Замазка для вікон своїми руками

632

В останні роки все частіше дерев’яні вікна замінені пластиковими, які не вимагають частого ремонту і догляду. Однак, не кожен власник житла може собі дозволити установку сучасних склопакетів, і в цьому випадку доводиться вчитися ремонтувати старі дерев’яні рами. А які навіть свідомо віддають перевагу натуральному матеріалу, незважаючи на те, що ці вироби вимагають набагато більше клопоту у догляді за ними.

Замазка для вікон своїми руками

Одним з обов’язкових елементів конструкції звичайного дерев’яного вікна є замазка. Вона застосовується для утримання скла в зафіксованому стані, їх максимальної герметизації, а також закладення щілин, які можуть утворюватися від розсихання і деформації дерев’яних деталей, з яких зібрана рама. Замазка для віконних рам досить недовговічна, вона має властивість ставати крихкою, розтріскуватися і кришитися, тому час від часу необхідно її замінювати, повністю знімаючи старий, що прийшов в непридатність матеріал. Використовується для установки нових вікон або для профілактичного ремонту магазинна або приготовлена замазка для вікон своїми руками.

Потрібно пам’ятати, що від цього, здавалося б, незначного компонента, залежить цілісність усієї конструкції вікна. В тріщини рассохшейся замазки згодом проникає волога, дерево починає підгнивати, і в результаті цей шар вже не допоможе вирішити проблему герметичності вікна. Тому необхідно щорічно перевіряти кожну стулку вікна і при необхідності проводити профілактичні роботи.

Зміст статті

 • 1 Що являє собою віконна замазка
 • 2 Замазка для вікон своїми руками — перевірені рецепти
  • 2.1 Перший рецепт – крейда і лляне масло
  • 2.2 Другий рецепт – пісок і борошно
  • 2.3 Третій рецепт – знову лляне масло
  • 2.4 Четвертий рецепт –старовинний рецепт з дьогтем і золою
  • 2.5 П’ятий рецепт – з рослинним маслом і тальком
  • 2.6 Шостий рецепт – каніфоль, крейда і топлене сало
  • 2.7 Сьомий, багатокомпонентний рецепт
 • 3 Видалення старої замазки
 • 4 Установка стекол на замазку
  • 4.1 Відео: для чого потрібна віконна замазка і як її застосовувати

Що являє собою віконна замазка

Замазка для вікон це паста, яка накладається на стики дерев’яної рами зі склом, забезпечуючи стабільність установки і створюючи необхідний рівень герметизації. Крім того, виробляється кілька видів замазок і шпаклівок на основі різних компонентів, призначених для закладення тріщин і стиків елементів рам.

Замазка для вікон своїми руками

Простіше, звичайно, купити замазку в магазині. Однак, ситуації бувають різні…

Зазвичай замазки для вікон можуть виготовлятися на основі лляної олії, нітроцелюлози, оліфи, поліестерів та інших матеріалів. Цей матеріал може продаватися у пастоподібному вигляді, упакованим в різну тару, або ж у вигляді сухої суміші. Суха замазка розводиться водою до потрібної консистенції. Замазку й шпаклівку виробляють у різних відтінках, тому не буде особливо проблематично підібрати суміш колір фарбування рами.

Однак, існують рецепти, за якими цілком можливо виготовити цей необхідний для дерев’яних вікон матеріал самостійно, тим більше що, хоча б для одного з рецептів в кожному будинку можна знайти всі необхідні інгредієнти.

Замазка для вікон своїми руками — перевірені рецепти

Виготовивши саморобну замазку, можна хоча б трохи заощадити, адже, як відомо, копійка рубль береже. Тому непогано було б знати кілька рецептів приготування цього матеріалу. д

Перш ніж перейти до рецептами замазки, потрібно знати основні параметри якості, до яких варто прагнути, виготовляючи масу.

Замазка для вікон своїми руками

Саморобна замазка повинна відповідати ряду важливих вимог

 • Матеріал повинен мати відмінну адгезію, тобто він володіти хорошим зчепленням з поверхнею, на яку буде наноситися.
 • Маса повинна мати високу пластичність, легко розтягуватися і не тріскатися при розтягуванні.
 • Замазка повинна досить швидко тверднути і після висихання не давати на поверхні бульбашок і тріщин.
 • Суміш повинна мінімально реагувати на перепади температур і на підвищену вологість.
 • Термін експлуатації матеріалу не повинен бути менше одного року.

Виходячи з цих параметрів і варто орієнтуватися при виборі найбільш оптимального рецепта саморобної замазки.

Перший рецепт – крейда і лляне масло

Один з найбільш популярних рецептів замазки, яким часто користуються професійні склярі і дбайливі господарі дерев’яних будинків, складається всього з двох інгредієнтів це лляне масло і звичайний крейда, який можна придбати навіть у магазині канцелярських товарів.

