Як утеплити курник на зиму

570

Щоб домашня птиця добре набирала вагу і приносила достатню кількість яєць, для неї потрібно не тільки правильне і своєчасне годування, але і створення оптимальних умов утримання. Якщо цього не дотримуватися, то всі витрати на купівлю молодняку і корми будуть марні. У тому випадку, коли планується не тільки літній, але і зимовий вирощування курей, приміщення для їх проживання необхідно утеплити.

Як утеплити курник на зиму

Як утеплити курник на зиму, якщо це не було зроблено при її спорудженні? Цей процес нескладний, але краще передбачити заздалегідь провести разом зі зведенням будівлі.

Подібні заходи допоможуть не тільки зберегти тепло всередині курника в зимовий час, але і будуть сприяти підтримці прохолоди, не допускаючи перегріву в спекотні літні дні.

Зміст статті

 • 1 Матеріали і місце для споруди курника
 • 2 Параметри споруди
 • 3 Процес будівництва та утеплення пташника
  • 3.1 Фундамент
  • 3.2 Підлогу курника
  • 3.3 Зведення каркасу
  • 3.4 Настил покрівлі
  • 3.5 Стіни курника
  • 3.6 Утеплення стелі
  • 3.7 Додаткове утеплення пташника
  • 3.8 Відео: практичні рекомендації з будівництва та облаштування курника
  • 3.9 Вікна та двері
  • 3.10 Відео: поради досвідченого господаря з облаштування курника

Матеріали і місце для споруди курника

Щоб курник нормально функціонував, і не почав руйнуватися в найближчий рік, для початку потрібно вибрати відповідне місце для його зведення. Цей процес не вимагає довгих і складних розрахунків просто пташник необхідно встановити на височини або хоча б на рівній ділянці двору, але ніяк не в низині. Причина проста в цьому місці завжди підвищена вологість через скупчування води під час дощів і танення снігу, довше і густіше варто ранковий туман.

Також рекомендовано будувати курник віддалік від житлових будівель, щоб максимально захистити господарів від досить неприємних запахів у літній період, коли вікна в домі часто бувають відкриті.

 • Самим популярним матеріалом для будівництва курника є деревина, так як це екологічно чистий матеріал, а це необхідно для того, щоб і продукція, одержувана від птиці, була корисною для людини. Крім того, дерево володіє своєю природною теплотою, на відміну від усіх інших будівельних матеріалів. Тому найчастіше для побудови купуються бруси і дошки.
 • А ось підлоги в курнику нерідко роблять бетонними, так як вони прослужать більш тривалий термін, за ними легше буде проводити регулярний санітарний догляд. Крім цього, для того щоб підняти стіни над землею потрібно влаштувати неглибокий фундамент – це допоможе захистити конструкцію від деформацій, перекосів з появою щілин, а це теж дуже важливо для збереження потрібної температури всередині приміщення.
 • Крім дощок для обшивки стін, для спорудження знадобляться дерев’яні бруски для пристрою каркаса і дворика для вигулу, а також для спорудження основи під покрівлю.
 • Для дворика буде потрібна ще й сітка-рабиця, з якої роблять не тільки огорожу, але й так звану дах, не дозволяє птахові залишати межі визначеної для неї території. Можна поступити і інакше замість сітки дах над курником ід двориком зробити загальну. Так навіть краще – місце вигулу отримає хоча б якийсь захист від дощів.
Як утеплити курник на зиму

Дворик для вигулу можна закрити спільної з курником дахом

 • Ну і, звичайно ж, потрібно буде придбати утеплювач це може бути пінопласт або мінеральна вата, а також один із сучасних матеріалів. А для утеплення бетонної підлоги краще всього використовувати керамзит досить великої фракції.
 • Якщо на ділянці вже розміщені господарські будівлі з капітальними стінами, а поряд з однією з них достатньо місця для прибудови, то можна істотно заощадити на матеріалах і часу на роботу. Тут же можна зазначити, що капітальну готову стіну простіше утеплити, чим новозведених, тому, що вона вже не дасть усадки і не деформується.
 • Ще одним важливим моментом є вибір покрівельного матеріалу, так як конструкція даху, влаштованих під нього, буде багато в чому залежати від типу покриття. У будь-якому випадку, і для даху потрібно утеплювальний матеріал.

