Мастило пластикових вікон своїми руками

461

Пластикові вікна знаходять все більш широку популярність серед господарів міських квартир і заміського житла завдяки зручності в експлуатації, герметичності, високого ступеня звукоізоляції, простоти і невибагливості у догляді за ними, а також у зв’язку з тим, що вони не вимагають додаткового утеплення перед настанням холодів і фарбування для надання декоративності. Однак, без такої процедури, як мастило пластикових вікон своїми руками, все одно не обійтися. Крім мастила після довготривалої роботи механізмів, іноді їм необхідна додаткова регулювання.

Мастило пластикових вікон своїми руками

Щоб провести ці процеси правильно, не вдаючись до сторонньої допомоги, потрібно вивчити деякі нюанси, пов’язані з ними. Тим більше, що зробити цю роботу досить легко, маючи необхідні інструменти.

Зміст статті

 • 1 Навіщо потрібна змазка вікон?
 • 2 Періодичність змащування
 • 3 Як проводиться змащення вікна
  • 3.1 Відео: поради по профілактичному обслуговуванню пластикових вікон
 • 4 Перевірка і регулювання елементів фурнітури пластикового вікна
  • 4.1 Відео: як доглядати за пластиковими вікнами

Навіщо потрібна змазка вікон?

При довгій експлуатації пластикових вікон, особливо, якщо вони встановлені в будинках великих міст, де висока інтенсивність транспортного руху, механізми попадає велика кількість пилу і бруду.

Ці небажані забруднення осідають на мастилі, застосованої при їх виготовленні, змішуються з нею, що починає ускладнювати роботу механізмів і фурнітури при відкриванні і закриванні. Крім того, стара брудна мастило, насичена мікрочастинками, отримує виражений абразивний ефект, замість збереження деталей і надання антифрикційних властивостб приводит, навпаки, до їх прискореного зносу і може повністю вивести їх з ладу.

Якщо не звертати уваги на неполадки при роботі стулок, вони, перш ніж повністю зламатися, своєрідно «попереджають», що їм терміново потрібна профілактика, починаючи видавати звук клацань, скрип або скрегіт.

Такі звуки говорять про те, що якісної мастила в механізмах практично немає, і проходитьт твадження окремих металевих частин вікна один від одного, а це призводить до стирання металу. Процесзтиранія додає до пилу і бруду з вулиці металевий пил, що може перешкодити нормальній роботі замку, і ручка буде важко повертатися, не закриваючи його повністю. Ці процеси порушать герметичність прилягання стулки до рами, і холодне повітря отримає доступ в приміщення.

Якщо рами встановлені давно, а один із елементів механізму вийшов з ладу, може трапитися і так, що таку запчастину знайти вже неможливо, унаслідок зняття цієї системи з виробництва. В цьому випадку доведеться змінювати всю «начинку» механізмів на нову, що буде коштувати досить недешево. Крім того, іноді просто неможливо підігнати нові механізми до встановлених раніше рам, тому доводиться міняти вікно повністю.

Це пояснює необхідність періодичної профілактики робочих механізмів вікон. Роботи ці нескладні, але саме вони допоможуть максимально продовжити термін експлуатації пластикових вікон і уникнути дорогого ремонту.

Потрібно знати, що виробники дають гарантію на елементи фурнітури вікон всього на 4 ÷ 5 років це той термін, на який буде досить заводський мастила. Продавці не завжди попереджають про необхідність проведення профілактичних заходів, і власник вікон сам замислюється про це тільки при появі скрипу або скреготу, хоча іноді вже буває пізно що-небудь робити. Тому не варто покладатися на гарантії і чекати закінчення встановленого терміну – потрібно взяти за правило регулярно приділяти вікон увагу.

Періодичність змащування

Періодичність змащування металевої фурнітури може бути різною. Якщо спочатку для цього процесу використовувалися якісні склади, а будинок розташований далеко від великих шосейних доріг, то профілактику достатньо проводити один раз на рік, краще всього – з настанням теплої весняної погоди. При більш суворих умовах експлуатації вікон, при яких виникають сильні забруднення фурнітури, доведеться проводити заходи щодо змащення рухомих деталей частіше, приблизно два-три рази в рік.

