Односхилий дах своїми руками

1153

Односкатную дах не так часто застосовують для облаштування покрівлі приватних будинків, хоча й сама конструкція, і її монтаж значно простіше, ніж двосхилим. Вважається, що цей вид даху недостатньо добре зберігає тепло в будинку, тому, найчастіше його використовують при зведенні гаражів або дачних будиночків та сараїв. Однак, потрібно зазначити, що цю конструкцію цілком можна зробити теплою і навіть влаштувати під нею додаткову кімнату, якщо правильно змонтувати термоізоляцію.

Односхилий дах своїми руками

Односхилий дах своїми руками робиться за попередньо складеним кресленнями, зробленими на підставі проведених розрахунків. Особливо це важливо в тих випадках, коли під нею планується зробити житлове приміщення.

Зміст статті

 • 1 Основні переваги та негативні сторони конструкції
  • 1.1 Відео: невеликий дачний будиночок з односхилим дахом
 • 2 Розрахунок конструкції односхилого даху
 • 3 Розрахунок кута схилу даху
 • 4 Види кроквяних систем на односхилим даху
 • 5 Монтаж односхилого даху
  • 5.1 Відео: процес будівництва наслонной односхилого даху
  • 5.2 Відео: суцільна обшивка односхилого даху гаража дошками

Основні переваги та негативні сторони конструкції

До переваг цієї конструкції можна віднести наступне:

 • Економія коштів на придбання будматеріалів.
 • Простота конструкції, а значить, і монтажу.
 • Невелика вага, порівняно з двосхилим варіантом – на стіни лягає менша навантаження.
 • Висока опірність впливу вітру і навантаженні від скупчився на даху снігу.
 • Конструкція може бути зведена в різному кутовому діапазоні від 5 до 45º.
 • Односхилий дах, виконана під невеликим кутом, що дозволяє встановити на ній водогрійну ємність або сонячні батареї, а також влаштувати місце для відпочинку.
 • Таку конструкцію можна покрити будь-яким з існуючих покрівельних матеріалів, безумовно, з урахуванням умов її експлуатації і кута нахилу.

Природно, як і у будь-якої конструкції, у односхилим даху є свої недоліки, які теж потрібно знати, вибирає цей варіант:

 • Дах з одним скатом вимагає більш серйозного утеплення, ніж двосхилий, так як під нею не таке велике простір, що створює повітряний прошарок. Без облаштування надійної термоізоляції в літні місяці горищне приміщення буде сильно нагріватися, а в зимові вихолоджують, і в тому, і в іншому випадку передаючи температуру в будинок. Однак, якщо правильно розрахувати та провести монтаж всіх елементів, то цього недоліку можна уникнути.
 • Якщо ж перекриття робити відразу під дахом, влаштованої під маленьким кутом, то будинок втрачає не тільки верхній повітряного прошарку, але й горища, а значить, можливості влаштувати додаткову кімнату це можна вважати другим недоліком конструкції. Але, якщо горищне приміщення спланувати дещо інакше, то і з цим недоліком можна впоратися.
Односхилий дах своїми руками

Одним з недоліків односхилого даху є скупчення на ній снігових мас

 • Щеє один недолік односхилим даху відноситься тільки до конструкції, що має невеликий ухил в 510º -це поганий схід з неї снігових мас. Так, при великому скупченні снігу покрівлю доведеться очищати вручну або ж робити систему підігрівається даху, використовуючи нагрівальний кабель.
Односхилий дах своїми руками

Вирішити цю проблему допоможе установка обігріву покрівлі

Відео: невеликий дачний будиночок з односхилим дахом

Розрахунок конструкції односхилим даху

Якщо прийнято рішення влаштувати односкатную дах, то для початку потрібно провести розрахунки і переконатися в їх правильності, на власні очі побачивши попередній результат на кресленні. Тільки в цьому випадку може вийти саме той варіант, який ідеально підійде для певного будови і його мешканців.

 • Для того, щоб скласти таку схему, знадобиться визначити наступні параметри:
 • Загальна ширина будови і довжина прольотів між несучих стін.
 • Передбачуваний кут нахилу ската.
 • Загальна довжина даху.
 • Бажаний матеріал для покрівлі.
 • Висота і ширина несучих стін.

