Монтаж лічильника води своїми руками

1311

Ще порівняно недавно, 15 ÷ 20 років тому практично все населення країни, що має центральне водопостачання, повсюдно оплачувало послуги подачі води у відповідності з встановленими нормами споживання на кожного проживаючого в будинку або квартирі. У відповідній пропорції вівся розрахунок і за послуги водовідведення (каналізації).

Монтаж лічильника води своїми руками

В даний час більшість власників житла вже користуються водомірами. Встановлення цих приладів обліку зазвичай планується ще на стадії будівництва будинку і підведення до нього інженерних комунікацій. У будинках старої споруди водоміри врізають в існуючі розведення фахівці профільних фірм або майстра-сантехніки, оголошень про послуги яких чимало в будь-якій газеті. Досить складно провести монтаж лічильника води своїми руками, якщо, звичайно, у господаря квартири є певні навички робіт з сантехнічної арматурою та обладнанням.

Дана публікація буде присвячена питанням необхідності встановлення водяного лічильника, правилами його вибору, самостійного монтажу, а також того, що необхідно буде зробити після встановлення приладу обліку.

Зміст статті

 • 1 чи Потрібні лічильники води?
 • 2 Як влаштований водомір і як його правильно вибрати
  • 2.1 Відео: як влаштований звичайний лічильник води
 • 3 Монтаж лічильника води своїми руками
  • 3.1 Відео — Основні положення щодо самостійного встановлення водоміра
  • 3.2 Відео: майстер-клас з встановлення водомірів у багатоповерхівці
 • 4 Що необхідно зробити після самостійного встановлення водоміра
  • 4.1 Відео: Приклад, як проводиться повірка водяних лічильників

Потрібні лічильники води?

Недосконалість системи оплати по кількості проживаючих очевидно – ці норми, що існують у багатьох регіонах, до речі, й донині, безумовно, завжди розраховані з урахуванням інтересів водопостачальної організації, яка за будь-яких обставин повинна залишитися в прибутку.

В розрахунок в цьому випадку абсолютно не приймається можлива відсутність одного або кількох членів сім’ї. Навіть якщо в квартирі тривалий час взагалі ніхто не знаходився (наприклад, літнє проживання за містом або сімейна поїздка у відпустку), на регулярність приходу рахунків на оплату це ніяк не впливає.

Монтаж лічильника води своїми руками

Установка водомірів дає реальну економію засобів

Не секрет, що, напевно, любомногоквартирном будинку є представники категорії так званих злісних неплатників. І той реальний витрата води, який залишився неоплаченим, керуючі компанії нерідко розкидають по рахунках тих мешканців, які ще не стурбовані встановленням приладів обліку і платять за воду за приходять до них жировкам.

Але навіть якщо відкинути всі ці цілком ймовірні моменти і звернутися до чисто статистичним даним, то все одно стає очевидною вигідність встановлення приладу обліку. Підраховано, що середньостатистичний городянин витрачає за місяць до 4 кубометрів холодної води і до 3 – гарячої. А за існуючими нормами доводиться платити майже вдвічі більше – 11,7 кубометрів!

Ще складніше положення нерідко у власників приватних будинків, з них знімаються додаткова оплата, виходячи з площі присадибної земельної ділянки, наявність власного автомобіля. Знову ж таки, ніколи при цьому не приймається в розрахунок, використовується ділянка, як присадибне господарство, і часто здійснюється миття машини.

Не платити зайвого, а віддавати свої гроші тільки за реальний витрата холодної та гарячої води допоможе встановлення індивідуальних приладів обліку. Безумовно, це потребує певних первинних витрат на придбання та монтаж обладнання. Однак, як показує практика, в сім’ї їх 4 осіб подібні витрати окупаються вже через півроку.

Ще один дуже важливий позитивний момент встановлення таких приладів обліку. У більшості регіонів нашої країни звикли ставитися до води, як до якоїсь даності, яка завжди була і, звичайно ж, нікуди не дінеться. При цьому мало хто замислювався про те, що водні запаси зовсім не безмежні. А змонтовані водоміри помітно дисциплінують споживачів, мимоволі змушуючи їх уважніше ставитися до розумного та економного витрачання води. Напевно, у такого господаря квартири вже ніколи не буде подтекающего змішувача або крана, несправного бачка в санвузлі.

