Як зашпаклювати стелю під фарбування

631

Роблячи капітальний ремонт і плануючи при цьому в новому інтер’єрі пофарбований стелю, доведеться чимало постаратися, щоб попередньо зробити його ідеально рівним. Як правило, практично всі стелі в квартирах мають окремі дефекти, а значить, поверхня необхідно привести в порядок, перед тим, як проводити декоративне фарбування. За технологією спочатку поверхню шпатлюется, тим самим усуваються всі нерівності і вади.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Щоб знати, як зашпаклювати стелю під фарбування, треба вивчити весь процес роботи, починаючи з підготовки поверхні.

Провівши всі необхідні процедури, можна приховати не тільки дрібні похибки стелі, але і некрасиві шви, які зазвичай присутні на стелях в квартирах на стиках плит перекриття.

Шпаклівка також необхідна на стелях, виконаних за допомогою гіпсокартонних листів, так як вони теж мають шви на стиках. Закладаються вони з допомогою наклеювання сітки-серпянки, і області з’єднання плит порівнюють зі всією площиною стелі також шпаклівкою.

Види шпаклівок і послідовність їх застосування

Вироблені промисловістю шпаклівки можуть мати різну основу, так як і стелі можуть бути влаштовані з різних матеріалів. У кожному конкретному випадку вибирається та суміш, яка ближче за своїм складом до матеріалу, з якого зроблена підлягає вирівнюванню поверхню.

У спеціалізованих магазинах у продажу представлені шпаклівки на акриловій і клейовій основі, а також олійно-клейовий, латексної, цементної та інших основах.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Шпаклівку можна придбати в готовому вигляді …

Цей обробний матеріал випускається у вигляді сухих сумішей у паперових мішках і в пастоподібної формі, упакований в пластикову тару.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

… або у вигляді сухої будівельної суміші

На кожній з упаковок суміші в обов’язковому порядку розміщена інформація про сумісність даного складу з різними типами стель, тому, купуючи матеріал для вирівнювання, на цей параметритр следует звернути особливу увагу.

Крім базової основи, суміші поділяють на стартові, які наносяться на поверхню першими шарами, і фінішні, що застосовуються на завершальних етапах роботи.

 • Стартові суміші роблять достатньо густими і, завдяки спеціальним компонентним складовим, вони пластичні і легко лягають на поверхню. Такі шпаклівки призначені для закладення невеликих отворів, тріщин і вирівнювання досить значних перепадів, а також в цілях підготовки поверхні для кращого зчеплення з фінішним матеріалом.

Стартову шпаклівку, при необхідності, наносять у кілька шарів, кожен з яких повинен грунтовно просушуватися.

Якщо тріщини або вибоїни досить великі, їх армують серпянкой, поверх якого накладається і вирівнюється шпаклівка.

 • Для остаточного доведення до стелі необхідного для малярних робіт стану потрібно фінішна шпаклівка. Якщо стартовий матеріал буде накладено правильно, то і фінішний шар наноситься легко, роблячи поверхню ідеально рівною.

Для кращої адгезії фінішний складу суміші роблять більш рідким по консистенції, а фракція наповнювача в ньому значно дрібніше. Наноситься він тонким покривні, можна сказати, декоративним шаром. Але от якщо не використовувати стартові суміші, то фінішний шар не дасть потрібного результату, так як просто повторить всі недоліки поверхні. Це зайвий раз говорить про те, наскільки важливо основну роботу по вирівнюванню та заделыванию вад зробити стартовим складом.

Важливим процесом у вирівнюванні є ґрунтування поверхні стелі як перед нанесенням першого стартового шару, так і перед кожним наступним.