Якщо дах планується для дачного будинку чи сараю, то досить передню стіну споруди зробити декілька вище задньої на певну висоту, щоб вивести кут ската.

— Від внутрішнього відстані між стінами буде залежати, наскільки повинні бути укріплені крокви, і яка кількість балок потрібно.

— Перед початком креслення необхідно визначитися з тим, чи планується в горищному приміщенні влаштовувати житлову кімнату від цього рішення буде залежати кут нахилу ската і висота споруджуваного фронтону.

— Кут буде залежати і від того, наскільки планується винести козирдо дорыши попереду і ззаду будови.

— Крім цього потрібно визначитися з розташуванням веранди або тераси, так як попереду або позаду будинку дах може накривати і її.

— Перераховані вище фактори безпосередньо впливають і на довжину крокв, а загальна довжина будівлі на їх кількість.

— Крокви укладають поперек будівлі на відстані від 500 до 800 мм один від одного. Чим ширше споруда, то повинні бути довше і масивніше крокви. Їх перетин варіюється від 80×150 мм і вище. Наприклад, якщо крокви закріплюються над прольотом7 метрів, то розмір в перерізі крокв повинен бути не менше 110×200 мм.

— Для виготовлення крокв вибирається високоякісний, добре просушений пиломатеріал, не має тріщин і великих сучків, особливо в областях їх з’єднання з іншими деталями. Крокви роблять з товстих дощок або бруса.

— Коли довжини заготовок не вистачає у зв’язку з великою шириною будови, їх доводиться стикувати. З’єднання двох частин крокви в цілісну деталь рекомендовано розташовувати на опорних балках або, якщо вони складаються з дощок, одна з них повинна знаходити на іншу не менш, ніж на 500 мм.

Односхилий дах своїми руками

При великій довжині ската крокви доводиться нарощувати

— Іноді крокви складають навіть з трьох частин. У цьому випадку центральна частина крокви висувається на крайні також на відстань в 500 мм.

— Щоб з часом крокви не провисли, їх підпирають і закріплюють різними елементами кроквяної системи підкосами, ригелями і стійками. Такі додаткові деталі застосовують у тому випадку, якщо ширина прольоту перевищує відстань у 5 метрів.

Розміри в перерізі цих підсилюючих елементів повинні бути не менше 50×100 мм, а в прокладок і лежнів — 100×150 мм.

Односхилий дах своїми руками

Підсилюючі елементи конструкції односхилого даху

— При довжині прольоту до 12 м, в середині балки перекриття обов’язково встановлюється стійка, яка також служить для підтримки кроквяної ноги.

— Якщо довжина між протилежними стінами перевищує 12 м, то, крім стійки, встановлюють додатково підкроквяні ноги вони додадуть настилу жорсткість.

— При відстані між несучими стінами в 15 і більше метрів, стійок повинна бути, як мінімум, дві, і кожна з підкроквяних ніг встановлюється наскільки можна ближче до середини прольоту крокви між причілкового стіною і підпорою-стійкою. Додатково в центрі конструкції стійки скріплюються між собою бруском-сутичкою це відстань має становити одну третину ширини будови.

— Під яким би кутом не була влаштована односхилий дах, крокви укладаються на мауерлат, закріплений на стінах і на фронтоні.

Односхилий дах своїми руками

Варіанти посилення крокв односхилого даху

На схемах показані варіанти опор кроквяних системах, з різними за розміром прольотами між стін. За ним можна легко зорієнтуватися, складаючи проект-схему для конкретного будинку.

Односхилий дах своїми руками

Виконаний креслення має стати наочним посібником для проведення монтажних робіт

Креслення даху повинен містити в собі всю необхідну інформацію про всіх розмірах елементів конструкції і відстанях між ними. Маючи таку схему під рукою, за нею легко буде проводити роботи, тому креслення потрібно складати дуже ретельно і точно.

Розрахунок кута схилу даху

 • Розраховується кут ската виходячи з того, що дах має форму трикутника, у якого один кут завжди прямий. Цей кут утворюють катети з балок перекриття та причілкового частини конструкції, а крокви в цій фігурі відіграють роль гіпотенузи.
Односхилий дах своїми руками

Як розрахувати кут ската або висоту фронтону?