Монтаж лічильника води своїми руками

Встановлені лічильники помітно дисциплінують споживачів, змушують економно використовувати воду

Може бути, на рівні одиничного споживача це сприймається, якая-то дрібниця, але вже в масштабах району, міста та більш великих, подібні заходи дають дуже вражаючий результат.

Як влаштований водомір і як його правильно вибрати

Щоб і грамотно провести монтаж лічильника води своїми руками, і правильно його експлуатувати, напевно, необхідно мати уявлення про його устрій.

Більшість водомірів, що застосовуються в побутових умовах, мають єдиний тахометричний принцип роботи. Потік води, що проходить через прилад, викликає обертання лопатевого колеса (крильчатки) або турбинки. Обертаючий момент передається механічним або електромагнітним способом на рахунковий пристрій. Кожен оборот відповідає певним витратам води.

Принцип один, але його технічна реалізація може відрізнятися.

 • У невеликих водомерах, що використовуються в квартирах, зазвичай коштує крильчатка. Кількість і довжина її лопатей точно розраховані, і дають точний підрахунок споживання проходить через камеру приладу води.
Монтаж лічильника води своїми руками

Крильчатка в корпусі водоміра

Як недолік такої схеми можна відзначити, що колесо з лопатями має певну інертність і більше піддається впливу турбулентних потоків, що створюються при рясному проходженні води, що впливає на точність підрахунків витрат. Втім, в масштабах споживання однієї квартири це не має практичного значення, тому такі лічильники є найбільш поширеними.

Якщо водомір ставиться на більш «серйозної» магістралі з великим напором води, то, як правило, встановлюють прилади турбінного типу.

Монтаж лічильника води своїми руками

Схема пристрою водоміра з турбинкой

Вони не мають недоліків, властивих крильчатці, і рівень точності у них – значно вище.

Існують лічильники та комбінованого типу з системою клапанів, що забезпечують проходження води при малому напорі через крильчатку, а при його зростанні – через турбіну. Однак, їх застосовують зазвичай лише для загальнобудинкового обліку, і на побутовому рівні стикатися з ними, швидше за все, не доведеться.

 • Водоміри можуть бути одноструйными і многоструйными. Як, напевно, зрозуміло вже з назви, в перших вода проходить через камеру загальним потоком, що, в принципі, і сприяє посиленню ефекту турбулентності. Щоб знизити це негативне явище, особливо точних лічильниках потік поділяють на кілька каналів.
 • За мірою ізольованості лічильного механізму від води прилади обліку підрозділяють на «сухі» і «мокрі».

У водомерах, влаштованих по «мокрому» принципом, рахунковий пристрій має безпосередній контакт з водою. Передача обертального моменту від крильчатки проводиться звичайним механічним способом, через систему осей зубчастих коліс. Переваги – нечутливість до магнітного впливу, низька ціна. Недоліки – малий експлуатаційний ресурс із-за постійного механізму взаємодії з водою, особлива чутливість до чистоти протікає рідини.

У «сухих» лічильниках мехазм крыльчатки або турбіни відділений від рахункового пристрою герметичною перегородкою. Точна механіка лічильника ніколи, ні за яких обставин не контактує з водою. Передача обертання здійснюється через магнітну пару – кільцевий магніт встановлений зверху на корпусі крильчатки, і такий же – в механізмі рахункового пристрою, який також знаходиться в герметичній циліндричної колбі. Подібна схема різко збільшує термін експлуатації приладу, який вже не настільки вимогливий до чистоти і температурі води. Недолік – чутливість до зовнішнього впливу магнітних (електромагнітних) полів, тому такі лічильники стали оснащувати додаткової захисної антимагнитной муфтою.

Такі прилади обліку нащо стоїть час є найбільш поширеними в умовах квартир.

Монтаж лічильника води своїми руками

Так влаштовано більшість квартирних водомірів

На схемі представлено базовий пристрій типового сучасного квартирного водоміра:

Корпус нижній частині лічильника (1) може бути виготовлений з немагнитящихся сплавів на основі алюмінію, латуні, рідше трапляються полімерні. У корпусі передбачені канали для проходження води (2) з центральної камерою, в якій встановлено лопатеве колесо-крильчатка (3). Вісь крильчатки у якісних водомірів забезпечена часовими камінням (4), що забезпечує її обертання з мінімальним тертям і дає високу точність.

