Рельєфна штукатурка своїми руками

606

Рельєфна штукатурка своїми руками може бути зроблена після вивчення технології її нанесення і виконання навчальних практичних робіт на невеликій ділянці стіни заґрунтованій або фанері.

Рельєфна штукатурка своїми руками

Нанесення декоративної штукатурки, без перебільшення, можна назвати мистецтвом, особливо, якщо вона наноситься не хаотично, а у вигляді настінного панно, яке здатне прикрасити стіни навіть респектабельному особняку. Іноді, дивлячись на такі твори, важко уявити, що виконані вони з звичайної штукатурної маси.

Зміст статті

 • 1 Що таке рельєфна штукатурка?
 • 2 Основні принципи технологічного процесу
  • 2.1 Інструменти і приладдя
  • 2.2 Матеріали
 • 3 Порядок виконання робіт
  • 3.1 Підготовка стін
  • 3.2 Нанесення базового шару
  • 3.3 Нанесення рельєфної штукатурки
  • 3.4 Відео: саморобний валик для створення «трав’яного» рельєфу
  • 3.5 Відео — Техніка «венеціанської» штукатурки
  • 3.6 Фарбування оштукатурених стін рельєфних
  • 3.7 Барельєфи
  • 3.8 Відео — Робота майстра по выпорлнению штукатурного барельєфа
  • 3.9 Відео — Наочний посібник з нанесення фактурної штукатурки

Що таке рельєфна штукатурка?

Декоративна штукатурка використовується для обробки стін вже багато століть, змінюючись у відповідності зі стилем, але завжди залишаючись дуже затребуваною в оформленні інтер’єрів. Особливість цієї техніки полягає в тому, що практично неможливо відтворити однаковий малюнок двічі вони можуть бути дуже схожими, але не однаковими ніколи. Крім рельєфу, стіни надаються обсяг і колірна тональність, різноманітності якої досягають різними способами. Причому, при бажанні, можна змінити колір стін. Це зробиться дуже легко, купується фарба потрібного кольору, і з допомогою валика або губки наноситься на поверхню.

Рельєфна штукатурка своїми руками

Рельєфна штукатурка абсолютно змінює інтер’єр приміщення

Нанесена на стіни штукатурка може мати будь-який малюнок, але може злегка виступати над поверхнею або навіть на 10 15 мм, а може лише кольором створювати відчуття об’ємності. Рельєфний малюнок може імітувати високу траву, кору дерева, стіну, пошкоджену комахами — «короїд», камінь та багато інших різноманітних завитків і ліній.

Штукатурна суміш, призначена для рельєфу, пластична, її легко наносити на підготовлену поверхню і виводити з неї малюнок.

Основні принципи технологічного процесу

Щоб оштукатурена стіна виглядала ефектно, всі роботи слід проводити покроково, згідно технології.

 • Вибирається малюнок, який хотілося б мати на стінах кімнати. Його зразок під час роботи повинен бути завжди під рукою, щоб, постійно звіряючись з ним, відтворювати щось подібне на поверхні.
 • Далі, необхідно ретельно підготувати стіни зняти з них шпалери, стару штукатурку, якщо вона накладена численними шарами, або фарбу.
 • Дрібна пил змітається щіткою або віником, а деякі поверхні вимагають обробки водою або грунтовкою. Ґрунтовку використовують ще і в якості антисептика, для захисту стін від грибка і комах.
 • Після того як поверхня буде готова. можна замішувати і наносити стартовий шар штукатурки, який стане основою під фінішний шар з рельєфним малюнком.
 • Після просихання стартової штукатурки, її краще всього ще раз покрити грунтовкою, яка додасть поверхні адгезійних якостей.
 • Коли стіна остаточно просохне можна формувати рельєф фінішної штукатуркою.
 • Далі, для кожного малюнка проводяться свої маніпуляції. в одному випадку, після схоплювання суміші, поверхня рельєфу дорівнює, в іншому просто залишається сохнути.
 • Якщо для відтворення малюнка потрібно нанесення декількох шарів, кожен з них накладається після повного висихання попереднього.
 • Потім, стіна покривається вибраним кольором, а після схоплювання фарби, її надлишок з виступаючих частин рельєфу може буде зняти за допомогою вологої губки. Цей процес підкреслить обсяг рельєфу і розділить колір на різні тони.
 • Внесення непродуманих змін до відпрацьований технологічний процес виконання опоряджувальних робіт може негативно вплинути на кінцевий результат, тому потрібно чітко виконувати всі етапи по черзі. Можливо, для того, щоб добитися потрібного рельєфу, буде потрібно не один день, але квапити події ні в якому разі не слід.

