Регулювання вікон ПВХ своїми руками

391

Регулювання вікон ПВХ своими руками можлива лише після вивчення основ їх конструкції, принципів роботи внутрішньої механічної системи та за умови знання правил цього технологічного процесу.

Регулювання вікон ПВХ своїми руками

Вікна ПВХ завоювали дуже широку популярність, так як прості в експлуатації, невибагливі у догляді, створюють в будинку або квартирі комфортні умови тиші й тепла. Вони не вимагають фарбування або застосування мастики чи шпаклівки, але мінімальний догляд за ними все-таки необхідний.

Вікна прослужать більш довгий термін, якщо їх вчасно змащувати, а при необхідності ще й проводити профілактичні регулювання окремих їх елементів. Щоб мати можливість самостійно впоратися з усіма обслуговуючими або дрібними ремонтними роботами, потрібно знати порядок виконання деяких маніпуляцій та мати необхідні для цього інструменти.

Зміст статті

 • 1 Інструменти для роботи
 • 2 Регулювання механізмів
  • 2.1 Відео — Регулювання верхньої петлі пластикового вікна
  • 2.2 Відео — Регулювання рівня прилягання стулок вікна
  • 2.3 Відео — Регулювання нижньої петлі ПВХ-вікна
 • 3 Регулювання або заміна ручок
 • 4 Змащення механізмів ПВХ-вікна
  • 4.1 Відео — Заходи з підготовки ПВХ-вікна до зими

Інструменти для роботи

Приступати до процесу регулювання потрібно з підготовки необхідних інструментів. Стандартний набір для цих заходів:

Регулювання вікон ПВХ своїми руками

Простий ключ-шестигранник — основний інструмент для регулювання

 • Ключ-шестигранник, що має розмір 4 мм. Простіше всього, якщо його немає в домашньому арсеналі, придбати такий ключик в магазині меблевої фурнітури: стоїть він копійки, а користі від нього дуже багато.
 • Шуруповерт з набором біт. Найчастіше в процесі регулювання використовуються хрестоподібні види насадок-біт з маркуванням ТХ і Т.
 • Для деяких відділів вікна підійде проста фігурна викрутка, має розмір 34 мм;
 • Для змащення знадобиться спеціальний аерозоль WD-40 або звичайне машинне масло, яке використовують для швейних машинок.
 • Плоскогубці.
 • Основним регулюючим інструментом все ж є шестикутник, який в основному застосовується для складання меблів, тому за ним і закріпилося назва «меблевий». Хрестові насадки на шуруповерт і такого ж типу викрутки знадобляться для роботи з гвинтами, якими кріпиться до профілю майже всі елементи фурнітури. При регулюванні розсувних варіантів вікон проводиться настройка відстаней роликових кареток, які є кріпленням для рухомого стулки.

  Плоскогубці знадобляться, як допоміжний інструмнт прі необхідності розбирання деяких деталей.

  Регулювання механізмів

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Основні вузли ПВХ вікна, що підлягають регулюванню

  Регулювання фурнітури потрібно в основному в деяких вузлах, що мають рухомі елементи, в яких іноді з’являються несправності або поломки. Заміну деталей фурнітури краще довірити кваліфікованим майстрам, а дрібні проблеми можна спробувати вирішити самостійно. Запчастини до віконній системі можна придбати у ті ж виробників, що займаються складанням самих склопакетів.

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Можливо, буде потрібно придбання деяких деталей фурнітури для заміни

  Для вирішення конкретних завдань, варто розглянути різні проблеми, що виникають при експлуатації вікон ПВХ, а також профілактичні заходи, які допоможуть довше експлуатувати систему. До найбільш часто виникаючих проблем можна віднести наступні:

 • Поява просідання стулок дверей і вікон.
 • Утруднений процесс движения стулок дверей або вікон.
 • Порушена герметичність (поява щілин) склопакета при закритій стулці.
 • Труднощі при переведенні вікна з одного режиму в інший.
 • Необхідність заміни окремих елементів фурнітури при їхньому сильному зносі або псування.
 • Розхитування дверних або віконних ручок.
 • Заклинювання ручок в якому-небудь положенні.
 • Необхідність проведення заміни однієї ручки на іншу, наприклад, має запобіжник або вбудований замок. Такий варіант встановлюється в цілях безпеки, в тому випадку, якщо серед мешканців будинку (квартири) є маленькі діти.
 • Базовими точками регулювання системи механізмів вікна вважаються:

  — стулки по горизонталі;

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Регулювання стулки по горизонталі

  — стулки по вертикалі;

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Регулювання розташування стулки по вертикалі

  — притиск віконної стулки;

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Регулювання притиску стулки

  — нижній кут вікна по горизонталі;

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Регулювання кута відкидання віконної стулки

  Обертаючи цей гвинт, можна домогтися більшого притиснення або віддалення нижнього кута стулки до рами або від неї.