Параметри споруди

При розрахунках площі зводиться курника, потрібно відразу визначитися, де буде розташований утеплювач.

Якщо утеплювач буде розташований зовні або всередині стін, то корисна площа обчислюється виходячи з прийнятого оптимального співвідношення — 1 кв. метр на п’ять птахів. У тому випадку, коли планується закріпити його зсередини, загальну площу будівлі потрібно збільшити на товщину утеплювача.

Фундамент повинен бути ширше стін на 120 ÷ 150 мм, стіна повинна знаходитись посередині ширини фундаменту. Армований бетонний фундамент не тільки допоможе зберегти утеплення будівлі, але і захистить його:

 • Від псування дерев’яних елементів будови, яка може виникнути під впливом вологості, яка походить від грунту. Бетонний фундамент значительно продовжить функціональність споруди.
 • Від можливого проникнення всередину курника різних тварин, які можуть легко зробити підкоп під дерев’яну основу будови це може бути лисиця, щури та інші хижаки. Враховуючи таку можливість, фундамент можна підняти над поверхнею грунту на 250 ÷ 300 мм.

Існують інші варіанти, які сприяють збереженню нижній частині курника від «візитів» небажаних гостей. Наприклад, можна підняти його стать над поверхнею землі на 200 ÷ 250 мм, влаштувавши стовпчастий фундамент. Іншим способом захисту можуть послужити металеві листи, якими обшивають нижню частину будівлі, занурюючи їх у землю на 300 ÷ 350 мм.

Процес будівництва та утеплення пташника

Починаючи побудуйку курятника, спочатку проводять розмітку території для фундаменту або основи будови. Місце обмежується за допомогою вбитих кілків і натягнутої мотузки. Всередині цієї розмітки і буде встановлюватися фундамент для приміщення курника і розміщуватися дворик. Під установку огорожі подвір’я теж можна зробити фундамент, з’єднавши його з основою курника.

Фундамент

 • Споруда основи починається з риття траншеї. Так як курник не є важкою спорудою, для нього підійде стрічковий або стовпчастий фундамент. Другий програє в тому відношенні, що підлогу курника потребує більш інтенсивного утеплення, так як під будиночком буде вільний простір, і в холодну пору там буде гуляти вітер, выхолаживая приміщення для птиці.
Як утеплити курник на зиму

Занадто масивний фундамент для курника не вимагається

Ширина траншеї повинна бути на 100 ÷ 150 мм більше наміченої ширини фундаменту, глибина приблизно 400 ÷ 450 мм.

 • На дно траншеї обов’язково укладають подушку в 70 ÷ 100 мм з піску і таку ж з щебінки. Матеріал дуже ретельно утрамбовується.
 • Далі, у підготовлену траншею встановлюється опалубка. Вона повинна мати ту висоту, на яку планується підняти з землі стіни курника. У цьому випадку верхній край опалубки зможе послужити своєрідним маяком для розрівнювання расвора.
 • В опалубку укладається і закріплюється на ній з допомогою скоб щільна поліетиленова плівка, яка гідроізолюють бетонну конструкцію від грунтової та атмосферної вологи.
 • Потім у підготовлену траншею встановлюють арматурну конструкцію. Дуже старатися не треба – достатньо двох-трьох прутків арматури діаметром 8 ÷ 10 мм, так як великих навантажень не передбачається.
 • Готується бетонний розчин (цемент + пісок у звичайному співвідношенні – 1 : 3). Можна застосувати і щебінь дрібної фракції. Розчин заливається в опалубку, розрівнюється і залишають для дозрівання. У перші дні бажано зволожувати його водою, щоб поверхня при застиганні не пішла тріщинами.
 • Після повного просихання фундаменту і набору міцності, поверх нього настилається гідроізоляційний матеріал. Він також збереже дерев’яні елементи конструкції й утеплювальний матеріал від капілярного проникнення вологи, а значить, продовжить їх функціональність.

