлового будівництва. Міцність 33 і 34 класів буде для квартири явно надмірною.

 • Матеріал класів 41 ÷ 43 називають комерційним, хоча йому, звичайно, більше підійде назва «виробничий». Він призначений для промислових підприємств, складів, складальних цехів, майстерень і т. п. У житлових будинках застосовувати його не має сенсу – це буде занадто дорого, а найвищі експлуатаційні характеристики просто залишаться незатребуваними.

Для більшої ясності варто навести таблицю, в якій наведено основні сфери застосування лінолеумів у відповідності з їх класами:

клас лінолеуму ступінь зносостійкості загальна характеристика приміщень оптимальне використання на пратике
житлові приміщення 21 низька кімнати з низькою интенсиновстью руху або рідко використовувані спальні, окремі домашні кабінети
22 середня постійно використовуються протягом дня приміщення квартири з середньою інтенсивністю переміщення людей вітальні, дитячі
23 висока приміщення з вираженою навантаженням на підлогу прихожі, кухні
службові і громадські приміщення 31 низька приміщення з низькою інтенсивністю людського потоку окремі кабінети в офісах, готельні номери
32 середня приміщення з постійним, але малоінтенсивним переміщенням людей приймальні, кабінети, класні кімнати, невеликі бутіки
33 висока приміщення, для яких характерний постійний людський потік коридори освітніх і лікувальних закладів, присутсвенных місць, жваві офіси, магазини
34 дуже висока будівлі з вираженим інтенсивним переміщенням людей приміщення аеропортів і вокзалів, зали великих супермаркетів, концертних майданчиків і т. п.
виробничі приміщення 41 низька виробничі приміщення, де технологія предустматривает сидячу роботу людей без їх активного переміщення і без використання вантажної техніки або транспортних засобів цехи або майстерні з виробництва або ремонту електроніки, точної механіки, лабораторії
42 середня приміщення, де робота проводиться, в основному, стоячи і допускається переміщення спеціалізованих транспортних засобів складальні цехи підприємств електротехнічного напрямку, складські приміщення
43 висока виробничі приміщення з підвищеним рівнем навантаження на підлоги великі склади та логістичні комплекси, виробничі цехи

У чому міцнісні якості лінолеуму залежать від товщини захисного прозорого шару.

 • При товщині до 0,15 матеріал придатний лише для спалень або домашніх кабінетів.
 • 0,20 мм – лінолеум може бути настелено у вітальні або дитячій кімнаті.
 • Товщина 0,25 мм робить матеріал придатним для кухонь, передпокоїв, прохідних коридорів.
 • Шар 0,30 мм зазвичай у лінолеуму, який стелиться в офісних приміщеннях з жвавим рухом людей.
 • Покриття товщиною 0,50 мм і навіть більше – для приміщень з дуже інтенсивним рухом або дуже високої інший механічним навантаженням на поверхню.

Як правильно придбати лінолеум

 • Перш ніж відправлятися в магазин за матеріалом, необхідно ретельно проміряти приміщення, в якому буде настилати лінолеум. Повинна цікавити не тільки довжина і ширина кімнати – обов’язково враховуються всі ніші, дверні прорізи, складні ділянки, щоб, по можливості, застелити покриття одним полотном.
 • Самим розумним рішенням буде накреслити схему приміщення – це дасть максимальну наочність фронту майбутніх робіт. Можливо, немає сенсу купувати зайвий матеріал, якщо, наприклад, глибока ніша вимагає істотного перевитрати лінолеуму – вигідніше буде зробити стик двох аркушів.

Непогано перевірити і перпендикулярність стін – тут теж можна зробити помилку при покупці матеріалу. Зрозуміло, що купувати слід з розумним запасом, близько 100 мм на кожну сторону, але при великій кривизні стін і цієї заходів може бути недостатньо. Краще не ризикувати, і проміряти кімнату ще і по двох діагоналях, порівнявши отримані результати. Якщо вони приблизно рівні, отже, причин для великих побоювань немає.

Цю схему найкраще взяти з собою в магазин. В хороших салонах продавці не тільки зможуть допомогти у підборі необхідної кількості матеріалу, але і зробити викрійку необхідного полотна. До речі, цілком можливо, що на невелике приміщення або для додаткових ділянок в салоні знайдуться вже відрізані фрагменти – на них зазвичай надається вагома знижка. У будь-якому випадку, якщо купується кілька полотен, вони повинні бути однієї партії, інакше може бути помітна різниця в насиченості або яскравості відтінку або малюнка.