  Для виконання будь-якого об’ємного малюнка знадобляться певні інструменти та додаткові пристосування, інколи найнесподіваніші.

  Інструменти та приладдя

  Крім традиційних інструментів для штукатурних робіт, можуть знадобитися один або кілька додаткових елементів:

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Інструменти для роботи за технологією рельєфної штукатурки

  — губка для додання малюнку характерною «бульбашкової» поверхні або для створення колірної тональності рельєфу;

  — валик з насадкою, яка має вибраний малюнок для відтиску на вологій штукатурці, якщо такий задуманий для нанесення;

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Валик для нанесення малюнка візерункового

  — валики, які дозволяють створити рельєф трави або ж горизонтальних рівних або хаотичних смуг;

  — поліетиленова плівка, щітка або звичайна гумова рукавичка також можуть стати інструментом для додання стіні об’ємних форм;

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Експериментувати можна з різними матеріалами та приладдям

  — стати в нагоді може будь-який елемент, що має фактурні форми, які можуть відбитися на сирій штукатурці і зробити її рельєфною;

  — можна створити на поверхні імітацію шкіри, для цього існують спеціальні насадки на валик;

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Валик «під крокодилячу шкіру»

  — для виготовлення деяких рельєфів головним інструментом стають шпателі різної ширини, в будь-якому випадку, без цього елемента у створенні об’ємного малюнка все одно ніяк не обійтися.

  Взагалі, рельєфна штукатурка дає практично безмежні можливості для прояву фантазії, і це не тільки у виборі малюнка стіни, але й у виборі інструментів для його створення. Наприклад, тут може знайти застосування навіть звичайна чайна ложка, або ж лопаточка з манікюрного набору.

  Матеріали

  Перед початком роботи, природно, потрібно подбати про завчасне придбання всіх необхідних матеріалів.

  1. Для вирівнювання поверхні під виведення рельєфу декоративною штукатуркою добре підійдуть суміші:

  • На гіпсовій основі, але тільки в тому випадку, якщо рельєфний шар буде виконуватися з того ж матеріалу.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Гіпсова штукатурка

  • Розчин на цементній основі, який можна виготовити самостійно у відомих всім пропорціях: на три частини очищеного піску одна частина цементу. Але все ж краще під рельєфну штукатурку використовувати готові суміші. Вони більш пластичні, і з ними набагато простіше працювати.
  • Ще одним матеріалом для стартового шару може бути обрана глина, але в останні роки до такої технології звертаються вкрай рідко, віддаючи перевагу більш сучасні склади. Хоча потрібно відзначити, що глина володіє чудовими якостями, такими, як екологічна чистота і еластичність.

  2. Для декоративного оформлення стіни застосовують спеціально призначені для цього процесу оздоблювальні суміші. Вони можуть бути різними, тому на упаковці, виробник вказує, для якого рельєфу призначена даний склад. Самі по собі суміші можуть бути неоднорідними і включати різні компоненти, в тому числі і велику, іноді кам’яну крихту.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Штукатурка — готовий до застосування склад

  Проводиться штукатурка і в готовому, розведеному до потрібної консистенції вигляді. Такий варіант дещо дорожче сухої суміші, але зате не потрібно витримувати точні пропорції розведення порошку до потрібного стану. Придбавши штукатурку у вигляді однорідної маси, її відразу ж можна наносити на підготовлену поверхню. Зручність полягає ще й у тому, що таке відерце з залишками суміші можна щільно закрити, і штукатурка залишиться в цілком придатному стані досить тривалий час.

  3. Для ґрунтування поверхні під штукатурку випускається чимало різних складів, вироблених в рідкому стані або пастоподібному. Під стартовий, вирівнюючий шар, що накладається суміші краще використовувати антисептичні рідкі склади глибокого проникнення. Під фінішну декоративну штукатурку, найчастіше використовують пастоподібні маси, які створюють найбільш сприятливу основу для накладення декоративного шару.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Грунтовка для підготовчих робіт

  4. Для фарбування застиглої штукатурки зазвичай використовують фарби на водній основі водно-дисперсійні і емульсійні. Їх виробляють в різних колірних гамах, але при бажанні отримати особливий ексклюзивний колір можна використовувати спеціальні барвники, які додаються в білу, саму затребувану водну фарбу.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Штукатурку краще всього покривати фарбами воднодисперсными

  5. Готову забарвлену і висохлу стіну рекомендовано покрити лаком. Нанесення хоча б одного шару такого покриття допоможе зберегти декоративне оформлення стіни на більш довгий термін у первісному стані. Для деяких малюнків, зроблених на стіні, покриття лаком просто необхідно, причому накладають його в декілька шарів, щоб добитися необхідного ефекту. Особливо це відноситься до імітації крокодилової шкіри або відшліфованого каменю.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Лак для штукатурки

  6. В якості допоміжного матеріалу потрібно обов’язково придбати малярську стрічку (скотч), якою обклеюють поверхні, навколо зони проведення робіт з оштукатурення.