  Рухом ключа, встановленого у потрібний вузол, в залежності від того, в яку сторону він провертається, стулка потроху зміщуватися.

  Відео — Регулювання верхньої петлі пластикового вікна

  Зсуваючи стулку, повернувши ключ в один або половину обороту гвинта, потрібно кожен раз закривати і відкривати віконну раму, перевіряючи її роботу. При необхідності гвинт трохи повертають назад. Рекомендовано зрушувати його поступово на один-два міліметри, щоб не зіпсувати випадково один з механізмів системи.

  Крім цього, регулюванню піддаються і кріплення, які тримаються на болтах, що мають хрестоподібні шліци. Тому для цього процесу потрібна відповідна викрутка, яка іноді застосовується разом з шестигранником. Інструменти допоможуть затягнути або послабити, злегка пересунути один з елементів. Так, наприклад, таким чином регулюють:

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Схема регулювання рівня притиску вікна

  • Цапфи, зсув яких допоможе посилити або послабити силу притиску стулки. Цей процесс проводят, переводячи склопакет на зимовий або літній режим.

  Відео — Регулювання рівня прилягання стулок вікна

  • Система «ножиць».
  • Кріплення верхнього і нижнього навісу.
  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Регулювання верхнього і нижнього навісів

  • Магнітна заскочка на балконних дверей.
  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Засувка балконних дверей

  Відео — Регулювання нижньої петлі ПВХ-вікна

  Регулювання або заміна ручок

  Регулювання або переустановка ручки може знадобитися в різних ситуаціях, які можуть виникнути в процесі експлуатації навіть самих якісних склопакетів.

  1. Наприклад, ручка на дверях чи вікні з часом може розхитатися, і якщо не вирішити цю проблему відразу, то вона може заклинити, і тоді розібратися буде ще складніше. Тим більше, що ця проблема в початковій стадії вирішується досить легко її можна назвати самою простою операцією зі всіх регулювальних робіт.

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Підтяжка кріплень ручок

  Для усунення цього недоліку знадобиться хрестова викрутка, якої підтягуються кріплення. Будь ручка на склопакетах встановлюється накладку, що має верхню кришку з пластику, під якою і заховані кріпильні болти. Щоб до них добратися, кришку повертають на 90 градусів, а потім проводять підтяжку болтів, використовуючи хрестову викрутку. Кришка повертається досить легко, тому не варто піддягати її викруткою або іншим гострим інструментом. Це може завдати пошкодження пластикової рами або ж самій кришці, і надалі її буде складно закрити або відкрити.

  2. Інший випадок, який потребує втручання в мехазм стеклопакета це заміна ручки на більш досконалу модель, що має запобіжник.

  Така міра обережності необхідна в тому випадку, якщо в квартирі проживає маленька дитина, який з легкістю може відкрити звичайну ручку склопакета. Це – надзвичайно небезпечно, якщо квартира знаходиться вище першого поверху. Захисний механізм, встановлений на ручці, не дозволить цього зробити.

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Ручка із замком-запобіжником

  Провести процес перевстановлення цього елемента теж досить просто. Як і в першій ситуації, накладці повертається верхня кришка, відкриває кріплення. Потім болти викручуються, ручка трохи розгойдується з боку в бік і витягується.

  Потім, встановлюється нова ручка з запобіжником. Важливо встановити її в такому ж положенні, як була встановлена попередня. Здійснюється фіксування ручки на болти, перевірка працездатності системи. У завершенні роботи декоративна кришка ставиться на місце.

  3. Ще одна досить часто зустрічається ситуація, коли важко повертається ручка, або ж не доходить до потрібного рівня при її повороті.

  Рішення цієї проблеми більш складна задача, так як така ситуація має кілька причин.

  • Можливо, поворотний механізм ручки вимагає очищення і змащення, якщо вікно експлуатується не один рік.
  • Може бути, що прижимный механізм встановлений в незручне становище або занадто затягнутий, в цьому випадку його слід послабити. У цьому випадку застосовуються ті процеси, про які вже згадувалося вище проводиться регулювання цапф, а також налаштовуються болти регулювання рам навесных петлях.