Зміст статті

 • 1 Інструменти для шпаклювальних робіт
 • 2 Підготовка поверхні стелі до шпатлювання
  • 2.1 Очищення поверхні стелі
  • 2.2 Усунення значних вад стелі
  • 2.3 Видалення цвілевих плям і профілактика розвитку мікрофлори
  • 2.4 Ґрунтування поверхні стелі
 • 3 Нанесення стартової шпаклівки
 • 4 Фінішне шпаклювання стелі
  • 4.1 Відео: шпаклювання стелі під фарбування
 • 5 Особливості робіт на стелі гіпсокартоном
  • 5.1 Відео: закладення швів між листами гіпсокартону
  • 5.2 Відео: фінішне шпаклювання гіпсокартонної стелі

Інструменти для шпаклювальних робіт

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Запорука успішної роботи — якісний інструмент

Для роботи знадобляться не тільки високоякісні матеріали, але і деякі інструменти без них процес вирівнювання провести не вийде. Якщо в домашньому арсеналі господаря квартири їх немає, то доведеться придбати, так як ніякі саморобні заміни в цьому питанні не вітаються, і підсумкове якість виконаної роботи безпосередньо залежить від добротності інструменту.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Основний інструмент — безумовно, набір шпателів різної ширини

 • Шпателі різних розмірів, від вузьких до широких, до 500 600 мм довжиною. Вони служать для нанесення і розрівнювання суміші на поверхні стелі.
 • Для зручності забору підготовленої суміші з ємності і намазування її на шпатель може знадобитися кельму або кельма.
 • Ємність для замішування розчину, якщо він куплений у вигляді сухої будівельної суміші. Рекомендують, щоб було легше проводити процес замішування, вибирати тару об’ємом не менше 10 15 літрів.
 • Будівельний міксер або електродриль зі спеціальною микширующей насадкою. Зручно, якщо дриль має можливість регулювання обертів і реверсивного обертання – якість замісу від цього підвищується.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Гладилка в ряді випадків допоможе рівномірно розподілити розчин по поверхні стелі

 • Гладилка – цей інструмнт служит як для нанесення, так і для розрівнювання розчину на поверхні. Шпаклівка в ніжному кількості на неї наноситься шпателем.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Терка потрібна для шліфування поверхні стелі

 • Терка призначена для затирання поверхні у тому випадку, якщо при висиханні нанесеного шару виявляться нерівності. На тертку встановлюється абразивні сітки, наждачний папір потрібної зернистості або повстяна накладка – вибір потрібної накладки проводиться в залежності від виконуваного етапу робіт.
 • Гумовий шпатель він необхідний для забивання глибоких щілин і поглиблень, а також стиків гіпсокартонних плит.
 • Валик і кисть для нанесення грунтовки, малярна ванночка.
 • Процес затирання і шліфування поверхні зазвичай супроводжується рясним пилоутворенням. У зв’язку з цим рекомендовано передбачити засоби захисту обличчя, особливо очей (окуляри) і органів дихання (респіратор).

Підготовка поверхні стелі до шпатлювання

Придбавши матеріали для роботи і маючи в наявності всі необхідні інструменти, можна переходити до підготовки стелі до майбутніх робіт.

Очищення поверхні стелі

Якщо на стелю раніше були нанесені кілька шарів шпаклівки і штукатурки, але до вирівнювання поверхні вони не привели, і, крім того, почалося їх відшарування, а місцями навіть випадання, то потрібно старе покриття повністю зняти.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Видалення відшарувались ділянок старого покриття стелі

Якщо ж штукатурні шари тримаються міцно, але на них нанесена побілка або фарба, то зчистити можна тільки останні шари разом з непідвладними нерівностями.

Крім цього, за час експлуатації приміщення на стелі можуть з’явитися потемніння від вогкості, цвілеві освіти або проступити іржаві плями їх також необхідно обов’язково видалити.