На представленому малюнку застосовані наступні умовні позначення:

— Lc довжина стропильної ноги;

— Lbc висота фронтону балок перекриття до перетину з площиною покрівлі;

Lсд – ширина будинку;

— А – обраний або який розраховується кут нахилу ската.

Якщо згадати базовий шкільний курс тригонометрии і озброїтися калькулятором, то не представить жодної праці розрахувати усі параметри майбутньої даху, спираючись на вихідні величини. Ширину будівлі нескладно виміряти, а в якості другого параметра може виступати або бажана висота фронтону, обраний кут ската покрівлі.

Отже, якщо за основу береться ширина будівлі і запланована висота фронтону, то кут ската нескладно розрахувати за формулою:

TgA = Lbc : Lсд

Якщо ж в основу розрахунків приймається обраний кут ската покрівлі, то висота фронтону буде дорівнює:

Lbc = TgA× Lсд

Тепер нескладно розрахувати і довжину кроквяної ноги:

Lc = Lсд : ЗosА

При цьому не забуваємо, що довжина крокви, обчислена подібним чином – це тільки до перетину з площиною стін, без урахування козирків з фасадної і тильної сторони будівлі.

 • Нахил кута схилу вибирається залежно від певних критеріїв, одним з яких є обраний вид покрівельного матеріалу, так як для кожного з них рекомендовано вибирати певний значення чи параметр, максимально близький до нього, наприклад:

— Профнастил вимагає ухилу не менш 8º.

Призміні металочерепиці, можна робити дах зі скатом в 30º.

— Для шиферу добре підійде величина кута в 2030°.

— Для рулонних покрівельних матеріалів, таких, як руберойд, а також іншої м’якої покрівлі рекомендований кут нахилу схилу від 57°, але не менше.

Якщо дах не має системи підігріву, а будова розташоване в регіоні, де в зимовий час випадає велика кількість опадів, то кращим варіантом буде односхилий дах, влаштована під кутом в 4045°, яким би покрівельним матеріалом вона була вкрита.

Крім перерахованих вище даних, потрібно розбиратися, які види кроквяних систем бувають.

Види кроквяних систем на односхилим даху

Кроквяна система при облаштуванні односхилим покрівлі може виконуватися в одному з трьох варіантів, вибір яких залежить від типу і розмірів будівлі:

 • Висяча система встановлюється в рідкісних випадках, коли між основними несучими стінами немає капітальних перегородок. При будівництві такого даху, для зручності роботи, на балки перекриття укладається тимчасовий настил з дощок. На цій основі і збираються ферми кроквяної системи. Щоб висяча система була надійною, паралельні стіни, на які будуть укладатися балки перекриття, повинні бути виведені на однакову висоту. При необхідності цей тип конструкції застосовують у будинках, збудованих з будь-яких використовуваних в будівництві видів матеріалів.
Односхилий дах своїми руками

Кроквяна система може представляти собою конструкцію типу ферми

Якщо в горищному приміщенні запланована кімната, то вентиляція влаштовується, як для житлового приміщення.

Якщо конструкція буде виконувати лише роль горища, то вентиляція повинна бути посилена, оскільки приміщення не буде опалюватися. Вентиляція в цьому випадку повинна функціонувати ефективно, щоб тут не накопичувалася волога і не виникала вогкість і цвіль, яка з часом з’явиться і в будинку.

 • Наслонні кроквяні системи відрізняються тим, що їх встановлюють у будівлях з внутрішніми капітальними перегородками, які стають додатковими опорами для балок перекриття.
Односхилий дах своїми руками

Кріплення крокв на мауерлаті

У наслонних системах крокви встановлюють жорстко на фронтонную стіну, на якій заздалегідь встановлений мауерлат, а нижній їх край може бути зафіксований як жорстко, так і на ковзні кріплення. Такими конструкціями односхилим даху в основному покривають цегляні або кам’яні будинки.

Для жорсткості конструкції встановлюють додаткові розпірні елементи. Існує кілька систем їх встановлення, в залежності від того, скільки повинно бути вільного місця в горищному приміщенні, кута нахилу ската і масивності крокв.