 • Лінолеум випускається рулонами шириною від 1,5 до 4 метрів, і цього в більшості випадків досить, щоб покрити стандартну кімнату одним полотном. Якщо ж обставини змушують проводити настил з двох і більше шматків, то стик розумніше робити паралельних променів природного освітлення – від вікна.
 • При покупці не слід виявляти зайву скромність – не соромтеся вимагати пред’явити сертифікати, що підтверджують «брендовість» товару і його відповідність гігієнічним нормам.
 • Отрезаемый шматок повинні при покупці розкачати на всю довжину, так щоб можна було проконтролювати цілісність покриття.
 • Варто звернути увагу на піктограми, нанесені на тильну частину матеріалу – вони можуть розповісти про особливості цієї моделі:
Нанесена піктограма Особливі якості матеріалу
Як правильно класти лінолеум Виражені антистатичні якості покриття
Як правильно класти лінолеум Висока стійкість до займання
Як правильно класти лінолеум Підвищена стійкість до впливу истирающим
Як правильно класти лінолеум Стійкість до процарапыванию поверхні
Як правильно класти лінолеум Протиковзний ефект покриття
Як правильно класти лінолеум Лінолеум легко піддається прибирання
Як правильно класти лінолеум Матеріал має посилену поліуретанову зовнішню захист
Як правильно класти лінолеум Подвійна основа матеріалу
Як правильно класти лінолеум Гарантований виробником термін служби при дотриманні правил укладання і експлуатації покриття
Як правильно класти лінолеум Вищий клас екологічності — наявність сертифіката «Листок життя»
 • Придбаний лінолеум обов’язково згортається в циліндричний рулон з рівними краями. Ніяких складань вдвоє, вчетверо, «конвертом» і т. п. не допускається. До початку робіт рулон зберігається тільки у вертикальному положенні. Якщо його тримати на підлозі горизонтально, обов’язково піде застрягання рулону до елліпсовіднимі форми, а це даст трудно разглаживаемые хвилі при укладанні.
 • Зберігати лінолеум до початку настилу слід тільки в опалювальному приміщенні, бажано, в тому ж температурному і вологісний режим, який буде в кімнаті укладання. Ніякі сараї, гаражі або балкони не допускаються – якщо немає місця для зберігання, взагалі не варто купувати матеріал заздалегідь.

Процес укладання лінолеуму своїми руками

Підготовка підстави

Будь-яке покриття підлоги вимагає підготовки підстави для початку робіт. Але якщо деякі матеріали можуть «пробачити» невеликі недоліки базової поверхні, то з лінолеумом таке не проходить. Все, навіть самі, здавалося б, незначні вади погано підготовленої поверхні обов’язково з часом передадуться через нове покриття, яким би товстим воно не було. Нехтування підготовкою може звести зробити безглуздими і грошові витрати, і всі докладені зусилля.

 • Якщо лінолеум планується укладати на бетонну поверхню, то на ній не повинно бути ніякої рельєфності. Повинні бути збиті всі виступи, повністю забиті ремонтним розчином всі виїмки, щілини, тріщини, так, щоб вийшла практично ідеальна рівна поверхня.
Як правильно класти лінолеум

Ремонт бетонної основи — обов’язкова умова для якісного настилу лінолеуму

Мало того, навіть занадто велика фракція наповнювача бетонної стяжки може зіпсувати зовнішній вигляд фінішного покриття. Якщо є бажання виконати всі на «відмінно», рекомендується підлити вирівнюючу стяжку, скориставшись самонівелюються будівельними сумішами.

Готову бетонну основу піддається самої ретельному прибиранню, так, щоб не залишилося дрібних фрагментів і пилу. Вручну такого виконати неможливо – потрібно потужний пилосос.

У будь-якому випадку бетонна поверхня після прибирання вона зажадає обов’язкового грунтування проникаючим складом. Мета забезпечити гарну адгезію з клеєм і повністю виключити настільки властиве бетону явище, як утворення пилу. Якщо цього не зробити, незабаром з’являться скрипи, а пил з часом почне проникати в приміщення.