   

  Порядок виконання робіт

  Щоб зробити роботу справді якісно, треба знати подробиці кожного її етапу. Вони заслуговують окремого розгляду.

  Підготовка стін

  Для того щоб штукатурний шар ліг якісно і надійно, дуже важливою умовою є чистота і сухість поверхонь, на які він буде укладатися. Тому, стіни перед вирівнюванням і оштукатурюванням потрібно ретельно опрацювати і, враховуючи наступні моменти:

  • Всі поверхні очищаються від старих покриттів. Якщо штукатурка щільно прилягає до стіни і має хорошу якість, після того, як з неї зняли фарбу або побілку, на ній за допомогою сокири роблять насічки, глибиною в 812 мм. Цей процес необхідний для кращого зчеплення старої і нової штукатурки.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Насічки на стіні

  • Іноді стара штукатурка знімається повністю, це відбувається в тому випадку, якщо вона почала відставати або при простукуванні явно відчувається її ненадійність.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Дуже часто доводиться вдаватися до повного очищення стіни від старої штукатурки

  • Підготовлену таким чином поверхню стін очищають від шматочків штукатурки і пилу.
  • Потім, всю підготовлювану поверхню покривають антисептичної грунтовкою глибокого проникнення. При необхідності цей процесс проводят два або навіть три рази для скріплення старої штукатурки і забезпечення адгезії двох матеріалів. Грунтовку наносять за допомогою валика або широкої кисті, причому кожен з шарів наноситься за один раз на всю поверхню, при цьому бажано уникати численних патьоків.
  • Після висихання ґрунтовки, переходять до замішування розчину штукатурки, якщо вона буде готуватися з сухої суміші.

  Нанесення базового шару

  Наступним йде базовий або стартовий шар штукатурки, який служить не тільки основою для декоративного шару, але і в якості вирівнюючого.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Замішування штукатурної суміші

  • Розчин замішується з допомогою будівельного міксера або електродрилі та спеціальної насадки. Якщо використовується суміш на гіпсовій основі, то її не роблять занадто багато, так як вона має властивість дуже швидко схоплюватися.
  • Далі, готовий розчин залежно від необхідної товщини наносного шару накидається кельмою або накладається за допомогою шпателя і будівельної терки. Товщина шару багато в чому буде залежати від рівності поверхні стіни.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Накидка розчину на стіну

  • Якщо стіни не дуже рівні, то на них іноді встановлюють маячки, за якими і вирівнюється накиданий розчин.
  • Розчин затирають теркою колоподібними рухами, спрямованими проти годинникової стрілки.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Затирка первинного штукатурного шару

  • Стіни вирівнюються, по можливості, практично до ідеальної рівності. Потім на схватившуюся штукатурку знову наноситься грунтовка.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Нанесення грунтовки

  Нанесення рельєфної штукатурки

  Самим цікавим і творчим моментом є нанесення задуманого рельєфного шару. Цей процес, як говорилося вище, проводиться з використанням різних інструментів. Дуже важливо, щоб розчин для малюнка вийшов однорідним, якщо , звичайно, не задуманий рельєф, обов’язковою умовою якого є саме підкреслена неоднорідність складу.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Нанесення шпателем рельєфу

  • Нанесення рельєфу шпателем має кілька технік це можуть бути короткі мазки або стрічки, що мають складні повороти. Далі малюнок може бути згладжений або залишений у первісному стані. Пізніше визначить колір світло і тінь у рельєфі і додасть йому об’єму.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Використання тертки

  • За допомогою звичайної поліетиленової плівки можна відтворити різні об’ємні малюнки, Їх наносять стислій у грудку плівкою або ж наклеюють її на мокру штукатурку, обережно збираючи її неглибокими складками. Потім верхні частини зазвичай порівнюються широким шпателем або рівним валиком, в результаті виходить втоплений під рівний шар рельєф, який проглядається місцями. Колір також виділить об’ємність зображення.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Інструментом може послужити зім’ятий шматок поліетиленової плівки ….