Підлогу курника

Простір, обрамований фундаментом, призначене для самої будівлі пташника, необхідно очистити від верхнього шару грунту. Замість нього засипається керамзит, який стане відмінним утеплювачем для підлоги. Потім зверху цього утеплювача укладається арматурна сітка, заливається бетонна стяжка товщиною не менше 20 мм Бетон розрівнюється правилом і залишається для висихання і зміцнення. Має іноді смысл сделать легкий, майже непомітний ухил в одну із сторін – це полегшить проведення прибирань в курнику – вода буде відводитися в одне місце

Дворик кожен з власників воліє облаштовувати по-своєму. Деякі вважають, що ґрунт не варто закривати бетонною стяжкою, так як птиця повинна выгуливаться в природних умовах. Птах любить рити землю, шукаючи черв’яків, дрібні камінчики або насіння рослин. Є думка, що такі умови допомагають рости курчатам швидше, і роблять їх більш витривалими.

Інші власники вважають, що краще зробити двір також бетонних, з тих міркувань, що його простіше прибирати, і він прослужить більш довгий термін. На такій підлозі періодично змінюють постилку з стружки, сухої трави або соломи.

Зведення каркасу

Каркас починають зводити, уклавши обв’язку з бруса по всьому периметру майбутнього курника. Брус береться розміром приблизно 100 × 150 мм. Його кріплять до фундаменту анкерними болтами. Між собою на кутах бруски обв’язки скріплюються для жорсткості металевими куточками.

Як утеплити курник на зиму

Від міцності каркаса залежить надійність всієї споруди курника

Потрібно врахувати, яку форму буде мати дах. Зазвичай для господарських будівель вибирають односхилий варіативностінт кровли. Для того щоб пізніше не робити додаткових надбудов, краще відразу ж зробити каркас передньої стінки вище заднього, а бічні підігнати під них, тим самим сформувавши кут ската. Жорсткість бічних стінок додасть поперечна балка.

Вирішивши питання з висотою пташника і кутом ската даху, можна переходити до зведення каркаса.

 • Для початку по кутах піднімають вертикальний брус, який теж прикручується до нижньої обв’язки масивними куточками, здатними утримати цю стійку ідеально вертикальному положенні.
 • Далі, кутові вертикальні стійки з’єднуються поверху обв’язкою, також виконаної з бруса того ж перетину. Потім, враховуючи ширину матів або рулону утеплювача, робиться розмітка, і по ній встановлюються проміжні бруски обрешітки. Їх також краще кріпити до обв’язки за допомогою спеціальних металевих кутників.
 • Роблячи каркас, потрібно пам’ятати про те, що в приміщенні курника повинна бути не тільки вхідні двері для людини, але й невелике віконце для природного світла, а також маленька дверцята для птиці, ведуча у дворик для вигулу. Тому для цих елементів потрібно додатково закріпити бруски, які оформлять відповідні прорізи.
 • Зробивши каркзтен, потрібно відразу ж покласти на них крокви для майбутньої даху. Між кроквами має бути відстань, рівну ширині застосовуваного утеплювача.