 • При настилі лінолеуму на дерев’яну основу проблем нітрохи не менше. Стать перевіряється на стійкість, не повинно бути нестабільних, що «грають» ділянок. Можливо, доведеться підняти дошки, відремонтувати або оновити лаги, замінити слабкі мостини.
Як правильно класти лінолеум

Дерев’яна підлога піддають ретельної ревізії і, при необхідності, ремонту

Якщо планується укладання безпосередньо на статеві дошки, то між ними не повинно бути щілин – їх слід закласти вставками або ретельно зашпаклювати. На фарбовані дошки не може лягти клей, а крім того, фарба може почати відшаровуватися. Вихід – зчистити старе покриття з допомогою спеціальних змивних рідин або ж з прогріванням поверхні будівельним феном. Обов’язково перевіряється, щоб капелюшки цвяхів ніде не піднімалися над поверхнею – краще їх втопити, а потім явки закрити шпаклівкою. В ідеалі, дощата підлога найкраще пройти циклювальної машинкою.

Як правильно класти лінолеум

Найкраще старе дерев’яне покриття вирівняти і посилити фанерою

Інший вихід – покрити старий дерев’яний підлогу фанерою. Листи укладаються «в розбіг» на клей і фіксуються саморізами з інтервалом у 100 мм. Капелюшки саморезов повинні бути втоплені в матеріал – їх потім, а також залишилися щілини між листами щільно зашпаровують шпаклівкою. Після застигання шпаклівки поверхню можна зашліфувати з допомогою стрічкової або дискової машинки, або навіть вручну.

 • Часто можна почути питання – чи можна укладати новий лінолеум на старий? В принципі, звичайно, це цілком допустимо – так покриття стане ще тепліше і «тихіше». Але, по-перше, якщо обидва лежав занадто товстий лінолеум, то загальне покриття буде надмірно проминаемым під механічним впливом. А по-друге, нове покриття в точності повторить всі вади попереднього, якщо вони були. Отже, такий підхід припустимо, тільки в тому випадку, якщо старий лінолеум не мав поверхневих дефектів (за винятком стертого або вицвілого малюнка).

Втім, більшість майстрів одностайні в думці, що для якісного настилу лінолеуму старе покриття все ж краще демонтувати.

Після того як підстава повністю підготовлено, можна переходити безпосередньо до укладання.

Як правильно класти лінолеум – кілька варіантів

Перш за все, в приміщенні, де проводиться укладання, повинен бути створений оптимальний температурний режим вологості. Не варто починати робіт, якщо температура у кімнаті нижче + 15° С, так як матеріал не матиме потрібної еластичністю, а при підвищенні температури може піти хвилями. Так само небажані і надмірна спека, понад 30 35°С підігнаний в таких умовах чист впоследствии може дати таку усадку, що вийде з-під плінтусів або дасть розшарування зварних швів.

Як правильно класти лінолеум

Ось це — результат нехтування основними правилами укладання лінолеуму

Рулон обов’язково повинен «акліматизуватися» в приміщенні, де він буде настилати – пробути в ньому не менше 2 ÷ 3 доби, щоб матеріал зрівнявся і за температурі і вологості з умовами кімнати.

Наступний крок – розкочування рулону поповерхні підлоги. Як ми пам’ятаємо, купувався лінолеум з запасом по довжині мінімум в 100 мм. Цей «резерв» тимчасово залишається припуском на стіни кімнати. Правда, тут теж потрібно знати міру. Якщо, наприклад, при ширині кімнати 3,2 метра придбано 4-метровий лист, то залишати на стінах з кожної зі сторін по 300 400 мм не варто – це перешкодить нормальному розпрямленню лінолеуму. Слід видалити певну частину залишивши на стінах близько 80 ÷ 100 мм.

Якщо в кімнаті дві суміжні стіни – рівні на всьому протязі, без труб опалення, виступів, ніш та інших перешкод, то можна розкачати лист з опорою на них. Тільки при цьому обов’язково залишається зазор близько 10 мм від стіни – упирати лінолеум в перешкоду можна ні в якому разі, це завадить йому взяти нормальну форму.

