Як викласти камін своїми руками

826

Вогонь завжди перебував на службі людини, складається і зараз. Але в більшості пристроїв він прихований від людського ока: знаходиться або в надрах опалювальних котлів, або під посудом на кухонній плиті. Але інстинктивна тяга до відкритого вогню у людини не зникала ніколи, тому й існує постійне бажання до спорудження в своєму житлі каміна. Ті люди, які вміють це робити – майстра пічники, в розумінні багатьох людей, що володіють якимись сакральними знаннями, недоступними для простого обивателя, хоча насправді в основі облаштування камінів стоять закони фізики і інженерна справа. І, в принципі, будь-яка людина може осягнути цю науку — як викласти камін своїми руками. Потрібно лише величезне бажання і терпіння.

Як викласти камін своїми руками

Зміст статті

 • 1 Загальні відомості про каміни
  • 1.1 Пристрій каміна відкритого типу
 • 2 Як викласти камін своїми руками
  • 2.1 Розрахунок розмірів каміна
   • 2.1.1 Калькулятор розрахунку рекомендованого перерізу димоходу каміна або печі з відкритою топкою
  • 2.2 Вибір місця розміщення каміна
  • 2.3 Матеріали для спорудження каміна
  • 2.4 Розчини для кладки камінів
   • 2.4.1 Відео: Тестування розчину
  • 2.5 Необхідний інструмент і пристосування
   • 2.5.1 Відео: Прийоми роботи з болгаркою по обробці каменю
  • 2.6 Обладнання фундаменту для каміна
  • 2.7 Кладка каміна з цегли
  • 2.8 Введення каміна в експлуатацію
  • 2.9 Відео: Будівництво каміна з цегли
  • 2.10 Відео: Кладка каміна

Загальні відомості про камінах

Камін по своїй суті є піччю, тільки конструкція у нього спрощена. У більшості випадків він має відкриту топку і конструкція у нього менш масивна, тому тепла він накопичує набагато менше, ніж піч. Димовий канал каміна прямий, не має димооборотов, паливо згорає швидше, ніж в печі і значна частина тепла вилітає в трубу. Можна сказати, що камін несе більше декоративно-естетичну функцію, ніж опалювальну, але це анітрохи не применшує його достоїнств. Важливою перевагою каміна є здатність дуже швидко опалити приміщення променевим теплом від палаючого полум’я. Великий об’єм кисню, що згорає в топці, сприяє надходженню свіжого повітря, за умови, якщо правильно організована припливна вентиляція. В приміщеннях, де періодично запалюють вогнище, буде завжди сухо і буде відсутній затхлий запах, навіть при відсутності основної системи опалення.

Як викласти камін своїми рукамиШукаєте, як зробити декоративний камін своїми руками?

Пропонуємо вам ознайомитися із покроковим керівництвом про те, як зробити декоративний камін зі старої шафи своїми руками. Крім цього в даному матеріалі детально показаний процес обробки каміна ліпниною і етап підключення світлодіодної стрічки!

Сучасні каміни із закритою топкою вже можна назвати міні-піччю, так як у них організовано конвекційний нагрів повітря. ККД таких камінів набагато вище, у них більш повно і ефективно згорає паливо, вони можуть опалювати не тільки одну кімнату, але навіть і невеликий будинок. Якщо господарі захочуть насолодитися спогляданням відкритого вогню, то дверцята можна відкрити, а в деяких моделях навіть підняти.

Як викласти камін своїми руками

Сучасна камінна топка може працювати як з відкритим топливником, так і з закритим

Пристрій каміна відкритого типу

Перш ніж починати облаштування каміна, буде корисно дізнатися з яких конструктивних елементів він складається, і їх призначення. Схема каміна в розрізі показуна малюнку.

