Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

20

При проведенні ремонту в своїй квартирі значна кількість господарів віддає перевагу гіпсокартонних конструкцій. Така технологія дозволяє отримати ідеально рівні площини, створити багаторівневі оригінальні композиції, розмістити відкриті світильники і приховані точки підсвічування, додати стелі дійсно неповторний дизайнерський вигляд.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Однак все це буде досягнуто лише за умови, якщо проведені дуже ретельні підготовчі та малярні роботи. На площині стелі завжди стають помітні навіть незначні недоліки і похибки, в тому числі і сліди неякісного фарбування. До матеріалів повинні пред’являтися високі вимоги, і питання, якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стелю, стає одним з найголовніших.

Різноманітність подібних матеріалів у магазинах – дуже велике, але не варто відразу ж купувати першу-ліпшу фарбу, орієнтуючись лише на її ціну з бажання заощадити. Слід пройти невеликий «лікнеп» за основними характеристиками і параметрами вибору.

Зміст статті

 • 1 Основні декоративні та експлуатаційні якості фарб
 • 2 Яку фарбу краще використовувати для гіпсокартонного стелі
  • 2.1 Відео: деякі поради з вибору фарби для стель
  • 2.2 Фарби масляні
  • 2.3 алкідні Фарби
  • 2.4 Силікатні фарби
  • 2.5 Водорозчинні чи фарби емульсійні
  • 2.6 Відео: переваги акрилової водоемульсійною фарби Dulux»

Основні декоративні та експлуатаційні якості фарб

Недосвідчений покупець, вирушаючи в магазин за фарбою, нерідко тримає в умі лише основний її колір, забуваючи або не знаючи про те, що цьому матеріалу властивий цілий ряд інших, не менш важливих якостей.

 • На перше місце можна поставити декоративні якості, так як, в принципі, це основна функція фарби в умовах квартири – надання стелі естетичного зовнішнього вигляду.

Зрозуміло, що класичним, найбільш звичним для стелі є білий колір, хоча і тут можливі різні варіанти. Різноманітність відтінків, що випускаються виробниками, досить велика, але більшість мастероу все ж воліють використовувати базовий колір, виробляючи потрібну колеровку по мірі необхідності з допомогою спеціальних добавок-барвників.

 • В залежності від свого компонентного складу фарба може мати різну ступінь глянцю покритої нею поверхні. Так, існує поділ на высокглянцевые сильно блискучі фарби, глянцеві, напівматові і матові.

— Глянсова фарба може здатися вигідніше з точки зору догляду за поверхнею – з неї набагато легше прибрати осілий пил або випадкові плями. Вона є більш стійкою до стирання, до застосування миючих засобів, тобто легше піддається вологому прибиранню. Однак, при всьому цьому глянсове покриття обов’язково проявить всі огріхи і шпаклювальних, і малярних робіт – гра відбитого світла зробить помітними навіть, здавалося б, зовсім незначні вади.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Глянсова фарба може проявити всі дефекти поверхні

— Матова фарба як ніяка інша підходить саме для стельової поверхні. Таке покриття візуально розширить приміщення, добре приховає дефекти, і навіть невеликі перепади рівня. Але ось з експлуатаційної боку у неї показники гірше – забруднені місця очистити буде значно важче. Тим не менш, в більшості випадків для стельових робіт все ж вибирають саме матову різновид фарб.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Найчастіше для стель використовують матову фарбу

Напівматова займає серединне положення, рівномірно поєднуючи переваги і недоліки тієї та іншої фарби.

 • Фарба може бути звичайною, «рівною» або ж мати фактурні включення, які надають пофарбованої поверхні особливі декоративні микрорельефные властивості. Як правило, фактурну фарбу для стелі застосовують досить рідко– вона більше підходить для стін.
Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Фарба може мати зовнішню рельєфну фактуру

 • Незалежно від ступеню глянцевості, фарба може бути миється, тобто стійка до неодноразовим вологим уборкам, або ж не відповідає таким вимогам. Безумовно, миються матеріали коштують значно дорожче, і їх вигідніше застосовувати в тих приміщеннях, де площа стелі невелика, але концентрація можливих випарів максимальна, наприклад, кухня або ванна. Звичайні фарби коштують не так дорого, та іноді економічно вигідніше використовувати їх, час від часу проводячи «освіжаючий» ремонт.
Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Хороша фарба повинна дозволяти проводити вологе прибирання стелі

 • Важливим параметром є покриваність фарби – її здатність надати поверхні вибраний відтінок навіть на контрастному підставі. Щільність визначається кількістю нанесених шарів, яких буде достатньо для абсолютно рівного фону.