Видалення побілки можна провести методом змивання. Для цього за допомогою валика на побілку наноситься вода ця процедура проводиться кілька разів. Після гарного промокання побілки, вона знімається щіткою або губкою, а потім поверхню витирається сухою тканиною.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Змивання старого шару побілки

Але може трапитися і так, що побілка, навіть при її зволоженні, не піддається стиранню щіткою. У цьому випадку в хід йде шпатель, виготовлений з досить товстого металу в 2 3 мм. Намокшее покриття знімається цим інструментом досить легко, тому що робота по його зволоженню не буде марною в будь-якому випадку. Щоб процес очищення від старої штукатурки йшов швидко і просто, по ній несильно постукують звичайним молотком.

Якщо ж на стелю нанесена емульсійна фарба, то зчистити її важче, але це зробити необхідно, інакше шпаклівка не буде лягати рівно і прилягати до поверхні надійно.

При наявності старого покриття з водоемульсійної фарби, можна скористатися народним методом для її видалення. Для нього необхідно розвести у відрі води звичайний йод його знадобиться всього один пухирець. Потім, просочують цим розчином фарбу і залишають на деякий час. Після цієї процедури водоемульсіонку легко можна буде зчистити.

Існують і сучасні склади для змивання різних старих покриттів їх застосовують з розрахунку 0,5 літра на квадратний метр. Розчини наносять за допомогою валика і залишають на 2530 хвилин, а потім знімають разом з відійшла фарбою. Процесс проходит досить швидко, без особливих забруднень навколо.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Стеля після проведення очищення

Після того як стеля буде очищений від шарів старого покриття, його необхідно звільнити від решти пилу. Спочатку захні проходяться крупнозернистою наждачним папером, закріпленої на тертці, потім змітається щіткою, а після цього стелю протирають чистою вологою тканиною.

Усунення значних вад стелі

Після очищення стелі від старих покривних шарів, обов’язково виявляться різні вади, у вигляді виступів, заглиблень і тріщин. Останні найчастіше відкриваються на стиках між плитами перекриття і в кутах кімнат. Над цими проблемами також необхідно попрацювати, так як якщо не закласти їх капітально, то шпаклівка згодом пойдет трещинами і осиплеться. Щоб робота не була виконана даремно, слід провести деякі заходи.

 • Виявлені щілини необхідно розширити і кілька поглибити з допомогою шпателя або дриля з перфоратором.
 • Потім, з них жорсткої пензлем вичищається пил і дрібні фрагменти. При необхідності для очищення використовується вода.
 • Внутрішні поверхні отриманих отворів, щілин і порожнин перед заповненням відпрацьовуються грунтовкою.
 • Якщо щілини виходять досить глибокими і широкими, їх заповнюють монтажною піною. Щілини середньої величини можна закрити герметиком.
 • Дрібні тріщини або невеликі поглиблення замазують шпаклівкою, яку потім розрівнюють, а після висихання зачищають наждачним папером.
 • Якщо на стелі виявлені виступи в 5 і більше міліметрів, їх необхідно збити, застосувавши зубило з молотоком або перфоратор.

Видалення цвілевих плям і профілактика розвитку мікрофлори

Якщо приводиться в порядок стеля в приміщеннях, що мають підвищену вологість, то найчастіше на ньому обов’язково виявляться плями цвілі. Добре, якщо вона з’явилася лише на поверхневих шарах штукатурки, яку все одно видаляють, але іноді колонії цвілі проникають навіть в матеріал стін. Тому в місцях, де поверх старых покриттів виявлена цвіль, навіть якщо після очищення стелі плям не стало видно, потрібно обов’язково провести спеціальну обробку за вже очищеної поверхні.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Плями цвілі підлягають обов’язковому видаленню і антисептичної обробки

Існує кілька способів боротьби з цвілевим грибком, і всі вони цілком доступні за ціною і за способом застосування.