Настил покрівлі

Як утеплити курник на зиму

Дах може бути та такої складної форми, але зазвичай обмежуються односхилим

 • На покладені та закріплені крокви настилають плівку гідроізоляції, яка зберегти утеплювач від намокання і від конденсату, що збирається під покрівлею з-за перепадів температур. Гідроізоляцію кріплять скобами за допомогою будівельного степплера. Її роль цілком може виконати звичайна щільна поліетиленова плівка (товщиною не менше 200 мкм). Смуги укладаються внахлест, не менш, ніж на 200 мм, а між собою їх потрібно скріпити водостійким скотчем, щоб створити герметичне полотно.
 • Зверху плівки робиться обрешітка для настилу покрівлі. Відстань між рейками і їх напрям будуть залежати від типу і довжини листів покрівельного матеріалу. Якщо ж задумано використовувати для покриття м’яку покрівлю, то на обрешітку доведеться закріпити листи фанери.
 • Після підготовки основи вкладається, за відповідної технології, покрівельне покриття.

Коли над будовою буде встановлена повноцінна дах, можна проводити роботи по остаточного монтажу стін та їх термоізоляції.

Стіни курника

Перш ніж починати монтаж фанери або дощок на каркзтен, потрібно визначитися, з зовнішньої або внутрішньої сторони буде укладатися утеплювач. Ефективніше укладати утеплювач з зовнішньої сторони будівлі, так як він буде відразу затримувати холод і не допустить його проникнення в товщу стіни.

Як утеплити курник на зиму

Обшивка каркаса панелями ОСП зсередини

 • Якщо вирішено укладати утеплювач зовні, то фанеру на каркас закріплюють зсередини курника, не забуваючи залишати прорізи для дверей і вікон.
 • З зовнішньої сторони між брусків каркаса встановлюється утеплювальний матеріал. Найчастіше для утеплення курників використовують мінеральну вату або пінополістирол. Застосовуючи останній, потрібно буде залишилися між брусками каркаса і листами пінопласту щілини закрити монтажною піною, тим самим перекривши «містки холоду».
Як утеплити курник на зиму

Оптимальний утеплювач для стін — мінеральна вата

Мінеральна вата має певну еластичність, яка дозволяє їй щільно закривати всі щілини, що утворилися. Зазвичай крок обрешітки в цьому випадку роблять на 40 ÷ 50 мм меньше, ніж ширина рулону або мата – це дозволить утеплювача встати на місце з максимальною щільністю.

Існують і інші види термоізоляційних матеріалів, наприклад, пінополіуретан. Проте, самостійно утеплити господарські споруди не вдасться, так як його напилення необхідно спеціальне обладнання і майстер, що вміє з ним працювати. Цей процес буде коштувати досить дорого, але утеплення подібним способом не займе багато часу і максимально надійно захистить стіни, так як спінений матеріал проникає у всі великі й маленькі щілини.

Як утеплити курник на зиму

Напилюваний пінополіуретан — хороший метод утеплення стін, але для курника він може виявитися занадто дорогим

 • У тому разі, коли для утеплення укладається традиційна для курників мінеральна вата, то зверху її необхідно закрити пароізоляційної і вітрозахисною плівкою. Вона також закріплюється скобами до каркасних брусків.
Як утеплити курник на зиму

Утеплювач зверху закривається пароізоляційною плівкою

 • Зверху пароізоляції на бруски каркаса набиваються дерев’яні рейки, вони створять необхідне вентиляційний відстань між пароізоляцією і декоративною обшивкою.
Як утеплити курник на зиму

Обшивку стін зазвичай проводять дошками, але якщо є бажання вписати курник в загальний вигляд двору, можна застосувати і сайдинг

 • Найчастіше стіни обшиваються добре підігнаними дошками. Однак, якщо є бажання, щоб курник вписувався в загальний дизайн території ділянки, то його можна облицювати і вінілової вагонкою (сайдингом).

Утеплення стелі

Утепливши і облицювавши стіни курника, можна переходити до стелі приміщення.