Замазка для вікон своїми руками

Льняна олія є інгредієнтом для замазки в декількох рецептурах

Крейда потрібно подрібнити, наприклад, перетерти його на тертці, або, загорнувши в шматок тканини, розбити молотком. Далі, до чотирьох частинах отриманого порошку додають одну частину лляної олії. Наприклад, береться вісім столових ложок крейди і дві олії.

При змішуванні інгредієнтів повинна вийти пластична маса, яку легко можна скачати в кульку. При необхідності виготовити більш густий склад, потрібно додати в суміш трохи більше порошку крейди. Така замазка буде мати теплий жовтуватий відтінок, схожою на колір світлого дерева. Якщо потрібно домогтися іншого кольору, то при виготовленні у крейда додається сухий барвний порошок або трохи рідкого барвника.

Іноді, якщо немає лляної олії, його замінюють знайомої всім оліфою. Вона теж добре підійде для виготовлення мастики чи шпаклівки, тільки потрібно пам’ятати, що в цьому випадку, матеріал буде мати специфічний запах.

Другий рецепт – пісок і борошно

Ще один рецепт замазки, який використовують в крайніх випадках, наприклад, при відсутності інших інгредієнтів. Матеріал, виготовлений з піску і муки, не настільки пластичний, як інші, зроблені з маслянистими складовими, тому не користується особливою популярністю. Однак, його теж непогано знати, на всяк випадок. Їли раптом терміново доведеться закладати щілини між склом і рамою, то ці складові, як правило, завжди є під рукою.

Для виготовлення цієї замазки інгредієнти беруться в пропорції 1:1 і розводяться водою до пастоподібного стану. Пісок потрібно постаратися знайти дрібнозернистий, схожий на пил.

Рекомендовано використовувати таку замазку тільки в якості тимчасової, аварійної заходи, і при першій же можливості матеріал треба замінити на більш пластичний.

Третій рецепт – знову лляне масло

Ця замазка так само, як і перший варіант, виготовляється на основі лляної олії. Для цього береться половина склянки звичайного масла і доводиться до кипіння. Потім до нього підмішується таку ж кількість звичайного, некип’яченого олії. Весь процес потрібно проводити в досить великій ємності, так як до складу будуть додаватися й інші інгредієнти.

В отриману суміш підсипається порошок вапняку додосягнення пастою світлого бежевого кольору. При необхідності отримання білого кольору замазки, масло додається більше порошку вапняку.

Якщо ж потрібно замазка темного кольору, то разом з вапняком в масло додається сажа. Її викладають до тих пір, поки замазка не придбає потрібний колір.

Паста повинна мати консистенцію густого тесту. Після виготовлення її відразу потрібно наносити на віконні рами або ж тримати в банку з кришкою.

Четвертий рецепт старовинний рецепт з дьогтем і золою

Старовинний рецепт замазки для вікон включає в себе такі інгредієнти, як зола і дьоготь. З них виходить абсолютно екологічно чистий матеріал, який буде відмінно захищати від вологи деревину рам.

Роблять цю пасту-замазку наступним чином:

 • Дьоготь проварюється протягом двох годин на помірному вогні. Потім його потрібно остудити до теплого стану.
 • Далі, у нього поступово додається добре подрібнена і просеянная деревна зола.
 • Маса вимішується до стану, поки вона не втратить свою клейкість і не придбає пластичність.

Цей варіант замазки застосовується відразу після його приготування, так як вона дуже швидко твердіє і зберіганню не підлягає.

П’ятий рецепт – з рослинним маслом і тальком

Можна виготовити замазку та з інших знайомих для всіх компонентів це рослинне масло і тальк, який можна замінити білим або декоративним цементом.

Перед тим, як виготовляти масу, нерафіновану олію відстоюють до одержання осаду. Він то і знадобиться для замазки.

В осад з-під масла додають тонкий білий порошок їх числа тих, що згадані вище, і замішують пасту до потрібної консистенції. Таку замазку застосовують відразу ж після її замішування, так як вона дуже швидко схоплюється, особливо, якщо у вигляді наповнювача використаний цемент.

Шостий рецепт – каніфоль, крейда і топлене сало

Для виготовлення такого виду замазки потрібно підготувати каніфоль, крейда і свиняче сало. Зроблений запас по цьому рецепту замазку, слід зберігати в закритій тарі, в холодильнику.

Замазка для вікон своїми руками

Мастику можна зробити на основі звичайної соснової каніфолі

Для її виготовлення беруть чайну ложку топленого сала, підігрівають його, і до нього додають під час підігріву дві чайних ложки подрібненої до порошку каніфолі. В розтоплену масу додається десять частин подрібненого на тертці крейди, а потім замішується густа пластична мастика. Її можна наносити відразу після виготовлення або у зручний для майстра час.