«Водна» частина лічильника герметично закрита полімерної перегородкою (5), яка фіксується або спеціальною гайкою, або стопорним кільцем. У лічильників з антимагнитной захистом в цьому ж місці по центру розташована спеціальна захисна муфта, що оберігає від дії зовнішнього магнітного поля.

Зверху на корпус надівається герметичний рахунковий механізм (6), який частіше всього виготовлений з прозорого пластику. Він кріпиться до корпусу спеціальним кільцем, що дозволяє провертати його навколо осі, щоб можна було встановити шкалу в положення, максимально зручне для зчитування показань. Це фіксує кільце в обов’язковому порядку повинно мати заводську пломбу.

Передача обертального моменту здійснюється парою кільцевих магнітів (7). Один з них розташований на крильчатці, не верхньому її зрізі, а другий встановлено співвісно перший на головному валу рахункового механізму. Таким чином, обертання крильчатки «копіюється» точної механікою приладу.

Обертання головного вала через систему зубчастих коліс (8) певним чином масштабується і передається на стрілочний індикатор витрати (9) і на цифрову шкалу з роликами (10), отсчитывающими споживання води, зазвичай з точністю до третього десяткового знака (від 1 літра). Таким чином, на більшості лічильників є три цифри червоного кольору, що показують частки кубічного метра, і п’ять цифр чорних, дозволяє підраховувати від 0 до 99 999 м3 спожитої води.

Відео: як влаштований звичайний лічильник води

Багато сучасні водоміри оснащені, крім цього, спеціальним герконовим датчиком, який перетворює певну кількість обертів в електронний імпульс.

Монтаж лічильника води своїми руками

Водомір з функцією імпульсного зчитування показань

В цьому випадку прилад обліку з’єднаний сигнальним кабелем зі спеціальною індикаторної панеллю, яка може розташовуватися поблизу або навіть буває винесеною в під’їзд. Така панель може мати функції програмування, і показувати не тільки витрати, але і його грошовий еквівалент згідно з діючими тарифами.

Лічильники гарячої води в цілому повністю повторюють описану конструкцію, але виконані з термостійких матеріалів, що забезпечують точність показань при нагріванні до високих (до 90 °) температур. Крім того, деякі сучасні лічильники з імпульсним виходом допомагають вирішити ще одну проблему економії коштів – вони можуть відстежувати температуру води.

Монтаж лічильника води своїми руками

Лічильники підключені до індикаторної панелі. Термодатчик, крім цього, знімає показання температури гарячої води

Для цих цілей в трубу біля входу в лічильник (іноді – в сам корпус водоміра) встановлюється термодатчик, також пов’язаний з електронним блоком індикації. Якщо температура води падає нижче встановлених норм, то її витрата буде враховуватися в окремому вікні. При нормалізації температури облік ведеться звичайним чином. При оплаті за спожиту гарячу воду виводиться середній показник. Може застосовуватися і двухтарифная схема нарахування оплати наприклад, при температурі води вище 50° (оптимальної) коэффициент для підрахунку приймається за «1», якщо ж температура падає нижче цієї договірної позначки, в діапазоні 45 ÷ 50°, то при обчисленні суми до оплати застосовують знижуючий коефіцієнт «0,7».

Як підійти до проблеми необхідного водоміра?

 • Насамперед, слід дізнатися у керуючої компанії, що відає водопостачанням вп місцем проживання господаря житла, які прилади можна до встановлення діючими в регіоні правилами. Можливо, в місті вже впроваджена система електронного обліку і багатотарифна сітка оплати, і комунальники вимагають обов’язкової установки лічильника з імпульсним передачею сигналів. Швидше за все, клієнту буде запропоновано придбати водомір саме у них з наданням платної послуги з його монтажу. Якщо ні, то у «водоканалі» повинні дати інформацію про торгових або сервісних організаціях, які мають право реалізації подібних приладів обліку.
 • При самостійному придбанні водоміра ні в якому разі не можна його купувати з рук або в торгових точках, не заслуговують повної довіри, навіть якщо ціна здається дуже привабливою. По-перше, немає гарантії, що прилад не є підробкою або «відреставрованим» б/у-лічильником, і скільки вона прослужить – не знає ніхто. По-друге, можна нарватися на неприємність, коли пості проведеного монтажу керуюча організація відмовиться поставити цей водомір на облік, і доведеться купувати інший.