Якісним фарбам буває досить двошарового нанесення, хоча в рекламних оголошеннях можна зустріти згадка і про одному шарі (майстра ставляться до цього зі скептицизмом). Якщо немає досвіду використання невідомої фарби, краще придбати для початку невелику кількість і провести експеримент на невеликому фрагменті поверхні стелі або просто залишився шматок гіпсокартону – так можна буде визначитися з її необхідною кількістю.

 • При виконанні малярних робіт важливим фактором стає консистенція фарби, її в’язкість і адгезія до оброблюваної поверхні. Занадто рідка фарба надзвичайно ускладнить роботи на стелі, призведе до великої кількості втрат не дасть рівномірності нанесення. З іншого боку, з надміру в’язким матеріалом важко працювати, і якість фарбування також буде невисоко. Втім, густу фарбу нескладно довести до необхідного стану розчинником (часто – звичайною водою), але от якщо придбана занадто рідка, справа йде гірше.
 • Існує ще й поняття тиксотропності – зазвичай ця характеристика вказується на банках з фарбою, що володіють такою властивістю. Воно полягає у зміні густоти (розрідженні) при механічному перемішуванні і швидкому наборі в’язкості в стані спокою. Такі фарби дають дуже мало патьоків при нанесенні, але їх вартість досить висока.
Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Якщо фарба має властивість тиксотропності, то це має бути зазначено на її упаковці

 • Істотним критерієм при виборі матеріалу стає швидкість його висихання. Це зумовить продуктивність малярних робіт – чим менший термін, тим швидше можна накладати наступний шар або переходити до наступних етапів загальної обробки стелі. Зазвичай в паспортної документацію на фарбу вказується середній час її висихання при нормальних умовах температури і вологості в приміщенні.
 • Для гіпсокартонних стель приміщень квартири стає надзвичайно важливим здатність фарби «дихати», тобто здійснювати вільний парообмен. В іншому випадку на поверхні стелі буде накопичуватися конденсат, що призведе і до неохайності його види, та до серйозних побутових незручностей.
 • І, нарешті, і сам фарбувальний компонент, і розчинник, і додаткові інгредієнти матеріалу повинні бути абсолютно безпечними для здоров’я людей та тварин і не представляти ніякої екологічної загрози. Одночасно з цим фарба повинна перешкоджати виникненню і поширенню колоній мікроорганізмів (бактерій, плісняви, грибка). Пофарбована стеля повинен володіти вираженими протипожежними якостями.

Яку фарбу краще використовувати для гіпсокартонного стелі

Тепер варто розглянути існуючі фарби з позицій їх хімічного і компонентного складу. Випускається чимало їх різновидів, і потрібно знати, які по приходу в магазин взагалі не приймати до уваги, а які цілком застосовні для використання на гіпсокартонні стелі.

Відео: деякі поради з вибору фарби для стель

Фарби масляні

Цей тип, мабуть, найстаріший серед усіх інших. Розчинником фарб є мінеральне масло або олія (оліфа), яке в процесі окислення від впливу кисню повітря висихає, залишаючи плівкове покриття.

Переваг у таких матеріалів небагато – це дешевизна і хороша покриває здатність. Сохнуть вони дуже довго, паропроникність дуже слабка, під дією ультрафіолету відбувається швидке руйнування нанесеного шару, і вже через пару років зазвичай він починає лущитися, втрачаючи привабливий вигляд.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Олійну фарбу для стелі практично не використовують

Разом з тим, «оновити» поверхню після масляної фарби непросто потрібно повне очищення поверхні, так як ніяка інша поверх олійною вже не ляже. Висновок категоричний – для гіпсокартонних стель використовувати таку фарбу не слід.

Алкідні фарби

Багато в чому за своїми експлуатаційними якостями вони схожі з масляними. Головна відмінність в застосовуваному тип розчинника. Зазвичай це леткі органічні сполуки – скипидар, уайт-спірит, бензин і т. п. у склад також входять алкідні смоли, фарбувальні пігменти і спеціальні добавки, що підвищують пластичність матеріалу і прискорюють процес його висихання.

Пофарбована поверхня отримує на стійку плівку, яка може успішно протистояти багатьом зовнішнім впливам – перепадів температур, вологості, ультрафіолету. Однак, з часом настає неминуче вицвітання і пожовтіння. Фарба в певній мірі є паропроницаемой, але все ж цей її показник далекий від ідеалу в умовах житлових приміщень. Крім того, фарба небезпечна з точки зору займистості.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Алкідна фарба — теж не кращий варіант для гіпсокартонного стелі

Алкідні фарби можуть бути глянцевими (емалі) і матовими, вони добре піддаються вологого прибирання, стійкі до стирання, після повного застигання стають нешкідливими для навколишнього середовища і людини. Однак використовувати їх на стелі гіпсокартоном можна виключно з міркувань дешевизни і хорошою покрывистости. Вони, скоріше, добре підійдуть для фарбування дерев’яних або металевих деталей та конструкцій, як всередині, так і зовні будинку, але для стелі краще придбати більш прийнятний варіант.

