Альтанки з дерева своїми руками

681

Для будівництва дерев’яної альтанки необхідно вибрати оптимальні розміри споруди, тип фундаменту, форму самої конструкції та матеріали для стін і даху. Подальший процес складається з декількох етапів: складання креслення, заливки фундаменту, зведення каркасу і обшивки. При відсутності досвіду слід починати з будівель невеликих розмірів і правильної форми, що істотно полегшує поставлене завдання. При такому підході альтанки з дерева своїми руками виходять з першого разу.

Альтанки з дерева своїми руками

Зміст статті

 • 1 Види дерев’яних альтанок
 • 2 Будівництво фундаменту для альтанки
  • 2.1 Стовпчастий фундамент для альтанки
  • 2.2 Плитний фундамент
  • 2.3 Мелкозаглубленний стрічковий фундамент
 • 3 Пристрій підлоги альтанки
 • 4 Зведення стін з колод
 • 5 Альтанка з бруса і рейок
 • 6 Монтаж даху альтанки
  • 6.1 Відео — Альтанки з дерева своїми руками

Види дерев’яних альтанок

По-перше, дерев’яні альтанки діляться на відкриті і закриті. Перший варіант – це легкі сезонні споруди, не призначені для експлуатації в холодну пору. Закриті альтанки є більш капітальними спорудами, з міцним дахом, часто засклені або з однією глухою стіною. По-друге, садові альтанки з дерева можуть мати квадратну, прямокутну, круглу форму, а також шести — або восьмиугольными.

Альтанки з дерева своїми руками

Відкрита альтанка

Альтанки з дерева своїми руками

Альтанка шестигранна

В якості підстави підходить будь-який вид фундаменту: мелкозаглубленний стрічковий, плитковий, стовпчастий. Можна встановити альтанку навіть на шлакоблок або укладені плазом колоди. Чим більше розміри конструкції, тим міцніше повинен бути фундамент під неї. Ще однією відмінністю є матеріал для стін: це може бути дерев’яний брус, рейки і дошки, а також цільні колоди.

Альтанки з дерева своїми руками

Альтанка з бруса

Альтанки з дерева своїми руками

Альтанка в японському стилі

Отже, щоб правильно вибрати вид конструкції, спочатку необхідно визначитися з призначенням. Якщо альтанка потрібна для сімейного відпочинку в літній період, підійде варіант відкритого типу невеликих розмірів. Як основу можна використовувати шлакоблок, стовпи з цегли, стовпчастий фундамент з труб або колод. Якщо в альтанці плануються посиденьки з друзями або святкування сімейних подій в широкому колі, слід звернути увагу на простору конструкцію закритого типу з плитним або стрічковим підставою.

Альтанки з дерева своїми руками

Альтанка в японському стилі

Побудувати квадратну або прямокутну альтанку набагато простіше, ніж круглу або шестикутну. Використання колод і дощок для зведення стін також спрощує будівельний процес, зате фігурні гратчасті стіни виглядають більш вишукано. Все це слід враховувати при виборі матеріалів і складання креслення. Крім того, елементи альтанки обов’язково повинні поєднуватися з ландшафтом ділянки та житловим будинком.

Альтанки з дерева своїми руками

Дерев’яна альтанка в східному стилі

Будівництво фундаменту для альтанки

Після складання креслення конструкції вибирають відповідне місце для її зведення. Ця ділянка має бути рівним, достатньо відкритим, віддаленим від сараїв і дачного туалету. Бажано, щоб місце під альтанку знаходився на узвишші, тоді фундамент буде захищений від підтоплення і вогкості. Видаливши рослинність і велике каміння, роблять розмітку під фундамент.

Альтанки з дерева своїми руками

Майданчик під альтанку

Стовпчастий фундамент для альтанки

Це самий простий і бюджетний варіант фундаменту. Для його виготовлення знадобиться:

 • лопата або садовий бур;
 • рівень;
 • рулетка;
 • опорні стовпи;
 • цементний розчин;
 • арматура;
 • руберойд.

  Альтанки з дерева своїми руками

  Стовпчастий фундамент для альтанки, схема

Опорні стовпи повинні розташовуватися на кутах альтанки і під несучими стінами через кожні 2 м. Якщо в якості опор обрані металеві труби або обрізки колод, отвори під них готують за допомогою ручного бура. Діаметр отворів на 10 см більше діаметру стовпа, а його глибина дорівнює приблизно 70 см. Для стовпів з цегли або шлакоблоку ями копають лопатою, надаючи їм квадратну форму. Глибина таких ям не повинна бути менше 50 див.