Як викласти камін своїми руками

Вертикальний розріз каміна відкритого типу

 • Топливник або топка (3) каміна – його основна частина, що являє собою нішу з вогнетривкого матеріалу – шамотної цегли. Саме тут відбувається згорання палива.
 • Портал (5) – обрамляє топливник і виконує декоративну функцію.
 • Під (2) – нижня частина топливника зроблена також з вогнетривкого матеріалу.
 • Колосникові решітки (вона не видна схемі), служить для підтримки палива і подачі повітря знизу.
 • Зольник (1) призначений для збору золи і його найчастіше роблять у вигляді металевого ящика.
 • Предтопочная майданчик (12) обмежує потрапляння іскор з топки на підлогу і є елементом декору каміна.
 • Задню похилу частину топливника (4) називають ще дзеркалом. Його завдання – відображати тепло з топки в приміщення. Дзеркало формує димовий зуб (6), який ще називають гусек або димовий карниз. Ця важлива деталь каміна перешкоджає змішування потоків повітря, випадання сажі та проникненню диму в приміщення.
 • Хайло (7) або димозбірник, збирає продукти горіння з топливника і передає їх через димову горловину (9) і відведення (10) в димар (11).
 • Засувка (8) або шибер перекриває надходження холодного повітря в приміщення з вулиці при непрацюючому каміні, а також регулюють тягу.

Паливо для каміна зазвичай розташовують не на поді і на спеціальній камінній решітці, щоб був доступ свіжого повітря знизу.

Як викласти камін своїми руками

Паливо в каміні краще розміщувати не на черені, а на спеціальній решітці

Як викласти камін своїми руками

Роботи зі спорудження каміна слід розбити на кілька послідовних етапів.

Розрахунок розмірів каміна

Камін, безумовно, є предметом інтер’єру, але крім цього він повинен виконувати свою основну функцію – опалювати приміщення і радувати господарів можливістю споглядання відкритого полум’я. Але у визначенні розмірів каміна повинна брати участь не тільки фантазія дизайнера або переваги господарів, але і строгий інженерний розрахунок.

Якщо у маленькому приміщенні розмістити занадто великий камін, то, по-перше, при горінні дров він буде спалювати багато кисню, що спровокує сильні протяги при наявності припливної вентиляції, а, по-друге, кількість виділеної теплової енергії буде надлишковим; в такій кімнаті буде просто складно перебувати при палаючому каміні.

Як викласти камін своїми руками

Розміри всіх складових частин каміна визначаються на підставі розрахунків

Розміри каміна, висота і перетин димоходу – це величини, отримані з інженерних розрахунків. Методика таких розрахунків досить складна, але у спрощеному вигляді її можна викласти у вигляді набору простих правил, виконавши які можна побудувати камін, який відповідає всім вимогам комфорту та безпеки. Перерахуємо ці правила:

 • Камін встановлюється в приміщення певній площі, а теплова енергія випромінюється у нього через площу топкової частини, яка обмежена порталом каміна. Площа топкової частини повинна співвідноситися до площі приміщення в пропорції приблизно 1:50. Наприклад, є кімната площею 20 м2, в яку необхідно встановити камін. Площа його топкової частини повинна бути 20 м2/50=0,4 м2.
 • Після того, як відома площа порталу, необхідно визначити його розміри: висоту і ширину. За правилами, вони повинні відноситися один до одного в пропорції 2:3. Згідно представленій схемі B/A=2/3. Підбираючи висоту порталу, можна знайти його ширину за формулою A=3*B/2. Наведемо приклад: нехай висота порталу 51 см=0,51 м, тоді його ширина B=3*0.51/2=0.765 м=76,5 див. Не забуваємо перевіряти умови площі порталу: S=A*B=0.51*0.765=0.39 м2, що приблизно дорівнює 0,4 м2.
 • Наступним важливим параметром є глибина топливника — C, яка дуже сильно впливає на правильну роботу каміна. За правилами вона повинна складати 2/3 від висоти порталу: C=2*B/3. Обчислимо глибину в нашому прикладі C=2*0.51/3=0.34 м=34 см=340 мм. Якщо цю глибину збільшувати, то тепло буде безперешкодно вилітати з топки в димар, а якщо зменшувати, то продукти згоряння будуть входити в приміщення.
 • Подіум перед порталом каміна повинен виступати на відстань не менше 50 см. це робиться в цілях пожежної безпеки.
 • З боків порталу виступи повинні бути не менше 20-30 див.
 • Задня стінка топливника повинна мати нахил у 20-22° по відношенню до вертикалі, причому нахил повинен починатися з третини висоти.
 • Бічні стінки для відображення тепла в приміщення повинні бути розташовані під кутом 45-60°.
 • Димар при розташуванні його біля коника даху, повинен бути вище не менше ніж на 0,5 метра. В разі іншого розташування димоходу, необхідно керуватися правилами, зображеними на схемі.
Як викласти камін своїми руками