Силікатні фарби

Відносяться до розряду мінеральних барвників, створених на основі силікату — «рідкого скла», натрієвого або калійного. Така фарба створює на поверхні надзвичайно міцний шар, який одночасно з цим відрізняється найбільш високою паропроникністю порівняно з усіма іншими ЛКМ.

До складу силікатних фарб входять лужні компоненти, що обумовлює е небезпечність при проведенні малярних робіт – обов’язково використовуються засоби захисту шкіри і слизових оболонок. Після застигання склад стає нешкідливим.

Особливості хімічного складу зумовлює використання для додання відтінку виключно лужних пігментів, а це істотно обмежує діапазон колірних варіантів. Втім, так як білий колір для гіпсокартонного стелі найчастіше є оптимальним, то цей недолік буде несуттєвим.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

У силікатних фарб гідності чергуються з вадами

Силікатні фарби особливо гарні для приміщень з підвищеною вологістю, і з-за вираженої паропроникності, і в зв’язку з антисептичним ефектом – на такій поверхні ніколи не виникне ніяких колоній мікрофлори, навіть без застосування яких би то не було спеціальних грунтів.

Недоліки у такий фарби теж чималі. По-перше, слабка еластичність – вона не здатна закрити дрібні дефекти поверхні – навіть зовсім тонкі тріщинки будуть виділятися. Така фарба ніколи добре не ляже на стелю, який був раніше оброблена синтетичними складами на органічній основі. Неможливо буде її використовувати і тоді, коли на офарблює поверхні є які-небудь полімерні деталі – вона просто на них не кристалізується. І ще одне важливе попередження – якщо стеля хоч раз був пофарбований силікатною фарбою, спроби перефарбувати його іншим матеріалом виявляться безуспішними.

Водорозчинні чи фарби емульсійні

З усіх лакофарбових матеріалів для внутрішніх малярних робіт саме водорозчинні фарби є найбільш прийнятним варіантом. Як випливає з самої назви, розчинником для них є звичайна вода, в якій в емульсійному або дисперсному стані знаходяться всі інші компоненти:

 • Пленкообразующая основа – зв’язуючі компоненти різного типу, які після випаровування води створюють на поверхні щільно прилеглий шар з високою адгезією, що утримує всі інші інгредієнти.
 • Пігменти – спеціальні барвники, що додають матеріалу потрібний відтінок.
 • Наповнювачі – істотно поліпшують фізичні та захисні якості лакофарбового шару. У різних видах фарби можуть застосовуватися тальк, мармурова або кварцова пил, інші мінеральні або органічні компоненти.
 • Спеціальні добавки – служать для оптимізації процесів адгезії, рівномірного розтікання фарби поповерхні, випаровування води і полімеризації зв’язуючих речовин.

Водорозчинні фарби поділяються на кілька різновидів:

1. На основі полівінілацетатної (ПВА). У просторіччі їх найчастіше називають просто «водоемульсійною фарбою». Вони відносяться до найбільш недорогим з водорозчинних, що обумовлює їх дуже широку популярність.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Водоемульсіонка на основі полівінілацетатної — невисока стійкість до вологи і стирання

Фарба практично не має запаху, володіє хорошою адгезією, легко змивається з рук і інструментів. Як правило, представлена у продажу тільки білим кольором, але дуже просто піддається пигментированию до потрібного відтінку.

Водоемульсійна фарба абсолютно нешкідлива, нетоксична і не виділяє ніяких випарів навіть при термічному впливі, тому відмінно підходить для покриття нею гіпсокартонних стель в житлових приміщеннях. На неї легко лягають практично всі інші ЛКМ, тобто перефарбувати поверхню з часом не представит труда.

Головний недолік водоемульсіонкі – слабка стійкість до стирання і до дії води навіть після повної полімеризації. Вологого прибирання такий стелю краще не піддавати – на ньому можуть утворитися помітні оку розлучення. З цієї причини її краще застосовувати для стель тільки в приміщеннях з нормальним рівнем вологості.

