Як просушити погріб

501

Іноді, незважаючи на влаштовану в погребі систему вентиляції, там все одно виникає вогкість. Вона може з’явитися в результаті недостатньо надійної гідроізоляції стін або при розміщенні на полицях і в скринях не повністю просушених овочів. Крім цього, причиною підвищеної вологості може стати і сама вентиляція, при розрахунку і монтуванні якого були допущені прорахунки.

Як просушити погріб

Як просушити погріб самостійно і продовжити його функціональність, а також не допустити в майбутньому виникнення скупчення конденсату на стінах, стелі та підлозі? Це питання у власників приватних будинків виникає досить часто, так як появу вогкості в підвалах і льохах аж ніяк не є рідкістю.

Зміст статті

 • 1 Підготовка до процедури просушки
 • 2 Способи примусової просушування погреби
  • 2.1 Використання жаровні
  • 2.2 Просушування погребу з використанням свічки
  • 2.3 Використання сухого спирту
  • 2.4 Використання електричних приладів
  • 2.5 Застосування примусової вентиляції
  • 2.6 Відео: саморобний канальний вентилятор для просушування погреби
  • 2.7 Використання переносної печі-буржуйки
 • 3 Обробка погреби після просушування
  • 3.1 Відео: як перемогти вогкість в погребі — теорія й практика

Підготовка до процедури просушки

Процесс просушивания льоху або підвалу, звичайно ж, проводять в літній час, коли температура на вулиці сприяє цьому заходу.

 • Перш за все, на час просушування приміщення з нього необхідно демонтувати і видалити всі приналежності та конструкції, призначені для зберігання запасів це короби, ящики, полиці і стелажі. Їх зручніше буде винести на вулицю для провітрювання саме в літній період, так як на цей момент у погребі майже не залишається торішніх запасів, а нові ще не заготовлені, і полки зазвичай коштують практично порожні.
 • Потім, потрібно відкрити двері або люк на вході в льох або підвал і залишити її в такому положенні на два — три дні, природно, якщо дні будуть погожими. За цей час свіже повітря почне процес вивітрювання вологи з приміщення. Якщо у погребі влаштована нормальна вентиляція, то процедура попереднього провітрювання пройде набагато швидше. Заодно можна буде перевірити, наскільки ефективно працює вентиляційна система можливо, вона потребує профілактичного прочищення.
 • Не виключено, що в системі вентиляції склалося певне термостатическое рівновагу – важкий і вологий холодний повітря дуже «неохоче» піднімається по витяжній трубі. Отже, необхідно стимулювати первісну природну тягу. Це можна зробити, якщо підпалити факел із щільного паперу і піднести на короткий час до вихідного патрубка. Гарячий дим, виходячи в отвір, потягне за собою важкий, і вентиляція покращиться.
 • При сильній вологості, з рясним конденсатом на стінах і стелі, можна занести в льох ящик з матеріалом, добре всмоктує атмосферну вологу. Це може бути деревне вугілля або навіть суха вапно.
 • Поки йде провітрювання, можна впритул зайнятися винесеними з льоху дерев’яними конструкціями. Благотворно на їх стан подіє пряме сонячне світло – це сприятиме не тільки сушінні, але і загибелі колоній цвілі або грибка, які не витримують ультрафіолетових променів. Дуже сирі деталі можна обпалити в полум’ї паяльної лампи.

— Всі дерев’яні деталі обов’язково мити мильним розчином з додаванням соди. Можна скористатися розчином формаліну, мають хороші антисептичні властивості. Для більшого ефекту цей розчин можна «присмачити» добавкою мідного купоросу.

— Після промивання і просушування, скрині, ящики, полиці та інші винесені на повітря деталі можна покрити шаром побілки з додаванням розчину мідного купоросу (100 г на відро готової вапна).

 • Буде незайвим провести обкурювання приміщення сірої – вона призводить до загибелі мікроорганізмів, комах, запобігає нашестя гризунів. Для цього застосовують спеціальні димові шашки, які можна придбати в магазинах сільськогосподарського інвентарю. Зрозуміло, що при проведенні такого обкурювання необхідно суворо дотримуватися заходів обережності, так як дим від цих шашок дуже шкідливий для органів дихання людини.
Як просушити погріб

Хороші результати дає обкурювання погребу з допомогою сірчаної димової шашки

 • Після первинного провітрювання необхідно провести чищення стін і підлоги льоху від нальоту і сміття. Всі поверхні слід обробити «міцним» розчином марганцівки. Якщо в приміщенні погреби долівка, тобто смысл срізати верхній шар грунту, так як він часто вражений гнильними бактеріями або цвіллю. Замість нього можна зробити підсипку чистим сухим піском.