Правила розташування димоходу каміна на даху

 • Загальна довжина димоходу (від колосникових грат до гирла труби) не може бути менше 5 метрів.
 • Якщо загальна довжина димоходу перевищує 10 метрів, то тяга в комині буде занадто великий. Такий прилад стане лише «жерти» дрова, але при цьому не давати адекватної тепловіддачі. В цьому випадку передбачають різні кутові елементи, дещо знижують тягу.
 • Площа поперечного перерізу димоходу не повинна бути менше площі топкового вікна каміна приблизно в 8÷15 разів. Розкид показаний занадто великий, тому цей параметр рекомендується розрахувати більш точно, тим більше, що на цей рахунок є спеціальна таблиця.

До речі, оптимальне перетин каналу димаря повинна відповідати не тільки розміром паливного вікна каміна, але ще і висоті труби. Крім того, простежується залежність і від геометричної форми перерізу каналу. Оптимальною для виведення продуктів згоряння вважається круглий перетин. Найбільше «паразитних» завихрень, що заважають нормальній тяги, що утворюється в димоході з прямокутним перетином.

Нижче в таблиці наведено залежність оптимального співвідношення площі димоходу до площі топкового вікна у відсотках.

Висота димохідної труби від дна паливної камери (колосника) до гирла, м Конфігурація внутрішнього перерізу димоходу каналу
Коло Квадрат Прямокутник
5 11.2 12.4 13.2
6 10.5 11.6 12.3
7 10 11 11.7
8 9.5 10.5 11.2
9 9.1 10.1 10.6
10 8.7 9.7 10.2
11 8.9 9.4 9.8

Ще простіше буде провести обчислення, якщо скористатися розміщених нижче калькулятором.

Калькулятор розрахунку рекомендованого перерізу димоходу каміна або печі з відкритою топкою
Вкажіть запитувані значення і натисніть «РОЗРАХУВАТИ РОЗМІРИ КАНАЛУ ДИМАРЯ»
Як викласти камін своїми руками
.

РОЗМІРИ ТОПКОВОГО ВІКНА КАМІНА (або печі з відкритою топкою)

Ширина L, міліметрів
Висота h, міліметрів
Як викласти камін своїми руками
.

ПЛАНОВАНІ ПАРАМЕТРИ ДИМОХІДНОЇ ТРУБИ

Висота, метрів (від топки до оголовка)
Форма перерізу каналу
Як викласти камін своїми руками

— коло (результат розрахунку — А)

Як викласти камін своїми руками

— квадрат або прямокутник (результат розрахунку Б чи В)

Для димоходів круглого і квадратного перерізу калькулятор покаже одразу рекомендований розмір – діаметр або довжина сторони відповідно (у міліметрах). При цьому не забувайте своєчасно, при внесенні даних, вказати у відповідному полі форму перетину.

З прямокутником – дещо складніше, оскільки тут можуть бути варіанти з довжиною сторін. Тому для цих випадків буде вказуватися оптимальна площа перерізу (в квадратних сантиметрах), яку потім нескладно призвести до лінійних параметрів сторін.

Підсумковий результат, безумовно, орієнтовний, так як практично завжди він приводиться до стандартним розмірам цегляної кладки або випускаються труб для димохідних каналів. Тим не менш, він не дасть серйозно помилитися з вибором – завжди буде можливість зупинитися на найбільш близькому до розрахованим значенням варіанті.

При самостійному монтажі каміна краще всього вибирати готовий типовий проект для наявної площі приміщення. Як правило, в таких розробках враховані всі нюанси, а самі пропоновані схеми являють собою вже перевірені практичною роботою конструкції.