Дані, На які слід звернути особливу увагу:

 • Як вже говорилося, лічильники бувають для холодної і гарячої води. Температурний діапазон обов’язково вказується в паспорті виробу (наприклад, від 5 до 40° С для холодної і від 40 до 90° З для гарячої). Такі символи можуть бути нанесені на лицьовій індикаторної панелі приладу, крім того, застосовується й колірна маркування (сині і червоні корпуси). Існують і універсальні моделі – у них зазвичай сіра кольорова маркування, а на панелі вказана можливість їх застосування і для гарячого, і для холодного водопостачання.
Монтаж лічильника води своїми руками

Універсальний лічильник підходить і для холодного, і для гарячого водопостачання

 • Наступний важливий параметр — діаметр умовного проходу (Ду). Од повинен відповідати реальній розводці труб у місці передбачуваної установки приладу. Зазвичай в квартирах застосовуються труби з Ду 15 або 20 мм – це потрібно уточнити заздалегідь, перед походом в магазин.
 • Клас точності лічильника. Діючими правилами допускається застосування приладів з класом точності «А» (±1%) або «В» (±2%). Зазвичай сучасні лічильники забезпечують роботу з метрологічного класу «В» при їх горизонтальному розташуванні зі шкалою, оберненою догори, і по класу «А» при будь-якому іншому розміщення приладу (виняток – розташовувати водомір на горизонтальній ділянці з зверненим вниз рахунковим механізмом заборонено).
 • Варто уточнити максимально допустимий тиск води в системі, так як деякі прилади обліку можуть мати певні обмеження. Зазвичай для лічильників Ду-15 межа становить 1 МПа (10 бар), а для Ду-20 1,6 МПа (16 бар).
 • Важливим показником є максимальний (Qmax) і номінальний (Qn) витрата води. Для найбільш поширених лічильників Ду-15 ці величини зазвичай складають Qmax – не більше 3 м3/год, – близько 1,5 м3/год. Подібного витрати повинно вистачити для будь-якої квартири або будинку. Перевищення цих величин призведе до дуже швидкого виходу лічильника з ладу.

Вся необхідна технічна інформація завжди докладно вказується в паспорті виробу і дуже часто наноситься на лицьову панель рахункового пристрою, як показано на малюнку:

Монтаж лічильника води своїми руками

Основні характеристики лічильника зазвичай винесені на його лицьову панель

Все гранично зрозуміло:

— СВ-15Г – лічильник водяний з ДУ -15 мм, для гарячої води з максимальною температурою 90° С. Про це ж говорить червоний колір з’єднувального кільця приладу.

— Символ «В-Н» означає, що прилад відповідає метрологічного класу «В» при горизонтальному (Н) розташуванні.

— Відповідно, позначення «А-V» говорить про клас лічильника «А» при його вертикальної (V) установці.

— Максимально допустимий тиск у водопровідній системі – 10 бар.

— Номінальний витрата води Qn – 1,5 м3/год.

— Червоні піктографічні символи по центру знизу говорять про те, що дана модель приладу має державну сертифікацію.

 • Важливі параметри – габарити водоміра, від яких багато в чому залежить можливість його врізання в тому чи іншому місці. Особливе значення має так звана монтажна довжина лічильника, що враховує розмір самого приладу і товщину приєднувальних елементів. Це – стандартизована величина: для квартирних водомірів зазвичай вона становить 110 или130 мм, а для будинкових лічильників – 190 або 260 мм
 • У паспорті приладу обов’язково повинні бути відмітки про проходження технічного контролю на підприємстві виробнику з проставлянням дати випуску виробу. Там же має бути зазначено гарантійні зобов’язання межпроверочный термін експлуатації приладу обліку. Як правило, для лічильників холодної води він становить 6 років, гарячої – 4 роки. Необхідно обов’язково звірити проставлений серійний заводський номер приладу – він має бути зазначений у документах і на корпусі лічильного пристрою.
Монтаж лічильника води своїми руками

При покупці обов’язково перевіряйте комплектність приладу обліку

 • Магазин повинен зробити в паспорті обов’язкову завірену відмітку про дату придбання водоміра.
 • Обов’язково перевіряється комплектність поставки лічильника води. У мінімальній комплектації, як правило, до самого приладу додаються два з’єднувальних штуцера з прокладками та накидними гайками – «американками». Якщо лічильник має можливість імпульсного зчитування показань, то у комплект може входити і сам датчик з з’єднувальним сигнальним кабелем, хоча буває і так, що їх доводиться купувати окремо.