 • Якщо пташник будується в холодному регіоні, рекомендовано додатково до кроквяної системі встановити балки перекриття і підшити дерев’яна стеля, зверху якого і буде проводитися утеплення.
 • Проводять цей процесзледующим чином:
 • На каркзтен, поруч зі кроквами, укладаються бруски балок перекриття.
 • Зверху балок можна закріпити листи фанери або вологостійкого гіпсокартону.
 • Далі між балок перекриття укладається мінеральна вата.
 • Потім утеплювач затягується пароізоляційною плівкою.
 • Зверху неї закріплюються дошки, гіпсокартон або фанера. Вибір цього матеріалу залежить від уподобань власника пташника.

Додаткове утеплення пташника

Бетонна підлога надійний і довговічний, але, навіть маючи керамзитовую подушку, він не забезпечить в повній мірі потрібний для птиці мікроклімат в зимовий період. Тому приміщенню потрібне додаткове утеплення.

 • Якщо є можливість, на стяжку підлоги можна укласти інфрачервону плівку, яка потім закривається наливним самовирівнювальним цементним складом. Така підлога може включатися при необхідності, а може працювати і весь зимовий період, підтримуючи в приміщенні потрібну температуру, яка повинна бути не нижче 10 градусів тепла.
 • Ще одним, мабуть, самим недорогим і поширеним способом утеплити бетонне покриття є установка спеціально підготовлених саме для цього приміщення знімних підлоги. Це дошки, щільно сполучені між собою і закріплені на лагах. Такі підлоги зручні тим, що на літній період їх можна винести на вулицю, щоб промити і обробити дезінфікуючими розчинами.
 • Зверху дерев’яного настилу на зимовий період потрібно додатково укласти сіно або солому, шаром у 100 ÷ 150 мм – це також утеплить поверхню підлоги.
Як утеплити курник на зиму

В утепленому курнику необхідно створити умови для комфортного проживання птиці

 • Багато птахівники, які займаються розведенням курей цілорічно, встановлюють на зимовий період в курнику електричні масляні обігрівачі або конвектори. Для цього готується облицьовані жаростійкими матеріалами ділянки на стінах. Інший варіант — розміщення під потоком інфрачервоних випромінювачів.
 • Крім цього, якщо зовнішнього утеплення стін недостатньо, їх додатково обробляють утеплювачем і зсередини. Однак, не варто забувати, що площа курника з-за цього дещо зменшиться. Для закріплення на стінах підійде як щільна мінеральна вата, так і пінопласт або пенофлекс. Дуже товстий утеплювач брати не варто, особливо якщо матеріал буде закріплюватися на фанеру.
Як утеплити курник на зиму

У регіонах з суворими зимами можна додатково провести внутрішнє утеплення курника

Кращим варіантом буде попередньо влаштована решетування з рейок, що мають товщину утеплювача. Вони прикручуються на стінах в тих місцях, де до каркасних балках була закріплена фанера. Між рейками встановлюється утеплювач, який закривається тонкої дошкою або фанерою.

Відео: практичні рекомендації з будівництва та облаштування курника

Вікна і двері

 • Вхідні двері в курник повинна щільно входити в дверну коробку і бути добре утепленій, інакше вона стане провідником холоду в приміщення.
 • Вікна роблять не відкриваються, так як вони необхідні не для провітрювання, а для надходження денного світла в курник. Він необхідний для економії електроенергії, тому що птахам обов’язково потрібно денної або електричне світло не менш, ніж на 8 ÷ 10 годин на добу.
 • Маленька дверцята для вигулу птахів теж повинна щільно закриватися, але повністю на зиму її законопачувати не можна, так як не дуже холодні дні курей випускають на прогулянку.

Щоб отримати бажаний результат від розведення птиці, необхідно створити максимально комфортні умови для її утримання. Одним з основних умов і є підтримання оптимальної температури в приміщеннях, де проживають кури, як в літній період, так і в зимові холоди. Вирішити цю проблему зможуть своєчасні заходи з термоізоляції стін, підлоги і даху, яка захистить мешканців курника від дуже низьких та дуже високих температур.

Відео: поради досвідченого господаря з облаштування курника