Вибір місця розміщення каміна

Спорудження каміна вимагає чималого докладання зусиль і вкладання коштів і щоб все це не пропало даром, його треба правильно розмістити в приміщенні. Для початку розглянемо, як взагалі може розташовуватися камін:

Як викласти камін своїми руками

Варіанти розміщення камінів

 • Камін, вбудований в стіну (А). таку конструкцію зазвичай зводять ще на етапі будівництва будинку або доведеться розбирати ділянка стіни, що дуже непросто. Такі каміни мають переваги в тому, що не займають корисної площі опалювального приміщення.
 • Пристінний камін (Б) вже зажадає площі для свого розміщення.
 • Кутовий камін (В) дуже зручний в приміщеннях квадратної форми.
 • Острівний або окремо стоїть камін (Е) – дуже зручно розташовувати в геометричному центрі великих приміщень. У нього топка може бути відкритою з одного боку, але існують сучасні каміни, у яких топка відкрита з двох, трьох і навіть повністю відкриті каміни.
Як викласти камін своїми руками

Острівний камін — сучасне і оригінальне рішення

Тепер розглянемо в яких місцях можна розміщувати камін:

Як викласти камін своїми руками

Каміни можна розташовувати далеко не у всіх частинах кімнати

 • У приміщеннях менше 12 м2 краще не розміщувати камін.
 • При будь-якому вигляді розміщення портал каміна повинен бути спрямований до центру і на цьому шляху ніяких перешкод не повинно бути.
 • Не слід розміщувати камін на шляхах переміщення повітряних потоків між вікнами і дверима, між двох вікон і т. д.
 • Не треба розміщувати камін на шляхах переміщення людей.
 • У вбудованих, пристінних та кутових камінів ліворуч і праворуч від каміна має бути вільний простір стіни не менше 1 метра.
 • Найкраще місце для розміщення каміна – вбудовані або пристінні у внутрішніх капітальних стін приміщення.

Матеріали для спорудження каміна

Успішна робота навіть бездоганно складеного каміна буде багато в чому залежати від матеріалів, які застосовувалися при його будівництві. Головним з них є цегла. При горінні палива в каміні, температура в його топці може досягати 900 °C, що пред’являє підвищені вимоги до матеріалів. Тому використовують спеціальний повнотіла так званий пічної цегла, який може бути двох видів:

Як викласти камін своїми руками

Цегла для кладки каміна повинен бути тільки повнотілою

 • Червоний повнотіла пічної цегла здатний витримувати температуру до 1000 °C. Крім цього він дуже енергоємний, він здатний приймати, накопичувати і розподіляти велика кількість теплової енергії. Марка цегли повинна бути не менше М200, розміри не повинні відрізнятися від стандартних 250*120*65 мм не більше ніж на 2 мм. При ударі молоточком по цеглині він повинен давати чистий і дзвінкий звук.
 • Шамотна повнотіла цегла використовується в тих місцях, де найбільш високі температури і є безпосередній контакт з вогнем. Саме тому топливники каміна викладають саме таким цеглою. При його виробництві використовують спеціальні щільні шамотні глини, які складають у його складі приблизно 70%. Шамотна цегла здатний тривало витримувати високі температури, накопичувати і передавати тепло. Розміри шамотної цегли можуть відрізнятися від стандартних, що видно з таблиці. Також випускається шамотна цегла спеціальної форми для кладки арок, камінів.
 • Як викласти камін своїми руками

  Геометричні розміри шамотної цегли можуть відрізнятися від стандартних

  При виборі цегли не варто довіряти запевненням виробника і продавця про те, що абсолютно весь цегла однаково високої якості. Слід особисто перевіряти кожну цеглину при покупці. Це займе багато часу, зате результат буде радувати вас багато років. На що слід звернути увагу:

  • По цеглі треба постукати молотком. Він повинен видавати дзвінкий звук, шамотна цегла видає більше металевий звук.
  • Реальні розміри не повинні відрізнятися від стандартних більш ніж на 2 мм.
  • При зовнішньому огляді якщо були помічені на поверхні плівочки, схожі на слюду, то це означає, що температурний режим випалу цегли був порушений і його вибирати не слід.
  • Колір цегли і червоного, і шамотної повинен бути рівним по всій поверхні. Хороший шамотна цегла повинен мати жовто-солом’яний колір, а білий свідчить про недостатній випаленні.
  • При виборі обов’язково треба подивитися на розколоті цеглини з тієї ж партії. Червона цегла не повинен мати сторонніх включень і більш темних ділянок. Внутрішня структура шамотної цегли не повинна бути набагато темніше, ніж зовнішня поверхня. При сильному ударі молоточком шамотна цегла має розколюватися на великі шматки.

  Кількість визначається на підставі даних конкретного проекту. До кожного проекту каміна повинен йти розрахунок використовуваних матеріалів. При цьому треба керуватися тим, що навіть половинка або третину цегли повинна при закупівлі вважатися цілою. Загальна кількість цегли кожного виду повинно бути більше на 10% від розрахункового, так як буде неминучий бій.

  Для того щоб викласти камін своїми руками знадобиться ще і спеціальне камінне обладнання, яке можна придбати в будівельних магазинах або на ринках. Розміри його підбираються під наявний проект каміна. До такого обладнання належить колосникова решітка, зольник і шиберна засувка під потрібний переріз димоходу.

  Як викласти камін своїми руками

  Деякі частини каміна варто придбати окремо

  Розчини для кладки камінів

  Звичні кладочні розчини на основі цементу абсолютно не годяться для кладки камінів. Справа в тому, що при впливі високих температур всі тверді тіла мають властивість розширюватися. Розширення цегли і цементно-піщаного розчину різні, тому з’являться тріщини неминучі, буде порушений зв’язок розчину з основою і, врешті-решт, така кладка неминуче зруйнується.

  Основу кладок розчинів для печей і камінів становить глина та пісок, — ті матеріали, які містяться у складі цегли. Процентне співвідношення компонентів не є постійною величиною, вона залежить від якості і жирності глини, тому кожен раз склад розчину підбирається емпіричним шляхом. Цемент тоже може входити до складу розчинів, але його кількість порівняно невелика.

  • Розчин повинен володіти однорідної по всьому об’єму структурою, нормальної пластичністю, не мати грудок. Тільки такий розчин буде мати гарну адгезію до цеглини, при висиханні не даст трещин і усадка буде помірною.
  • Занадто жирний розчин найбільш спокусливим для використання, так як він легко розрівнюється і наноситься, їм простіше зробити тонкий і красивий шов. Але в подальшому ці спокуси «вилізуть боком» — буде дуже велика усадка.
  • Худа глина і розчини на її основі малопластичны, практично не мають ніякої усадки, а в подальшому шви з таких розчинів розтріскуються і висипаються.

  Для кладочного розчину використовують тільки чистий дрібний пісок, просіяний через сито 1,5*1,5 мм. Кількість піску в розчині визначають емпіричним шляхом, роблячи кілька проб з різним об’ємним вмістом піску. Досвідчені пічники відразу безпомилково визначають якість розчину, а недосвідчені можуть скористатися тестом. Для цього кулька діаметром 5 см з розчину в сирому вигляді поміщається між дощечками і стискається.

  Як викласти камін своїми руками

  Перевірка пластичності розчину, б — нормальна пластичність

  • Якщо тріщини починають з’являтися практично відразу, то розчин низької пластичності.
  • Якщо тріщини з’являються при стисненні на 1/3 їх товщини, то пластичність нормальна.
  • Якщо тріщини починають з’являтися на ½ і далі, то пластичність розчину надлишкова.
  Відео: Тестування розчину

  У кожного досвідченого пічника є свої ноу-хау і секретні рецепти для приготування розчинів, з якими вони діляться неохоче. У новачків приготувати відразу правильний розчин шансів, чесно кажучи, не дуже багато. Найкращим виходом буде використання готових сумішей, спеціально призначених для кладки камінів. В цьому випадку якість розчину гарантовано за умови чіткого слідування вказівкам виробника. Слід зауважити той факт, що суміші для кладки топливника і зовнішніх стін, камінів і печей можуть розрізнятися.