Якщо вжитих заходів недостатньо, і вологість у погребі залишається високою, то можна приступати до остаточної просушування приміщення, яка може проводитися декількома способами.

Способи примусової просушування погреби

Використання жаровні

З давніх пір применяемся метод просушування погребу з допомогою жаровні, яку можна виготовити самостійно з старого металевого відра або іншої ємності.

Як просушити погріб

Схема просушування погребу з використанням саморобної жаровні

Вогонь можна розвести прямо в ньому, попередньо зробивши в нижній його частині кілька отворів для створення тяги. Можна встановити і чавунний або саморобний, з металевого прута, колосник, а дно повністю обрізати. Обов’язково передбачаються ніжки, висотою приблизно 100 ÷ 150 мм. Крім того, готується гачок з тросом або дротом, на якому жаровня буде опускатися в льох.

На місці майбутньої установки цій жаровні не повинно бути ніяких займистих матеріалів. Якщо підлога в погребі – дерев’яний незнімний, то таким способом користуватися заборонено.

У підготовлену жаровню можна завантажується деревне вугілля або дрова, розпалюється з допомогою лучини або рідини для камінів вогонь. Потім, жаровня опускається на тросі вниз. Залишиться стежити за горінням і за необхідністю підкладати паливо. Завдяки поддуву знизу, в жаровні створиться сильна тяга. Вогонь повинен горіти безперервно, протягом 10 ÷ 12 годин.

Гаряче повітря швидко заповнить приміщення, прогріваючи його і выветривая неприємні запахи затхлості, а також дезинфікуючи димом поверхні. У добре просушеної і пропахшем димом приміщенні не повинні розвиватися колонії мікроорганізмів або заводитися шкідливі комахи.

Жаровню краще всього встановити, по можливості, посередині льоху, тоді дим рівномірно буде охоплювати всі приміщення, і йти у вентиляційну трубу. Для цього методу просушування оптимальним буде використовувати сухі полешки берези чи липи, так як ця деревина володіє дезінфікуючими властивостями і добре видаляють неприємні запахи.

Спускатися в льох під час такого обкурювання категорично заборонено – це смертельно небезпечно. Всі дії з жаровнею виконуються тільки на вулиці, після її підняття на поверхню на тросі.

Просушування погребу з використанням свічки

Ще одним, досить популярним способом є просушування льоху за допомогою звичайної свічки. Її встановлюють у залізну банку і розміщують близько витяжної вентиляційної труби, а вхідні двері або люк тримають на час просушування у відкритому стані.

Як просушити погріб

Давній перевірений метод осушення погребу з допомогою свічки

Доцільно розмістити свічку як можна ближче до поверхні підлоги. Витяжну трубу при цьому нарощують додатковим бляшаним ланкою.

Здавалося б, зовсім невелика, полум’я свічки створює інтенсивну тягу, тому прискорюється циркуляція повітря всередині приміщення. Чим швидше виходить накопичився затхле повітря льоху, тим швидше туди буде потрапляти свіже тепле повітря з вулиці. У цьому випадку просушування всього приміщення йде не за його прогрівання, а саме за рахунок швидкої заміни повітря, тобто, інтенсивного провітрювання.

Свічка, при бажанні, може бути замінена спиртової пальником.

Як просушити погріб

Замість свічки можна використовувати і спиртову пальник

Подібний процесс проветривания може тривати кілька днів, в залежності від зволоженості льоху. Прогорілу свічку замінюють стільки разів, скільки знадобиться, до тих пір, поки всі поверхні льоху не будуть просушені.

Використання сухого спирту

Цей метод практично не відрізняється за своєю технологією від вищеописаного замість свічки використовуються таблетки сухого спита. Проте, є у нього і свою перевагу.

Як просушити погріб

Хімічні продукти, що виділяються при горінні сухого спирту, мають антисептичну дію

Залишкові продукти згоряння спирту, виробленого в такій формі, мають дезінфікуючі властивості і негативно впливають на паразитуючу у погребі мікрофлору. Для того щоб забезпечити антисептичну обробку приміщення, а також добре просушити, необхідно спалити близько 10 ÷ 15 таблеток сухого спирту.

