Як пофарбувати ванну: майстер-клас по покриттю емаллю

40

Щасливі власники старих чавунних ванн повинні мене зрозуміти: стерта зі стінок емаль доставляє дуже багато незручностей. По-перше, це некрасиво. Нерівна поверхня забивається брудом, просто водою змити її складно, а терти щітками з хімією — це означає ще більше руйнувати емаль. Біла ванна сіріє, на ній з’являються жовті розводи, утворюються плями. Все це дуже впадає в очі. По-друге, це негігієнічно. Пориста поверхня і постійна вологість — ідеальні умови для розмноження бактерій. Ванна може стати розсадником грибків і цвілі. По-третє, це небезпечно. Порушений шар емалі може привести до того, що метал виявиться не захищеним від впливу води і повітря, це може привести до утворення іржі і руйнування ванни. Ну і по-четверте, мокра шорстка поверхня-це просто дуже неприємно! ніжні п’ятки (і інші частини тіла) хочуть відчувати гладкість і чистоту! що ж зробити зі старою ванною?

як оновити стару ванну?

Варіанти є на будь-який гаманець-покрити непривабливу ванну свіжою емаллю, оновити її за допомогою рідкого акрилу, встановити всередині акриловий вкладиш, обкласти поверхню мозаїкою або, врешті-решт, просто замінити на нову. Я вибрала найпростіший, на мій погляд, спосіб-оновити ванну емаллю з балончика: це недорого і до того ж з цим можна впоратися самостійно.

Очищаємо поверхні і позбавляємося від цвілі

Оновлення ванни в моєму випадку не обмежується її фарбуванням, тому що навколо — «втомлена» плитка і міжплиточних шви в поганому стані (почорнілі, з цвіллю).

плитка в жахливому стані

Озброївшись арсеналом побутової хімії, надівши робочий одяг, гумові рукавички і респіратор, взялася за справу. Ніяких секретних прийомів-потрібно просто добре потерти губкою з миючими засобами для сантехніки, обробити поверхні спеціальним складом від цвілі (продається в господарських магазинах), все змити водою і залишити на просушку на кілька годин (можна — на ніч).

плитка і ванна відмиті

Після миття ванна виглядає краще, плями пішли не всі. А глянцевий блиск-поки тільки від води.

Зачистка глянцевого шару і швів

Коли ванна добре просохла, приступаю до зачистки. Моє завдання-відшліфувати поверхню таким чином, щоб вона вся стала шорсткою. Так фарба буде лягати рівно і добре зчіплюватися з поверхнею. Якщо ви робите це за допомогою шліфмашинки, обов’язково попередньо захистіть плівкою всю ванну кімнату, так як пил буде підніматися високо і осідати на всіх поверхнях. У моєму випадку майже вся ванна була вже без глянцевого шару-знімати емаль не було потрібно, тому я вирішила відшліфувати поверхню вручну за допомогою спеціальних брусків.

бруски для шліфування різних фракцій

Дрібною шкіркою я обробила не тільки саму поверхню ванни, але і шов навколо неї: зняла тонкий шар затірки, він став чистим і більш світлим.

Осіла пил можна було змити водою, але тоді довелося б знову сушити ванну кілька годин. Щоб цього не робити, я скористалася пилососом з насадкою-щіткою і прибрала всі дрібні частинки. Тепер ванна була готова до знежирення і фарбування.

Захищаємо ванну кімнату від попадання фарби

Важлива рекомендація для всіх, хто наважується працювати з аерозольними фарбами в приміщенні: закривайте абсолютно все, що не плануєте фарбувати, плівкою або газетами. Захищайте все від підлоги до стелі, тому що тонкий шар фарби може осісти на будь-якій поверхні, і від нього складно буде позбутися.

обов’язково захистити вихід

вхід — тільки в захисному одязі всі зайві предмети з санвузла я винесла ще до початку переробки. А ось стіни плівкою стала вкривати після того, як плитка повністю висохла після обробки побутовою хімією. Плівку до стін прикріпила малярською стрічкою. Нею ж акуратно заклеїла зливний отвір і периметр ванни — так, щоб фарба не торкнулася шви. Також з плівки спорудила імпровізовану двері, щоб фарба не змогла випадково потрапити за межі санвузла.

Знежирюємо поверхню перед фарбуванням

Важливий етап перед фарбуванням — знежирення ванни. Нагадаю, що її поверхня шорстка, а значить, ганчірка, а тим більше губка, змочені в спеціальному розчині, можуть чіплятися за стінки, залишати на них волокна, а це небажано. Набагато зручніше-скористатися засобом в аерозольній формі. І таке знайшлося!