  Як викласти камін своїми руками

  Застосування готових будівельних сумішей є порятунком для новачків в камінній науці

  Необхідний інструмент і пристосування

  Для кладки каміна буде потрібно певний набір інструментів, одні з яких є типовими, а інші спеціальними. Отже, що знадобиться:

  Як викласти камін своїми руками

  Набір інструменту пічника

  • Кірка (А) – вона необхідна для розколювання цегли.
  • Пічний молоток (Б) – також призначений для розколювання цегли, але кірка це робить точніше. Молотком також зручно поправляти цеглини.
  • Будівельне правило (В) – їм зручно вирівнювати бетонну основу фундаменту, а також контролювати правильність кладки.
  • Дерев’яна лопатка (Р) – дуже допоможе при розтиранні і замішуванні розчину.
  • Будівельний рівень (Д) – для перевірки горизонтальності і вертикальності площин.
  • Мочальная кисть (Е) – потрібна для очищення поверхонь від піску і забруднень перед кладкою видалення розчину, змочування поверхонь.
  • Плоскогубці (Ж) – потрібні для роботи з металевим дротом, використовуваної в кріпленні пічного обладнання та посилення кладки.
  • Чертилка свинцева або цинкова (З) – вона потрібна для розмітки кахельної плитки.
  • Стукальце (І) – потрібно для колки кахельної плитки. Воно являє собою відрізок труби, яким ударяють по ножу замість молотка.
  • Стрижень-чертилка (До) – зроблений з металу, призначений для розмітки.
  • Напилок-рашпіль (Л) – потрібен для зняття напливів з цегли при його підгонці.
  • Косинець (М) – допоможе перевірити правильність виведених кутів.
  • Висок (Н) – найкращий інструмнт для перевірки вертикалей.
  • Гумова киянка (Про) – потрібна при кладці для пристукування цегли на розчинової подушці.
  • Зубило (П) – може знадобитися для демонтажу старої кладки.
  • Набір кельм (кельмою) різних розмірів (Р) – необхідний для укладання та розрівнювання розчину, видалення його надлишків, заповнення порожнин в кладці.
  • Розшивка (З) – необхідна для ущільнення межкирпичных швів і додання їм закінченого естетичного вигляду.

  Крім цього знадобиться ємність для замішування розчину, ємність з водою для замочування цегли, совкова лопата або будівельний міксер. Для обточування цегли може знадобитися шліфувальний круг.

  Для того щоб надати їй потрібну форму, зняти фаску, закруглити кути, — професіонали використовують камнерезную машину. Але всі ці операції можна проводити за допомогою кутошліфувальною машинки (болгарки) і диска по каменю для сухого різання. Прийоми роботи показано у відео.

  Відео: Прийоми роботи з болгаркою по обробці каменю

  Для верхніх рядів кладки каміна знадобиться будівельний поміст, званий «козлами» або пара козелків поменше, на які покладений настил з дощок. На цей настил можна встати, а також розмістити поруч необхідний інструмент і матеріали.

  Як викласти камін своїми руками

  Козелки з помостом допоможуть викладати верхні ряди каміна

  Обладнання фундаменту для каміна

  Каміни з цегли – це масивні споруди, що важать більше тонни. Тому, якщо несуча здатність підлоги в будинку не здатна нести такі навантаження, то каміна однозначно потрібен фундамент. Фахівці рекомендують робити фундамент для каміна ще на етапі будівництва будинку і не пов’язувати його з фундаментом будинку, так як вони виконують різні завдання і несуть різні навантаження.