Монтаж лічильника води своїми руками

Якщо прилад обліку придбаний, і прийнято рішення про його самостійній установці, слід, перш за все, ознайомитися з основними правилами його монтажу.

 • Лічильник повинен монтуватися в опалювальному приміщенні (з допустимою температурою повітря від + 5 до + 50 %). Повинно бути передбачене природне або штучне освітлення. Розташування приладу повинно давати повну можливість доступу до нього для зняття показань, ревізії, проведення профілактичних робіт або заміни, виключати можливість механічного пошкодження.
 • Перед самостійним монтажем рекомендується отримати в керуючої компанії технічні умови установки – вони в різних регіонах можуть дещо відрізнятися одне від одного.
 • Водомір повинен бути встановлений максимально поблизуко ко входу водопровідної труби у квартиру (будинок). Рекомендується вибрати для цього, по можливості, прямий горизонтальний ділянку. Між входом і лічильником не повинно бути ніяких трійників або інших відгалужень, заглушених або перекритих вентилями. Ніщо не повинно дати привід офіційному представнику «Водоканалу» припустити можливість несанкціонованого відбору води в обхід лічильника.
Монтаж лічильника води своїми руками

Між стояком і лічильником не повинно бути ніяких відгалужень або заглушок

 • Прилад обліку буде працювати коректно, якщо дотримані прямі ділянки до і після нього – це знижує ймовірність виникнення турбулентних потоків. Довжина прямої ділянки до лічильника повинна становити 3 Ду, на виході – 1 Ду. Стосовно до найбільш поширеним в квартирних умовах водомерам Ду-15, це складе 45 і 15 мм відповідно. Як правило, це відстань забезпечується входять в комплект з’єднувальними штуцерами.
 • На вході в квартиру (будинок) перед лічильником необхідно встановити запірний вентиль. Це дасть можливість перекривати загальну подачу води на внутрішньоквартирну водопровідну розведення при необхідності проведення сантехнічних монтажних або ремонтних робіт.
 • Мехазм крыльчатки лічильника досить чутливий до нерозчинним взвесям у воді – піщинок, шматочках окалини, іржавим пластівців і т. п. Мало того, що вони надають абразивний вплив на пластикові деталі може пошкодитися вузол верхнього і нижнього кріплення осі крильчатки, і водомір швидко вийде з ладу. Тому перед приладом обліку завжди передбачається установка фільтра-грязьовики. Зазвичай це так званий «косою» фільтр, з сіточкою, яка задерживает твердые суспензії. Фільтри-грязьовики на горизонтальних ділянках труби необхідно встановлювати скошеної частиною вниз.
Монтаж лічильника води своїми руками

Обов’язковий елемент — сітчастий фільтр механічного очищення води від великих включень

Як правило, подібні фільтри виготовляються з латуні. Для поліпропіленових трубопроводів є і полімерні моделі, але майстри-сантехніки їх не хвалять і рекомендують все ж встановлювати латунні.

 • За технічними умовами монтажу лічильника води, чинним у багатьох регіонах країни, необхідна установка зворотного клапана після водоміра. Це робиться, в основному, для того, щоб виключити ймовірність зворотного «відмотування» показань приладу, наприклад, повітряним потоком, якого деякі спритні споживачі іноді намагаються домогтися, підключивши якимось чином пилосос.
Монтаж лічильника води своїми руками

Стандартний зворотний клапан

Втім, цей клапан має і цілком прикладне значення – він не дасть механізму крильчатки залишитися сухим при аварійної ситуації – зникнення води в системі. В камері водоміра завжди повинна бути вода – вона забезпечує своєрідну «мастило» опорних підшипників (каменів) осі крильчатки.

Монтаж лічильника води своїми руками

Місце встановлення зворотного клапана на вертикальній ділянці труби при направленні водяного потоку знизу-вгору

На вертикальних ділянках трубопроводу при русі водяного потоку знизу-вгору подібний клапан встановлюється не після, а перед водоміром, запобігаючи витіканню води з камери приладу при падінні тиску в системі.