Альтанки з дерева своїми руками

Стовпчастий Фундамент з цегли

На дно насипають пісок, а потім щебінь; товщина кожного шару близько 10 див. Металеві труби ріжуть на однакові частини так, щоб після установки в ями вони височіли над поверхнею на 15-20 см. Метал обробляють антикорозійним складом, висушують. Опускають в отвори і вирівнюють по вертикалі. Всередину кожної труби вставляють відрізок арматури, довжина якого на 10 см більше довжини стовпа. Тепер в труби заливають бетон, а простір між стінками ями забивають грунтом і камінням і утрамбовують.

Альтанки з дерева своїми руками

Процес пристрій стовпчастого фундаменту

Замість труб можна взяти щільні сухі колоди. Їх обробляють антисептиком, а потім обмазують бітумною мастикою і просушують. Після цього опускають опори в підготовлені отвори, утрамбовують або заливають бетонним розчином.

Альтанки з дерева своїми руками

Будівництво стовпчастого фундаменту

Якщо в якості стовпів використовуються блоки або цегла, дно ями закривають подушкою з піску і щебеню, вбивають по центру відрізок арматури завдовжки 70-80 см і заповнюють яму бетонним розчином до верху. Коли вистоїться бетон, його поверхня покривається руберойдом, а зверху викладають цегляний або шлакоблок. Арматура повинна знаходитися в центрі стовпа і виступати над її поверхнею на 10 див.

Армування фундаменту з азбестоцементних труб

Плитний фундамент

Цей вид фундаменту відмінно підійде для маленької альтанки круглої або квадратної форми. Розмічають межі ділянки, після чого вибирають грунт на глибину 40-50 див. Вирівнюють і утрамбовують дно котловану, засипають його піском на висоту 10-15 см, проливають водою і знову трамбують. Потім насипають щебінь шаром 15 см і укладають армуючу сітку з прутів, зв’язаних дротом.

Альтанки з дерева своїми руками

Плитний фундамент

Альтанки з дерева своїми руками

Пристрій суцільного фундаменту

Альтанки з дерева своїми руками

Плитний фундамент

Відступивши від краю 10 см, на кутах кріплять вертикальні відрізки арматури так, щоб вони виступали над фундаментом на 15 см. По периметру встановлюють невисоку опалубку з фанери, зміцнюють її розпірками, заливають розчином бетону.

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент

Альтанки з дерева своїми руками

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент

Цей варіант краще всього підходить для просторої альтанки закритого типу. На ділянці розмічають кордону підстави, позначаючи їх забитими кілочками з натягнутою між ними мотузкою. Ширина стрічки повинна бути трохи більше товщини стін, зазвичай це 25-30 см. Глибина траншей дорівнює 50-70 см, залежно від щільності ґрунту. Дно траншеї засипають піском, потім гравієм або щебенем, армують сіткою з металевих прутів. Опалубку роблять невисоким, достатньо, щоб фундамент височів над грунтом на 10 див.

Пристрій підлоги альтанки

Альтанки з дерева своїми руками

Пристрій підлоги альтанки

Коли фундамент вистоїться і упрочнить, можна приступати до монтажу підлогових перекриттів. Для цього потрібно:

 • сухий брус перетином 10х10 мм;
 • обрізна дошка товщиною від 2 см;;
 • цвяхи;
 • молоток;
 • дриль;
 • рівень;
 • електролобзик.

Якщо альтанка прямокутної форми, монтаж підлоги не займе багато часу. Брус обробляють антисептиком, висушують на повітрі і обрізають по ширині альтанки. Спочатку укладають бруси по периметру фундаменту, використовуючи для кріплення виступаючу з бетону арматуру. Для цього в дереві просвердлюють отвори, просмикують через них прути і загинають їх молотком.

Альтанки з дерева своїми руками

Садова альтанка своїми руками — креслення

Альтанки з дерева своїми руками

Схема садової альтанки

Далі укладають проміжні лаги на відстані 30-40 см; обов’язково перевіряють їх розташування по горизонталі, щоб виключити ухил підлоги. Між собою лаги скріплюють цвяхами або саморізами. Після цього брус обшивають суцільно дошками, попередньо обробленими грунтовкою. Для круглих і шестикутних альтанок даний спосіб не підходить; там бруси монтують або у формі променів, що розходяться від центру, або у вигляді осередків трапецієподібної форми.

Альтанки з дерева своїми руками

Збірка каркаса альтанки

Зведення стін з колод

Для дерев’яної альтанки не потрібен каркас з бруса, будівництво відразу починають з укладання стін. На фундамент укладають руберойд, а зверху кріплять перший ряд колод. Колоди повинні розташовуватися вздовж периметра, виключаючи тільки дверний проріз. На кінцях колод вирізують пази і виробляють кріплення кутів. Колоди бажано стикувати тільки по кутах, так зовнішній вигляд альтанки буде більш привабливим.