  Для обладнання фундаменту необхідно:

  • Розмітити місце розміщення каміна і місце під фундамент, з урахуванням того, що отвір у підлозі на 15-20 см повинен бути ширше, ніж конструкція каміна.
  • Демонтувати підлогове покриття і саму конструкцію підлоги. Якщо підлога являє собою тонку бетонну стяжку, то перфоратором або відбійним молотком демонтувати її.
  • Викопати котлован глибиною 50-60 см, ретельно зачистити дно.
  • На дно котловану засипається шар крупного піску товщиною в 10-15 см, потім цей шар проливається водою і трамбується.
  • Засипається шар щебеню 10 см, який теж трамбується.
  • Встановлюється опалубка з дощок обрізів. Розміри фундаменту повинні бути більше розмірів камина 5 див. Верхній край дощок вирівнюється на рівні 140-150 під рівнем чистої підлоги.
  • Перший шар бетонної суміші готується в пропорції цемент/ пісок/ щебінь = 1/ 3/ 4 і заливається бетоном шаром у 15 див.
  • На перший бетонний шар бажано укласти сітчастий каркас з арматури діаметром 10 мм з кроком 10 см.
  • Другий шар заливається цементно піщаною сумішшю в пропорції 1:3 і викласти зверху по торцях дощок правилом.
  Як викласти камін своїми руками

  Біля каміна повинен бути окремий фундамент

  • Повне дозрівання бетону відбувається протягом 28 днів. Періодично слід верх фундаменту поливати водою і накривати поліетиленовою плівкою. Це вбереже бетон від розтріскування.
  • Поверх бетону викладається суцільний ряд цегли на цементно-піщаному розчині згідно зі схемою, представленою нижче для 1-го ряду. Він ховається в два шари рулонної гідроізоляцією: руберойдом, Техноэластом, Унифлексом або інший. Поверх гідроізоляційного шару викладається ще ряд цегли (2-й ряд за схемою), який повинен вийти приблизно на рівень чистої підлоги. При викладанні цих рядів треба особливо стежити за відповідністю всіх розмірів і горизонтальності поверхні.

  Кладка каміна з цегли

  Пропонований для спорудження своїми руками кутовий камін має досить просту конструкцію, що дуже добре для першого самостійного досвіду. Він призначений для приміщень площею 12-13 м2 з примиканням до цегельних капітальних стін. Для цього каміна знадобиться 415-420 шт. повнотілої вогнетривкої цегли. Для топкової частини може бути застосований шамотна цегла.

  Фасад і вертикальний розріз каміна представлені на кресленні.

  Як викласти камін своїми руками

  Фасад і вертикальний розріз каміна

  Перед тим як починати готувати розчин для кладки потрібно уважно вивчити докладні схеми-порядовки, які обов’язково повинні бути. Навіть майстри-пічники найвищого класу не гребують користуватися порядовками. Що потрібно для підготовки до кладці?

  • Схему-порядовку краще викреслити або роздрукувати на великому аркуші паперу, де можна буде відзначати ряди.
  • Для кожного ряду підбираються цеглини – кожен повинен лежати на своєму місці. Ті камені, які мають рівні красиві межі потрібно використовувати для зовнішньої обробки.
  • За схемою нарізаються за розміром всі цеглини болгаркою або каменерізної машиною і доводяться на точильному колі або шліфувальним диском до потрібного розміру. Всі шви повинні бути однаковими – 5 мм. Краще всього користуватися дерев’яними рейками цієї товщини, які прокладають між рядами. Рейки каліброваних розмірів можна знайти в магазинах для моделістів.
  • Так послідовно формуються ряди майбутнього каміна, який «насухо» треба викласти аж до початку димоходу. При цьому потрібно контролювати вертикалі і горизонталі всіх рядів.
  • Особливу увагу треба приділяти формуванню похилій задній стінці – дзеркала, щоб її поверхня вийшла з плавним переходом, а також перехід у димовій камері.
  • Після того як вся конструкція димоходу до буде зібрана «насухо», її розбирають, але перед цим нумерують кожен підігнаний цегла на поверхні і на схемі, наприклад: 17-4, що означає 17-й ряд, 4-й цегла. Ряди складають окремо один від одного.

  Ця операція займає дуже багато часу, але це того варто, так як при кладці недосвідчений майстер може дуже довго займатися підгонкою цеглин.

  Кладку починають з приготування розчину. Самостійно приготований розчин повинен бути заготовлений заздалегідь, а суха суміш готується безпосередньо перед застосуванням згідно з рекомендаціями виробника.