  4. Буває і так, що неможливо відкрити вікно з-за того, що заклинило ручку в одному положенні. З цієї ситуації теж є вихід. Причина такого явища полягає в неправильному спрацювання або неспрацьовуванні блокування, яка не дає можливості поміняти позицію ручки у відкритому положенні вікна. Для того, щоб виправити ситуацію, потрібно вручну відвести важіль блокування, і ручка буде як і раніше вільно повертатися.

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Важіль блокування віконної ручки

  Важіль знаходиться на доступній торцевій стороні стулки і являє собою металеву пластину, яка у відкритому стані вікна відведена під певним кутом від ущільнювальної гумки і прикріплена до торця таким чином, що вона має можливість рухатися.

  При проведенні цієї маніпуляції не потрібно відкручувати болти і знімати ручку.

  Змащення механізмів ПВХ-вікна

  Не багато хто знає, що деякі неприємні ситуації, які призводять до необхідності регулювання, виникають через те, що вчасно не була проведена змащення рухомих вузлів і механізмів вікна, що знаходяться всередині рами.

  Якщо вікна ПВХ експлуатуються декілька років, особливо якщо вони встановлені в будинках, які знаходяться біля доріг з інтенсивним рухом, то механізми забиваються пилом, яка змішуючись зі змазкою, перетворюється в бруд. Ця субстанція не тільки ускладнює плавний рух стулок при їх відкриванні, а також повороти ручки. Подібна «паста» володіє вираженим абразивним ефектом, а значить – тертьові механізми швидко зношуються, починають поскрипывать, а потім можуть взагалі прийти в непридатність. Крім цього, від пилу псуються гумові ущільнювачі, що забезпечують герметичність склопакетів, і вікна втрачають свої позитивні якості, а значить, їх доведеться з часом змінювати.

  Тому і потрібно періодична чистка механізмів і заміна в них мастила, а також обробка гумових ущільнювачів, щоб вони не втрачали своєї еластичності. Проводиться така обробка всіх необхідних вузлів хоча б один раз у рік, але краще їх проводити відразу після закінчення зими, а також перед початком настання холодів.

  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Спеціальний набір для обслуговування ПВХ-вікон

  Для профілактичних заходів можна використовувати технічні масла, які використовуються для змазування рухомих механізмів. Наприклад, цілком може підійти машинне масло, вживане для швейних машинок. Крім цього, іноді використовують мастило, виготовлену на силіконовій основі. У продажу також представлені спеціальні засоби, призначені для обробки гумових ущільнювачів та змащування рухомих механізмів. Їх виробляють у пластикових флаконах з зручними для змащування насадками, а також у балонах.

  Процес обробки включає такі технологічні етапи:

  • Усі стулки вікон відкриваються і оглядаються.
  • Потім протирають м’якою тканиною всі видимі елементи фурнітури, так як свіжа мастило повинна бути нанесення кна суху, очищену поверхню. Для очищення недоступних для тканини ділянок, що використовуються щітки або губки.
  • Наступним кроком йде нанесення мастильних складів на кріплення, засувки, засуви, а також поворотний механізм ручки.
  Регулювання вікон ПВХ своїми руками

  Нанесення мастила по вузлам віконного механізму

  • Рекомендовано для змащування використовувати засіб, що виробляється в балонах, так як за допомогою розбризкування мастило здатна проникнути в самі важкодоступні куточки механізмів.
  • Якщо для змащування використовуються склади з флаконів, то необхідно нанести на кожну деталь 24 краплі, а потім дати попрацювати механізму, закриваючи і відкриваючи стулки, а також повертаючи в різні положення ручку.
  • Гумові ущільнювачі обробляють спеціально призначеним для гуми складом, який буде підтримувати її в еластичному стані, не дозволяючи розсихатися.
  • Не варто використовувати для профілактичних робіт масла, не призначені для технічного обслуговування механізмів, наприклад, рослинні або косметичні.
  • Дуже важливо проводити всі мастильні процедури одночасно — цей момент посилить загальний профілактичний ефект.

  Якщо не забувати проводити мастильні роботи вчасно, то всі елементи склопакетів прослужать безперебійно досить довгий термін.

  Механізми вікнах ПВХ всех фірм практически ідентичні, тому і регулювання проводять здебільшого однаково. Фірма-виробник придбаних вікон на своєму сайті зазвичай дає опис своїх виробів та інструкцію щодо її експлуатації. Тому до цієї інформації завжди можна звернутися при виникненні будь-яких труднощів.

  Підготувавши інструменти та засоби для змащування, можна переходити до роботи, яку слід проводити без поспіху, добре розбираючись в конструкції. Якщо підійти до процесу відповідально, то його цілком можна провести самостійно, і він не займе багато часу.

  Відео — Заходи з підготовки ПВХ-вікна до зими