Монтаж лічильника води своїми руками

Зворотний клапан може бути конструктивно розміщений у сполучному штуцері водоміра

До речі, при купівлі водоміра потрібно звернути увагу на ще одну деталь – деякі прилади в своїй конструкції вже мають вбудований клапан зворотного ходу – встановлення додаткового пристрою в цьому випадку не буде потрібно. Крім того, такий клапан може бути конструктивною особливістю і приєднувального штуцера водоміра.

Отже, якщо всі придбано та місце для встановлення лічильника води визначено, можна переходити безпосередньо до монтажу.

Універсальна схема установки приладу привена схемі:

Монтаж лічильника води своїми руками

«Класична» схема підключення лічильника води

1 – вхід з водопровідної магістралі.

2 – запірний вентиль (кран). Його тип принципиального значення не має. У наш час найчастіше застосовують шарові крани з важільною ручкою або «метеликом». Якщо установка йде полипропиленовой трубі, можна використовувати і спеціальний полімерний кран, але тільки тоді, коли є впевненість у його якісності, так як, судячи за відгуками, вони не завжди відрізняються високою надійністю. Багато майстри рекомендують установку металевих якісних вентилів, які, до речі, легше буде поміняти в разі виходу з ладу.

Важливе зауваження – якщо встановлюється кульовий кран, то його не варто використовувати для регулювання інтенсивності водного потоку. У нього має бути два штатних положення «відкрито» або «закрито». Напівприкрите стан такого вентиля призводить до його швидкого зносу.

3 – «косою» фільтр-грязьовик, про який вже згадувалося вище.

4 – з’єднувальні штуцера з накидними гайками-«американками» (5), що звичайно входять в комплект постачання водоміра.

6 – водяний лічильник.

7 – зворотний клапан. Показано його «класичне» розташування. На вертикальній ділянці з висхідним потоком його слід перенести в позицію між фільтром і сполучним штуцером.

8 – вхід у внутрішньоквартирну розведення водопроводу. Всі без винятку точки водорозбору дозволено підключати тільки після лічильника.

Відео — Основні положення щодо самостійного встановлення водоміра

 • Перш, ніж приступити до монтажу, слід спочатку викласти всі елементи в тій послідовності, в якій вони будуть збиратися. При цьому особливу увагу потрібно приділить стрільцям, нанесеним на корпуси виробів – вони позначають напрямок потоку води. Помилка в цьому питанні недопустима – система просто не буде працювати.
Монтаж лічильника води своїми руками

Щоб не помилитися у подальшому, рекомендується спочатку розкласти всі елементи в порядку їх розташування …

 • Тепер бажано провести загальну збірку всієї конструкції на столі «насухо» без використання ущільнювачів. Це необхідно, щоб попередньо прорахувати кількість витків різьби для правильного складання (наприклад, щоб коса частина фільтра гарантовано опинилася внизу), і визначити загальну монтажну довжину получающегося сайту. Отриману довжину треба порівняти з наявними ділянкою труби, на якому планується розміщення водоміра.
Монтаж лічильника води своїми руками

… а потім провести збірку «насухо». Обов’язково контролюється розташування стрілок — напрям струму води

Якщо «пощастило», і є можливість такої прямої установки, монтаж серйозно спроститься. Але в ряді випадків умови розташування труб можуть змусити придумувати більш складні схеми – про це буде розказано трохи нижче.

 • Доцільно почати монтаж з установки запірного вентиля. Це потребує відключення подачі води під внутрішньобудинкової магістралі, так що цей етап краще провести відразу, щоб не залишати без водопостачання надовго весь стояк.

Після того, як відповідальний за це спеціаліст здійснив перекриття стояка, можна приступати до монтажних робіт. Зазвичай на вході в квартиру від стояка завжди стоїть кран. Трубу після старого крана необхідно обрізати болгаркою. При цьому обов’язково з неї витече деяку кількість води слід приготувати тазик. Потім потрібно постаратися викрутити старий вентиль.

Якщо все благополучно, вентиль викрутився і різьбова частина на трубі в нормальному стані, то можна запаковувати новий кран. Для цього краще всього використовувати лляне клоччя зі спеціальними ущільнювальними пастами «Мультипак» або «Уніпак» це гарантовано забезпечить герметичність з’єднання.