Сьомий, багатокомпонентний рецепт

Ще один, більш складний за своїм складом рецепт, але дає досить ефективну пасту для надійної герметизації вікон від проникнення вологи.

Для замішування замазочной маси будуть необхідні наступні складові:

 • Свинцеві білила їх потрібно 11 частин.
 • Лляне масло — 8 частин.
 • Натуральний бджолиний віск — 4 частини.
 • Крейда — 6 частин.
 • Умбра або охра в порошку — 4 частини.

Таким чином, в пропорціях склад замазки виглядає так: 11 : 8 : 4 : 4 : 6 : 4.

При правильному приготуванні маси, вона вийде пластичною і довговічною, що дозволить не змінювати її два, а то й три роки.

Роблять замазку наступним чином:

 • На водяній бані віск розтоплюється.
 • В нього, не знімаючи з вогню, додають лляне масло, склад і добре перемішують до повної однорідності.
 • Потім отриману суміш знімають з вогню і дають охолонути до теплого стану.
 • У ємність порційно додається дрібно натертий крейда і умбра. Всі складові повинні бути ретельно вымешаны, також до однорідності.
 • Останнім етапом йде добавка в перемішану масу свинцевих білил.

Зберігатися така замазка може досить довго, так як не має в своєму складі швидко застигають або псуються інгредієнтів, але краще утримувати її в прохолодному місці і закритій тарі.

Видалення старої замазки

Перш ніж нанести виготовлену по одному із запропонованих рецептів замазку, потрібно позбутися від старої, відслужив свій термін.

Замазка для вікон своїми руками

Видалення старої, що прийшла в непридатність замазки

Для проведення процедури по зняттю застиглої маси знадобиться вузький металевий шпатель або ножа з широким лезом і, можливо, буде потрібно будівельний фен, який полегшить роботу.

 • Спочатку треба спробувати зняти застиглу суміш без нагрівання, підчепивши її шпателем. Якщо ж вона не піддається, не слід докладати надмірних фізичних зусиль, так як можна випадково пошкодити скло. В цьому випадку нагрівається невелику ділянку замазки і тоді її легко підняти і видалити без особливих зусиль.
 • Після видалення старого матеріалу, потрібно акуратно витягти з рами скло і продовжити очищення дерев’яних деталей від сміття, залишків замазки та старої відшарувалася фарби.
 • Далі, щоб домогтися гарної адгезії між замазкою і деревиною рами, останню слід обробити наждачним папером, спочатку грубозернистої, а потім з середньою зернистістю.
 • Після цього можна переходити до установки скла з використанням мастики.

Установка стекол на замазку

Роботи по склінню проводяться в наступній послідовності:

Перед нанесенням мастики на раму, склад необхідно ретельно переміщати до однорідності.

Далі замазка наноситься на внутрішню частину рами в той паз, у який буде встановлено скло. Маса наноситься за допомогою вузького шпателя або ножа. Інший варіант укладання матеріалу це скачати її в довгу ковбаску, укласти всередині рами і злегка притиснути до поверхні.

Коли замазка буде нанесена по всьому внутрішньому периметру рами, встановлюється скло і акуратно притискається до штапику, уздовж якого покладена пластична маса.

Після притиснення скла з зворотної сторони виступить надлишок замазки. Її слід відразу ж видалити, щоб вона не встигла засохнути. Її акуратно зчищають шпателем, а скло протирають м’якою тканиною.

Замазка для вікон своїми руками

Вийшли надлишки замазки слід відразу ж видалити

Далі на скло з боку притиснення теж накладається замазка. Вона також може бути нанесена двома способами намазуванням або у вигляді скатанной ковбаски. Потім замазка розподіляється у вигляді штапика на стику скла і віконної рами. Її розрівнюють і надають їй форму, яка імітує дерев’яний штапик.

Замазка для вікон своїми руками

З пластичної замазки формується імітація дерев’яного штапика

Замазка також може використовуватися для герметизації шва між склом і встановлюваним дерев’яним штапиком, який потім акуратно прибивають маленькими гвоздиками. Зайва, яка виступила маса замазки акуратно видаляється.

Після висихання суміші, при необхідності, рама фарбується.

При наявності в будинку дерев’яних рам без такого матеріалу, як замазка, не обійтися, але не завжди цей склад є під рукою. Тому, непогано завжди мати рецепти, які допоможуть виправити становище, дозволять гідроізолювати, утеплити і зберегти в цілості скління вікон. Крім економії, перевага саморобної замазки полягає в її надійності, так як для застосування в своєму будинку ніхто не буде робити неякісний матеріал.

Відео: для чого потрібна віконна замазка і як її застосовувати