Використання електричних приладів

Просушку погребу з допомогою різних електронагрівальних приладів можна віднести до четвертого способу. Для цього може використовуватися обігрівач закритого типу, наприклад, масляний, інфрачервоний або конвекторний. Його встановлюють посередині погребу з розрахунком на те, що теплове випромінювання буде рівномірно поширюватися по всій площі приміщення.

Як просушити погріб

Масляний радіатор можна використовувати для просушування льоху, але це буде дуже дорого

Природно, якщо в погребі долівку, то під обігрівач потрібно підготувати жорстку основу.

Якщо буде прийнято рішення проводити просушування електрообігрівачем, потрібно набратися терпіння, так як такий процес може затягнутися. Також потрібно пам’ятати, що обігрівачі, як правило, завжди мають високу споживану потужність, і обійдеться це захід недешево. Тому, якщо є можливість скористатися іншим способом просушування, від подібного методу краще відмовитися.

Як просушити погріб

Теплова гармата значно прискорить процес просушування

Окремо варто сказати про теплогенераторі (його часто називають тепловою гарматою), який дуже часто використовують для просушування різних приміщень. Причому, його застосовують не тільки для просушування кімнат з підвищеною вологістю, але і для приміщень, які перебували в затоплених будинках. Завдяки потужності теплового випромінювання і вентилятора, вбудованого в таку гармату, просушування погреби проходить досить швидко. Хоча подібний нагрівач також споживає чимало електрики, але процесс просушення може обійтися навіть дешевше, тижня із застосуванням звичайних обігрівальних приладів, за рахунок того, що процедура займе набагато менше часу.

Застосування примусової вентиляції

Деякі власники приватних будинків з підвалами не сильно ламають голову над питанням, чим просушити свою комору. Вони кілька разів за річний період відкривають вхідні двері, що ведуть у підвал, і встановлюють посередині отвору або на сходах вентилятор, який буде посилювати рух повітря. Сушіння поверхонь у цьому випадку буде проходити не під впливом тепла, а з допомогою вивітрювання зайвої вологи.

Як просушити погріб

Часто для примусової циркуляції повітря в льосі використовують звичайні вентилятори

Цей спосіб просушування краще всього підійде для льохів, де влаштовано витяжний отвір і процес займе від трьох до п’яти днів, в залежності від об’єму приміщення.

Народні майстри вигадують і свої власні конструкції з великими і малими вентиляторами, наприклад, тимчасово або навіть стаціонарно вбудовуючи їх у вихідну вентиляційну трубу. З прикладом подібної конструкції можна ознайомитись, переглянувши прикладений відеосюжет:

Відео: саморобний канальний вентилятор для просушування погреби

Використання переносної печі-буржуйки

Багато хто звик проводити сушку своїх коморах з допомогою невеликих пічок-буржуйок, опалювальних дровами. Труба від печі підводиться до витяжного отвору і відкривається вхідні двері або люк. Щоб досягти бажаного успіху, цей захід проводять протягом 34 днів. Створювана тяга сприяє хорошій циркуляції повітря. Крім того, грає роль і безпосереднє теплове випромінювання від стінок буржуйки.

Як просушити погріб

У ряді випадків для просушування погреба можна використовувати невелику піч-буржуйку

Подібний метод просушування є досить пожаропасным. Крім того, він не може застосовуватися в тому випадку, якщо витяжний вентиляційний канал виконаний з пластикової труби, яка просто почне плавитися від високої температури відведеного диму. Можна, звичайно, застосувати гнучкий згорає рукав або збірну металеву конструкцію для організації тимчасового димаря, але це виглядає занадто складним і витратним.

Обробка погреби після просушування

Після виконання просушування, перш ніж заносити і встановлювати всі оброблені дерев’яні конструкції, слід добре перевірити стан підлоги та стін. Можливо, причина підвищеної вологості криється в тому, що вони не отримали достатньої гідроізоляції, і ґрунтова волога вільно проникає в приміщення льоху. Якщо це так, то слід вжити відповідні заходи.

Якщо просушувались бетонні поверхні, то їх рекомендовано опрацювати гідроізолюючими складами, які у подальшому не дозволять знову з’явитися у погребі зайвої вологості.