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  … або, наприклад, кухонні сіточка для миття посуду

  • Використання штукатурки з додаванням великої «зерна» дозволяє зробити на поверхні рівні горизонтальні або вертикальні смуги за рахунок протягування теркою твердих вкраплень через м’яку масу штукатурки. Крім рівних смуг, з допомогою такої неоднорідної суміші можна створювати півкола або повноцінні кола, а колір розставить все по своїх місцях.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Створення рельєфу з використанням зернистої штукатурки

  • Валик дає широкий спектр можливостей для створення численних малюнків. Причому, якщо навіть у будівельному мане знайдеться потрібних насадок, їх можна змайструвати власними руками це може бути намотана на валик мотузка або та ж плівка з поліетилену, закріплена губка або хутро. Варто лише включити фантазію і можна придумати абсолютно ексклюзивні фактури, які можна випробувати на невеликій ділянці стіни або фанери.

  Відео: саморобний валик для створення «трав’яного» рельєфу

  • Якщо ж вдалося знайти насадку з прийнятним рельєфним малюнком, то робота піде дуже швидко.
  • На підготовлену і прогрунтовану стіну наноситься декоративна штукатурка, і ще сирого матеріалу проводять валиком з насадкою ця техніка дає відмінний ефект, Єдиний недолік такої методики ете, що малюнок не буде ексклюзивним – «візерунок» повторюється після кожного обороту валика.
  • Шпателем-гребенем можна нанести хитромудрі чи правильні фігури, які зможуть надати стінам порядок або, навпаки, розширити їх візуально за рахунок хаотичності малюнка.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Гребінчастий шпатель дозволяє створити оригінальні візерунки

  • Ще одним предметом, схожим на гребінь є щітка, яка може видати абсолютно несподівані рельєфи, але мають невелику заглибленість.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Рельєфний малюнок за допомогою металевої щітки

  Фантазувати у створенні обсягу на стіні можна до нескінченності все залежить від бажання та «креативності» господаря, який проводить обробку свого житла.

  Відео — Техніка «венеціанської» штукатурки

  Фарбування оштукатурених стін рельєфних

  При нанесенні на стіни рельєфної штукатурки, можна вибрати матеріал, що має певний колір, але працювати в такій техніці складно це під силу майстрам, що мають досить високу кваліфікацію та практичний досвід. Для самостійної же обробки найчастіше береться біла штукатурка, якої після її висихання надаються вибрані відтінки.

  Це можна зробити готової фарбою потрібного тону, або ж виготовленої з білої шляхом добавки колеровочних компонентів. Додаючи їх у фарбу, потрібно враховувати, що при висиханні колір її буде ставати на тон або пів-тони світліше.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Малярний лоток з фарбою

  Для того, щоб розпочати фарбування поверхні одним первинним тоном, підготовлену фарбу наливають в спеціальний лоток. Занурюючи туди валик, забирають потрібну кількість фарби, віджимаючи її на верхній ребристої поверхні лотка, а потім наносять на стіну.

  Якщо фарбування здійснюється пензлем, то можна обійтися і без лотка, занурюючи її прямо в банку з фарбою і віджимаючи надлишок про її краю.

  Перший шар наноситься в один підхід, щоб тон ліг рівно. Якщо тонування фарби проводиться самостійно, то потрібно розрахувати її таким чином, щоб її кількість вистачило на всю поверхню стін кімнати або хоча б для однієї стіни. Першим шаром фарбується вся поверхня повністю з усіма рельєфними поглибленнями.

  Підготувавши фарби потрібних відтінків, переходять до фарбування готового рельєфу. Цей процес можна проводити різними способами, в залежності від результату, який потрібно отримати в кінцевому результаті. Найчастіше використовують наступні техніки обробки поверхні:

  • Вся поверхня покривається з допомогою кисті, валика або губки одним легким тоном.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Нанесення базового відтінку

  • Не дочекавшись висихання, по ній проходяться чистою сухою або вологою губкою, знімаючи надлишки фарби, створюючи тим самим об’ємний малюнок.
  • Інший варіант досягнення потрібного результату це дочекатися повного висихання нанесеної фарби, а потім пройтися поповерхні наждачним папером з дрібним зерном, высветляя окремі, більш високі ділянки рельєфу. Згодом їх можна акуратно покрити світлим тоном фарби.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Виступаючі частини рельєфу можна висвітлити, або навпаки, затонувати