Гірше, якщо кран не піддався, або ж різьбова частина на трубі непридатна для подальшого використання – проржавіла або деформована. Доведеться зрізати її болгаркою і нарізати валерією нову різьбу.

 • Після того як новий кран «запакований», його необхідно закрити, а потім можна відновити подачу води на весь стояк. Всі подальші внутрішні монтажні роботи будуть вестися від встановленого вентиля.
Монтаж лічильника води своїми руками

«Запакований» вузол: косий фільтр+сполучний штуцер з накидною гайкою

 • Наступним кроком свинчиваются і запаковуються між собою «косою» фільтр і сполучний штуцер лічильника. Зібраний вузол можна вкручувати у кран, враховуючи кількість витків, щоб скіс фільтра опинився внизу.
Монтаж лічильника води своїми руками

Збірка протилежної сайту: штуцер з гайкою, зворотний клапан і фітінг для з’єднання з внутрішньою розводкою

 • Далі, збираються в єдиний вузол другий сполучний штуцер і зворотний клапан. Смішно, але дуже поширена помилка початківців домашніх майстрів – виробляють «запаковку» штуцерів, забувши надіти на них накидні гайки-«американки». Доводиться розбирати і переробляти заново.
 • Наступний, найвідповідальніший етап – з’єднання з існуючої водопровідної розведенням у квартирі. Якщо вона виконана з сталевих ВГС-труб, то рекомендується ділянку від лічильника до найближчого різьбового з’єднання, придатного для врізки, виконати з металопласту або поліпропіленової труби – це значно спростить роботу. Вкручується фитинговый перехід на полімерну трубу, прокладається ділянка потрібної довжини, який також закінчується фітингом. Відстань витримується таким, щоб після приєднання до нього підготовленого сайту «штуцер + клапан» була витримана необхідна монтажна довжина водоміра. Для зручності роботи, щоб не помилитися, можна наживити водомір на вхідну і вихідну «американку» так буде простіше з визначенням потрібної ділянки.

Якщо ж розводка вже зроблена з полімерних труб, то ніяких особливих проблем взагалі виникнути не повинно.

Монтаж лічильника води своїми руками

Наочний приклад — лічильники, змонтовані на металеву та на поліпропіленову труби

 • Після того як цей вузол зібраний, можна встановити ущільнювальні прокладки і виробити остаточну установку водяного лічильника з затяжкою «американок» У комплекті зазвичай йдуть гумові прокладки, а досвідчені майстри рекомендують замінити їх на паронітові того ж діаметру. Під час затягування накидних гайок відразу ж встановлюється потрібного розташування шкали лічильника – так, щоб максимально зручно знімати показання.

Дуже часто господарі квартир суміщають роботи з монтажу водоміра з модернізацією всієї внутрішньоквартирної розводки з переробкою її під металопласт або поліпропілен. Після лічильника можна встановити колекторну гребінку, звідки «роздавати» воду по точках споживання.

Монтаж лічильника води своїми руками

Колекторна гребінка, встановлена після водоміра

Набагато складніше вийти з ситуації, коли умови приміщення і розташування в ньому труб не дозволяють виконати «класичну» обв’язку лічильника. Доводиться включати фантазію і винахідливість, щоб на обмеженому просторі розмістити всі обов’язкові елементи конструкції.

Так, наприклад, гаряча і холодна труби можуть розташовуватися дуже близько один до одного, і доводиться йти бік відведенням:

Монтаж лічильника води своїми руками

Труби розташовані дуже близько одна до іншої. Йдемо вгору відведенням

Ділянка врізки може бути дуже коротким – тоді доведеться монтувати петлі для забезпечення розміщення всіх складових елементів:

Монтаж лічильника води своїми руками

У тісному просторі доводиться встановлювати петлі

Трапляється, що водопровідні труби сховані в ніші або короби, але і тут можна знайти вдале рішення:

Монтаж лічильника води своїми руками

Бувають і більш складні ситуації, наприклад, коли труби сховані в закритому каналі

 • Після того як водомір і всі наступні за ним комунікаційні водопровідні вузли змонтовані, правильність монтажу ще раз перевірена, можна здійснити пробний запуск. Запірний вентиль повинен відкриватися дуже плавно, з поступовим заповненням системи водою, щоб уникнути гідроудару, здатного вивести прилад обліку з ладу. Необхідно для цього відкрити кран на одній з точок водорозбору, щоб дати повітрю вийти з труб.