Як проводиться змащення вікна

Коли приходить час проводити профілактичні роботи, постає питання про те, чим краще робити змащування. В принципі для цього процесу підійде будь-технічне масло, яким змащують механізми. Найчастіше використовують звичайне машинне, яке присутнє в кожному будинку, де є швейні машинки. Також можна скористатися мастильним складом на основі силікону. Проте, випускаються і спеціальні склади, призначені для проведення подібної процедури.

Мастило пластикових вікон своїми руками

Спеціальний набір для догляду за пластиковими вікнами

Вони реалізуються в металевих балончиках і в пластикових флаконах з зручними для змащування насадками.

Мастило пластикових вікон своїми руками

Трубчастий носик дозволяє дістатися до самих важкодоступних місць

Одним з найбільш популярних у домашніх майстрів мастильних складів вважається «WD-40».

Мастило пластикових вікон своїми руками

«WD-40» — одне з найкращих та найбільш зручних у роботі мастильних засобів

Обробці потрібно піддати всі рухомі механізми системи кріплень і запорів. Проводиться процесзледующим чином:

 • Стулка вікна відкривається, і оглядаються всі її сторони.
 • Далі, м’якою тканиною з фурнітури видаляється бруд разом зі старою мастилом, так як новий склад повинен наноситься на чисту поверхню. Для очищення деяких ділянок можна використовувати губку або щітку з довгою ручкою.
 • Після проведення очищення рясно змазують кронштейни кріплення, засуви, засувки, механізм ручки та інші рухомі деталі, що забезпечують закриття і відкриття стулки.
 • Розбризкування кошти з балона більш переважно, оскільки наноситься таким чином засіб здатне проникнути навіть в самі недоступні куточки рухомих механізмів. Для зручності багато балони зі змазкою комплектуються знімними трубчастими «носиками», з допомогою яких можна нанести мастильний складу на приховані корпусом рами частини механізму
 • Якщо ж використовується мастило у флаконах, то на кожну з деталей капають по 13 краплі.
Мастило пластикових вікон своїми руками

Змазування деталей з використанням пластикового флакона

 • Щоб не зіпсувати кріплення вікон, не варто проводити експерименти і використовувати рослинне або вершкове масло, різні косметичні гелі і вазелін, а також інші подібні речовини, не призначені для полегшення роботи рухомих механізмів.
 • Мастило всіх елементів віконної рами і стулок проводиться одночасно.

Не можна без уваги залишати і гумові ущільнювачі. Їх обов’язково обробляють спеціально призначених для них складом, не даючи їм пересихати, втрачати еластичність, інакше не буде досягнута необхідна щільність прилягання віконної стулки до рами, порушиться герметизація вікна з усіма витікаючими наслідками – проникнення холоду, шуму з вулиці, попадання пилу.

Якщо ж вчасно проводити профілактику всіх механізмів і елементів, то віконна система прослужить довго і без збоїв і не потребує заміни окремих деталей. Крім цього, мастило допоможе виключити ризик виникнення протягів і витоку тепла з приміщень квартири.

Відео: поради по профілактичному обслуговуванню пластикових вікон

Перевірка і регулювання елементів фурнітури пластикового вікна

До фурнітури відносяться металеві та пластикові елементи, якими забезпечені пластикові вікна, як рухомі, так і встановлені стаціонарно. При їх поломці або разбалтывании віконна система не зможе виконувати покладені на неї функції герметичного закривання, вільного відкривання стулок і установки їх в різні положення.

Мастило пластикових вікон своїми руками

Елементи фурнітури пластикових вікон

Наприклад, механізм ручки влаштований таким чином, що дозволяє відкрити вікно навстіж або тільки відкрити його в верхній частині для провітрювання.

Мастило пластикових вікон своїми руками

Розташування елементів фурнітури в конструкції вікна

Деякі елементи фурнітури забезпечують плавність ходу, тим самим, виключаючи поломку механізмів. Інші деталі покликані регулювати рівномірність і силу притискання стулки вікна до рами, забезпечуючи не тільки збереження тепла, але і звукоізоляцію.

Щоб всі ці елементи працювали ефективно, профілактику вікон, крім їх змащування, входить і періодична регулювання деяких деталей. Однак, слід врахувати, що регулювання проводиться тільки при явної необхідності, і тільки в тих випадках, якщо вікно не повністю закривається або погано повертається ручка. Обидва процеси – і змащення і регулювання зазвичай проводяться в комплексі. Для цього знадобляться деякі інструменти, яких, до речі, може і не виявитися в «арсеналі» господаря, але їх цілком можна придбати в господарських магазинах.