Альтанки з дерева своїми руками

Зведення стін з колод

Уклавши 3-4 ряди колод по всьому периметру, переходять до кутах будови. Колоди розпилюють на шматки довжиною близько півметра, вирізують пази і укладають на стиках стін. Можна зробити кути трапецієподібної форми, використовуючи відрізки різної довжини і зменшуючи їх у міру зведення стін. Коли конструкція набере потрібну висоту, знову укладають колоди по всьому периметру, зміцнюючи верхній вінець металевими скобами або розпірками. Простір між суміжними кутами можна закрити фігурної дерев’яною решіткою, кованими гратами або залишити так. Тепер залишається змонтувати дах, і альтанка буде готова.

Альтанки з дерева своїми руками

Установка поручнів

Альтанка з бруса і рейок

Для зведення відкритої дерев’яної альтанки каркасного типу потрібно:

 • брус перетином 80х80 мм;
 • рейки 20х40 мм;
 • схил;
 • саморізи і цвяхи;
 • молоток;
 • шуруповерт;
 • антисептична грунтовка.

При влаштуванні підлоги альтанки нижня обв’язка з бруса вже була укладена. Тепер необхідно встановити вертикальні опори і обшити стіни споруди. Для вертикальних опор використовується сухий рівний брус 80х80 мм Спочатку монтують кутові стійки, закріплюють їх тимчасовими розпірками і виставляють строго по вертикалі. До нижньої обв’язки стійки прибивають цвяхами чи кріплять за допомогою металевих пластин і болтів. Між кутовими опорами встановлюють проміжні, на відстані 1-1,25 м один від одного.

Альтанки з дерева своїми руками

Каркас з чотирисхилим дахом

Альтанки з дерева своїми руками

Дерев’яна альтанка

Коли всі вертикальні опори змонтовані, слід закріпити їх верхньої обв’язкою. Як обв’язки використовується все той же брус 80х80 мм; його укладають зверху на кутові стійки, вирівнюють по горизонталі і прибивають цвяхами. Всі елементи верхньої обв’язки повинні знаходитися в одній горизонтальній площині. На завершення монтажу прибирають тимчасові розпірки і обшивають стіни рейками.

Альтанки з дерева своїми руками

З’єднання стовпа і обв’язки

Альтанки з дерева своїми руками

Лага, укладена врівень з обв’язкою

Альтанки з дерева своїми руками

Альтанка з бруса

Альтанки з дерева своїми руками

Як зробити альтанку з дерева

Альтанки з дерева своїми руками

Верхня обв’язка збоку від стійок

Рейки можна набивати по горизонталі, залишаючи між ними проміжки від 3 до 7 см, робити з них вертикальні щити, кріпити по діагоналі між стійками. Але краще всього виглядають стіни з дерев’яних решіток з ромбоподібними виїмками. Для виготовлення таких решіток рейки набивають під кутом 45 градусів. При цьому решітки не повинні бути суцільними: над дверним прорізом і в кожної стіни рекомендується залишити вільний простір у вигляді арки або напівкруглого вирізу.

Монтаж даху альтанки

Альтанки з дерева своїми руками

Збірка каркаса альтанки

Дах для альтанки можна зробити односхилим, двосхилим або у вигляді шатра. Найпростіший варіант – односхилий дах, але найчастіше зустрічається чотирьохскатний шатровий дах. Для її облаштування беруть 4 бруса перерізом 80х80 або 100х100 мм, на землі збивають їх так, щоб вони утворювали правильну піраміду, і піднімають нагору. Для кріплення крокв до верхньої обв’язки рекомендується використовувати металеві пластини і болти. Також за допомогою пластин фіксуються бруси в центрі даху.

Альтанки з дерева своїми руками

Проста альтанка з бруса

Для зміцнення кроквяної системи між кроквами набивають горизонтальні розпірки з бруса меншого перерізу. Якщо альтанка дуже велика і має прямокутну форму, краще монтувати двосхилий дах. Для цього із брусів 80х80 см збивають трикутні ферми і встановлюють їх на верхню обв’язку. Відстань між фермами дорівнює 1 м, кріпляться вони за допомогою врізки в горизонтальні бруси і фіксуються розпірками. По верхньому краю ферми з’єднуються конькової балкою.

Коли кроквяна система встановлена, її покривають гідроізоляційної плівкою, поверх плівки набивають рейки товщиною 2 см і кріплять покрівельне покриття. Щоб альтанка гармонійно вписувалася в ландшафт, покрівельне покриття повинне бути таким же, як і на житловому будинку. Після монтажу покрівлі залишається облаштувати внутрішній простір, підключити електрику, пофарбувати або покрити лаком стіни.

Альтанки з дерева своїми руками

Шестикутна альтанка, схема

Відео — Альтанки з дерева своїми руками