 • Змінна кроквяна система використовується в основному для дерев’яних зрубів, так як вона дозволяє уникнути деформації конструкції даху, якщо будинок дасть усадку. При влаштуванні цього виду даху, крокви жорстко фіксують на причілкового стіні, на мауерлаті, а нижню їх частину кріплять до мауерлату виключно ковзаючими кріпленнями, які при коливаннях стін дають можливість крокв приймати зручне положення.
Односхилий дах своїми руками

Ковзні кріплення крокв до мауерлату

Монтаж односхилим даху

Уточниу все необхідні нюанси, провівши розрахунки, склавши креслення даху і закупив необхідні для роботи матеріали, можна приступати до монтажу конструкції.

 • Щоб робота йшла простіше і безпечніше, будова необхідно відразу перекрити балками горищного перекриття. Їх укладають на смуги гідроізоляцію з руберойду, який настелений на стіни. Балки розташовують на такій же відстані один від одного, як у подальшому будуть встановлюватися і крокви воно зазвичай становить від 500 до 800 мм.
Односхилий дах своїми руками

Установка балок горищного перекриття

 • На задній нижній стінці будови, по всій її довжині, зверху балок перекриття укладають мауерлат з масивного бруса.
 • Далі, на балки слід укласти настил із дощок по ньому можна буде безпечно ходити і зручніше продовжувати зведення конструкції.
Односхилий дах своїми руками

Дощатий настил спростить і убезпечить проведення подальших монтажних робіт

 • Наступним етапом йде зведення причілкового стіни, вона будується з того ж матеріалу, що і вся будівля, або з іншого, більш легені. Наприклад, якщо будівля зведена з цегли, то фронтон можна підняти з брусків і дощок.
 • Балки перекриття, попередньо закриті гідроізоляцією, вмуровываются в стіну. Фронтон піднімають на висоту, передбачену в кресленні.
 • На причілкового стіні, так само, як і на протилежній закріплюють брус мауерлата.
 • Далі на нижній стіні робиться розмітка, і прикручуються кріплення для установки крокв.
 • На кроквах, для їх жорсткого кріплення, згідно з кресленням, вирізують пази, якими вони буде надіватися на мауерлат на верхній стіни і на нижній, якщо це передбачено.
Односхилий дах своїми руками

Жорстке пазові кріплення крокви

 • Потім їх закріплюють за допомогою спеціальних куточків і кріплень. На фронтоні крокви прикручують жорстко, в той час, як на нижньому мауерлаті вони можуть бути встановлені в ковзні кріплення, в залежності від обраного типу конструкції.
Односхилий дах своїми руками

Використання металевих куточків для додання жорсткості конструкції

 • Існує послідовність врізання крокв: спочатку встановлюють крайні елементи всієї кроквяної системи, потім за ними натягують шнур, який стане рівнем для інших деталей. Відстань між кроквами має відповідати відстані між балок перекриття.
 • Встановлені крокви для стійкості з’єднують з балками перекриття стійками, підкосами і іншими елементами, про які йшла мова вище. Закріплення їх виробляють металевими скобами і куточками, що додає жорсткості конструкції.
Односхилий дах своїми руками

При необхідності подовження крокв за рівень стін, до них монтуються «кобилки»

 • Якщо передбачалося продовжити дах для влаштування тераси, балкони або веранди, то до крокв додатково прикріплюють виносні дошки, які називають «кобилки».

Відео: процес будівництва наслонной односхилого даху

Після завершення установки кроквяної системи, необхідно перейти до утеплительным заходам, так як односхилий дах особливо потребує термоізоляції, навіть у тому випадку, якщо під дахом буде розташований звичайний горище.

Для цього підійдуть технології утеплення даху і мансарди, опис яких можна знайти нанашому сайті, пройшовши за посиланням.

Пристрій решетування під покрівлю або ж суцільна обшивка даху проводяться з урахуванням обраного покрівельного матеріалу — для кожного з них існує власна технологія подібних робіт.

Відео: суцільна обшивка односхилого даху гаража дошками

Пристрій будь-якого даху це відповідальний і трудомісткий процес, а з-за роботи на висоті ще і досить небезпечний. Тому, не маючи досвіду в будівельному ремеслі, краще довірити монтаж майстрам, які знають свою справу, так як невдало побудована основа під покрівлю, загрожує тим, що і стіни будинку буде схильні до деформацій.