  • Ще одним, більш трудомістким способом, є розпис рельєфу за допомогою невеликих кистей. Цей варіант фарбування застосовується до об’ємним малюнками, які мають не хаотично розкидані елементи або мазки, а конкретні фігури рослин або тварин. Процес розпису рельєфної штукатурки досить тривалий і кропіткий, його може виконати будь-який майстер, що володіє відчуттям кольору і хоча б трохи вміє малювати.
  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Звичайне фарбування можна доповнити елементами ручного розпису

  • Ще одна техніка фарбування стіни двоколірна. На покриту одним тоном поверхню майже сухим пензлем, акуратними мазками наноситься фарба з більш темним або світлим тоном. Вона потрапляє тільки на виступаючі частини рельєфу, виділяючи їх і створюючи обсяг.

  У цій техніці дуже часто використовуються бронзова, золота або срібна фарба, нею також можна виділити виступаючі частини рельєфу. Наноситься вона також пензлем або хутряний рукавичкою, яку надягають на руку і акуратно вмочують у фарбу, а потім за допомогою її розтирають колір по рельєфу. Рука добре відчуває місце розташування виступів, зачіпаючи тільки їх.

  Завершальним етапом при оформленні стін рельєфною штукатуркою є покриття її лаком. Цей процес теж потрібно проводити обережно, не допускаючи патьоків, інакше вся робота може бути зіпсована. Лак наноситься пензлем або губкою, в залежності від того, який ефект планируется в результаті отримати.

  Барельєфи

  Говорячи про рельєфної штукатурки, не можна не згадати і барельефных панно, які все більше входять в сучасні інтер’єри респектабельних будинків.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Рельєфне панно

  Барельєф відрізняється від рельєфу більш опуклим зображенням деталей, розташованих на рівній поверхні. Таке панно може займати всю стіну або ж тільки якусь її частину.

  Цей вид рельєфною декорації є відмінною прикрасою для інтер’єру, виконаного в будь-якому стилі, головне підібрати відповідний йому малюнок і техніку її нанесення.

  В основному, вибирається природна тематика із зображенням рослин, дерев, птахів і тварин. Природно, така робота може бути виконана тільки майстром високої кваліфікації, що знає техніку нанесення штукатурки і роботи над нею.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Важко повірити, що це — розфарбована штукатурка

  Деякі дії проводяться відразу ж при нанесенні маси на стіну, інші при її схоплюванні, треті вже по висохлому матеріалу. При цьому застосовуються не тільки будівельні інструменти, але і ті, які допоможуть створити необхідну форму того чи іншого елемента об’ємної картини. Це може бути звичайний ніж або скальпель, деталі і предмети, що мають певний малюнок, здатні давати відбиток на сирій штукатурці.

  Рельєфна штукатурка своїми руками

  Невеликі панно можна спробувати виконати самостійно, якщо є дар художника

  Невеликі панно можна спробувати відтворити і самостійно по заздалегідь зробленій ескізом, ретельно працюючи над кожною деталлю. Починається робота з простого намазування штукатурки на стіну на розмічені заздалегідь на ній місця. Потім з шматка або пластини штукатурки виводиться певна форма квітки чи листка.

  Відео — Робота майстра по выпорлнению штукатурного барельєфа

  Великі об’ємні картини зажадають великої кількості часу і матеріалу для її виконання. Малюнок необхідно перенести з невеликого ескізу на поверхню стіни і поступово накладаючи на нього штукатурку, надавати їй форму. Потім, після висихання кожна з деталей обробляється певним інструментом і, якщо потрібно, зачищається наждачним папером. Після того, як настінне панно буде готове, його ретельно очищають від пилу за допомогою пилососа.

  Тільки провівши ці роботи, можна переходити до фарбування. Деякі віддають перевагу перед нанесенням фарби всю поверхню добре прогрунтувати, ґрунтовка затримає вбирання фарби у штукатурку. Процес фарбування такого твору цілком можна назвати художнім розписом, для якої використовують звичайну фарбу білого кольору на водній основі з додаванням різних барвників.

  Якщо є бажання перетворити свій будинок за допомогою рельєфною декоративної штукатурки, то це цілком можна спробувати зробити самостійно, тим більше, що неполучившиеся елементи можна відразу ж видалити або виправити. Штукатурний матеріал відкриває великі можливості для творчих рішень оформлення приміщень будинку.

  Відео — Наочний посібник з нанесення фактурної штукатурки