 • У продажу представлені вітчизняні та зарубіжні склади, якими дуже легко користуватися, так як вони випускаються в балончиках. Обробка в даному випадку полягає в обприскуванні пошкоджену грибком області стелі і її просушування протягом 4060 хвилин. При нанесенні на поверхню цього кошти, воно починає шипіти, стикаючись з органікою. Коли ця реакція закінчиться, можна вважати стелю очищеним від грибкових проявів. Однак, потрібно зазначити, що такі склади добре допомагають лише в початкових стадіях появи темних плям, тому ніколи не варто запускати цей стан – краще при перших же ознаках відразу провести обробку. При роботі з цими засобами, виготовленими на основі хлоровмісних сполук, необхідно захистити дихальні шляхи, надівши маску або респіратор.
 • Іншим методом боротьби з цією напастю є обробка вогнищ мідним купоросом чи, як його ще називають, «синім каменем». Його використовують і як профілактичний засіб, додаючи в наносяться на стіни матеріали обробки.
 • Ще один засіб, який призначений для відбілювання білизни (відоме всім господиням під назвою «Білизна»), теж допомагає в боротьбі з темними плямами цвілі. Цей рідкий склад наносять на очищені поверхні за допомогою кисті і залишають до повного висихання.
 • Існують і спеціальні антисептичні грунтовки, які наносять на стелю перед шпатлюванням. У цьому випадку вирішуються відразу дві проблеми це протидія розвитку колоній цвілі і одночасна підготовка поверхні для її зміцнення і для кращої адгезії наносяться матеріалів один з одним.

Ґрунтування поверхні стелі

Очищений, з забитими тріщинами і щілинами, а також оброблений антигрибковими засобами стелю, потрібно обов’язково загрунтувати. Ґрунтовку розподіляють на поверхні за допомогою валика, а кути додатково обробляють пензлем, так як не рекомендовано пропустити навіть самого незначного ділянки поверхні.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Грунтування повинно бути суцільним, без яких би то не було пропусків

Вибирати краще ґрунтовку, що має властивості глибокого проникнення в матеріал поверхні. Саме такий склад забезпечить відмінне зчеплення перекриття зі стартовим шпаклевочным шаром – готовий розчин на прогрунтувати стеля буде лягати легко і рівно.

Як говорилося вище, існують грунтовки, мають антисептичні властивості. Використовуючи їх, можна сміливо відмовитися від інших протигрибкових засобів.

Бажано провести обробку грунтовкою в два шари з ґрунтовним просыханием кожного з них це виключить ризик відшарування стартової шпаклівки, а значить, і фінішний шар буде теж надійно закріплений на поверхні.

Нанесення стартової шпаклівки

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Якісне нанесення стартового шару визначить успіх усієї роботи

Висохлий, підготовлений стелю можна починати покривати стартовою шпаклівкою. Потрібно пам’ятати, що цей шар можна назвати найбільш важливим, так як саме він задає рівність і гладкість поверхні, тому його потрібно робити на совість, вирівнюючи навіть невелику похибку.

 • Перше, що роблять, переходячи до цього етапу роботи це замішують розчин. Для цього в чисту ємність наливають воду засипають суху суміш стартової шпаклівки. Для кожного сорту суміші існують свої параметри пропорцій, тому точно їх можна дізнатися, прочитавши інструкцію на упаковці. Консистенція розчину повинна нагадувати середньої густоти пластичну пасту.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Важливо досягти ідеальної однорідності розчину

Розчин замішується з використанням будівельного міксера або дриля з насадкою. Необхідно довести до складу ідеально однорідного стану без грудок. При замішуванні особливу увагу приділяють «проблемних» місцях – ділянки прилягання дна ємності до її стекам, так як тут нерідко залишаються грудки. Після отримання необхідної однорідної консистенції розчину необхідно дати час «дозріти» хвилин 5 10, а потім ще раз ретельно перемішати.