2. Бутадієн-стирольні фарби чимось схожі з ПВА, але вигідно відрізняються від них стійкістю до абразивного навантаження і хорошою водостійкістю – з’являється можливість більш ретельного догляду за поверхнею стелі. Однак всі ці переваги зводяться нанівець головним недоліком – така фарба вкрай вразлива до впливу світла – під дію ультрафіолетових променів вона швидко втрачає свій первісний колір.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Бутадиенстирольная фарба — головний недолік в низькій стійкості до ультрафіолету

Бутадиенстирольная фарба цілком може застосовуватися для гіпсокартонного стелі, але тільки в тих приміщеннях, де немає прямого світлового впливу – підставки, комори, підсобки і т. п.

3. Латексні воднодисперсные фарби мають у своєму складі в якості сполучного речовини смоли синтетичного каучуку (латексу). Вони створюють на поверхні високоміцну плівку, стійку до впливу води, і до механічних навантажень. Разом з тим, плівка цілком паропроникна, і конденсат на її поверхні утворюватися не повинен, якщо, звичайно, не «переборщити» з кількістю нанесених шарів. Стійкість до світлового впливу непогана, правда, поступається акриловим ЛКМ.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Зручна і практична латексна фарба

Покриває здатність у латексної фарби дуже гідна, і навіть один наноситься шар здатний затягнути тріщини шириною до міліметра, а в двох «заходів» буде цілком достатньо для створення рівної поверхні з деяким шовковистим ефектом. Для гіпсокартонного стелі – відмінне рішення, правда, не саме дешеве.

При роботі з латексними фарбами слід вживати заходів щодо захисту шкіра – після полімеризації складу він дуже непросто оттирается від рук.

4. Акрилові фарби виділяються на тлі всіх воднодисперсных різноманітністю відтінків – акрилатовым смолам страшна пігментація. Однак, як вже говорилося, для стелі оптимальним вважається білий відтінок – і він в акриловому виконанні дійсно білосніжний.

По фізичним якостям вони практично не поступаються латексним, ультрафіолету взагалі не бояться. Полоток під шаром такої фарби можна регулярно протирати вологою ганчіркою без шкоди для поверхні. Дещо гірше у них виражена властивість затягувати нерівності – акрилова фарба здатна повністю закрити волосяну щілину до 0,5 мм Втім, нанесення другого шару повинно повністю згладити подібний дефект.

Фарба такого типу вважається універсальною – вона підходить для всіх видів внутрішніх оздоблювальних робіт. Відмінно вона себе покаже і на стелі гіпсокартоном.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Саме вигідне рішення і за ціною, і за якістю — акрилова фарба

Цена на них в даний час вважається помірною, тому з точки зору критерію «ціна — якість» акрилова фарбування гіпсокартонної стелі, напевно, буде оптимальним варіантом.

5. І, нарешті,силіконові фарби, які вважаються найбільш сучасними, що поєднують переваги всіх інших різновидів. Вони мають виражений водовідштовхувальний ефект, практично не піддаються забрудненню – на них погано тримається оседавшая пил. Догляд за стелею, покритим силіконовою фарбою, не представить жодної праці – вони дуже стійкі до стирання.

Укривистість такої фарби – вище всяких похвал, вона здатна затягувати тріщини навіть до 2 мм завширшки. Незважаючи на уявну щільність створюваної плівки, у неї хороша паропроникність, і стеля залишиться «дихаючим». Фарба абсолютно нешкідлива і в рідкому, і в полимеризованном вигляді. її нанесення не вимагає яких-небудь підвищених заходів безпеки. По довговічності покриття з збереженням початкового вигляду вона також безумовний лідер.

Якою фарбою фарбувати гіпсокартонний стеля

Найсучасніша — силіконова фарба. Практично без недоліків, за винятком дуже високої ціни

Єдиним серйозним недоліком можна вважати лише високу вартість подібних матеріалів, тому для фарбування великих поверхонь стелі їх застосовують нечасто.

При виборі фарби для гіпсокартонного стелі, крім типу ЛКМ і перерахованих якостей, слід звертати увагу і на репутацію виробника, віддаючи перевагу відомим брендам, які супроводжують свою продукцію фірмовою гарантією якості. Нерозумна економія в такому питанні може бути згубною.

Так, без усякого сумніву можна купувати фарбу фінської компанії «Tikkurila», німецьких «Caparol», «JOBI» або «Dufa», російських «Євролюкс» або «Адмірал», британських «Дулюкс» і «johnstone’s», польської «Sniezka» і ряду інших. Зрозуміло, що покупка повинна проводитися тільки в спеціалізованому магазині, щоб виключалася підробка.

Відео: переваги акрилової водоемульсійною фарби Dulux»

І ще одне важливе зауваження – не забувайте дивитися на термін придатності товару. Фарба, звичайно, це не харчовий продукт, але перевищення строків зберігання також позначається на її якості та придатності до використання.