обезжириватель в аерозолі-дуже зручно

Я використовувала обезжириватель універсальний фірми vixen (тієї ж фірми, що і сама емаль, якою буду фарбувати ванну). Він підходить для внутрішніх робіт і не має такого різкого запаху, як, наприклад, спирт або розчинник. Енергійно струснула балон і розпорошила засіб по всій поверхні. Менше ніж через хвилину знежирювач випарувався — можна приступати до фарбування.

Нанесення емалі

Чесно кажучи, сам процес представлявся мені набагато складнішим, ніж він був насправді. Я дуже боялася, що при фарбуванні можуть залишитися патьоки, і мені доведеться дивитися на них кожен день… Але на моє щастя, все пройшло гладко — в прямому і переносному сенсі.

Як я вибрала фарбу

Ще пару місяців тому побачила в «леруа», що продається спеціальна емаль для ванн і кераміки фірми vixen. Тоді, власне, і прийшла в голову думка пофарбувати свою ванну, раз для цього навіть такі балончики передбачені. Я дізналася, що це покриття зносостійке: не боїться механічних впливів і розраховане на щоденний контакт з водою, а це взагалі найголовніше для ванни.

спеціальна емаль для ванн

Перший шар

Попередньо грунтувати ванну не потрібно. Потрясла балон і стала розпорошувати емаль. Балончик тримала на відстані приблизно 25-30 см від стінок, як зазначено в інструкції. Найскладніше було прокривати стінку, яка знаходилася ближче до мене: потрібно було або балон перевернути догори дном (але тоді виходить тільки газ), або вивернути руку, щоб якісно все фарбувати. Але навіть незважаючи на ці незручності фарба лягла відмінно і ніде не потекла.

перший шар нанесений

Другий шар

Перший балончик пішов на перший шар. Ванна помітно змінилася, стала біліше і свіже, але при цьому була все ще матовою. Фарба акрилова, швидковисихаюча, перший шар підсох за 10 хвилин, і вже можна наносити другий. До цього часу я вже знала, що емаль лягає акуратно і рівно, і при повторному покритті я вже повільніше водила балончиком з боку в бік, щоб фарба лягала більш товстим, глянцевим шаром. Залишила ванну на 4 години, за цей час вона повинна була повністю висохнути.

Ідеальний результат

Прийшла приймати роботу і вирішила, що немає межі досконалості. Ванна вже виглядала відмінно, блищала, була гладкою. Але фарби ще залишалося багато (на другий шар пішов другий балончик, плюс я почала третій), і мені хотілося додатково захистити ті місця ванни, які піддаються найбільшому зносу. Це бортики і вигини — саме вони були самими шорсткими, адже емаль там стерлася вже дуже давно. Тому залишки фарби я витратила на них. Вийшло ідеально!

глянцеві бортики

Важливо сказати, що емаль для ванн від vixen хороша ще тим, що нею можна фарбувати прямо в приміщенні (демонтувати ванну, обкладену плитковим фартухом, і переносити на вулицю заради фарбування не станеш). Так, запах фарби є, але він не такий вже їдкий. Я працювала в респіраторі, як і годиться, і намагалася не затримуватися в приміщенні довше декількох хвилин. Але все одно помітно, що фарба пахне не сильно, а вивітрюється швидко.

Ванна залишилася сохнути на ніч. Вранці всі захисні плівки були прибрані-стала помітна моя неякісна робота по укриттю.допісля цього, фарбу вдалося відтерти за допомогою розчинника. Фінальні штрихи — і ось результат!

результат

Ну яка ж краса! якщо чесно, я навіть пошкодувала, що до переробки відразу не підключила ще й раковину: на тлі новенької білої сусідки вона тепер виглядає дуже понуро.

Додаткові опції

У мене між ванною і плиткою — шов зі звичайної затірки. Вона кольорова, я з нею вже нічого робити не стала, залишила як є. Після зачистки шкіркою і обробки від цвілі все і так виглядає пристойно. А ось для тих, хто переживає за цей шов, можу запропонувати дві ідеї.

  • зафарбувати шов фарбою. У магазинах продається спеціальна фарба у вигляді маркера. Таким «олівчиком» дуже зручно фарбувати шви, не зачепивши саму плитку. Фарба вологостійка.
  • промазати шов силіконовим герметиком. Буде виглядати свіжим, білим, а ще захистить від протікання і скупчення бруду.