  Як викласти камін своїми руками

  Порядовка каміна, частина №1

  • Перші два ряди каміна були викладені на етапі зведення фундаменту.
  • Перед тим як укладати цеглу його треба на кілька хвилин замочити в ємності з водою до тих пір, поки з нього не перестануть виходити бульбашки. Сухий цегла буде «тягнути» воду з розчину, знижуючи його міцність.
  • Для формування шва 5 мм необхідно наносити на цеглу розчин кельмою шаром більшої товщини 7-8 мм, а потім, постукуючи гумовою киянкою, сформувати потрібний шов. Якщо цього не вийшло, то цегла вилучають, наносять нову партію розчину і укладають заново.
  • Спочатку треба викладати крайні цеглини, домагатися їх правильного положення по горизонталі і вертикалі, а потім по ним вже викладаються внутрішні цеглини. Контроль товщини шва можна робити відрізком дерев’яної рейки, а горизонтальність перевіряється будівельним рівнем. При необхідності гумовим молотком коригується положення цегли.
  • Ділянки, позначені на порядовке сірим кольором, являють собою порожнини між цеглою. Їх можна заповнювати піском, цегельним боєм або розчином.
  • Перев’язка швів цегляної кладки вже враховується на схемі-порядовке.
  • Надлишки розчину після укладання цегли знімаються кельмою, а потім можуть протиратися пензлем-мачулою і витиратися ганчіркою. Висохлий розчин з поверхні цегли видалити дуже важко.
  • Після того як викладено 3-4 ряди цегли, можна розшивкою сформувати рівні і красиві шви між цеглою. Надлишки розчину видаляються пензлем і ганчіркою.
  • Шостий і сьомий ряд кладки формують нішу для зольника і упори для колосникової решітки. При необхідності в цеглі робляться пази для укладання решітки.
  • Кожні кілька рядів перевіряють вертикальність конструкції за допомогою схилу.
  Як викласти камін своїми руками

  Порядовка каміна, частина №2

  • З 14-го ряду починається формування нахилу задньої частини топливника. Цьому треба приділити особливу увагу. При необхідності викладати ряд «насухо», проводити точну підгонку, а потім вже вести кладку на розчин.
  • Металевий куточок для перемички порталу слід укладати через азбестову прокладку.
  • Після укладання 19-го ряду слід відразу сформувати подушку з цементно-піщаного розчину 1:3 на поверхні «зуба».
  • З 19-го ряду починається формування похилої стінки димозбірника, що вимагає уважності і акуратності.
  Як викласти камін своїми руками

  Порядовка каміна, частина №3

  • З 34-го ряду конструкція каміна переходить у сформований димар.
  • Шиберна засувка монтується між 35 і 36-м поруч цегляної кладки.
  Як викласти камін своїми руками

  Порядовка каміна, частина №4

  • Распушка для проходу через перекриття робиться на 37-му і 38-му ряду. При іншій висоті стелі це легко змінити.

  Далі вже йде димар каміна, конструкція якого залежить від кількості поверхів, висоти будинку і покрівлі. Процес зведення димоходу буде описаний в окремій статті.

  Введення каміна в експлуатацію

  Готовий камін не можна відразу запускати, треба дати йому час для сушіння. Зазвичай для цього вистачає 12-14 днів. При цьому усі засувки повинні бути відкриті. Після закінчення цього часу відразу не треба давати каміна велике навантаження, а робити це поступово, з малою кількістю дров. Це дозволить залишкової волозі випаруватися з розчину.

  Описана вище модель каміна успішно експлуатується не в одному будинку і довела свою спроможність. Тому, якщо чітко слідувати всім рекомендаціям, то навіть при відсутності навыковрє має вийти з першого разу. Ну а якщо немає впевненості у власних силах, то можна запросити майстра-пічника і попрацювати у нього підмайстром. Набуті навички у складному, але цікавому справі – кладці камінів будуть просто безцінні і обов’язково знадобляться у подальшому житті.

  Відео: Будівництво каміна з цегли

  Відео: Кладка каміна