 • Наприклад, не обійтися без шестигранника на 4 мм зігнутої форми.
Мастило пластикових вікон своїми руками

Ключ-шестигранник нескладно придбати в магазині меблевої фурнітури

Такі ключі частини використовують при складанні меблів, тому вони напевно є у відділах меблевої фурнітури. В більшості віконних систем саме такий шестигранник стає головним інструментом для регулювання механізмів.

Мастило пластикових вікон своїми руками

Найчастіше саме такий ключ стає головним інструментом регулювальним

 • Можуть виникнути певні складнощі і з викруткою. Добре, якщо кріплення на вікні розрахований на звичайну фігурну викрутку (зазвичай – «трійки»). Але трапляються віконні системи, на яких застосовані зірочки «торкс».
 • Плоскогубці, швидше за все, є в кожному будинку.

Регулювання окремих механізмів пластикових вікон проводиться для ліквідації виниклих проблем, в які можна включити:

 • утруднення ходу стулки при відкриванні або закриванні;
 • виникнення провисання стулок вікон або дверей;
 • поява щілин, тобто порушення герметичності в закритому стані стулок;
 • при необхідності заміни окремих елементів, у зв’язку з виходом їх з ладу;
 • при перекладі системи вікна з режиму «літо» стан для зимової експлуатації.

Приступаючи до регулювання, потрібно точно знати, як вона здійснюється, і які елементи підлягають їй.

Мастило пластикових вікон своїми руками

Основні прийоми регулювання пластикових вікон

Процес регулювання механізму вікна проводиться за базовим точкам, до яких відносяться:

 • Точна установка стулки вікна по горизонталі;
Мастило пластикових вікон своїми руками

Регулювання стулки по горизонталі

 • Аналогічні дії по вертикалі;
Мастило пластикових вікон своїми руками

Регулювання стулки по вертикалі

 • Регулювання необхідного щільного притиску стулки;
Мастило пластикових вікон своїми руками

Регулювання щільності притиску стулки вікна

 • нижнього кута відкриття стулки в режимі провітрювання.
Мастило пластикових вікон своїми руками

Обертанням цього гвинта можна віджати або притиснути нижній кут віконної стулки.

Регулюючи елементи вікна, ключем повертають регулювальний гвинт за годинниковою стрілкою або в зворотному напрямку. В залежності від сторони, куди він повертається, і буде переміщатися стулка.

При зміні положення стулки, після кожного обороту або півоберту гвинта, необхідно перевіряти роботу віконної системи. Якщо є необхідність, то гвинт повертають на певний кут назад. Не рекомендується провертати його відразу на велику відстань краще всього робити це поступово, змінюючи положення стулки на 0,5 1 мм.

Крім базових точок проводиться регулювання кріплень, які встановлюються за допомогою болтів, які мають капелюшок з пазами під фігурну викрутку. При необхідності можна послабити або затягнути кріплення регулювальних елементів з необхідним зміною їх положення.

 • регулюють цапфи;
Мастило пластикових вікон своїми руками

Приклад регулювання цапф

 • болти в системі «ножиць»;
Мастило пластикових вікон своїми руками

Перевіряється рівень затягування гвинтів в системі «ножиць»

 • кріплення у верхньому навісі;
Мастило пластикових вікон своїми руками

Необхідно перед регулюванням перевірити, не розбовталися чи кріпильні гвинти верхнього і нижнього навісу

 • кріплення в нижньому навісі;
 • притискний механізм;
 • балконні магнітну застібку;
Мастило пластикових вікон своїми руками

Ручка теж може розхитатися — гвинти необхідно підтягнути

 • механізм ручки відкривання вікна.

Відео: як доглядати за пластиковими вікнами

Механічна частина в пластикових вікнах різних фірм влаштована, як правило, за одним принципом, тому інструкція по регулюванню повинна підійти до будь-якого з них. Кожна поважаюча себе і своїх клієнтів компанія-виробник дає докладні описи своєї продукції і рекомендації догляду за нею. При бажанні завжди можна звернутися до першоджерел, знаючи, вікна якої фірми встановлені у квартирі.

Маючи всі необхідні інструменти і мастильні склади, підійшовши до роботи без поспіху і розібравшись в конструкції механізмів, цілком можливо провести цю роботу самостійно.