Після того як система заповнилася водою, можна відкрити вентиль повністю. Кран на водорозбору закривається, проводиться візуальна перевірка всіх з’єднань на відсутність підтікань. Якщо все в нормі, то роботу по монтажу можна вважати закінченою.

Відео: майстер-клас з встановлення водомірів у багатоповерхівці

Що необхідно зробити після самостійного встановлення водоміра

Першим ділом після установки водомірів необхідно запросити відповідального працівника водопостачальної або житлово-експлуатаційної організації. Він повинен перевірити правильність і надійність монтажу приладу і зробити його пломбування. Підлягають опломбуванню обидві накидних гайок на з’єднувальних штуцерах, що робить неможливим самостійний демонтаж лічильника. Крім того, напевно буде опечатано пробка на фільтрі, так як через цей отвір можна проводити несанкціонований забір води. Дуже часто ставиться додаткова пломба і на стопорне пластикове кільце, що з’єднує нижню частину приладу з корпусом рахункового механізму.

Монтаж лічильника води своїми руками

Після установки водомірів обов’язково викликається спеціаліст для опломбування приладів

Працівник керуючої організації зніме свідчення, наявні на шкалі на момент пломбировки. Слід пам’ятати, що перехід на оплату за лічильником буде зроблений саме з цього моменту, незалежно від того, коли прилад був змонтований і скільки вже на нього набігло кубометрів. Зняті в момент постановки на облік показання стають стартовими. Це буде відображено в акті приймання і в паспорті виробу. Одночасно буде встановлено термін проведення чергової контрольної перевірки водоміра.

У ході експлуатації слід дотримуватися певних правил:

 • Не допускається проведення зварювальних робіт на металевих ділянках внутрішньоквартирної мережі.
 • Ділянка водопроводу з лічильником повинен бути надійно зафіксований, щоб у нього не виникало вібрацій, інакше прилад швидко втратить працездатність.
 • Слід уникати гідравлічних ударів в системі. Якщо припинена подача води в будинок, то, по можливості, слід тимчасово перекрити вентиль на вході, а при відкриванні — слідувати тим же принципами, що і при первинній запуску лічильника в експлуатацію.
 • Якщо є ймовірність перевищення допустимого тиску, слід передбачити установку редуктора.
 • Лічильник повинен бути постійно заповнений водою як це досягається, було розказано вище.
 • Необхідно стежити за чистотою зовнішньої поверхні приладу, не допускати скупчення на ньому бруду та пилу, потрапляння хімічних активних речовин.
 • Якщо тиск в системі помітно знизився, ймовірно, сталося засмічення сітки. Очищається він просто викручується пробка та сітка промивається струменем води. Однак, не забуваймо, що пробка знаходиться в опечатаному стані, і для проведення цих дій необхідно запросити відповідального працівника керуючої організації. Самостійно порушувати цілісність пломби заборонено.
Монтаж лічильника води своїми руками

Лічильники підлягають періодичній повірці в лабораторних умовах

 • Коли підходить термін чергової перевірки, необхідно забезпечити доставку приладу відповідну метрологічну лабораторію. Самостійно цього робити не варто – можуть виникнути підозри про несанкціонований відбір води. Краще запросити фахівця, який демонтує водомір і тимчасово встановить на його місце інший лічильник або просто з’єднувальний патрубок. За період перевірки оплата буде проводитись у відповідності з діючими нормами добового споживання води. До речі, деякі прилади обліку не потребують повному демонтажі – на перевірочні випробування у них відправляється тільки верхній лічильний механізм.

Відео: Приклад, як проводиться повірка водяних лічильників

Процедура перевірки, з викликом майстра для демонтажу, проведенням самих випробувань, зворотного установкою і опломбировкой, є, як правило, платною послугою, і може обійтися недешево. На форумах в інтернеті зустрічається чимало рекомендацій просто купувати до моменту перевірки новий лічильник – так може вийти навіть дешевше, тим більше що відслужив прилад себе повинен був вже не раз окупити. При цьому новий вибирати слід з точно такою ж монтажною довжиною. У цьому випадку монтаж нового водоміра не складе ніяких труднощів – він просто встановлюється на місце старого.