Як встановити опалення в приватний будинок

4-19-2021

Способів обігріти житло існує досить багато. монтаж отопления частного дома складається з проектування, установки приладів, розводки трубопроводів, запірної, регулюючої арматури, автоматики, засобів контролю, налагоджувальних і пускових робіт. Каміни, нагрівальні прилади, теплі підлоги служать додатковим, допоміжним джерелом тепла. Повітряне опалення будинку поширене рідко.

Як вибрати котел

Основний показник по частині ефективності роботи системи опалення-котел. Зазвичай монтажні роботи починаються з його установки, розташування регістрів. Потім відбувається обв’язка трубопроводами. Вибираючи даний пристрій, слід дізнатися схему роботи опалення, адже сучасні котли вже продаються з розширювальним баком, циркуляційним насосом, контуром нагріву гарячої води. Вибір типу котла залежить від наявності енергетичної структури в регіоні, доступності її споживачеві.

Перевага частіше віддається газовим котлам, твердопаливні менш популярні через низку незручностей:

 • постійний контроль за горінням палива;
 • часті його підкладання;
 • віддача тепла відбувається циклічно;
 • помітні коливання температури протягом доби.

Нейтралізувати недоліки можна, включивши в систему теплоакумулятори великої ємності-від двох кубометрів.

Монтаж, експлуатація такого пристрою не представляє складності. Основна вимога-наявність трифазного живлення, дозвіл «енергонагляду». Але ціна такого опалення висока. Єдине мудре рішення-установка зонального лічильника, що дозволяє максимально використовувати дешеві нічні тарифи. Тоді вдається оптимально прогріти будинок, бак з теплою водою, а вдень тільки підтримувати заданий режим.

Рідкопаливний котел при   установка отопления в частном доме вибирається, коли відсутні інші варіанти. Паливо дороге, екологічність мінімальна, вимоги до експлуатації, безпеки-підвищені.

Вибір і монтаж труб

Труби-важлива складова системи опалення. Крім технічних показників, часто увага приділяється естетиці, екологічної безпеки. Існує кілька основних видів труб:

Металеві

Це сталеві, оцинковані і нержавіючі вироби. В опаленні використовуються давно. При правильній експлуатації, підготовці теплоносія прослужать не один рік. Ціна доступна. При монтажі потрібні спеціальні знання, навички, інструмент. Збірка трубопроводів здійснюється зварюванням, різьбовими з’єднаннями.

Мідні

Найдорожчі, але термін експлуатації – 100 років. У монтажі легкі, зручні.

Полімерні труби

Це поліетиленові, поліпропіленові, металопластикові труби. Володіючи довговічністю до 50 років, практичністю, при доступній ціні займають проміжне положення. Цей етап монтажу, через легкість складання труб за допомогою фітингів, перехідників, трійників, і відсутності необхідності спеціальної кваліфікації і дорогого  обладнання можна провести своїми руками. Хочемо порекомендувати замовити  отопление в частном доме цена  тут найкраща.

Радіатори

Монтаж опалення в приватному будинку передбачає використання будь – якого типу радіаторів-тут не існує таких підвищених вимог, як в багатоповерхівках.

Чавунні-мають гарну теплоємність, витримують великий тиск, але недостатньо швидко реагують, точніше, мають інертністю при застосуванні автоматики. Для додання кращого дизайну їх закривають металевими гратами.

Сталеві-зазвичай панельного типу, добре віддають тепло. Недолік-можливість корозії.

Алюмінієві-радіатори нового покоління, відмінні показники тепловіддачі, взаємодії з автоматикою, легкі, досконалих дизайнерських форм, але вимогливі до хімскладу теплоносія.

Біметалічні-володіють позитивними якостями вищезгаданих радіаторів, але сталевий каркас, покритий алюмінієм, надає додаткову стійкість до фізичних, хімічних, термічних впливів.

Загальні вимоги

Існувала раніше вимога встановлювати опалювальні котли в окремому приміщенні вже не діє.

Сучасні закриті котли можна встановлювати в будь-якому доступному місці. Але для агрегату, що має відкриту камеру згоряння, краще передбачити спеціальне місце.

Для прихованої проводки всередині стін, в підлогах краще застосовувати мідні труби. Хороші показники стійкості до температури, тиску, гарантують надійну, довгу експлуатацію. Розташування радіаторів в приміщенні-строго під вікном на одному рівні.