 • Наносити шпаклівку починають від стіни, відразу ж вирівнюючи кут і стик стелі зі стіною.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Нанесення шару шпаклівки починають від стіни

 • За допомогою кельми з ємності забирається невелику кількість розчину і переноситься на широкий шпатель.
 • Потім плавними круговими рухами розчин наноситься на стелю і розподіляється поповерхні, не залишаючи задирок та виступаючих смужок — слідів від шпателя. Шар стартової шпаклівки повинен становити не більше 1,52 мм.
 • Особливу увагу потрібно приділити областях, де проводилася закладення щілин і інших вад, а також стиків плит. Дуже важливо, щоб вони злилися з загальною площиною стелі в єдину поверхню, без відмінності по висоті.
 • При необхідності, після висихання першого шару стартовою шпатклевки, зверху нього накладають другий. Час висихання першого шару становить близько 8 годин, а другого 1215.
 • Коли шари стартової шпаклівки висохнуть, напевно виявляться невеликі огріхи. Їх можна видалити з допомогою терки з встановленою на неї абразивною сіткою для шліфування або наждачним папером.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Рекомендована траєкторія руху теркою

 • Робота теркою проводиться круговими рухами, які здійснюються справа наліво, як показано на рисунку. Виконуючи процес затирання, необхідно скористатися захисними окулярами і маскою (або респіратором), щоб не надихатися пилом.

Фінішне шпаклювання стелі

Фінішний шар шпаклівки можна назвати декоративним. Він наноситься на стартовий матеріал тонким, в 12 мм шаром. Потрібно пам’ятати, що він не закриє виступи і нерівності, якщо вони залишилися на попередньому шарі, але здатний надати стелі ідеальну гладкість.

Розчин для цього шару готується за тим же принципом, що і стартова суміш, згідно з інформацією на упаковці. Якщо немає впевненості в тому, що буде досягнута потрібна консистенція пастоподібної суміші, то можна скористатися готовими шпатлевочными складами.

Далі, розчин набирається кельмою і укладається на широкий шпатель і такими ж, спочатку рівними рухами від стіни, а потім круговими, шпаклівка розподіляється поповерхні. При цьому підбираються всі надлишки і вирівнюються сліди від шпателя до практично ідеальної гладкості.

Щоб стеля був готовий під покраску, найкраще для завершального етапу використовувати готову шпаклівку на акриловій основі. Її наносять тільки після повного схоплювання попереднього шару. Товщина акрилового матеріалу не повинна перевищувати 1 мм.

 • Якщо акрилова шпаклівка досить пластична і рівно розподіляється поповерхні, то стеля майже ніколи не потрібнут тщательной шліфування.

Відео: шпаклювання стелі під фарбування

Особливості робіт на стелі гіпсокартоном

Влаштовуючи підвісні вирівнюючі стелі з гіпсокартону, без шпаклівки також не обійтися. Рівні листи матеріалу добре стикуються між собою, але фаска, влаштована по їх краях, не дозволяє зробити поверхню ідеально рівною, тому і доводиться вдаватися до шпатлювання.

Як зашпаклювати стелю під фарбування

Шпатлювання гіпсокартонної стелі має свої особливості

Для подібних робіт на гіпсокартоні використовують фінішні суміші, що мають дрібнозернисту структуру вони добре лягають на поверхню і здатні до ідеалу її вирівняти.

 • Після того як гіпсокартон весь буде закріплений, шпаклівкою промащують все заглиблення від головок саморізів, якими листи були прикручені до системи з металевого профілю. Не закладають тільки ті, які знаходяться по краю аркушів, так як вони будуть пошпакльвані разом зі стиками.
 • Далі, кожен з стиків проклеюється стрічкою із спеціальної армуючої сітки-серпянки. Ширина такої стрічки повинна бути не менше 50 мм.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Проклеювання стиків армуючої сіткою-серпянкой

 • Суміш для роботи роблять таким же чином, як і для інших робіт – обов’язково в чистій ємності з допомогою дрилі і насадки-міксера. Для закладення швів не потрібно замішувати великої кількості шпаклівки – краще, при необхідності, зробити її в декілька заходів.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Шпаклювання стиків листів гипоскартонных