Як правильно класти лінолеум

Лінолеум повинен відлежатися і повністю розправитися

Термін «вилежування» лінолеуму може бути різним, але ніяк не менше 1 2 доби. Тривалість залежить від конкретних умов приміщення, типу і товщини матеріалу, ступеня його замятости та інших факторів. Головне, щоб було досягнуто головне завдання – лист повністю витягнувся, випростався, всі хвилі розправилися. Іноді йому можна трохи «допомогти» наприклад придавивши особливо випуклі нерівності широкими дошками чи іншими вантажами з плоскою поверхнею. А ось прогрівати лінолеум феном = надзвичайно небезпечно: одним незграбним рухом можна перегріти і проплавити захисний шар, покриття буде безповоротно зіпсована.

Якщо укладання передбачає використання двох аркушів, то необхідно при первісному настилі продумати збіг малюнка (якщо це потрібно) а також залишити невеликий-до 100 мм, нахлест – тут потім буде проводитися чистова підрізування деталей, фрагментів.

Після того як лист повністю отлежался, переходять до самого, напевно, відповідального етапу – остаточної підрізуванні отлежавшегося лінолеуму до розмірів приміщення. Саме на цій стадії більше в його допускається промахів.

Як правильно класти лінолеум

Обрізка і підгонка — найвідповідальніший етап

Принцип повинен бути один – вздовж стін необхідно залишить невеликий компенсаційний зазор, близько 8 ÷ 10 мм. В принципі, це і є основна складність – впирається в стіну лінолеум може згодом дати хвилю, а занадто великий зазор або, наприклад, кривий рез з-за твердою руки буде визирати з-під плінтуса.

Насамперед, необхідно правильно підрізати лист по кутах. Спочатку звільняють зовнішні кути, якщо вони є. У внутрішніх підрізування найкраще зробити двома акуратними резами гострим будівельним ножем по діагоналі – так звільняться обидві прилеглі до стін поверхні, і їх легше буде рівно обрізати.

Як правильно класти лінолеум

Поспіх в процесі підрізування — абсолютно неприпустима

Залишені припуски вздовж стін максимально підтискаються до кутам – так можна домогтися появи видимої лінії різу. Деякі майстри воліють наносити лінію маркером це справа звички. Але всі єдині в одному – не слід тягнути за собою «хвіст» з довгою обрізаної смуги – краще видаляти надлишки невеликими ділянками, по 250 300 мм. Поспіх у цьому питанні абсолютно недопустима – краще витратити трохи більше часу, ніж зіпсувати матеріал. Щоб домогтися рівності реза можна використовувати довгу сталеву або дерев’яну лінійку, або навіть широкий, близько 500 мм, шпатель. І ще – ніж повинен постійно бути максимально гострим – не забувайте частіше міняти або обламувати змінне лезо.

Відео: можливі помилки при підгонці і укладання лінолеуму

Якщо цяп пминув вдало, можна сказати, що саме важке – позаду. Залишилося тільки зафіксувати лінолеум на поверхні підлоги. Роблять це кількома способами.

1. Дуже часто лінолеум взагалі ніяк не кріплять до поверхні, крім притиснення його по периметру приміщення плінтусами або перехідними планками (поріжками). Плінтуса краще використовувати пластикові, гнучкі – вони добре подожмут матеріал і приховають можливі нерівності. Кріплять їх виключно до стіни (ні в якому разі не до підлоги), за допомогою дюбель-саморізів або спеціальних кронштейнів, що входять в комплект поставки.

Позитивні якості такого підходу – швидкість, відсутність потреби у додаткових матеріалах. Головний недолік – залишається нестабільність покриття. Якщо випадково лінолеум буде зрушений хоч на трохи (наприклад, при перестановці меблів) прибрати хвилю буде надзвичайно складно, а може бути, без повного підйому всього настилу – і неможливо.

2. Укладання лінолеуму на двосторонній скотч. У цьому випадку клейку стрічку завчасно приклеюють до підготовленій основі, не знімаючи верхній захисної плівки. Місце обов’язкового розміщення скотча – по периметру, в місцях стиків окремих фрагментів, можна довільно додати кілька смуг по центру приміщення.

Як правильно класти лінолеум

Приклеювання лінолеуму двостороннім скотчем

Після того як лінолеум відлежиться і розправиться, пройде обрізку, залишиться лише підняти його в місцях, де до основи приклеєний скотч, зняти захисну плівку, і знову укласти покриття на місце – воно надійно має пристати до підлоги.

3. І все оптимальним способом більшість майстрів вважають укладання лінолеуму на клей. У продажу завжди чимало різновидів подібних складів, призначених саме для ПВХ-виробів. Цілком можна скористатися і звичним ПВА.