Схеми обігріву

Монтаж систем опалення може проводитися різними способами, із запрошенням фахівців або своїми руками. Найвигіднішим і оптимальним вважається монтаж водяної системи опалення, де теплоносієм виступає вода або антифриз, що циркулює по трубах.

Циркуляція теплоносія може бути природною або примусовою.

Природна

Природна циркуляція грунтується на різній щільності води-гаряча вода важче холодної, тому вона буде підніматися вгору. Перевага даного методу полягає у відсутності додаткових пристроїв у вигляді насосів або нагнітачів.

Недоліком можна вважати невелику площу опалення, так як тиск в трубах невисоке.

Якщо вибір зроблений на користь такого способу, то слід врахувати деякі нюанси:

 • діаметр основної труби повинен бути трохи більше основного трубопроводу;
 • від розширювального бочка до радіатора і від радіатора до котла труби повинні мати природний ухил, так як теплоносій до них буде надходити самопливом. Ухил труби повинен бути не менше 3-5 градусів;
 • розширювальний бочок повинен розташовуватися вище всіх інших елементів опалення.

Примусова

При примусовому методі циркуляції теплоносія в систему опалення вбудовується насос, який забезпечить необхідний тиск навіть на найбільші площі. Недоліком такої системи можна вважати енергозалежність. Тому в будинку повинен бути запасний генератор — на випадок відключення електрики.

Однотрубне підключення

Монтаж опалення за допомогою однотрубного методу є найменш витратним, в той же час розводка в дві труби буде найбільш ефективною, особливо якщо кімнати в будинку мають велику площу. Переваги такої схеми полягають в наступному:

 • простота монтажу та ремонту;
 • економічність;
 • можливість прокладки магістралі на рівні підлоги;
 • використання системи в одноповерховому та двоповерховому будинку;
 • можливість примусової або природної циркуляції.

При однотрубної системі вода пересувається від одного радіатора до іншого по трубі, а після досягнення останнього радіатора сильно остигає. Регулюванню така система не піддається.

Двухтрубное

При двотрубної розводці радіатори підключаються відразу до двох трубах, по одній з яких рухається гарячий теплоносій, а по іншій відводиться вже остиглий. Тепловтрата при такій схемі буде мінімальною, але повністю уникнути її не вдасться.

Перевагою такого методу можна вважати можливість регулювання рівня тепловіддачі кожної окремої батареї.двотрубна опалювальна система, в свою чергу, може бути виконана трьома способами.

Вертикальна система з нижньою розводкою встановлюється наступним чином.

Магістральний трубопровід від нагрівального котла пускається по підлозі або по підвалу будинку. Від магістральної труби теплоносій потрапляє в батареї по спеціальних стояках, які монтуються вертикально. Остиглий теплоносій від батареї назад в котел відходить по трубі зворотного струму.

Така нижня розводка труб вимагає постійного стравлювання повітря з опалювальної системи. Це робиться за допомогою монтажу повітряної труби, а також установкою розширювального бака і кранів маєвського на всіх радіаторах.

Вертикальна система з верхньою розводкою має на увазі подачу теплоносія від котла на горище або під саму стелю по магістральному трубопроводу. Потім вода опускається вниз до радіаторів по декількох трубах, проходить через всі батареї і повертається назад в котел. Дана схема дієвіше нижнього варіанту розводки, так як дозволяє створити більш високий тиск в стояках і радіаторах.

Пристрій горизонтальної двотрубної системи є найбільш поширеним варіантом.

Колекторна система

Існує ще третій спосіб розводки труб-колекторний. В цьому випадку до кожного радіатора підводяться дві труби з гарячою і холодною водою. Такий спосіб дозволяє регулювати температуру на будь-якій ділянціТрубопровід. Але для монтажу цієї системи знадобиться установка колекторного шафи.

З котельні теплоносій йде по головній магістралі до колекторів, розташованих поверхово. Колектори мають виходи і входи, рівні кількості опалювальних елементів — батарей, що знаходяться на тому ж поверсі. Радіатори підключені до колектора двома трубами — для подачі і обратки.

Перевагою такого варіанту є естетичність-труби можна приховати в стіні. Сама опалювальна система відрізняється підвищеною надійністю.