 • Далі, використовуючи середньої ширини шпатель, розчин наноситься на ділянки стиків і добре розрівнюється врівень з загальною поверхнею.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Якщо стикуються обрізані листи, то обов’язково слід вирізати фаски

 • Майстри-штукатури настійно рекомендують у тих місцях, де стикуються обрізані кромки гіпсокартону, обов’язково зрізати фаску перед тим, як наклеювати армуючу сітку. Тим самим поглиблюється шов і відкривається внутрішній шар листа шпаклівка має краще зчеплення з нововиявленими гіпсом, ніж з картоном.

Відео: закладення швів між листами гіпсокартону

 • Якщо в процесі монтажу ГВЛ на його поверхні з’явилися вм’ятини або інші дефекти, їх теж необхідно зашпаклювати.
 • Після висихання шпаклівки на стиках, у місцях вкручування шурупів та на ділянках мілкого ремонту, їх захищають наждачним папером, порівнюючи з загальною поверхнею. Армуюча сітка повинна бути повністю прихована під шаром шпаклівки.
 • Після шліфування вся поверхня стелі з гіпсокартону, призначена під фарбування, покривається грунтовкою, яка не дозволить вологи з розчину фінішної шпаклівки швидко вбратися у верхній шар оздоблювального матеріалу. Грунтовка може бути нанесена у два заходи.
 • На всю заґрунтовану поверхню широким шпателем наноситься фінішна шпаклівка по тій же технології, що і на стелі з інших матеріалів. Вона повинна бути накладена дуже тонко — цей шар необхідний для того, щоб об’єднати всі шви і загальну рівну поверхню в єдине покриття.
Як зашпаклювати стелю під фарбування

Шар фінішної шпаклівки на гіпсокартоні повинен бути дуже тонким

 • Такий зашпатлеванный стелю просохне досить швидко. Далі, його необхідно обережно відшліфувати, так як на ньому могли залишитися непомічені смуги від шпателя, а при фарбуванні навіть невеликі виступи і западини відразу ж проявляться.

Щоб при виконанні шліфування не пропустити якусь ділянку поверхні, працюють в затемненому приміщенні, а для освітлення використовують тільки ліхтарик, при підсвічуванні яким відразу виявляться навіть дрібні нерівності. Ці ділянки і потрібно відшліфувати, використовуючи дрібнозернисту (200 400) наждачний папір, встановлену для зручності на тертці.

 • Після шліфування зі стелі потрібно акуратно змести всю утворилася пил. Це можна зробити широкою м’якою щіткою або пилососом.
 • Завершальним етапом роботи з шпатлювання стелі перед фарбуванням є ґрунтування. Якщо не провести цей процес, волога з водоемульсійної фарби швидко вбиратися в шпаклівку і забарвлення буде нерівною.
 • Грунтовку наносять за допомогою валика, на який надівається м’яка синтепоновая насадка. Стики між стінами і стелею, а також кути грунтуються кистю.
 • Після повного висихання першого шару грунтовки, рекомендовано нанести склад повторно.

Відео: фінішне шпаклювання гіпсокартонної стелі

Коли шари грунтовки на стелі повністю висохнуть, можна приступати до фарбування. Успіху в цьому можна досягти тільки при використанні якісної фарби, про вибір якій детально розказано у відповідній статті нашого порталу.

На завершення необхідно підкреслити, що малярні роботи не так прості, як здається на перший погляд. Щоб зашпаклювати стелю під фарбування, треба мати чималий досвід подібних робіт. Якщо такий відсутній, то краще не братися відразу за великі «парадні» приміщення квартири, а поекспериментувати на невеликій ділянці, наприклад, в коморі і чи підсобці. Коли з’явиться «твердість руки» можна буде спробувати свої сили і в інших кімнатах.