 • Сьогодні проводиться чимало матеріалів для гідроізоляції, але для бетонних поверхонь відмінно підійде просочувальний варіант, який здатний глибоко проникати в структуру бетону.
Як просушити погріб

Гідроізолюючі просочення допоможуть впоратися з проникнення вологи від грунту

Просочення наноситься в декілька шарів, кожен з яких повинен проникати на певну глибину і добре висохнути. Склад закриває всі мікроскопічні пори бетону і кристалізується всередині. Він створює надійну перешкоду вологи, і в той же час залишає можливість матеріалу «дихати».

З складами просочувальної гідроізоляції потрібно працювати дуже акуратно, одягнувши захисний костюм, рукавички і маску, яка закриває органи дихання, інакше можна отримати опіки шкіри та слизових. Після пвпитывания і полімеризації такий склад не представляє абсолютно ніякої небезпеки для здоров’я людини або для збереження продуктів.

 • Іншим варіантом, який підходить для гідроізоляції льоху, є багатьом знайомий руберойд. Але цей матеріал, можливо, укласти теж тільки на бетонну поверхню, яку заздалегідь покривають мастикою. Потім мастика розігрівається за допомогою пальника, на неї приклеюється руберойд і добре притискається до поверхні. Окремі полотна укладаються внахлест друг на одного і утворюють цільну поверхню, яка теж добре захистить від появи вологи з боку грунту.

Якщо немає можливості скористатися сучасними технологіями для облаштування льоху, або віддається перевагу виключно природним матеріалам, то потрібно забезпечити хоча б підлога приміщення. Для цього знадобиться доступний для всіх натуральний матеріал — глина. Цей спосіб гідроізоляції підлоги називають набиванням, і для нього необхідно вибрати глину з максимально можливим відсотком жирності. Крім цього, знадобляться каміння або биті цегли, які стануть зміцнює ланкою у створенні глиняного покриття.

Як просушити погріб

Глиняний розчин може стати відмінною перешкодою для вологи

 • Камені насипаються на всю поверхню підлоги, а зверху їх викладається розчин з протертою глини і невеликої кількості піску, товщиною 120 ÷ 150 мм. Консистенція розчину повинна бути досить густою.
 • Глину розподіляють поповерхні, а потім за допомогою трамбування ущільнюють між камінням, додаючи розчин до тих пір, поки він не покриє кам’яний насип повністю.
 • Після того як підлога стане рівним і щільним за рахунок каменів і трамбування, на ще вологу поверхню насипається грубозернистий пісок шаром в 50 ÷ 70 см. Від максимально по можливості ущільнюється в глиняну поверхню до тих пір, поки вона не стане щільною. Залишки піску, які не вийшло вбити в глину, змітаються з поверхні. Якщо потрібна ідеально рівна поверхня, її затирають з допомогою спеціального дерев’яного інструменту — затірки.
Як просушити погріб

Затирка глиняної підлоги

 • Далі слідує тривала просушування глиняної підлоги при відкритому люку або двері в льох. Цей процес може зайняти від 15 до 40 днів, тому краще починати роботу над ним на початку або середині літа до осені поверхня була повністю готова до експлуатації.

Стіни погребу також можуть бути обмазані глиною. Але раніше необхідно зробити на стінах сітку з дроту, яку закріплюють до земляних поверхонь за допомогою дротяних ж скоб.

Потім, на влаштовану армовану основу накидається густий розчин глини і залишають сохнути. Розрівнювати цей шар не потрібно. Далі, накладається наступний шар глиняного розчину, який зазвичай розрівнюють вручну, круговими рухами, або так само, як і пів з допомогою дерев’яної затірки.

Крім цих видів гідроізоляції існують і інші, наприклад, рідка гума або скло. Можна вибрати будь-який з них, який здасться більш доступним, але зробити гідроізоляцію потрібно обов’язково. Вона допоможе захистити приміщення від проникнення грунтової вогкості, а значить, і від виникнення грибкових колоній та плям цвілі, наявність яких негативно впливає на збереження овочів і фруктів.

Після того, як просушування і гідроізоляційні роботи повністю завершені, можна заносити і встановлювати всі предмети «інтер’єру» льоху. Після грамотно і повноцінно виконаних профілактичних заходів, ступінь збереження продуктів, поміщених на зиму, буде набагато вище.

Відео: як перемогти вогкість в погребі — теорія й практика