Як правильно класти лінолеум

Клей для укладання лінолеуму

 • Для нанесення клею ділянку лінолеуму відгинається навиворіт. Клей наносять зазвичай шпателем, рівне розподіляючи поповерхні.
Як правильно класти лінолеум

Нанесення клею на поверхню підлоги

 • Потім на промазанный ділянку укладають покриття, домагаючись при цьому повного виходу повітряних бульбашок, так, щоб лінолеум повністю прилягав до основи. Для цих цілей можна скористатися саморобної гладилкою – рівним бруском або дощечкою, покриті м’якою тканиною. Розгін повітря проводять від центру до країв, «ялинкою». Якщо є важкий валик, то прокатка їм дасть найкращі результати.
Як правильно класти лінолеум

Якщо є важкий валик, то робота значно спроститься

 • Після цього переходять на протилежний ділянку, де процедура повністю повторюється. Лінолеум загинається назовні до проклеенного вже ділянки, наноситься клей і виганяється повітря.

У приміщеннях з великою площею можна поступити і інакше – лінолеум після підрізування акуратно, щоб не було зсуву за напрямом, вільно, без натягу згортається в одну сторону в рулон. Приклеювання починається з невеликої ділянки від стіни. Потім від покладеного фрагмента йдуть у протилежний бік, послідовно промазуючи підстава клеєм і розмотуючи рулон.

Важлива особливість – після укладання лінолеуму на клей слід обмежити або навіть повністю виключити переміщення полу до повного висихання складу.

Як правильно класти лінолеум

Така схема може бути корисною для починаючого майстра

Що робити зі стиками

Якщо довелося укладати лінолеум двома або більше фрагментами, то неминуче виникне проблема, як рівно і правильно скріпити стик між сусідніми листами. Часто для цього запрошують майстра, який займається зварюванням такого покриття і має відповідне обладнання. Однак, цілком можна зробити міцне з’єднання і самостійно.

Як вже говорилося, суміжні листи укладаються внахлест – це дозволить зробити ідеально рівну стик.

 • Якщо лінолеум укладається на бетон, то за місцем реза знизу слід прокласти прокладку з тонкої фанери або цупкого картону. При фанерному підставі статі цього не потрібно.
 • Але наміченої лінії укладається лінійка. Гострим ножем по ній виконується рез, так, щоб одночасно прорізалися обидва листа лінолеуму.
Як правильно класти лінолеум

Прирізка двох суміжних аркушів лінолеуму

 • Прибираються образки, і зверху, і знизу, і листи повинні ідеально збігатися. Тепер потрібно їх зафіксувати в такому положенні. Спочатку це можна зробити тим же двостороннім скотчем, але залишати так не можна – довго таке з’єднання не прослужить.
Як правильно класти лінолеум

Така міра хороша лише для тимчасової фіксації стику

Самий кращий варіант – скористатися технологією так званої «холодної зварювання». Для цього необхідно придбати спеціальний клей, і звичайний малярний скотч.

Як правильно класти лінолеум

З допомогою такого клею можна виконати міцний і рівна стик листів лінолеуму

Відео: «холодна зварка» стиків покладеного лінолеуму

 • По всій довжині стику приклеюється смужка малярного скотча. Потім в ній робиться акуратний розріз ножем, прямо за місцем майбутнього шва.
 • На тюбик одягається вузька насадка. Потім акуратно клей видавлюється в прорізану щілина – він потрапить саме туди, куди треба, і надійно з’єднає два аркуші практично непомітним швом.
Як правильно класти лінолеум

Нанесення «холодної зварки» рівне по шву

 • Після того як пройде час, вказаний в інструкції по застосуванню клею, малярний скотч можна буде зняти. Проводиться перевірка шва, при необхідності усуваються дрібні недоліки або зрізаються патьоки. Такий шов повинен прослужити дуже довго. Єдина умова – подібну «холодне зварювання» проводять не раніше, ніж через добу після укладання лінолеуму.

Ось, мабуть, і всі основні секрети самостійного настилу лінолеуму. При бажанні і акуратність господаря квартири, процес зовсім не є чимось надзвичайно складним і важковиконуваною. Удачі вам в роботі!

Відео: наочний урок з укладання лінолеуму